» »

Kako začeti živeti z mačko?

Kako začeti živeti z mačko?

«
1
2

Venomus ::

Doma se odločamo, da bi si dobili mačko. Nismo je pa še nikoli imeli, tako da nič ne vemo o tem.

In ker je malo nižje tema ''kje spi vaša mačka'' polna slik itd., verjamem da imate dobre nasvete.

Najprej me zanimata dve stvari:

- Ali se mačke ponavadi kupi ali vzame zastonj, ko ljudje podarijo? :D Kakor sem rekel, 0 izkušenj pri teh stvareh.

- Ali se lahko mačko nauči, da ne praska pohištva itd.? Se jih lahko izšola v tem, kot pse?

Če ima pa kdo še kakšen splošen nasvet glede mačk, pa kar na plano z njimi.

Lp
  • spremenil: Venomus ()

-valvoline- ::

Venomus je izjavil:

Doma se odločamo, da bi si dobili mačko. Nismo je pa še nikoli imeli, tako da nič ne vemo o tem.

In ker je malo nižje tema ''kje spi vaša mačka'' polna slik itd., verjamem da imate dobre nasvete.

Najprej me zanimata dve stvari:

- Ali se mačke ponavadi kupi ali vzame zastonj, ko ljudje podarijo? :D Kakor sem rekel, 0 izkušenj pri teh stvareh.

- Ali se lahko mačko nauči, da ne praska pohištva itd.? Se jih lahko izšola v tem, kot pse?

Če ima pa kdo še kakšen splošen nasvet glede mačk, pa kar na plano z njimi.

Lp

Ne.:D

black ice ::

Venomus je izjavil:


Če ima pa kdo še kakšen splošen nasvet glede mačk, pa kar na plano z njimi.

Mačke smrdijo. Cel stanovanjski kompleks ima čuden duh po njih, ne glede na to kako skrbiš za njihovo in stanovanjsko čistočo. Naše so zunaj, ravno tako pes.

Blinder ::

ma mačke ne smrdijo. naše so skos zuni pa dišijo.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

BALAST ::

Psi pa že ne smrdijo! Še posebno ker psi ne švicajo skozi kožo, mačke pa!
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

gendale ::

>- Ali se mačke ponavadi kupi ali vzame zastonj, ko ljudje podarijo?
če hočeš pasemsko, jo moraš kupit

navadne dobiš zastojn

lahko tudi vzameš navadno pri mačji hiši, sicer plačaš enih 50e, ampak dobiš cepljeno + kastrirano/sterilizirano, zato si ubistvu v +

>- Ali se lahko mačko nauči, da ne praska pohištva itd.? Se jih lahko izšola v tem, kot pse?
mačke je velik težje šolat kot pse :)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

random ::

1) Predlagam da jo vzames iz zavetisca. Ne pozabi jo tudi kastrirati/sterilizirati.

2) Tezko. Se pa navadi da praska samo 1 stvar. Pri nas je to stol ki mu je treba obcasno zamenjati oblazinjenje (v mojem primeru po parih letih).

WarpedGone ::

Mal "samopromocije": Ljubitelji mačk@Slo-Tech. Je napisanega tudi mnogo uporabnega znanja in izkušenj.

- Ali se mačke ponavadi kupi ali vzame zastonj, ko ljudje podarijo? Kakor sem rekel, 0 izkušenj pri teh stvareh.

Ni važno al se plača al vzame zastonj, važno je, da se ti mačke ne 'vsili' npr. kot darilo. Ne podariš je drugim, brez da bi oni s tem vnaprej soglašali in se na to pripravili. Najbolje, da so že sami prej fehtali za tako 'darilo'.
Če vnaprej razmišljate o zadevi ste dobro začeli.

- Ali se lahko mačko nauči, da ne praska pohištva itd.? Se jih lahko izšola v tem, kot pse?

Mačka je mačka, pes pa pes zato so principi, možnosti in potrebe precej različne.
Mačka se načeloma ne šola ampak 'navadi'. Strogo pragmatično gledano je po stopnji inteligence nižje od psov, kar zahteva sam volumen lobanje.
Ne pomeni pa to, da na svoj način niso pametne in da se jih nebi dalo 'vzgojit' v neproblematične žverce.

Prvo pravilo katerega nikoli ne pozabi je: ko bo mačka počela karkoli 'narobe', sem za to kriv in odgovoren JAZ.
Tudi če se mi podela na posteljo, ko me ni bilo doma, sem za to na nek način kriv jaz. Mačka je po naravi zelo čista žival, ki ne mara nečistoče. Praskanje je njena naravna potreba zaradi brušenja krempljev, ki neprestano rastejo. Praskala bo tam, kjer ji bo to najbolje uspevalo zato pač nabaviš "praskalnik" in ji parkrat nežno pokažeš zadevo. Na pravem praskalniku si mačka bistveno bolje brusi kremplje kot na ledrasti sedeži zato se sedežne ne bo niti dotaknila. Drugo je seveda, če se boš z njo igral kakšne divje igre oz. se boš z njo lovil po sedežni. Takrat bo kremplje uporabila za 'boljši oprijem s podlago', kar pomeni tudi kako prasko.

Glede WCja: maček ima naravno potrebo da zakriva svoje iztrebke, da zakriva sledi za sabo. V stanovanju je prilika zato samo v namenskem mačjem WCju zato načeloma ni težave. Če je le WC čist (vsak dan znova) in mačka nima kakih zdravstvenih težav.

Če maš v planu mačka spuščat ven, pa bodi pripravljen na nepričakovane zaplete. Odsvetujem.

Če ima pa kdo še kakšen splošen nasvet glede mačk, pa kar na plano z njimi.

Odpravi se na forume ljubiteljev mačk in prebiraj o vsakodnevnih dogodkih, težavah, nasvetih itd.

Še en nasvet: vzami kakega reveža iz zavetišča ali pa rodovniško od ORENK vzreditelja. Ne kupuj poceni rodovniških zadev. Nikakor. Karkoli rodovniškega na bolhi al pa podobnih oglasnikih ni vredno tvojega denarja. Zaradi tistih živali tam in tistih, ki pridejo tja za njimi.
Zbogom in hvala za vse ribe

Venomus ::

Iz zavetišča jo vzet je odlična ideja, se nisem sploh spomnil. Pa še osebno vidiš mačke na izbiro, ne samo po slikah.

@Warpedone, nisem mislil kot primer, da mi jo je že nekdo ponudil vnaprej. Mislil sem na oglase, kjer ponavadi piše, da podarjajo mačko itd. Hvala za link in nasvete, me čaka še nekaj branja.

Hvala drugim za nasvete, pridem nazaj ko preberem še kakšen forum ali dva :)

Yohan del Sud ::

Na tem mestu bi bilo dobro vedeti še, v kakšnem okolju boš imel mačko, da bolje svetujemo. V bloku, skozi noter, na kmetih, v predmestju z odprtim ali zaprtim vrtom, s prometno cesto okoli, veliko koncentracijo ljudi, miši, golobov :D V družini, samski, z otroki, z drugimi živalmi ... Koliko časa namenjate posvečat njej? Kdo jo bo peljal k veterinarju, če zboli? Kakšen je plan, če jo zgazi sosed po nesreči? Ali razgrize potepuški pes? Ali jo imaj sosedov mulec za strelsko vajo z zračko? Se dogaja.



Plus mačke so karakterne živali, precej bolj kot psi. Imaš načeloma večinske uživače, ki jim ga ni čez čohanje, potem čiste letargike, ki so samo za okras, pa živčne razvaline, ki, če jim rečeš bu za hrbtom, se obrnejo trikrat v sekundi, ali pa norce, ki se ti z kremplji zarijejo v lobanjo samo zato ker jih zabava... Pa vse vmes in še kaj drugega.
It is like a box of chocolades ...
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

dolenc ::

Mačke ne moreš šolat, se jo da pa veliko naučit (če maček hoče seveda :D).

Zgolj kot zanimivost.

Pri nas je obratno, babica, zaprisežen sovražnik vseh domačih živali, ni pogojev, buh ne dej da bi maček v njeno stanovanje vstopil, da vid kako dlako kje, konec sveta.... Naš črni jo je tako natreneru, da mu daje iz rok jest, skupej spita, na komando ga vn spušča(jo pride iskat, da mu odpre vrata) in dela bol ko ne karkoli hoče 8-)

Če se da vzami mačko iz kje.

Splošen nasvet, mački ne prenašajo mlečnih izdelkov, jih ne morejo prebavit pravilno(večinoma), tako da kak mlek je no-go. Razna merkator hrana tipa whiskas tudi ni ok, za hrano se pozanimaj pri veterinarju(s kakim Hillsom nimaš kej falit), prilagodi se jim glede na leta.
Skrbi je na začetku nekaj, potem pa se maček precej osamosvoji. Veliko je odvisno od (nehote)vzgoje lastnikov. Al spi zunaj al notri nima veze, koker ga pač navadiš prenesejo oboje. Ko so mladi, če so hišni, znajo kako veselico naredi po bajti, rolce wc papirja povsod, tarzan na zavese, kaka vaza uide ... načeloma pa nič hujšega. Na wc se sami navadijo, kupiš jim tisto plastično škatlo in poseben pesek.
Se mi zdi da imajo mački zelo dober smisel kaj je prav in kaj ni, hitro poštekajo, a probajo premikati meje, tko da če imaš nek normalen odnos do njega, ga kar hitro izoblikuješ v to kar bi rad... Seveda pa ima tudi vsak svojo osebnost, ki je ne da :)

Fejst žvali so

dzinks63 ::

Če kdo želi, podarim muco staro dobra 2 meseca, se že samostojno prehranjuje, konzerve + briketi. Je približno enaka spodnji, je mešanka med našo siamko in sosedovim britancem, kateremu je podobna. Okolica CE. Primerna za notri in zunaj, zelo prijazne narave.

Venomus ::

Hvala za nasvete :)

Živimo na vasi z velikim vrtom, mimo hiše gre cesta, široka za 1 avto, tako da hitrosti niso visoke in se v vseh letih življenja ne spomnim, da bi kakšnemu sosedu mačko povozil avto na srečo.

Sosedi so ravno dobili/kupili novo mačko (zdaj imajo 4). In je zelo zanimivo, ko pride skoraj vsak dan kakšna pred hišo in se drgne ob noge in mijavka.


Je pa zanimivo glede mleka kakor pravite... te isti sosedi dajejo vsem 4 mačkam mleko v nizke posodice in vse komaj čakajo da dobijo. Vsakič ko grem mimo njih je ena mačka pri posodicah in pije. Skoraj da se stepejo katera bo dobila.

BALAST ::

Če imajo že sosedje mačke, samo še vsak dan nalij deci mleka in deci vode pred hišo, pa bodo praktično vsak dan ob tej uri pri vas. :))
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Looooooka ::

Macke ne smrdijo.Smrdijo psi.Pri macki ti bo smrdelo takoj ko ne spucas peska ali pa si tko pameten, da mas nekastriranga...in ti karkoli "oznaci".Ce poskrbis za to dvoje...ni sans da bo vonj slabsi od psa.
Ampak sj zdej mas ze une zivalce na mobitelu...tist je cist dovolj dela :D

WarpedGone ::

Ja, mačke precej obožujejo kravje mleko.

Žal pa nimajo encima za prebavo laktoze in jim to mleko povroči podobne trebušne težave kot zdravim ljudem, ki razvijejo laktozno-netoleranco. Driske, krči, ipd. Žal niso dovolj inteligentne da bi te težave povezale z mlekom, ki so ga srkale nekaj ur nazaj in se naslednič odpovedale tej dobroti. Lahko pa jim daš kozje mleko, ki ne dela takih težav.

AMpak pod črto - mleko ni zdrava hrana za mačke. Samo na mleku mlaček ne dočaka 10 let, kaj šele 20.
Zbogom in hvala za vse ribe

ThinkPad ::

Če bo mačka zunaj, potem pozabi na mačke iz zavetišča. Sem slišal, da je ponekod treba podpisati, da bo mačka notri in če se ti potem ta čipirana mačka slučajno izgubi, bo jeba (sicer ne vem kaka :)))
Naša mačka je bila, ko je odrasla, večinoma zunaj. Notri pritisne in večinoma spi le ko je mraz. Notri se zadnja leta ni nikoli podelala v mačji WC. Vedno pride in reče "mjav", pa gre ven. Res pa je skoz nekdo doma. Potem zna priti tudi nazaj noter, pač skoči na okno ali pride v prvi štuk na okno, če je treba. Ponoči je notri samo pozimi. Sicer pa gre ravno ponoči rada ven na lov.
Mi immamo raje mačke (kastrirane) kot mačkone, ker naj bi bila mačka bolj pridna. Smo pač na vasi ob njivah, kjer se tudi v hiši še kaj ujame...
Mleko fehta full, a ima potem prebavne motnje - krči, bruhanje itd. Ne vedno, a se je dogajalo.

Kar pa mi ni jasno: tako sosedov kot naš maček je nekega dne (prvi dan, ko se je malo pokazalo par snežink) "zginil". Ni sledu in kot da bi se vdrl v zemljo. Pa nista oba zginila istočasno, samo simptom je bil podoben. Morda smo jo videli par dni kasneje ene 3 km stran (tako daleč ni nikoli hodila), a ko smo jo šli zares iskat, je ni bilo nikjer. V trenutku "videnja" je ni bilo mogoče pobrati.. Kot da se jim občasno sfuzla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ThinkPad ()

Okapi ::

Strogo pragmatično gledano je po stopnji inteligence nižje od psov, kar zahteva sam volumen lobanje.
Čisto tako, kot zanimivost, mačke imajo glede na telesno težo večje možgane od psov. Kakšen je vpliv absolutne velikost možganov na inteligenco pa vidiš, če primerjaš čivave in doge. V glavnem, inteligenco imajo drugačno kot psi in ker niso socialne živali, ki lovijo v tropu in se podrejajo vodji, jih je težje dresirati. Ampak ubogljivost in sposobnost učenja trikov je slabo merilo inteligence. So pa recimo ugotovili, da imajo boljši spomin od psov.

Žal niso dovolj inteligentne da bi te težave povezale z mlekom,
Za razliko od ljudi, ki so, ne?>:D

O.

para! ::

Pa vzami malega mucka, ker najbolj zanimivi so, ko odraščajo :)
Death before dishonor!

Venomus ::

Zanimivo.... človek bi mislil, da sosedje vejo kaj delajo, če imajo 4 mačke :D Bom jim moral sporočit to ''novico''...

@para, saj najraje bi mladička vzel, bi ga rad imel od začetka in da bi videl vse faze, ki jih ima maček v življenju.

DarwiN ::

Venomus, prva faza zajema metanje rož s polic, pa slik in drugih reči. Meni je moj med drugim zaveso iz dnevne sobe v klet privlekel. :) Tako da ja, vsekakor nepozabno in te faze ne velja zamudit za noben denar. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Poldi112 ::

BALAST je izjavil:

Psi pa že ne smrdijo! Še posebno ker psi ne švicajo skozi kožo, mačke pa!


Psi smrdijo zato, ker se nagonsko valjajo po dreku. Ne vem točno zakaj, mogoče zato, da zakrijejo svoj vonj in lažje lovijo. Tako da primerjava glede čistoče z mačkom tu niti pod razno ni na mestu. Sploh ker se maček čisti, takole od oka, 10x več.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pithlit ::

Glede mleka... deci vode pa not en 'pljunk' mleka. Mačka bo uživala, njen želodček pa tudi.

Če iz zavetišča dobiš mucko za 50EUR (kastrirano, čipirano, cepljeno pa še kaj zraven) je to čista zmaga. Samo za kastracijo hočejo veterinarji od 50EUR naprej. Pa pogosto se zgodi da folk podcenjuje mlade muce... in jih kastrirajo 'prepozno'.
Life is as complicated as we make it...

Nagi Bator ::

Kar se tice steriliziranja muce, ki zivi v okolju z vec mackami (sosedovimi ali lastnimi) je potrebno vedeti, da bo na dnu socijalne lestvice, ce se jo sterilizira, preden je vsaj enkrat imela mladicke. Vse ostale macke jo bodo teple. Le redko ima mlada muca prvic vec kot do tri mladicke. Ce bo pa v stanovanju potem pa je vseeno. Kastriran macek jo se slabse odnese, zato tudi jaz priporocam muco. Se to - da ne bi slucajno komu prislo na misel odstranjevati macki kremplje. To je priblizno tako kot cloveku porezati prste in je sicer pri nas prepovedano, vendar veterinarji naredijo svasta za denar.

jest10 ::

Venomus pa zavedaj se, da maček ne bo spal tam, kjer mu boš naštimal(ok, so tudi izjeme), tako da nikakor ne kupovati kakšnih "posteljic", kupa igral itd. Samo praskalnik ali dva in en "rov" da se lahko skriva.
In mačka moreš vedno vršt na foro, da misili, da on to hoče. Če mu boš želel kaj vsiliti proti njegovim muham, si obsojen na propad>:D

Avenger ::

hja, moja mačka spi tam kjer ji naštimaš, če jo butneš na nek fotelj in pazi, pokriješ z nečim, pa prideš nazaj čez 2 uri, bo točno v isti poziciji kot je bila. Pa ni nagačena. Drugače je skoraj vedno zunaj, razen če je mraz oziroma ko res hoče it not. Pa strašno bi bila užaljena, če bi kdo rekel da smrdi. Večinoma vonja sploh ne zaznam, včasih pa diši po mrvi :))
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Mercier ::

Venomus je izjavil:

Ali se lahko mačko nauči, da ne praska pohištva itd.? Se jih lahko izšola v tem, kot pse?


1. Ko začne praskat po pohištvu, ga _takrat_ prestavi na praskalnik.
2. Špricni hudiča z vodno pištolo. Če ga preganjaš, si hitro gor pride, da ni panike, če te ni zraven. Če ne ve kaj ga je zadelo, potem raje ne praska kjer ga ne srbi. Isto velja za izležavanje po mizah, brskanje po pultih ...

ali3n ::

Če imaš možnost vzami 2 iz istega legla; veliko več zabave, samozavesti, šok selitve v novo okolje je manjši;
Pri nas imamo trenutno 2 10-letna mačkona in 2 4-mesečna; škoda je zanemarljiva, veselja in smeha je pa neomejeno; še tastara mačkona sta malo "oživela".
Psu je pa itak vseeno koliko jih je.


Glede hrane so povedal - probaj brikete + občasni "posladki" (jetrca itd; pri nas jejo zelenjavo iz goveje juhe); z mlekom ne pretiravat; če že, ga razredči pol-pol.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

para! ::

Poldi112 je izjavil:

BALAST je izjavil:

Psi pa že ne smrdijo! Še posebno ker psi ne švicajo skozi kožo, mačke pa!


Psi smrdijo zato, ker se nagonsko valjajo po dreku. Ne vem točno zakaj, mogoče zato, da zakrijejo svoj vonj in lažje lovijo. Tako da primerjava glede čistoče z mačkom tu niti pod razno ni na mestu. Sploh ker se maček čisti, takole od oka, 10x več.


Psi smrdijo, ker so (volkovi) skupinski lovci in je njihov vonj medij komunikacije med oddaljenimi skupinami: služi usmerjanju plena iz ene skupine volkov, katerih vonj se do plena prenese z vetrom, plen pa zbeži v naročje v zavetrju postavljeni skupini.
Death before dishonor!

para! ::

Priporočam bodočemu lastniku, da prebere vsaj kakšen članek o obnašanju mačk (feline behaviour), da bo lažje razumel obnašanje mucka, ko ga dobi. Razbijanje rož in kozarcev ni nekaj normalnega, ampak je posledica zdolgočasenosti mačkona. Mačke hitro ratajo destruktivne, če nimajo dovolj pozornosti, zato se temu izogne tako, da se z živalco dovolj igraš in jo uspeš zmatrat.

Pri igranju z malim muckom pazi, da mu ne pustiš pregrobega igranja (grizenje, praskanje), ker ko bo zrastel, bo zadeva bolela kot hudič (večji zobki + mnogo močnejši ugriz). Mucek bo kot majhen namreč vedno ugriznil na polno, če ga tako zdresiraš, česar pa ne bo pozabil čez par let, ko bojo zobje nekajkrat večji in čeljustna mišica mnogo močnejša :)

Kakorkoli, bolj kot se boš zanimal za razvoj in obnašanje svojega mucka, bolj ga boš razumel, zato nikakor ne išči informacij samo na forumih (ljudje znamo bit pametni, brez da kej preberemo), poišči kakšno knjigo ali spletno stran o tem. Tako boš zvedel tudi o pravilnem načinu prehranjevanja, ki je ključen za odnos med tabo in muckom - če mucek pogrunta, da rabi samo parkrat zamjavkat in že je posoda polna hrane potem si najebal :)

Upam, da dobimo STjevci kakšno fotko novega člana :)

lp
Death before dishonor!

para! ::

Če imaš možnost vzami 2 iz istega legla; veliko več zabave, samozavesti, šok selitve v novo okolje je manjši;


Definitivno razmisli o tem, ker zna bit v nekaterih primerih lažje skrbet za dva mucka, kot za enega. Predvsem to drži, če si veliko odsoten - dva mucka se znajdeta bolje kot en sam. Morata pa biti v tem primeru oba mlada mucka, v nasprotnem primeru ni nujno, da se bosta razumela.

lp
Death before dishonor!

jest10 ::

Razbijanje rož in kozarcev ni nekaj normalnega, ampak je posledica zdolgočasenosti mačkona. Mačke hitro ratajo destruktivne, če nimajo dovolj pozornosti, zato se temu izogne tako, da se z živalco dovolj igraš in jo uspeš zmatrat.

Lahko je reči. Pa narediti?
Žal ne moreš biti 24ur na dan z mačkom.
Sicer pa mladega mačka zmatrati?>:D Ja, pol pa popije 2 požirka vode, 5min leži in še predno se zaveš že leta naokoli

para! ::

Ja, jeba če uspe mačku zmatrat tebe in ne obratno, se strinjam :) Tvoja prednost je v tem, da so mladi mački še zelo naivni in praktično nasedejo na vse fore - podijo se za vsem, kar se sliši in premika - moj je vztrajno, dokler ni omagal, kot pes vračal neko igračo, da sem mu jo spet vrgel. Ti mladiči se s svojimi bratci in sestrcami sicer igrajo zelo agresivno, tako da ni nič hudega, če se tako obnašaš še ti - mačkon pač ne bo popustil v igranju, dokler simuliraš ugriz z roko :)
Death before dishonor!

DarwiN ::

Razbijanje rož in kozarcev ni nekaj normalnega, ampak je posledica zdolgočasenosti mačkona.

Temu se reče tudi igrivost, navihanost, radovednost, učenje, in verjemi, da je povsem normalno, vsaj v večini primerov, ko je mladi muc ves čas v stanovanju. Vse, za kar se je možno obesit, je treba preverit in vse kar je dovolj majhnega, je treba s tačko prevrnit. Če to ne bi bilo normalno, potem mačka kasneje nikdar ne bi ulovila miši..

Pa tudi, mačka mora poznati vsak centimeter okolja v katerem živi, samo tako se počuti varno in domače.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

para! ::

Vedno pa imaš izbiro ali se bo maček pri igranju znašel sam in plezal do stropa po zavesah, grizel rože, razmetaval šumeče vrečke ali pa mu boš ti ustvaril zanimivejše okolje za igranje (igrače, plezalniki/praskalniki).

Preventing Feline Behavior Problems

lp
Death before dishonor!

Venomus ::

Ha, zanimivo... da bi kar dve mački vzel naenkrat? Moram reči, da ni slaba ideja. Sama med sabo se lahko igrata/podita ko nas ni in ni neka razlika skrbeti za 1 ali pa 2 mački. Res dobra ideja :)

Najbolj me seveda skrbi to agresivno igranje, ki lahko potem zraste v kaj večjega. Bolj bereš o tem, manj veš in več imaš za razmišljat.

Najbolj me skrbi ta stavek iz enega foruma :D

''Tako si mačke svoje najljubše kotičke največkrat označujejo in določijo z vonjem lojnic. Običajno gre za drgnjenje telesa ali glave in šap ali brušenje krempljev ob predmet, s čemer na predmetu ostane njihov razpoznaven vonj.''

Sedežno bo treba obdat z aluminijastimi ploščami verjetno? :D

DarwiN ::

Vedno pa imaš izbiro ali se bo maček pri igranju znašel sam in plezal do stropa po zavesah, grizel rože, razmetaval šumeče vrečke ali pa mu boš ti ustvaril zanimivejše okolje za igranje (igrače, plezalniki/praskalniki).


Jap, lahko minimiziraš škodo z vloženim trudom. Lahko ga z laserjem naganjaš 6 ur na dan, naprimer. :)) Ampak vsak centimeter svojega okolja bo pa še vseeno preveril, ker mora točno vedeti, kje (predvsem nizko in visoko) so varni prostori za spanje in kam vse lahko pobegne v primeru nevarnosti.. Skratka vse mora imeti načitano do zadnjega milimitra.. Ob vsem tem je pa še igriv mladiček, ki testira vsako malenkost in se uči tako kot vsaka druga žival in človek.

Dojenčku tudi ne moreš preprečiti, da ne bi vsake reči vrgel po tleh, zatem ko jo je dal v usta, a ne? Ista fora, uči se in spoznava svet.

@Venomus, folk pošprica tiste dele pohištva z aromo limone, ker ta vonj gre mačkam na živce... Torej nek tak "sprej" si umisli, če se ga dobi za kupit, drugače ga pa sam narediš. Pa ne mislim, da bi z limono namazal celo sedežno. Neko razredčeno mešanico naneseš na "priljubljene" robove. On bo že navonjal, medtem ko ti ne boš. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Mercier ::

Pri dveh mačkah se zna zgodit, da je ena dominantna in zoprna do druge. Rečmo, ne pusti drugi scat, srat, jest, pa je treba imet dva stranišča, delat družbo pri obroku ...

para! ::

Ne, glej, bistvo je v tem, da si ti pametnejši od mačk :) Če izhajaš iz tega, potem te ne morejo presenetit. Za mačko je naprimer naravno, da se podela v pesek, ker a) izhaja iz takega okolja in pesek pozna (loves it) in b) lahko iztrebke s peskom prekrije (skrivanje). Ti dve točki povzročita, da maček ne razmišlja o tem, ali mu je mogoče kakšno drugo mesto ljubše za kakanje, ampak bo vedno, brez izjeme to opravljal na mačjem WCju. Ker je njemu všeč, ne zato, ker ti ne želiš kakcev na sedežni :)

Enako velja za praskanje in brušenje krempljov - mačke to počnejo in preprečit jim tega ne moreš: če boš sedežno obdal z alu ploščami, maček ne bo vztrajal pri svojem, ampak se bo spravil na leseno mizo in na koncu (ko bo vse zaščitneno z alu platami :)) še na stene, ki so prav tako primerne za brušenje. Rešitev je edino to, da mačku kot praskalnik predstaviš nekaj boljšega, kot pa sedežno - v trgovinah obstajajo prav za to namenjeni plezalniki iz vrvi in materialov, ki se jim maček ne bo mogel upreti.

Vsekakor prvo probaj mačkonu ustvarit prijetno okolje, v katerem se mu ne bo treba osredotočati na sedežne in pohištvo. Sokovi iz citrusov in podobno sicer delujejo, ampak če pravilno nastaviš okolje v katerem je maček, tega morda sploh ne boš potreboval.

Glede vonja in lojnic: ta vonj je razpoznaven mačkom: ljudje ga ne zaznamo, nima vonja, se ne vidi. Maček s tem označuje predmete, med drugim bo označeval tudi tebe kot del družine.

lp
Death before dishonor!

Venomus ::

Torej glavna stvar nekako je torej, da ga zamotiš ozi. zadovoljiš njegove živalske potrebe... potem vse nekako steče, ko se navadi okolja in ljudi?

Sem imel psa pred 9 leti, nemškega ovčarja, tako da imam nekaj izkušenj z ''živalmi''. Nemški ovčar ni ravno isto kot manjša mačka, je pa vsaj na nek način podobno. Moram reči, da me je kar ubogal in je bil normalen, zdrav pes. Je bil pa na vrtu in je prespal in bil v hiši samo 2x, ko je bil še mladiček.

Tako da bo življenje z mačko v hiši ozi. z živaljo v hiši po 10 letih nekaj novega. :)

DarwiN ::

Seveda, ko se enkrat udomači in odraste, potem več ni problemov.. Praskalnikov je itak zunaj na pretek. Le cepi ga/jo, da ne bo kakšne tragedije s kakšnim mačjim aidsom, in kastriraj, če nisi pripravljen na "full house", da ne bo še večje overpopulacije in morebitnega evtanaziranja. Pa čim več cartanja v prvih mesecih, ker v tem času je odločilno, kako bo kasneje dovzeten na tesno človeško bližino. Sicer so vsi različni, tako kot ljudje, ampak moji sestri se je zgodilo, da se muc niti božat ne pusti, kaj šele kaj več. Zdaj je pa prepozno, da bi se to na uč spremenilo, ker ima že ~18 mesecev..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jest10 ::

Venomus je izjavil:

Torej glavna stvar nekako je torej, da ga zamotiš ozi. zadovoljiš njegove živalske potrebe... potem vse nekako steče, ko se navadi okolja in ljudi?

Sem imel psa pred 9 leti, nemškega ovčarja, tako da imam nekaj izkušenj z ''živalmi''. Nemški ovčar ni ravno isto kot manjša mačka, je pa vsaj na nek način podobno. Moram reči, da me je kar ubogal in je bil normalen, zdrav pes. Je bil pa na vrtu in je prespal in bil v hiši samo 2x, ko je bil še mladiček.

Tako da bo življenje z mačko v hiši ozi. z živaljo v hiši po 10 letih nekaj novega. :)

Na izkušnje s psom se nikar ne zanašaj preveč>:D Za psa si ti bog/šef/... on ti je podrejen. Maček je bog/šef/... ti pa služabnik:P

connel ::

Jaz bi ti predlagal čisto mladega mucka, ne že odraslega. Prvo kot prvo, mladi mucki so naravnost too cute, zabava zagotovljena. Pa še vzgojiš ga po svojih željah, no, vsaj približno, mačka itak ne boš prepričal v nekaj kar mu ne ustreza. Naenkrat dva mačka imamo sedaj par let, najprej sta bila mačka in maček, različna legla, nekje ena generacija razlike v letih, iz različnih okolij. Taka sta bila pol tudi karakterja, maček skuliran, miren, mačka vihrava, vedno za štose. Igrala se nista kaj preveč skupaj, razumela sta se pa. No potem pa potomec mačke in mačka, te dva sta bila pa kot rit in hlače. Ogromno tekanja naokrog, ogromno igranja. Spremljala kot psa družinske člane naokrog. Nekako velja to, da ima čisto vsak maček svoj karakter. S potomcem, ki je še kar pri nas, sem se ukvarjal res veliko, veliko crkljanja, nošenja okrog po rokah, še danes uživa v crkljanju in nošenju (no danes to zgleda tko, kot bi nosil dojenčka), pusti se pa to samo meni, ostali pocrkljajo ga lahko, več pa že ne. Kar se hrane tiče, je brikete in večinoma tudi to kar recimo jaz, tudi zelenjavo, mleka popije kar veliko, prebavnih težav, vsaj kar sem jaz opazil ni nikoli imel, vodo samo postano deževnico iz soda, sveže iz pipe ne bo niti povohal.

Aha, nekaj si zapomni, maček je rojen tat, nikoli ne puščaj kaj slastnega v njegovem dosegu, ker bo šlo z njim, pa vzgoja gor ali dol.

Mipe ::

In če maček razvije svoj lovski instinkt, se kar navadi na crkovino na svojem predpražniku.

connel ::

To pa ja, tiste mačke, ki so lovile, so skoraj vedno prinesle pokazat, kaj so ulovile. Izplen je bil kar pester, miške, različne vrste ptičev, še ena ali dve veverici sta bili vmes. No to zadnje mi ni bilo kaj preveč všeč, sam kaj naj ji naredim, lovi kar je na dosegu, ne kar ji bom dovolil :))

HDvideo ::

Pri bratrancu je mačka v hišo prinesla sovo in zajca.

gendale ::

>Pri bratrancu je mačka v hišo prinesla sovo in zajca.
zajci so okusni, so ga potem pojedli?
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Mipe ::

Heh, enkrat me je pričakala ogromna podgana. Bi me skoraj kap :P

HDvideo ::

gendale je izjavil:

>Pri bratrancu je mačka v hišo prinesla sovo in zajca.
zajci so okusni, so ga potem pojedli?


Ja itak haha XD.

galu ::

Pri nas ostane na predpražniku samo glava od ulova...:D
Tako to gre.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova mačka :) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5511887 (9308) harmony
»

Ljubitelji mačk - nekaj vprašanj (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18054308 (32276) Kamran
»

Kako preprečit mačku grizenje kablov?

Oddelek: Loža
314046 (3238) Tear_DR0P

Več podobnih tem