» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
33 / 118
»»

Spock83 ::

Koliko so kaj hitre denver c3000 platoforme? 4,8,12-corov? Da bi postavil gor kak freeNAS, ki ima možnost postavljanja virtualk. Ali pa kakšen proxmox in potem poljubno kontejnerje za owncloud, plex itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

Dami ::

Spock83 je izjavil:

Koliko so kaj hitre denver c3000 platoforme? 4,8,12-corov? Da bi postavil gor kak freeNAS, ki ima možnost postavljanja virtualk. Ali pa kakšen proxmox in potem poljubno kontejnerje za owncloud, plex itd.

Sam 16core zaenkrat Atom C3955 mITX Motherboard Review
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Spock83 ::

Sem dobil to.. https://www.supermicro.nl/products/moth... A je za kaj?

Poldi112 ::

Za sam NAS bo overkill. :)

Je imela pa serija en zoprn bug:
https://www.theregister.co.uk/2017/04/2...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Spock83 ::

Poznam ta bug. :) Nic hudega.

Mahagonij ::

Trenutno imam doma nas strežnik Asustor. Notri imam dva WD 3TB diska brez RAID. Ker je potreba po prostoru narastal sem kupil še dva dodatna WD 3TB diska. Želja je vse skupaj spravit v hp cmt 8100 elite v katerem je trenutno i5 procesor ter za enkrat 4GB rama (Namen je nadgradnja na 16GB). NAS bom rabil predvsem za fileshare ter Plex server. Vse 4 diske bi rad dal v RAID5. Zanima me kateri OS priporočate xpenology ali FreeNAS, kako najlažje izvesti migracijo podatkov ter ali se mi splača OS naložiti na dodaten SSD (V tem primeru potrebujem dodatno kartico z SATA vhodi, ker so na plati samo 4) ali je OK če se OS boota iz USB ključka?

Poldi112 ::

FreeNAS priporoča, da se ga laufa iz ključka. Migracija je dost simple, ne glede na izbor. Narediš pool iz novih 2 diskov, naredis share, potem pa enega za drugim presnameš vsebino iz starega diska v pool, ter dodaš star disk v pool.

Pa v grobem je vedno fino preveriti kompatibilnost sata in ethernet kontrolerja z sistemom, ki ga misliš instalirati.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Mahagonij ::

Ok, vidim da je tvoj nivo znanja veliko višji od mojega. :) Bo šlo takole: Za začetek dam v FreeNAS 2 nova diska brez RAID in naredim pool (kolikor razumem bom s tem združil oba diska v enega?). Preko mreže prekopiram podatke iz obeh starih diskov na nova dva (ki sta v poolu). Formatiram stara diska, ju dam v FreeNAS, ter nato kreiram RAID5 polje, pool pa pobrišem?

Aja še to: Kolikor gledam so zahteve za FreeNAS minimalno 8GB rama. Se z 4GB sploh ne bo dalo inštalirat ali bo samo delovalo počasneje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mahagonij ()

Miha 333 ::

S 4 GB ne boš mogel inštalirat. Prav tako raje niti ne poskušaj brez ECC RAMa.

Prenos podatkov tudi ne bo šel tako. Ne moreš spremeniti števila diskov v poolu, brez da bi razdrl pool in s tem uničil podatke. Poleg tega Freenas ne pozna RAID5, nekakšen ekvivalent temu je RAIDZ-1.

Jaz na splošno predlagam 6 diskov v poolu, organiziranih v RAIDZ-2. To je po mojem mnenju optimalno razmerje med varnostjo podatkov, količino železovja in uporabnim prostorom.

Glede zagonskega USBja: Raje namesto enega uporabi 2 - ustvari ZFS mirror, opisano je v dokumentaciji. Tako če crkne en ključ, ga samo zamenjaš z novim in gremo dalje. Načeloma lahko obnoviš sistem tudi, če predhodno izvoziš nastavitve (opcija v GUI) in imaš to datoteko nekje shranjeno. Drugače moraš na novo namestiti sistem in potem uvoziti pool, je nekaj dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Poldi112 ::

Sorry, Miha ima prav, ne moreš razširiti vdev-a po tem, ko ga narediš, vsaj ne z dodajanjem diskov. Tako da boš moral vse 4 diske naenkrat dati v vdev, če hočeš raid-z1, šele nato podatke gor...

Lahko pa razmiiliš o raid-10. V zameno za pol kapacitete, ki gre v mirror, dobiš precej hitrejšo rešitev od raid-z1. V tem primeru narediš mirror vdev iz novih dveh diskov, dobiš 3TB placa, ko pa dodaš še stara 2 diska (nov mirror vdev, ki ga dodaš v pool), dobiš še 3TB. Efektivno moraš 3TB začasno presneti nekam drugam (če sta obstoječa diska polna), nato pa nazaj na NAS.

ECC ni ravno zahteva, zgolj priporočilo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Windows Server podpira naknadno dodajanje diskov v pool. Če kje stakneš licenco. Uporabnik Spc trdi, da jih lahko zastonj dobiš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Red_Mamba ::

jaz pa gradim experimentalen NAS na osnovi unRAID-a.
Sestavljen bo z 500Gb diski, 4x v raid 0 za 2Tb hiter disk. Potem pa bo vec takih diskov povezanih v UnRaid-u.
Skupaj torej 6Tb + 2Tb za parity. Namen testa je videti ali bodo taksni diski hitrejsi od 1Gb mreze. Tako, da bo mreza bottle neck.
In pa za kako ceno pridem skozi pri uporabi second hand robe.

Kasneje bi dodal se cache SSD disk-e, tudi v RAID 0. Kar bi moralo biti hitreje od 10Gb mreze.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Odvisno kaj počneš. Že navaden disk pri kopiranju velikega fajla zabije 1000giga mrežo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Miha 333 ::

Poldi112 je izjavil:

Sorry, Miha ima prav, ne moreš razširiti vdev-a po tem, ko ga narediš, vsaj ne z dodajanjem diskov. Tako da boš moral vse 4 diske naenkrat dati v vdev, če hočeš raid-z1, šele nato podatke gor...

Lahko pa razmiiliš o raid-10. V zameno za pol kapacitete, ki gre v mirror, dobiš precej hitrejšo rešitev od raid-z1. V tem primeru narediš mirror vdev iz novih dveh diskov, dobiš 3TB placa, ko pa dodaš še stara 2 diska (nov mirror vdev, ki ga dodaš v pool), dobiš še 3TB. Efektivno moraš 3TB začasno presneti nekam drugam (če sta obstoječa diska polna), nato pa nazaj na NAS.

ECC ni ravno zahteva, zgolj priporočilo.

Priporočilo, če nočeš izgubiti podatkov :)
https://forums.freenas.org/index.php?th...

MrStein ::

Že obdelan mit. V tej temi.

http://jrs-s.net/2015/02/03/will-zfs-an...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Spock83 ::

Jaz bom verjetno naredil freeNAS z 2x 400GB SSD v mirror za tier 1 in 2x 8TB v mirror za tier 2. So kakšni pomisleki?

Mahagonij ::

OK tole vidim, da bo kar zalogaj za mene in moje znanje :) Trenutno sem prišel do tega, da sem sistem postavil. Gledam in raziskujem kaj sploh je RAID Z (1,2,3). Obstaja kaksen tutorial kako migrirat podatke iz starega strežnika na novega. Pooli, RAID-Z itd, bolj kot berem dokumentacijo manj mi je jasno :). Če povem po "kmečko" jaz bi rad, prenesel iz starega NASa, ki ima notri 2x3TB podatkov na FreeNAS, ki ima notri 2x3TB, ko se migracija zaključi bi stare diske formatiral ter jih dal v FreeNAS ter vse skupaj združil v RAID-Z2 ali 3. Kako to storiti?

MrStein ::

Kopiraš z navadnim kopiranjem (oziroma bolje z orodjem, ki malo pazi, ker se lahko kaj zgodi; ali pa na koncu narediš primerjavo staro-novo).
Poznajše združevanje v RAIDZ pa so že prej rekli, da ne gre.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mahagonij ::

OK, postavil bom RAID Z1. Se mi zdi še najprimernejši za moje potrebe. (Filmi, slike, glasba,..(popravite me, če je kaj drugega bolj OK)). Podatke bom dal za migracijo na zunanje diske. Me pa zanima kako rešit težavo, ko bo placa spet premalo v NASu? Kolikor sem dojel, diskov ne bo možno več dodajt v obstoječe polje. Ustvariti bom moral novo RAID Z1 polje z vsaj tremi novimi diski? Obstaja kakšno diskovno polje (Po možnosti na FreeNAS), kjer bi lahko, ko zmanjka prostora preprosto dodal še en disk?

MrStein ::

Sem napisal prej: Windows Storage Spaces.

Podpora v FreeNAS ... ne bi vedel.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Miha 333 ::

Mahagonij je izjavil:

OK, postavil bom RAID Z1. Se mi zdi še najprimernejši za moje potrebe. (Filmi, slike, glasba,..(popravite me, če je kaj drugega bolj OK)). Podatke bom dal za migracijo na zunanje diske. Me pa zanima kako rešit težavo, ko bo placa spet premalo v NASu? Kolikor sem dojel, diskov ne bo možno več dodajt v obstoječe polje. Ustvariti bom moral novo RAID Z1 polje z vsaj tremi novimi diski? Obstaja kakšno diskovno polje (Po možnosti na FreeNAS), kjer bi lahko, ko zmanjka prostora preprosto dodal še en disk?

Diske zamenjaš za večje, enega po enega in za vsakega počakaš, da se obnovi. Ko so vsi zamenjani za večje, se razpoložljiv prostor avtomatsko poveča. Števila diskov zaenkrat ne moreš spreminjati.

RAIDZ1 je OK, vendar imej v mislih, da če odpove en disk, ne sme priti do nobene napake več, saj potem že izgubljaš podatke. Sam zagovarjam 6 diskov v RAIDZ2.

Poldi112 ::

Mirror je drugače dosti dobra alternativa:

http://jrs-s.net/2015/02/06/zfs-you-sho...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Miha 333 ::

Poldi112 je izjavil:

Mirror je drugače dosti dobra alternativa:

http://jrs-s.net/2015/02/06/zfs-you-sho...

Vse je odvisno od namena. Če je prioriteta performance, potem je verjetno mirror boljši. Za tipično shrambo podatkov doma ali v manjšem podjetju pa je verjetno bolj pomembna varnost podatkov.

Mirror: faktor izkoriščenosti 0,4; deli podatkov so varovani samo z 1 pariteto.

RAIDZ2 (npr. 6 diskov): faktor izkoriščenosti 0,53; vsi podatki so vedno varovani z 2 paritetama.

Če bo freenas server priklopljen v domače gigabit omrežje, te itak to omejuje pri hitrosti prenosa in razlike v performansu med zgornjima rešitvama ne boš opazil.

Poldi112 ::

Glede performanc itak ni vprašanje. Ampak to te doma načeloma ne zanima. Večji problem raidz za doma, po mojem, je v tem, da ti pravijo, da raidz1 ni več dovolj secure pri današnjih velikih diskih, raidz2 pa priporoča 6 diskov. Kar je malo overkill za doma, sploh če upoštevaš, da ti ZFS zahteva enake diske na vdev. Pri mirror to pomeni, da ko ti zmanjka placa, dodaš še 2 diska (ki ne rabita biti enako velika, kot tista v obstoječem vdevu). Ali pa ju kar nadomestiš z 2x8T. :) V primerjavi z raidz2, kjer boš efektivno moral vseh 6 diskov zamenjati, da se ti bo poznalo na kapaciteti.

Performančne razlike boš opazil pri hkratnih dostopih. raidz se ti bo obnašal kot en disk, pri mirror bo vsak uporabnik dobil svoj disk pri branju in svoj vdev pri pisanju. Glede na to da, da ti že 1 disk zabije giga mrežo, ti vzporedno branje z vseh diskov nič ne koristi, neodvisni dostopni časi pa se pa skoraj morajo poznati. Pišem pa na pamet, ker furam mirror in nimam osebnih izkušenj z raidz, zgolj teorijo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Miha 333 ::

Na koncu je odvisno od apetita za tveganje. Jaz sem šel v postavitev zato, ker nočem nikoli več imeti opravka s pokvarjenimi sektorji/diski oz. izgubo podatkov v večjem obsegu kot je rutinska zamenjava okvarjenega diska v polju. Seveda je ena kopija pomembnih podatkov še vedno tudi drugje.

Imam pač 20 let izkušenj iz računalništva in sem videl in doživel marsikaj. Od čez noč propadlega računovodskega podjetja, ki je imelo backup na zunanjem disku, ki pa je spustil dušo v trenutku, ko so ga priključili, da bi z njega pobrali podatke, do tega, da sem videl, kakšen masaker s podatki lahko naredi okvarjen ram v windows desktopu (odpreš word dokument in je polovica teksta pravilnega, polovica pa naključni znaki, nato greš iskat 7-dnevni backup in ugotoviš, da je vseh 7 kopij že povoženih z okvarjeno verzijo). V obeh primerih nisem bil jaz načrtovalec backup rešitev, ampak so me poklicali kot neke vrste zadnjo možnost.

Samo 1x pariteta zato zame ni dovolj. Ker takrat ko pride do okvare, je naslednja velikokrat za vogalom. Glede potrebnega prostora pač malo planiraš, saj vidiš približno, koliko podatkov se ti nabere na leto. Raje daš malo večje, npr. 4TB diske dobiš že po 100 € iz tujine. Prednost ZFSja je, da lahko brez skrbi uporabiš consumer-grade diske (za razliko od ostalih komponent). 0,53 * 24 = skoraj 13 TB, kar ni ravno malo. Možnost izgube podatkov (če izvzamemo udare strel in podobno) pa je izredno majhna.

Lonsarg ::

Meni je pa bolj všeč moj primer varovanja. Imam Seafile server na čisto navadnem solo disku. Kopija up to date se samodejno dela še na tablet in desktop PC. Torej imam 3 dejanske različne lokacije, ne zgolj paritete. Čisto zavoljo ohranitve zgodovine sicer občasno kopijo serverja ruknem še na en zunanji disk, dodatno bi seveda lahko zakompliciral z ZFSjem, ampak mi je njegova nefleksibilnost enostavno preveč pasee.

Poldi112 ::

V serverju imaš 1 disk in temu rečeš boljša rešitev? Vse kar delaš je rsync, s čimer se avtomatično odpoveš uporabi 2 diskov, ki bi jih sicer imel v NAS, ker si 2 omejil zgolj na backup? Plus da ko ti crkne disk v serverju delaš kaj, ročni restore iz backup-a, ker je zgolj zamenjat disk preveč passe? :)

Da sploh ne omenjam, da se odpoveš varnostnim mehanizmom, ki skrbijo za varnost tvojih podatkov. A boš pri tvoji rešitvi zaznal data rot?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Lonsarg ::

Pariteta različnih lokacij je VELIKO bolj pomembna za varnost kot pariteta diskov na eni lokaciji, to je ja logično, pariteta na eni lokaciji je bolj availability kot kaj drugega. Zadeva ni zgolj sync, ker je shranjen celoten history(tega večina cloud rešitev nima). Data rot na serverju sem že imel, ne morem vedeti sicer vzroka, lahko je dejansko bil ram bit flip lahko pa zgolj software glitch, skratka seafile je to zaznal in potreben je bil resync, ki je ponovno iz klienta potegnil.

Če bom že dodajal availability bo pa to bil bodisi storage spaces, bodisi btrfs, bodisi kar LVM raid, na ZFS ne mislim it.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Invictus ::

Kakorkoli vzameš, je en disk v serverju butasta rešitev, ne glede na to na koliko mest imaš duplicirane podatke.

Kopija na tablet? A si resen?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

Se strinjam, da je ZFS do neke mere nefleksibilen, vendar je integriteta podatkov garantirana (dokler nam seveda ne odnese enega diska več kot je pariteta, a to stopnjo tveganja določimo sami, še vedno pa so podatki rešljivi, če niso v okvari isti podatki na večih diskih - če so različni, ZFS to lepo zloži nazaj skupaj, ker iz vsakega diska potegne samo dobre podatke - vsak blok ima checksum). ZFS tudi odlično varuje pred data rot oz. silent data corruption. Tako, da ne bi rekel, da gre zgolj za availability, ampak za celovito rešitev varovanja integritete podatkov. Versioning je tudi vgrajen (snapshoti). Jasno, še vedno pa rabiš backup na drugi lokaciji (najbolje še en ZFS box, ki se dnevno sinhronizira).

Spock83 ::

A se da v ZFS narediti da je 2x 400GB ssd tier1, najstrejše zadeve pa se premaknejo na npr 2x 8TB v mirrorju + spare? Recimo, da bi bil gor NAS + Plex.

Oz a je to lažje s storage spaces?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

Poldi112 ::

Pri storage spaces iirc sistem sam premika podatke med tier 1 in 2, tako da imaš en velik pool, česar pri FreeNAS nimaš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Miha 333 ::

Za top performance lahko pri ZFS daš ZIL in L2ARC (oboje je neke vrste medpomnilnik) na SSD disk oz. bolje pool iz SSD diskov. Ampak to pride do izraza v kakem datacentru, za doma je overkill.

PrimozR ::

Miha 333 je izjavil:

S 4 GB ne boš mogel inštalirat. Prav tako raje niti ne poskušaj brez ECC RAMa.

Prenos podatkov tudi ne bo šel tako. Ne moreš spremeniti števila diskov v poolu, brez da bi razdrl pool in s tem uničil podatke. Poleg tega Freenas ne pozna RAID5, nekakšen ekvivalent temu je RAIDZ-1.

Jaz na splošno predlagam 6 diskov v poolu, organiziranih v RAIDZ-2. To je po mojem mnenju optimalno razmerje med varnostjo podatkov, količino železovja in uporabnim prostorom.

Glede zagonskega USBja: Raje namesto enega uporabi 2 - ustvari ZFS mirror, opisano je v dokumentaciji. Tako če crkne en ključ, ga samo zamenjaš z novim in gremo dalje. Načeloma lahko obnoviš sistem tudi, če predhodno izvoziš nastavitve (opcija v GUI) in imaš to datoteko nekje shranjeno. Drugače moraš na novo namestiti sistem in potem uvoziti pool, je nekaj dela.

Zakaj pa 6 diskov? Sam namreč precej cincam, če bi šel na 5x4 vs. 2x8 oz. 2x10 TB, mogoče 4x6 TB, kjer bi bil v prvem in zadnjem primeru uporabljen prav Z2. Ampak nekako več diskov pomeni večjo verjetnost za odpoved (zanesljivost vzporedno vezanih 'enakih' komponent je nižja od zanesljivosti samo ene komponente).

Plus da manj diskov pomeni manj SATA priključkov, nižjo porabo elektrike, manj gretja, itd. (je pa res, da tukaj primerjam RAID1 in RAID6...)

Miha 333 ::

PrimozR je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

S 4 GB ne boš mogel inštalirat. Prav tako raje niti ne poskušaj brez ECC RAMa.

Prenos podatkov tudi ne bo šel tako. Ne moreš spremeniti števila diskov v poolu, brez da bi razdrl pool in s tem uničil podatke. Poleg tega Freenas ne pozna RAID5, nekakšen ekvivalent temu je RAIDZ-1.

Jaz na splošno predlagam 6 diskov v poolu, organiziranih v RAIDZ-2. To je po mojem mnenju optimalno razmerje med varnostjo podatkov, količino železovja in uporabnim prostorom.

Glede zagonskega USBja: Raje namesto enega uporabi 2 - ustvari ZFS mirror, opisano je v dokumentaciji. Tako če crkne en ključ, ga samo zamenjaš z novim in gremo dalje. Načeloma lahko obnoviš sistem tudi, če predhodno izvoziš nastavitve (opcija v GUI) in imaš to datoteko nekje shranjeno. Drugače moraš na novo namestiti sistem in potem uvoziti pool, je nekaj dela.

Zakaj pa 6 diskov? Sam namreč precej cincam, če bi šel na 5x4 vs. 2x8 oz. 2x10 TB, mogoče 4x6 TB, kjer bi bil v prvem in zadnjem primeru uporabljen prav Z2. Ampak nekako več diskov pomeni večjo verjetnost za odpoved (zanesljivost vzporedno vezanih 'enakih' komponent je nižja od zanesljivosti samo ene komponente).

Plus da manj diskov pomeni manj SATA priključkov, nižjo porabo elektrike, manj gretja, itd. (je pa res, da tukaj primerjam RAID1 in RAID6...)

Pač glede na moje potrebe, mi je to najbolj optimalno razmerje med izkoriščenostjo prostora, količino diskov in varnostjo podatkov.

Glede manjše zanesljivosti večih diskov v teoriji drži (čeprav potem je najbolj varen 1 sam disk?), ampak v primeru raidz2 je verjetnost katastrofalne okvare zaradi odpovedi diskovja še vedno zelo majhna. Ne pozabimo, da v nasprotju s klasičnim RAIDom, pri ZFS okvara enega sektorja ne pomeni izločitve celotnega diska iz polja, ampak takšno napako ZFS sam popravi. Zato velja, da je ZFS "self-healing". Na primer, skrajni primer, na vsakem od 6 diskov v raidz2 lahko imamo slabe sektorje, a če niso na nobenih 2 diskih okvarjeni isti podatki, je integriteta podatkov še vedno OK. Podatki z običajnega RAID polja bi bili v tem primeru že zdavnaj v krtovi deželi.

- 2 diska v mirror: izkoriščenost prostora 40%, poraba elektrike diskov ca. 10W, 1x pariteta
- 5 diskov v raidz2: izkoriščenost 48%, poraba ca. 25W, 2x pariteta
- 6 diskov v raidz2: izkoriščenost 54 %, poraba ca. 30W, 2x pariteta
- (za primer) 8 diskov v raidz2: izkoriščenost 60 %, poraba ca. 40w, 2x pariteta - tukaj vidimo, da pri več kot 6 diskih ni več nekih izrazitih prednosti glede izkoriščenosti.

3. opcija je nekakšen sweet spot. Ampak to je seveda subjektivno, potrebe so različne. Ključno vprašanje pri samo 1x pariteti je: Koliko časa smo v primeru okvare (resilvering pri večjih diskih lahko traja tudi dan ali več) pripravljeni biti brez vsake redundance, kjer vsaka nadaljnja napaka (npr. slab sektor) povzroči izgubo podatkov? Pri raidz2 zaradi zgoraj omenjenih self-healing karakteristik stopnja zaščite ni samo 2x večja, ampak v bistvu eksponentno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

PrimozR ::

En sam disk ni bolj varen, ker je sam in ker njegova odpoved pomeni odpoved celega sistema. Pri RAID5/6/Z1/2/3, itd., imaš še vedno redundanco, če gledaš cel sistem. Moja opazka pa ni bila mišljena za cel sistem, temveč za komponente same ter za primerjavo recimo dveh Z2 sistemov, kjer ima en recimo 4, drug pa 6 diskov. Redundančni faktor tukaj je enak, kritična točka pa je odpoved dveh oz. treh komponent (kakor gledaš). Z večjim številom komponent prej prideš do te točke.

Bi si moral malo pogledati spet to snov, če bi želel res kvalitetno pametovati, je že par let od izpita in posledično učenja :)

Obenem sem kiksnil, ker komponente niso vezane vzporedno (vzporedna vezava pomeni, da lahko odpovejo vse, razen ene, pa sistem še vedno deluje), moral bi uporabiti izraz zaporedne vezave, kjer odpoved že zgolj ene ohromi sistem, ker se tam z dodajanjem takšnih komponent zanesljivost zmanjšuje (pri vzporedni vezavi se zvišuje). Ampak še enkrat, to velja z vidika verjetnosti odpovedi enega diska, ne pa izgube podatkov.

Sicer pa od kje te številke izkoriščenosti prostora? Načeloma pri mirror koristiš velikost najmanjšega diska (torej 50, 33, 25, itd. odstotkov če imaš 2, 3, 4, itd. diske), pri Z2 pa velikost*(N-2), torej za 5 (enakih) 60 %, za 6 pa 66 %. Za 8 bi bilo potem 75 %. Od kje razlika?

TBH se igram z idejo, da bi šel na 3 diske (magari 8 TB, cenovno tam tam s 5x4 TB) v RAID Z1, ker bi na tem poolu brez kopije imel samo podatke, ki niso kritični (travniški video posnetki in backupi oz. sistemske slike drugih sistemov v hiši). Bolj resne stvari (dokumenti & co, slike, glasba, itd.) pa še pač na drugih diskih in na drugih lokacijah. Tudi če odleti en disk ter še eden v resilveringu, travniških stvari ni škoda (glasba je drugo, ker je glasbeno kolekcijo negovati nekoliko bolj zahtevno, kot filme in serije, ki se jih itak načeloma briše po ogledu), sistemske slike pa tudi lahko narediš še enkrat.

Rabil bi samo nekoga, ki ima dovolj izkušenj in reče, da je tak plan OK :D

Aja, praviš consumer diski, če se omejim na WD, to vseeno pomeni Red serijo, ali so tudi Green OK?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Poldi112 ::

Desktop verzije načeloma niso ok, nekaj v povezavi s tem da se predolgo trudijo prebrati problematičen sektor, in jih sistem vrže iz poola.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Miha 333 ::

PrimozR je izjavil:


Sicer pa od kje te številke izkoriščenosti prostora? Načeloma pri mirror koristiš velikost najmanjšega diska (torej 50, 33, 25, itd. odstotkov če imaš 2, 3, 4, itd. diske), pri Z2 pa velikost*(N-2), torej za 5 (enakih) 60 %, za 6 pa 66 %. Za 8 bi bilo potem 75 %. Od kje razlika?

Ena od zapovedi pri ZFS je, da zasedenost razpoložljivega prostora naj ne bi presegla 80%, ker potem drastično pade performance. Ob upoštevanju tega moraš tvoje številke pomnožiti z 0,8.

PrimozR je izjavil:


TBH se igram z idejo, da bi šel na 3 diske (magari 8 TB, cenovno tam tam s 5x4 TB) v RAID Z1, ker bi na tem poolu brez kopije imel samo podatke, ki niso kritični (travniški video posnetki in backupi oz. sistemske slike drugih sistemov v hiši). Bolj resne stvari (dokumenti & co, slike, glasba, itd.) pa še pač na drugih diskih in na drugih lokacijah. Tudi če odleti en disk ter še eden v resilveringu, travniških stvari ni škoda (glasba je drugo, ker je glasbeno kolekcijo negovati nekoliko bolj zahtevno, kot filme in serije, ki se jih itak načeloma briše po ogledu), sistemske slike pa tudi lahko narediš še enkrat.

Rabil bi samo nekoga, ki ima dovolj izkušenj in reče, da je tak plan OK :D

Da boš lahko nekoga krivil, ko bodo stvari šle narobe, kajne? Hecam se. Če je OK, se moraš ti odločiti, glede na omejitve, tveganja in implikacije. Meni je 1x pariteta premalo. Oziroma do 2x paritete stroškovno ni več taka razlika. Če že enkrat postavljam nekaj takega.

PrimozR je izjavil:


Aja, praviš consumer diski, če se omejim na WD, to vseeno pomeni Red serijo, ali so tudi Green OK?

Green (in tudi "eko" serije drugih proizvajalcev) imajo neželeno lastnost, da "hodijo spat". Zato teh ne bi priporočal, čeprav delovalo bo.

Katerikoli običajen disk, ki je primeren za desktop (WD Blue, Seagate Barracuda, Toshibe so trenutno cenovno ugodne, ...). Ne bi pa uporabljal namenskih za videonadzor in druge namene.

Pa malo mogoče gledati na porabo, čeprav zadnje čase jo imajo vsi bolj kot ne okrog 5W.

Poldi112 je izjavil:

Desktop verzije načeloma niso ok, nekaj v povezavi s tem da se predolgo trudijo prebrati problematičen sektor, in jih sistem vrže iz poola.

To velja za klasičen RAID, ko en slab sektor pomeni izločitev diska. Lastnost se imenuje TLER. V zadnjih prispevkih ravno razlagam, zakaj pri ZFS ni tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Miha 333 ::

Še ena stvar, ko omenjaš velike diske. Večji od 6 TB večinoma uporabljajo tehnologijo zapisovanja SMR (shingled magnetic recording), google it, ki lahko degradira performance. Mogoče en razlog več za več manjših diskov.

PrimozR ::

Razen SMR-a nisi povedal nič novega, samo potrdil, kar je že znano. Vseeno OK :)

Okej, mogoče tole z desktop diski, Intensoti so namreč precej ugodni. Seagate IronWolf je sicer v 4TB cenovno že precej blizu Intensotu, je pa mogoče zanimiv 5 TB Intenso zaradi kapacitete in cene.

Miha 333 ::

Od Intensa je samo škatla, notri je Toshiba. Ampak 5 TB je SMR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

PrimozR ::

Vem da je Toshiba ja, saj ravno zato.

Jao, ne da se zmagati :)

Čeprav saj, za streamanje videa in glasbe, koliko efekta pa lahko ima SMR (mi je jasno, kaj SMR je).

Miha 333 ::

Če se bo večinoma bralo in le redko zapisovalo, po mojem ne bo opazne razlike. Večji problem je, če se morajo pogosto posodabljati deli podatkov. Čeprav osebnih izkušenj s SMR še nimam.

OMG, vidim, da so že nekatere 4TB barracude SMR. Treba biti pozoren. Giveaway je 128 ali 256 MB cache.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

PrimozR ::

Sem ravno prebral temo na FreeNAS, nja, načeloma za domačo uporabo ne bi smelo biti problema. Itak s tremi diski že zabiješ 1 Gbps mrežo pri zapisovanju, tudi ko se upočasni zadeva.

d4vid ::

Tisti ki mate diy NAS, katero ohisje imate? Sam gledam bitfenix prodigy, je kaj bolj primernega?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Dami ::

Miha 333 je izjavil:

Ena od zapovedi pri ZFS je, da zasedenost razpoložljivega prostora naj ne bi presegla 80%, ker potem drastično pade performance. Ob upoštevanju tega moraš tvoje številke pomnožiti z 0,8.

No ja, js sem moja dva polja (4x3tb raidz in 2x 10x3tb raid2z) konkretno zafilal pa mi še vedno gbit zafila :D

Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Red_Mamba ::

d4vid je izjavil:

Tisti ki mate diy NAS, katero ohisje imate? Sam gledam bitfenix prodigy, je kaj bolj primernega?


lastno leseno, ampak ker bo 20 diskov notri :)

kupis? :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

d4vid ::

Red_Mamba je izjavil:

d4vid je izjavil:

Tisti ki mate diy NAS, katero ohisje imate? Sam gledam bitfenix prodigy, je kaj bolj primernega?


lastno leseno, ampak ker bo 20 diskov notri :)

kupis? :D


Imel ga ne bi, me pa zanima kako izgleda.
Domaca izdelava se zal ne splaca, za 20€ dobim novo ATX ohisje (ki ga tud ne bi imel, ker ne zgleda prav vredu). BitFenix Prodigy pa nekako pase v prostor.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

PrimozR ::

d4vid je izjavil:

Tisti ki mate diy NAS, katero ohisje imate? Sam gledam bitfenix prodigy, je kaj bolj primernega?

Kar sem jaz gledal, so zanimivi zbrani na temle linku (zbirka narejena max pol leta nazaj). Gre pa večinoma za cenovno bolj ugodne variante, ki pa imajo vseeno placa za vsaj 6 diskov, na railih oz. kaj temu podobnega (prečno, da se enostavno ven vzame samo en disk) ter direktno hlajenje, torej montaža za ventilatorjem.

https://geizhals.at/?cat=WL-809942
««
33 / 118
»»