» »

Ptice in let v skupini

Ptice in let v skupini

Dajarra ::

Lp,
pravkar sem gledal en dokumentaren film, ko je en znanstvenik govoril o energiji, ki je ne vidimo in tipičen primer bi naj bile ptice, ki letijo v skupini, ko se premikajo skoraj simultano. Pozna kdo kakšno razlago zakaj je temu tako in kako se odvija ta proces?

Vem, mogoče malo filozofsko a vseeno..nisem našel pametnega odgovora na netu.

PacificBlue ::

Recherche Scientifique, Villiers en Bois, France, taped heart monitors to the birds' backs.

The pelicans had been trained to follow a light aircraft and a motor boat, allowing the team to observe and study them during flight.

The researchers found that when the pelicans were flying in formation - benefiting from each other's airstreams - their heart rates were lower than when they were flying solo. They also spent more time gliding.

"They fly in formation to save energy," team leader Henri Weimerskirch told BBC News Online. "It's not because they are using the upward airstream of their neighbour, it is because they are able to glide more often."


http://news.bbc.co.uk/2/hi/1608251.stm

popravek:

There are two well-supported and complementary explanations for why birds fly in formation. One is to conserve energy by taking advantage of the upwash vortex fields created by the wings of the birds in front. The other is to facilitate orientation and communication among the birds. These explanations are not mutually exclusive, and both have been backed by a variety of studies. The relative importance of each undoubtedly shifts as various factors, such as the season of the year or the purpose of individual flights, change. During local feeding flights, for example, energy conservation is probably much less important than careful orientation and collision avoidance are. During long-distance migration, orientation and communication remain necessary, but there is also much to be gained for each bird in the flock by optimizing its position to conserve energy.
http://www.scientificamerican.com/artic...

Zgodovina sprememb…

gzibret ::

Podoben štos je pri profesionalnih kolesarjih. Če se voziš v skupini, porabiš manj energije za gonjenje, kot če bi se vozil sam. Zato pobegi redko uspejo. Je manjši zračni upor, če voziš za ali ob nekom.

Podobno je IMO pri pticah.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

innerspace ::

Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

videc ::

Na FRI-ju dr. Zimic in Dr. Mraz raziskujeta gibanje v jatah. Pri ribah je podobno. Kako ptice vejo, kako daleč leteti od leve/desne, kateri slediti, ...
Evo, tule je pa še mal' na to temo:
http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=g...

Highlag ::

Zadnjič sem gledal eno oddajo ko so študirali kobilice. Pa ne naše. Sicer niso ravno primerljive s ptiči, vendar letijo v ogromnih jatah brez, da bi se zaletele. Štos je bil menda v tem, da sploh nimajo možganov, ampak vse skupaj krmili centralno živčenje, zato se odzivajo na spremembe blazno hitro. So študirali kako zadevo porabit za šofiranje avtomobilov. ;)
Never trust a computer you can't throw out a window

Aston_11 ::

Po moje je racam hitro jasno, kako leteti, da se najmanj utrudijo. Ne rabijo doktorirati iz letenja.

videc ::

Seveda. Ko so tako pametne, da točno vejo vse. Mislim... :D
Kar sem omenjal je to, da se raziskuje, kako race to vejo oziroma kako jim jetako hitro jasno, kako leteti. ;)

Malajlo ::

Meni so pred par desetletji razložili, da vrabec vidi dva, tri ptiče in gre za njimi. Peti pa za to četvorico in potem izgleda, kot izgleda.
Najbrž je pri ostalih ptičih podobno. Ali pa ovcah ;)

Okapi ::

Tule je na kratko razloženo.


Upsss, vidim, da sem prepozen;-)

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

citati za tiste k znate angleško (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11112627 (1552) yansek
»

Evolucija ptic selivk?

Oddelek: Znanost in tehnologija
355101 (4009) Matev
»

Ptice padajo iz neba (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17530514 (26254) Thomas
»

28-urni dan

Oddelek: Loža
382448 (1495) McHusch
»

Killer

Oddelek: Sedem umetnosti
171761 (1605) Isht

Več podobnih tem