» »

Računalnik za starejše

Računalnik za starejše

«
1
2

franckranc ::

Sosedov par (ona 68, on 72) sta me vceraj sprasevala v zvezi z nabavo racunalnika, ker bi se rada se kaj naucila 8-), pa internet, elektronska posta,...
Seveda za cimmanj denarja.
Po pogovoru smo prisli do zakljucka:
- posebnega prostora za to zadevo ne bi imela
- imata pa ze precej nov TV - diagonala 81cm in HDMI vhod - 1920x1080

Kaj bi jima vi svetovali?
- najcenejsi nettop (da ga spravimo za TV) z bluetooth tipkovnico in misko ter priklop na obstojeci TV, s tem bi resili tudi zvok (dodatnih zvocnikov ne bi imela) - (in ce , kateri) ali
- najcenejsi prenosnik (notebook z baterijo ali brez!!!) z vsaj 17 incnim zaslonom (in ce, kateri)?

blackbfm ::

ipad, samo nevem kako je s slovenščino

vse ostalo kar dobiš v paketu z računalnikom in navadnim operacijskim sistemom je za starejše ljudi samo odvečni balast

Wisor ::

Osebno bi kupil neko miniITX plato, pa majhno ohišje pa skupaj notri zbasal. Okvirni strošek je 300€, sistem omenjen spodaj smo pa kupili stricu za rojstni dan (in tudi njegov prvi računalnik).

Nakup računalnika za začetnika (glej spodnjo konfiguracijo). Končna cena je bila 345€, s tem da smo mu kupili 8GB rama namesto 4gb in ohišje je bilo malo dražje, ker tega ni bilo na zalogi. Aja pa še tipkovnico in miško sem pozabil omeniti(brezžično seveda) Logitech za 30€.

blackbfm je izjavil:

ipad, samo nevem kako je s slovenščino

vse ostalo kar dobiš v paketu z računalnikom in navadnim operacijskim sistemom je za starejše ljudi samo odvečni balast


Sej ni nujno, da namestiš linux brez grafičnega umesnika. Moj 81 letni dedek si je pred pol leta šacnil toshibin prenosnik, pa mu je že kar "precej" jasno in ni tehnični tip. Fora je samo v tem, če te zadeva zanima jo boš pokaperu, če te pa ne pa je boljše prišarati tiste tri zelence. Drugače pa je ipad tudi dobra rešitev, samo moraš pa vedeti da je "smotano" za pisat, kar pa starejšim ljudem mogoč ne bo všeč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Wisor ()

blackbfm ::

Samo ena stvar.. Poglej si katerikoli mail klient, ali pa kar gmail web vmesnik..in poglej mail aplikacijo na iosu. Sicer ne pravim da je gmail vmesnik slab je pa neintuitiven za nekoga ki niti ne ve da so knofi tam zato da se klikajo.

Fino za tvojga dedka ampak na splošno več kot je nepotrebnega sranja zraven, manj volje imajo sploh starejši da bi se sploh ukvarjali ali pa uporabljali neko storitev. Potem pa kupijo stvar pa se jim prah gor nabira..

Ali pa fotke, preden razložiš kako sploh priti do fotk na pcju..pa da ne rečem kok je nekih nepotrebnih (motečih) elementov vse okoli, pri ipadu sploh ne moreš zgrešit. Odpreš aplikacijo, izbereš fotko in je to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

axee ::

Čeprav nisem pristaš tablic se tokrat strinjam z blackclw. Tablica in iOS je edini način, da bosta osebi dejansko uživali ob računalniku. Taka generacija ne potrebuje vedeti za datotečni sistem oziroma da kaj takega kot datoteke, copy, paste in podobno sploh obstaja. Govorim iz izkušenj.

fosil ::

blackbfm je izjavil:

Ali pa fotke, preden razložiš kako sploh priti do fotk na pcju..pa da ne rečem kok je nekih nepotrebnih (motečih) elementov vse okoli, pri ipadu sploh ne moreš zgrešit. Odpreš aplikacijo, izbereš fotko in je to to.

Apple verniki splet govorijo neumnosti.
Na pc-ju ravno tako prideš do fotk z enim klikom.
In seveda ne rabiš poznat datotečnega sistema.

Poleg tega se bosta verjetno vpisala na kakšen tečaj, kjer ju ne bodo učil uporabe tablice, ampak windowse.
Pa tudi pisanje emaila in drugih zadev z virtualno tipkovnico bo problematično.

Jaz jih tudi ne bi mešal s priklapljanjem na tv. Starejši imajo raje stvari popredalčkane. Torej tv je ena stvar, računalnik pa druga.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

klinker ::

A na tem forumu cim nekdo priporoca kaj od Applea je takoj zmerjan za vernika? 8-O
Prav se mi smilite taki res ;((

Drugace pa bi bla tablica za statejse kar ql zadeva...mogoce kak Asus Trasformer. Skoda samo da je Android po defaultu en piece of crap :|

franckranc ::


...Poleg tega se bosta verjetno vpisala na kakšen tečaj, kjer ju ne bodo učil uporabe tablice, ampak windowse.
Pa tudi pisanje emaila in drugih zadev z virtualno tipkovnico bo problematično.

Jaz jih tudi ne bi mešal s priklapljanjem na tv. Starejši imajo raje stvari popredalčkane. Torej tv je ena stvar, računalnik pa druga.


Ta tecaj bom verjetno "moral biti" kar sam, zato je tudi enostavnost eden od pogojev!
Virtualna tipkovnica - imam obcutek, da to ni to.
Pa tudi - da dva starejsa istocasno gledata na to tablico pa se kaj uspeta prebrati... kaj pa vem???

Ravno zato je povezava s TV po moje eden od plusov (poleg tega, da jo ze imata) - slika je res velika, branje pa enostavno.
In pospravljanje BT tipkovnice in miske je res malenkost (teza, prostor)...

In za zacetek (ko bo sistem instaliran) samo e-mail odjemalec (prva ikona) in splet (druga ikona) :-)
Ostalo (slike,...) pa kdaj kasneje.

klinker ::

V tem primeru si oglej Zotac Z box ;)

roCkY ::

Tablica. Je laže s prsti kot s tipkovnico in drsnikom ali miško. Nima niti veze ali Apple ali android verzija. Le WIN bi se izognil v trenutni izdaji. Važno pa da ima možnost priklopa na TV!!
Ker gre za par drugi lahko nemoteno uporablja TV.

Sam sem naredil malček fail, ker sem vzel tablo z WIN pred dobre pol leta z mislijo, da bom sam še kako WIN aplikacijo občasno pognal. Zadeva sicer služi svojemu namenu a je nekoliko prepočasna sploh glede zagona in postavitve. Tabla je zamenjala TTX. Starost skoraj identična in nikol nista uporabljala PC. Kar gre. "Servisov" ni več.

eVro ::

Izogni se priklopu na TV, sem imel podobno izkušnjo. S TV-ja se težko bere tekst, starejšim je potrebno sedeti blizu, skratka zelo utrudljivo. Stvari ki se opravljajo na računalniku bolj sodijo za mizo. Priporočam najcenejši 15-17" prenosnik. Ne vidim zakaj bi bil pa 15" premajhen. Recimo:

http://www.mimovrste.com/artikel/275040...

Tak simpl izgleda, brez numeričnega dela, kar zna bit prednost (manj tipk, manj strahu pred njimi). Pokaži jima en 15" prenosnik in naj se skupaj usedeta za mizo in povesta če je dovolj velik.

Blazz ::

blackbfm je izjavil:

ipad, samo nevem kako je s slovenščino

vse ostalo kar dobiš v paketu z računalnikom in navadnim operacijskim sistemom je za starejše ljudi samo odvečni balast


fant potrebuje resen odgovor....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blazz ()

LuGi ::

Se strinjam, tablico.

fosil ::

franckranc je izjavil:

Ta tecaj bom verjetno "moral biti" kar sam, zato je tudi enostavnost eden od pogojev!

V Ljubljani MOL organizira brezplačne tečaje računalništva za starejše. Drugje imajo verjetno tudi kakšne podobne variante. Se splača mal pozanimat.
Tako je!

axee ::

@fosil: Ja, z 2 klikoma prideš do slik, ampak okoli je 100 gumbov, opcij, da se zaserješ, skriješ, zmanjšaš velikosti ikonic in še miljone stvari. MI to potrebujemo, oni pa se zmedejo. Nisem Apple fanboy (pravzaprav nimam od njih niti enega produkta), imam pa izkušnje z poučevanjem starejših in VEM kako razmišljajo in kaj jih zmoti. Stvari, ki so tebi samoumevne so za njih nekaj nepredstavljivega. Avtorju te teme resno odpriporočam nakup računalnika IN ogled na televiziji.

Glede izbire tablice: zopet iz izkušenj - če tablični računalnik ni 100% odziven se zopet starejši zmedejo. Ko narediš neko potezo na zaslonu se mora tablica občutiti, kot da ne upravljamo elektronske napravice, temveč nekaj v resničnem življenju. Ko obrnemo list papirja, zoom-amo po spletni strani, prestavimo na naslednjo sliko: VSE TO MORA BITI GLADKO. Če ni, se starejše osebe zmedejo. Zato pač menim, da če si v situaciji, ko potrebuješ tablico, je iOS edina dobra izbira. Androidov sem že 3 poskusil in pač stvar NI na nivoju. Tudi poskusi starejši osebi razližiti uporavljanje z homescreeni, widgeti in ikonami v honeycomb-u ali icecreamu. Nam mladim je to jasno, ko enkrat poskusimo. Njim ni.

Pa še glede tečajev v Ljubljani: individualno sem učil nekaj oseb, ki so pred tem hodile na ta tečaj. 80% tega tečaja je spoznavanje z datotečnim sistemom (kopiranje, premikanje), meniji v Word-u in Excelu, itd. Lahko prilepim kakšne skripte, ki sem si jih preskeniral.

Pri tablicah je drugače. Uporabniški umesnik je osnovan za vsakdanjega uporabnika in se zato lahko franckranc raje osredotoči na učenje varne uporabe interneta. Pred virusi bosta varna, vseeno pa je potrebna VELIKA mera znanja o internetnih "prevarah". Stari ljudje so PRVA tarča oglaševalcev in phishing attackov, ker enostavno ne prepoznajo te svinjarije.

Toliko za sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

opeter ::

Se strinjam. V zgoraj opisanih primerih Apple na tablicah trenutno nima konkurence.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

repetitor ::

Upoštevati moraš tudi, da ko bosta enkrat spoznala osnove (internet, email) bosta želela spoznati še nove in nove stvari. Tu pa se s tablico lahko kaj hitro konča. Sem za prenosnik, nikakor pa ne računalnik priklopljen na tv.

mikic007 ::

A ni omenjal tudi cene??

Zakaj ne nekaj rabljenega za do 100€, naredis nekaj bliznjic, spucas vse ostalo in je to to? Saj ne gre za debile, napises na listek postopek in verjemi, uspelo jima bo, kot je ze mnogim pred njima. Listek je najboljsa resitev ob kateremkoli sistemu (ja, zal ni tehnika, je pa uporaben).

Ce je pa prostor (domnevam da ga je za tvjem dovolj?), pa itak en povprecen pc, brezcicno misko, v glavnem, preposto je najboljse. Ce pa imata vec kot 500€ za ven dat, pa zarad mene lahko tudi tablica - ampak meni se zdi preskok na touch screen se malo vecji zalogaj, kot navaden comp z misko.

trnvpeti ::

80let stara oma imela prvic ipad v rokah (na njeno zeljo, se ji zdi to uporabno! )
odprla je email, youtube, rss novice
ko ni videla je avtomaticno z prsti povecala velikost crk
edino, kar je prej videla(mogoce par minut) , je kako to dela 2 in 5 let stari pravnuk

rabljen bi prisel 300eur(po njenih ocenah ji je to prevec, dala bi max 150eur)
sedaj se samo razmislja, kako bi dobil kaksno android tablico za omo za 150eur

o hisnem racunalniku(ali notebooku) niti pomisliti ne zelim!

blackbfm ::

Upoštevati moraš tudi, da ko bosta enkrat spoznala osnove (internet, email) bosta želela spoznati še nove in nove stvari


Itak, naslednja faza je visual studio:))

mikic007 ::

Saj ne recem, da ni fino, ampak ima svojo ceno. Moje izkusnje (z ne tako starimi ljudmi) so take, da se ne splaca dati prakticno nic, da oni potem to uporabljajo 5 minut na teden, da vidijo tisti e-mail in par slikic od vnuka, pa mogoce koliko bo penzija ta mesec. Ce pa gre za neko resno zeljo priti v svet IT, pa le. Treba je vedeti, da nekomu pac ni za dati ene penzije za malo uporabno zadevo.

opeter ::

mikic007 je izjavil:

Saj ne recem, da ni fino, ampak ima svojo ceno. Moje izkusnje (z ne tako starimi ljudmi) so take, da se ne splaca dati prakticno nic, da oni potem to uporabljajo 5 minut na teden, da vidijo tisti e-mail in par slikic od vnuka, pa mogoce koliko bo penzija ta mesec. Ce pa gre za neko resno zeljo priti v svet IT, pa le. Treba je vedeti, da nekomu pac ni za dati ene penzije za malo uporabno zadevo.


S tem se pa seveda strinjam. Če dobiš kaj rabljenega oz. imaš doma kakšne stare komponente, katero lahko lepo ponucaš, pokneš gor kakšno enostavnejšo distribucijo Linuxa in je to to.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

bosmla ::

Sem ze kar nekaj taksnega resil... pa zadnje case opazam, da je najbolse prenosnik (tak poceni za 300 - 350€) z Ubuntu 11.10 za gmail pa nastavis na Thunderbird (na 11.10 je smesno preprosto). Starejsi (no pa nekaj mlajsih tudi) se neverjetno hitro privadijo na Unity - se jim zdi nekam logicno...

Furbo ::

Ipad. Osebne izkušnje.

Ni boljšega kot s prstom upravljajo. Če se karkoli zajebe en stisk edinega gumba vrne vse na začetek. Nič ne morejo zajebati.

Nastaviš jim par zaznamkov, mail, pa je. Slikce znajo tudi gledati brez težav..

Pa sem probal tudi s pcjem. Dovolj je desni klik, pa so že kriki kaj je zdaj to za eno okno, pa pritisk na napačno tipko.. brezveze. Pa še stalno teženje winsov za updejte, ikone ki se jih ne uporablja, druga obvestila, vse to vnaša samo nepotrebno zmedo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

sgdjkdlsugi4 ::

Ipad ali Android tablet.

Ganon ::

iPad? Ste normalni? :8)

Furbo ::

Nesi upokojencu oboje, pa boš videl.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

klinker ::

Problem iPada za upokojenca je samo cena, ki je res malo huda, ampak to itak velja za vse malo boljse tablice.
Android tablico samo pod pogojem da jo nek geek pred tem dobi v roke in spimpa s pravim romom, itd, ker ce ne je laaaaagy to much vse skupaj.

RuskiSnajper ::

blackbfm je izjavil:

ipad, samo nevem kako je s slovenščino

vse ostalo kar dobiš v paketu z računalnikom in navadnim operacijskim sistemom je za starejše ljudi samo odvečni balast


huh ipad ni računalnik

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Tablica je igrača, za 5 min v roke vzet je že fina.
Ampak če bi pa rad naredil kaj bolj "naprednega" je pa že problem. Recimo kaj sprintal, napisal mail, malo dalj časa brskal po netu, kakšno urco namesto 5 minut, pa postane zelo problematična.
Ja res je, ni updatov, ampak prej ali slej se bodo razpasli tudi virusi za ipad in takrat bo zadeva ratala zelo problematična.
Potem pa je tukaj še življenjska doba. Starejši ne marajo kar naprej menjat stvari in vsako leto kupovat nove tablice. Apple pa je znan po svoji potrošniški usmerjenosti in slabi podpori za "starejše" izdelke.
Pc z windowsi tako lahko brez problema uporabljaš 5, 10 let. Tablica ne bo temu prišla niti blizu.
Tako je!

klinker ::

Wtf? Si ze kdaj uporabljal tablico, sploh iPad? Res dvomim.
Za winse viruse pac ze imas, oz kar je se slabse so "smeti" ki se sproti kopicijo pri surfanju in moras met gor en kup sranja za zascito.
Kaj mislis da ce apple friki kupijo vse novo kar izda Apple bodo tudi nonoti ;(( pa tako za info...iOS5 podpira vse od iPhone 3GS dalje, se pravi trenutno 3 generacije naprav. To mogoce drzi k vecjem za Android crap OS

fosil ::

Če pogledaš ipod touch, ki je že nekaj časa na trgu.
1 generacija, izdana 2007, podpira največ ios3.
2 generacija, izdana 2008, podpira največ ios4.
Šele 3 generacija izdana 2009 podpira najnovejši ios5.
Njihova podpora torej traja 2 leti, potem je pa res že skrajni čas za nakup novega izdelka.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

jest10 ::

klinker je izjavil:

Wtf? Si ze kdaj uporabljal tablico, sploh iPad? Res dvomim.
Za winse viruse pac ze imas, oz kar je se slabse so "smeti" ki se sproti kopicijo pri surfanju in moras met gor en kup sranja za zascito.

1 antivirus. Še kaj?

To mogoce drzi k vecjem za Android crap OS


Izjava, ki ti izbije kredibilnost pod nulo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Furbo ::

Kar naštimajte PC svojim starim staršem, veliko zabave.

Jaz že vidim kako deluje točno v taki situaciji in sem super zadovoljen.
Nekatere pač vedno zaslepi nizka cena in močan HW, pozabijo pa na ostalo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

technolog ::

Nek lep linux. Naprimer Ubuntu z Unity-em pomoje ne moreš zgrešit.

jest10 ::

Furbo je izjavil:

Kar naštimajte PC svojim starim staršem, veliko zabave.

Sem že. In?:|

Wisor ::

Poglejte, tule kar izjavljate nima ne glave ne repa... Danes sem odšel do kolega in se malo igral i Ipadom. Zadeva je res zelo enostavna ampak ima svoje pomanklivosti (bom spodaj napisal). Osebno za budget recimo 300€ pa vseeno rajši kupim PC in ga priklopim na tv.

1. PC na TV je najboljša rešitev zaradi velikosti slike in branja. Neki butel je zgoraj omenil, da iz 106cm TVja ne vidi pisave. Hudič se mu klanja, saj očitno uporablja resolucijo 2560X2048 in 25% DPI. Vsaki kreten ve da nebo nič vidu. Če bi pa mogoče spremenu resolucijo na 1600X1200 pa mogoče zvišal DPI, mislim da bi z razdalje vsaj 5m in veliko dioptrijo videl brati pisavo velikosti 12pt.
2. Z enim klikom lahko dostopaš do mape slik in jih z dodnimi 2 kliki odprej in menjaš z 1 klikom oz. smernimi tipkami.
3. Ni potrebno da za pregledovanje slik uporabljaš "photoshop"...
4. Vsi programi, ki jih "moraš po tvojem oz. vašem mnenju" uporabljati lahko delujeo v silent načinu (adware, avast...) tako, da "ne motijo" uporabnika.
5. Ipad ima možno prenos tako, da ga lahko neseš in uporabljaš kjerkoli
6. Tipkovnica na Ipadu je zelo smotana za uporabo, čeprov mislim da je od tablic daleč najboljša.
7. Na voljo so tudi prenosni računalniki tako, da se pogovori kaj hočjo sploh imeti. Velikost, uporabnost, mobilnost ali vse troje.

Kar se pa tiče tablic bom pa rekel takole. Kot sem omenil sem danes v rokah držal ipad in se z njem igral približno eno uro. Preizkusil sem že velko android tablic tudi in moram povedat, da če bi se odločal za nakup 100% ipda. Galaxy tab mu ne seže do kolen, pa nisem zagovornik appla.



Furbo je izjavil:

Kar naštimajte PC svojim starim staršem, veliko zabave.

Jaz že vidim kako deluje točno v taki situaciji in sem super zadovoljen.
Nekatere pač vedno zaslepi nizka cena in močan HW, pozabijo pa na ostalo.


Enostavno ko jih zadeva ne zanima. Kot sem omenil 81 letni dedek, je PC nabavil pred 6 mesci, danes normalno bere cajtng pa piše emaile ...

50 letni stric avtomehanik računalnika na daleč ni videl do nedavnega in zadevo po približno 1 mescu oblada. Email, časopis, vreme... pač klasika


Če jih pa siliš imeti nekaj kar jih ne zanima pa bog pomagaj. V garaži imam parkiran micubisi lancer evo look pa se ne vozim z njim. Ravno tako je pa s PCji in starci ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Wisor ()

mikic007 ::

Furbo je izjavil:

Ipad. Osebne izkušnje.

Ni boljšega kot s prstom upravljajo. Če se karkoli zajebe en stisk edinega gumba vrne vse na začetek. Nič ne morejo zajebati.

Nastaviš jim par zaznamkov, mail, pa je. Slikce znajo tudi gledati brez težav..

Pa sem probal tudi s pcjem. Dovolj je desni klik, pa so že kriki kaj je zdaj to za eno okno, pa pritisk na napačno tipko.. brezveze. Pa še stalno teženje winsov za updejte, ikone ki se jih ne uporablja, druga obvestila, vse to vnaša samo nepotrebno zmedo.


Kot eni najdejo napake pri applu, jih ti pri winsih. Updejte izklopis (3 kliki), pobrises vse ostale ikone in das nove, z opisi. In ko si ze omenil desni klik, cakaj da se nezavedno dotakne settings na ipadu, pol bo sele hudic ...

Ta famozni ipad lezi pod mizo, na njej pa 3 laptopi. Tega pri nas nihce ne uporablja, razen ce se na drugih compih gledajo tekme/filmi. Preprosto ni racunalnik (kot je nekdo ze povedal, za taksno rabo imam jaz telefon).

Za starejse je dovolj zastonj odsluzen pc, sem ze sprobal, res pa da z ipadom se nisem, ker ne vem, kako bi jim razlozil price/performance ...

Furbo ::

Wisor je izjavil:

Enostavno ko jih zadeva ne zanima. Kot sem omenil 81 letni dedek, je PC nabavil pred 6 mesci, danes normalno bere cajtng pa piše emaile ...

50 letni stric avtomehanik računalnika na daleč ni videl do nedavnega in zadevo po približno 1 mescu oblada. Email, časopis, vreme... pač klasika


Če jih pa siliš imeti nekaj kar jih ne zanima pa bog pomagaj. V garaži imam parkiran micubisi lancer evo look pa se ne vozim z njim. Ravno tako je pa s PCji in starci ...


To je tisto kar mene moti, dolgotrajno učenje, jaz sem fotra naučil delati na ipad v 5 minutah.
Res bodo razni uradni dopisi ostali moja skrb, ampak to so itak že od nekdaj.

Predšolskega nečaka še učiti nisem rabil.

mikic007 je izjavil:

Kot eni najdejo napake pri applu, jih ti pri winsih. Updejte izklopis (3 kliki), pobrises vse ostale ikone in das nove, z opisi. In ko si ze omenil desni klik, cakaj da se nezavedno dotakne settings na ipadu, pol bo sele hudic ...

Ta famozni ipad lezi pod mizo, na njej pa 3 laptopi. Tega pri nas nihce ne uporablja, razen ce se na drugih compih gledajo tekme/filmi.


Hudič? Tamal je odnehal takoj ko je videl da to ni igrica, fotr če bi zašel tja, bi samo stisnil eno in edino tipko in ve, da je nazaj kjer se znajde.

Za koliko prodaš ipad ki se ti valja? Ima 3G?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

klinker ::

jest10 je izjavil:

klinker je izjavil:

Wtf? Si ze kdaj uporabljal tablico, sploh iPad? Res dvomim.
Za winse viruse pac ze imas, oz kar je se slabse so "smeti" ki se sproti kopicijo pri surfanju in moras met gor en kup sranja za zascito.

1 antivirus. Še kaj?

To mogoce drzi k vecjem za Android crap OS


Izjava, ki ti izbije kredibilnost pod nulo


1 antivirus je po tvoje dovolj za zascitit wonse? Zame al zate verjetno res...problem nastane ce je uporabnik malo noob s kompi in klika svasta po netu. Trojanci niti niso vec nek problem, kot je to nesnaga ki se sproti nabira ob surfanju. Zdaj, lahko reces kar hoces ampak pozam par noobov ki jim vsake 4 mesce nalagam sistem ker ga zasmetijo do onemoglosti.

Androida pa imam sam tako da vem kak drek je. Sem ga 1 mesec geekal da dela kolko tolko normalno. Napram default sistemu ki je bil gor je sedaj doosti boljse, ma se vedno napram iPhonu pogrne vsaka ta Android igracka.
Sej ce bi imel 15 let bi mi verjetno bolj ugajal, ma na zalost jih imam precej vec in mi take igrackice ne sedejo vec.

jest10 ::

klinker je izjavil:

jest10 je izjavil:

klinker je izjavil:

Wtf? Si ze kdaj uporabljal tablico, sploh iPad? Res dvomim.
Za winse viruse pac ze imas, oz kar je se slabse so "smeti" ki se sproti kopicijo pri surfanju in moras met gor en kup sranja za zascito.

1 antivirus. Še kaj?

To mogoce drzi k vecjem za Android crap OS


Izjava, ki ti izbije kredibilnost pod nulo


1 antivirus je po tvoje dovolj za zascitit wonse? Zame al zate verjetno res...problem nastane ce je uporabnik malo noob s kompi in klika svasta po netu. Trojanci niti niso vec nek problem, kot je to nesnaga ki se sproti nabira ob surfanju. Zdaj, lahko reces kar hoces ampak pozam par noobov ki jim vsake 4 mesce nalagam sistem ker ga zasmetijo do onemoglosti.

Androida pa imam sam tako da vem kak drek je. Sem ga 1 mesec geekal da dela kolko tolko normalno. Napram default sistemu ki je bil gor je sedaj doosti boljse, ma se vedno napram iPhonu pogrne vsaka ta Android igracka.
Sej ce bi imel 15 let bi mi verjetno bolj ugajal, ma na zalost jih imam precej vec in mi take igrackice ne sedejo vec.

Heh. Z Androidom nimam nobenih težav. Čudež ane?

Stari ljudje ponavadi ne nalagajo xyz igric z magičnimi cracki. Po porn straneh 70 letne babice tudi bolj malo brskajo.
Ja, en antivirus je dovolj. In požarni zid, ki je itak že v winsih. Jasno pa tak uporabnik ne sme imeti administratorskega računa>:D

klinker ::

Sej bi ti zdaj nastel vse slabosti Androida, ma tezko pisem na fonu dolg text. V glavnem lagi, freezi ko ga kak dan ne restartam, vcasih se celo javit ne morem takoj ker ne prime gumb dokler ne gre nekaj sekund mimo da pride k sebi. No, sej zdaj je nekako ql ko sem zgubu kak teden za dobit pravi rom z najmanj bugi ter nekaj patchev za dolocene pomanjivosti, ampak trenutno iOS pelje scat prav vsak Android shit. Po defaultu pa je bil 2.3.3 katastrofa.

In noso pri winsih samo cracki in pornici problem, ker pa vem da si itak strucko v tem, vem tudi da to tudi sam ves.

jest10 ::

Pred neumnostjo klikanja "nagradnih iger" "IQ testov" in podobnih neumnosti te bo ubranil noben os.>:D

klinker ::

Mislim da si dovolj inteligenten in ti ne rabim jst razlagat zakaj winsi niso na spletno smetisce tako odporni kot sta nek Linux in pa OSX.

off//

solatko ::

klinker - Zdaj pa razloži, kaj imaš na w7 za čistit? V brovser-ju naštimaš brisanje piškotkov in zgodovine, naštimaš advanced systemcare (free), da čisti v ozadju, pustiš obnovitvene točke odprte (če slučajno kaj napačnega klikneš) in nimaš praktično nobenga dela s samim sistemom.
Druga stvar so XP, kjer se je pa dejansko nabiral ves šrot.

Večina starejših je bolj dojemljiva, kot si vi sploh predstavljate, je pa res, da rabijo malo več časa za dojemat. Problem je, ker mulci nimate potrpljenja in časa za otroke.

Tablice pri večini starejših ne pridejo v poštev, zaradi okornih in razpokanih prstov. Tudi prenosnik je za trde prste bolj neroden, kot ne.
Sestavi se en lušten sistemček z poceni plato, poceni procesorjem (z grafiko) maximalno 4GB rama, disk je pa zadosti do 500Gb. Vse skupaj za kakšne 300€ + soliden monitor, navadna tipkovnica in žična miška (baterija bo crknila ravno v momentu, ko je najmanj treba). Starejšim je potrebno naštimat velikost ikon in znakov tako, da jih normalno vidijo (monitorji z resolucijo nad 1600 niso glih priporočljivi).
Pri nas smo upokojencem zložil kar nekaj računalnikov, jih na njih naučili tudi osnovnih veščin, seveda pa imajo telefonsko številko za pomoč v sili, pa do sedaj ni prav dostikrat zazvonila.
So uporabniki mail storitev, navdušeni nad skype-om in google talkom (oba dokaj varna), všeč jim je surfanje po netu, niso pa hudi uporabniki iger, tudi za filme nimajo dosti interesa, jim pa zelo prav pride yutube, za kakšno glasbo in filmček pogledat.
Vsekakor so zelo hvaležni uporabniki, saj se jim iz upokojenskega dolgočasja, kar naenkrat odpre cel svet, katerega večina tudi v mladosti ni imela možnosti ogledat.

Mladina - samo malo več časa si vzemite za vaše upokojene sorodnike, pa boste videl, kako se bo poznalo na dedovanju.
Delo krepa človeka

Furbo ::

A torej naj bi bili nekako slabi sorodniki, ker jim damo v roke napravo, ki se je priučijo v nekaj urah namesto nekaj dneh ali tednih?

Kot bi jaz rekel, da ti skopariš na njih.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

solatko ::

Poglej, ne gre za skoparjenje, temveč za pripomočke, ki bodo starejšim dejansko v pomoč in rabo. Tablice to sigurno niso, ker niso narejene za okorne preste (nisi še nikoli videl rok, kakršne ima starejša delavska ali kmečka populacija), veš starejših z vsaj srednjo izobrazbo je izredno malo takih, ki niso računalnika uporabili že do sedaj.
Govorimo o populaciji nekaj 100k starostnikov od 60+ let, ki so svoje oddelali v brezračunalniši dobi (delavcih, kmetih), skratka populaciji, ki ji nove tehnike, angleščina, hitrost in gibčnost prstov ni ravno na nivoju 20 in 30 letnikov, ki nikoli niso imeli v rokah orodja, težjega od žlice. Najdi mi upokojenega kovinarja, kmeta, avtomehanika, kuharico, frizerko, šoferja......, ki ima gibčne in odzivne prste po 60+ letu.

Z normalno tipkovnico in normalno miško, bodo imeli najmanj problemov, kakšen tuchscreen ali tuchpad na prenosniku, pa bo predstavljal nepremostljivo oviro, ker prsti ne bodo gladko tekli po ekranu. Tudi usmerjanje prstov, jim bo delalo večje probleme, kot telovadba z miško.

Sam OS niti ni tako pomemben, važno je da dela Skype, Google z svojimi možnostmi, pri naprednejših morda dropbox, za izmenjavo slikovnega in pisanega gradiva (starejše boš težko pripravil, da bi shranjevali dokumente).
Vse opreacije je potrebno postavit smiselno, na nadzorni plošči samo uporabne stvari in se po potrebi dodaja, ko se znanje in potrebe povečajo.
Večino stvari je potrebno nastavit brez gesel, oziroma z avtomatskim odpiranjem, če pa že gesla, pa čim bolj enostavna.

Furbo - na koncu še misel zate - je res smiselno dati v roke starostniku napravo za 600€+, katero bo težko uporabljal in jo izkoristil v 0,000001% možnosti.
Poleg tega, bo imelo veliko starostnikov probleme z gledanjem take napravice, vlačenjem povečane slike sem in tja....., tudi zvok je boljši na večjih zvočnikh (večina starostnikov ima poleg očesnih, tudi slušne probleme in dajte si dopovedat, ifon, ipad in izpeljanke, so primerne za aktivno populacijo od pubertete do takrat, ko začne brzina v okončinah šepat, potem pa ne več (preizkušeno). Popolnoma suhi prsti na tuchscreenu ne delujejo, mora biti vsaj malo vlage, ki pa je v starih, zgaranih prstih ni.
Delo krepa človeka

Furbo ::

Hja kot rečeno, jaz sem tako poskrbel za moje starostnike in so super zadovoljni.

S prsti jim gre lažje kot z istimi prsti na miški, zadeva je prenosna in enostavna.

Ipad povsem zadošča za surfanje, gledanje youtube in maile. Katerih je pa še ostalih 99,99999 možnosti?
In kakšen procent uporabe bi potem imel šele pri PCju?

Pretiravaš. Isti prsti ki ne bi mogli delati na ipadu naj pa gonijo miško in še gledajo, na katero tipko na tipkovnici naj pritisnejo? Ipad ima vsaj osvetljeno tipkovnico. :D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

solatko ::

Ki pa je sila priročna, za zgrbljene prste. Dej si dopovedat, da je cca 60-70 procentov starostnikov, zgarana, bi si pa vseeno radi privoščili kak klepet po netu, ogledali kakšno zadevo in morda napisali kakšen mail sorodnikom, kar pa je bolj enostavno na veliki normalni tipkovnici, kot pa navidezni na tuchscreen-u. Če so tvoji starostniki zadovoljni, gre verjetno za tisti mali procent, bivših uslužbencev, ki so na stara leta bolj gibljivi, kot so bili v službi. Verjemi, da večina ni takih. Kar nekaj sosedov in znancev v poznih letih, smo stestirali, kaj je za njih najbolj uporabno. Največ težav so imeli ravno z orjentacijo na ipadi-ih in ifonu. Večina jih ni sposobna uporabljati telefon z ekranom na dotik, se pa odlično znajdejo na pametnih klasičnih mobilnikih. PC s tipkovnico in miško pa niti enemu ne prdstavlja problema. S prenosniki niso bili preveč zadovoljni, dokler jim nismo dali zraven miške in isklopili pad.
Je pa res nekaj upokojenih profesorjev, birokratov, novinarjev, ki pa z ipad-i nimajo nobenih problemov, vendar jih imajo samo za takrat, ko so nekje drugje, doma imajo vsi, zaradi komoditete, namiznik ali prenosnik 17+ ekran. Nihče noče imet računalnika na TV, jim je nekako aut.
Delo krepa človeka

fosil ::

Ne gre pozabit tudi na majhnost ekrana ta tablici.
Starejši slabše vidijo in če povečaš zadeve na njim udobno velikost, boš imel na tablici zelo malo vsebine.
Tako je!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

iPad 2 ali Transformer (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6317287 (14179) Mavrik
»

iPAD da ali ne ?

Oddelek: Kaj kupiti
4510560 (8411) Lonsarg
»

Pregled napovedi za iPad 3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
7621580 (15181) Icematxyz
»

Kupil bi tablico a sem v dvomih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6821002 (19551) Keyser Soze

Več podobnih tem