» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
32 / 118
»»

jukoz ::

Bolje da se zafrkava še z nekim softwarom.

Zanimiv članek o IoT napravah:

https://isc.sans.edu/forums/diary/An+Up...

"So in short: Every 2 minutes the system was compromised by someone(thing) logging in using the correct credentials.

For the 1254 attacking IP addresses, Shodan had information for 592 of them. As expected, we do see our usual "suspects":

Notable manufacturers of the devices include TP-Link, AvTech, Synology, D-Link. In short, your usual "DO NOT CONNECT TO THE INTERNET" devices."

Invictus ::

Če se ne zna, bo samo prišel na to listo ;).

To je pač link za butaste uporabnike, ki ne znajo pobrisati default userjev...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimoZ_ ::

Synology, HP microserver, ... me ne zanima

Torej še enkrat, je kdo slučajno kdaj uporabljal ali zasledil kje kako se obnesejo ti mPCIe sata kontrolerji ?

Synology ne, ker ne rabim vsega tistega bloata, bo verjetno kar vanila *BSD oz. mogoče Linux, odvisno kaj bo delalo, čeprav načeloma x86 hw je še kar podprt
HP microserver je overkill, predvsem 35W TDP cpu, sej verjetno na koncu brez diskov porabi 10W pa je vseeno preveč, če ne rabiš tega. Pa mislim da sem bral o 4TB omejitvi za diske.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

jukoz ::

Invictus je izjavil:

Če se ne zna, bo samo prišel na to listo ;).

To je pač link za butaste uporabnike, ki ne znajo pobrisati default userjev...

Ce so hardoded ti nc ne pomaga, al znas kaj ali ne.

PrimoZ_ je izjavil:

Synology, HP microserver, ... me ne zanima

Torej še enkrat, je kdo slučajno kdaj uporabljal ali zasledil kje kako se obnesejo ti mPCIe sata kontrolerji ?

Synology ne, ker ne rabim vsega tistega bloata, bo verjetno kar vanila *BSD oz. mogoče Linux, odvisno kaj bo delalo, čeprav načeloma x86 hw je še kar podprt
HP microserver je overkill, predvsem 35W TDP cpu, sej verjetno na koncu brez diskov porabi 10W pa je vseeno preveč, če ne rabiš tega. Pa mislim da sem bral o 4TB omejitvi za diske.


Te boarde sem ze gledal in so mi vsec. Za kaksen mini FW. Kako bi pa ti problem ohisja reseval?
Takoj ko rabis kaksno ohisje, postane pri mojih izracunih microserver ugodnejsi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

igorpec ::

Torej še enkrat, je kdo slučajno kdaj uporabljal ali zasledil kje kako se obnesejo ti mPCIe sata kontrolerji ?


Nekateri zelo dobro.
https://forum.armbian.com/index.php?/to...

MrStein ::

PrimoZ_ je izjavil:

Pa mislim da sem bral o 4TB omejitvi za diske.

Jaz imam na HP μ en 5TB disk. Dela BP.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimoZ_ ::

igorpec je izjavil:

Torej še enkrat, je kdo slučajno kdaj uporabljal ali zasledil kje kako se obnesejo ti mPCIe sata kontrolerji ?


Nekateri zelo dobro.
https://forum.armbian.com/index.php?/to...


Hvala, zelo zanimiv link.

igorpec ::

Jaz imam na HP ? en 5TB disk. Dela BP.


http://www.hardkernel.com/main/products...

Tudi tale deluje odlično s 5TB diskom, polna utilizacija mreže:
 Odroid HC1

Odroid HC1

PrimozR ::

Hja, MrStein ima netipično rabo Microserverja, večina uporabnikov zabaše vanj 3, 4 diske. Za enega samega na mrežo priklopiti pa tole zgleda kul.

MrStein ::

Kaj je netipično?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Uporaba le enega diska v sistemu, namenjenem 4 diskom.

LeQuack ::

Današnji diski so postali prevelki za RAID, ker sam rebuild traja že toliko časa, da vmes že drug disk crkne.
Quack !

Invictus ::

Če imate tako pomembne podatke, potem je treba razmisliti o kaki dražji rešitvoi, kot samo en NAS.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

njyngs ::

Osebno opažam, da mi je NAS postal v dobi cloudov in optičnega interneta postal čisto odveč. Mam pa še stari DS212j, ki je za kaj drugo ko file sharing useless, ampak to itak ni pomembno...

NAS vidim kot uporaben le še za primer audio/video produkcije in pa za firme. Torej redki "home" uporabniki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

misek ::

njyngs je izjavil:

v dobi cloudov in optičnega interneta
Vendar ne za vse :(

njyngs ::

Se strinjam. Še vedno so primeri "domače" uporabe, kjer je NAS obvezen.

Edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

Uporaba le enega diska v sistemu, namenjenem 4 diskom.

Aha, funkcionalna nepismenost kot bi rekel lakotnik, torej. Rekel sem, da je en disk 5TB, torej več od domnevne meje 4TB. Nič pa nisem rekel o drugih diskih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

LeQuack je izjavil:

Današnji diski so postali prevelki za RAID, ker sam rebuild traja že toliko časa, da vmes že drug disk crkne.

Tole izjavo si zdaj vzel iz konteksta. Problem je RAID 5, ker imajo diski URE (unrecoverable read error) na takšni ravni, da je načeloma precej verjetno, da bo do nje prišlo tekom rebuilda. Zato vzameš RAID 6, ki funkcionira. Ampak če govorimo o Microserverju, ki ima placa za 4 diske, stran vržeš 50 % placa. Torej je vseeno, če greš na RAID 0+1 oz. 1+0, kjer prav tako lahko odletita dva diska, a z minusom, da če odletita prava dva, vseeno izgubiš podatke.

Rebuild je pa enostaven, ker ni rebuild, temveč zgolj kopiranje enega diska.

Sicer pa ja, pomembne podatke vržeš na par medijev in lokacij. Sem bil že prepričan, da bom šel na RAID6, ampak zdaj razmišljam, da sem dovolj gorenjca, da grem na RAID5, ker bo na arrayu (ko bo) zgolj vsebina v gibljivi sliki ter načeloma sistemske slike drugih računalnikov. Bolj pomembni podatki pa dodatno backupirani. Torej tudi če odletita 2 diska v arrayu, who cares. Izgubljeno ni nič, česar ne bi bil problem ponovno dobiti, ni pa to glasbena zbirka, ki vseeno zahteva nekaj več 'kultiviranja' kot zgolj ene serije in filmi.

njyngs je izjavil:

Osebno opažam, da mi je NAS postal v dobi cloudov in optičnega interneta postal čisto odveč. Mam pa še stari DS212j, ki je za kaj drugo ko file sharing useless, ampak to itak ni pomembno...

NAS vidim kot uporaben le še za primer audio/video produkcije in pa za firme. Torej redki "home" uporabniki.

Lokalni media serving (če nimaš Netflixa oz. česa podobnega pretočnega), lokalna glasbena zbirka (spet se lahko zanašaš na oblak, priznam), sicer pa kot sem omenil zgoraj, sistemske slike računalnikov. V primeru odpovedi diska oz. podrtja sistema zgolj narediš restore in greš naprej.

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Uporaba le enega diska v sistemu, namenjenem 4 diskom.

Aha, funkcionalna nepismenost kot bi rekel lakotnik, torej. Rekel sem, da je en disk 5TB, torej več od domnevne meje 4TB. Nič pa nisem rekel o drugih diskih.

V bistvu ne. Lepo si napisal, da imaš v Microservejru en 5TB disk. Nikjer ni implicirano, da imaš še kak drug disk zraven. Zlahka se prebere, da imaš v serverju diskovje 5 TB, katerega količina je ena. Angleščina recimo tole reši drugače, ker bi napisal a 5 TB drive namesto one 5 TB drive in bi bilo vse jasno.

Ti pa dam prav, če si s funkcionalno nepismenostjo mislil sebe, ker z napisanim nisi dobro definiral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

PrimozR je izjavil:


Problem je RAID 5, ker imajo diski URE (unrecoverable read error) na takšni ravni, da je načeloma precej verjetno, da bo do nje prišlo tekom rebuilda.

Dokazano bulšit.
(vsak lahko na svojem sistemu preveri)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

URL na dokaz. Pa kaj ima 'preverjanje na svojem sistemu' veze z rebuildom RAID arraya?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

A treba narisati?
Imaš RAID? Pol lahko preveriš.
Nimaš? Še vedno lahko, ker disk ne ve da je v RAID-u ali ne in bo pogostost napak enaka.

Evo, cele strani: HDD - neizbežne napake pri branju (URE)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

king22 ::

Pozdravljeni,
Si bom kar to temo sposodil. In sicer kupujem NAS za 2 diska, v katerega bom dal 2x WD red 3TB. Mogoče v raid1 da bo en backup, drugi pa za uporabo.
Uporabil bi ga za dostop do datotek, slik... od kjerkoli, ne samo na domačem omrežju. Deloval bi kot recimo Dropbox.
Sedaj izbiram med tremi modeli:
1. Synology DS216J ali DS216
2. QNAP TS-251 ali TS-251+
3. WD my cloud EX2 Ultra

Bral sem, da so Synology dobri, ampak gledal sem tudi QNAP TS-251+ ki ima boljšo konfiguracijo in se da še nagradit rame.
Katerega mi priporočate, da bo zadeva stabilna, hitra in pa enostavna za uporabo?

p.s. Bo pa priklopljen na optiki, tako da s hitrostjo načeloma ne bo težav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: king22 ()

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

A treba narisati?
Imaš RAID? Pol lahko preveriš.
Nimaš? Še vedno lahko, ker disk ne ve da je v RAID-u ali ne in bo pogostost napak enaka.

Evo, cele strani: HDD - neizbežne napake pri branju (URE)

URE v RAID-u pomeni, da ti izpljune disk iz arraya. Če je delovanje normalno, sestavi pravi podatek iz ostalih diskov. Če je to med rebuildom, pomeni, da si ostal brez dodatne naprave. Nimam izkušenj, ampak predvidevam, da lahko potem array sestaviš nazaj 'na roke' in morda vseeno rebuildaš. Morda ti pa kej kaj flagga kot NOK in si na suhem. URE na navadnem disku v namizju bo pač pomenil error v fajlu. Mogoče bo to samo en čuden pixel v fotki, ki ga sploh ne boš opazil. Who cares.

Torej, kako lahko preveriš vpliv tega, če nimaš RAIDa? Oz. kako lahko potrdiš, da URE ni problem, dokler ga potrjeno ne fašeš med rebuildom arraya, kjer se potem ne zgodi nič? A hočeš probavati kaj takega, ko rebuildaš podatke, ki imajo določeno vrednost, in se ti zaradi tega zadeva ne bo postavila nazaj?

Storage podatkov je le in izključno zmanjševanje tveganja. Vsak se mora sam odločiti, koliko je za to pripravljen plačati oz. koliko bo tvegal. Običajno se izkaže, da je marsikdo pripravljen plačati bistveno več, kot je plačal, ko je enkrat prepozno. Zanimivo kajne?

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

Nimam izkušenj, ampak predvidevam

Aha.

No, še enkrat, počasi:
Problem je RAID 5, ker imajo diski URE (unrecoverable read error) na takšni ravni, da je načeloma precej verjetno, da bo do nje prišlo tekom rebuilda.

read error - napaka med branjem
rebuild - linearno branje celega diska

Torej daš "linearno branje diska", in gledaš, če se zgodi "napaka med branjem".
Če ja, si potrdil teorijo.
Če ne, si jo zavrgel.

Torej kateri del ni jasen?
Odgovori v linkani temi o URE, ker tu je to že res off topic.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Saj ni kaj odgovarjati, samo prave poste je treba v tisti temi prebrati. Ne pa samo ploskati tistim, ki se strinjajo s tvojim mnenjem.

opeter ::

Za domače uporabnike je dovolj tudi kakšen Zyxel ali podobni NAS za ceno 80-100 EUR (+ disk). Itak rabiš gigabitno mrežo, da boš lahko kolikor-toliko koristil hitrost kopiranja datotek.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Nimam izkušenj, ampak predvidevam

Aha.

Če še ni jasno, jih niti nočem imeti. Ker je prepoceni izogibanje takšnim problemom, da se jim ne bi izognil. Če se ne strinjaš, izvoli, bodi poskusni zajček.

MrStein ::

Ne gre za zajčke, ampak za "trdim stvari potegnjene iz ****" napram "kar trdim je preverljivo pravilno".

PrimozR je izjavil:

Saj ni kaj odgovarjati, samo prave poste je treba v tisti temi prebrati. Ne pa samo ploskati tistim, ki se strinjajo s tvojim mnenjem.

Citiraj (ali linkaj) dokaz za "URE mit".

Blog zapisi "jaz verjamem/sem prepričan" ne štejejo. (pozdrav thunderf00t-u)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

misek ::

Če imam NAS z dvema diskoma v RAID1 ali lahko enega odstranim, da imam na tem trenutno "varno" kopijo? Nato pa ga čez čas dam nazaj in se razlike iz prvega diska prenesejo spet na drugega?
Ali moram to izvesti ročno?

opeter ::

misek je izjavil:

Če imam NAS z dvema diskoma v RAID1 ali lahko enega odstranim, da imam na tem trenutno "varno" kopijo? Nato pa ga čez čas dam nazaj in se razlike iz prvega diska prenesejo spet na drugega?
Ali moram to izvesti ročno?


Če je softver dober, bi moralo delovat, da sam ponastavi sliko/zrcaljenje/RAID-polje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

misek ::

Aha. Moram malo preveriti različne NAS-e. Po možnosti bolj poceni variante (ker ne potrebujem ostalih zmožnosti samo shranjevanje datotek).

MrStein ::

To ni ravno dobra ideja, razen če za NAS prav piše, da to zna početi. Torej z velikim črkami v prodajni brošuri.

Pri "standardnem" RAID-1 bi kot prvič moral paziti, da ko daš nazaj disk, spozna prvega kot primarnega in kopira na drugega, in ne obratno.
Drugič, kopiral bo ves disk, ne pa razlike. (kako naj bi pa vedel, kje so razlike?)

Torej to bi šlo, če drugega delno pobrišeš, potem pa ga daš not in označiš kot "novi" disk. Kopiral se bo potem seveda ves disk.

Za inkrementalni backup so druge rešitve.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

misek ::

Hehe, potem poceni nas tega sigurno ne bo oglaševal :-)

V bistvu želim v določenem trenutku imeti na obeh diskih identično kopijo. Nato drugi disk odstranim in ostane samo prvi v delovanju. Na njega se datoteke dodajajo in odvzemajo. Čez čas pa spet vstavim drugi disk in želim, da spet postaneta identična - vsebina prvega diska se sinhronizira na drugega (in ne v obratni meri). Tudi če bi drugi disk bil slučajno prazen.

Rsync bi verjetno bil primeren za tak namen? Vsaj za uporabniške podatke, ne pa za celoten disk z operacijskim sistemom. Ko bi želel sinhronizacijo bi pa ročno pognal skripto/ukaz.

MrStein ::

rsync zveni boljše za ta namen.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

carota ::

@misek, imam Zyxel NAS325, ki je že nekaj let star in poceni zadeva. Najprej sem imel noter en disk, nekaj pisal gor, nato dal drugi disk in v administraciji poklikal, da ju želim dati v RAID1 in je na drugega potem kopiralo vsebino prvega.

d4vid ::

Razmisljam o postavitvi NAS streznika...
Osnova mi bo HP Z400, quad core xeon, 8GB rama. Os je zaenkrat ubuntu server in bi tudi ostal na njem zaradi tvheadend.

Zaenkrat bom kupil 3 TB disk (Toshiba bo kul?), potem pa bi po potrebi dodajal diske.
Dostopal bom prek sambe. Redudance ne potrebujem, ker bom na diskih imel filme in serije in ostalo kramo, kar lahko zgubim v primeru da odleti disk. Slike in dokumente itak backupam na gdrive.

Kakorkoli, obstaja kak web interface za upravljanje diskov, formatiranje, dodajanje itd...?
Kako je z raidom? Afaik potrebujem vsaj 2 diska? Kako je s dodajanjem diskov v raid array?
Nazalost se nikoli nisem igral s raidom zato tudi ne vem kako bi to speljal. Vsi predlogi so dobrodosli.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

igorpec ::

Kakorkoli, obstaja kak web interface za upravljanje diskov, formatiranje, dodajanje itd...?


Morda Debian Jessie + OMV. Z Ubuntu bodo težave ... pa tudi za Debian Stretch nisem povsem prepričan da gre instalacija po maslu.

RAID ne potrebuješ. Če že kaj, potem mogoče avtomatično sinhronizacijo pomembnega dela krame na drugo mašino ...

PrimozR ::

A ne bi bilo smiselno, za samo en disk, vzeti nekaj v smislu WD-jevega MyBook z ethernet priključkom? Pač nekaj majhnega, ne pa en star workstation, ki verjetno v idle pokuri 100+ W :)

No, na koncu je odločitev tvoja, ampak za en disk na mrežo priklopiti se mi zdi, da obstaja tona bolj praktičnih rešitev.

Poldi112 ::

d4vid je izjavil:

Razmisljam o postavitvi NAS streznika...
Osnova mi bo HP Z400, quad core xeon, 8GB rama. Os je zaenkrat ubuntu server in bi tudi ostal na njem zaradi tvheadend.

Zaenkrat bom kupil 3 TB disk (Toshiba bo kul?), potem pa bi po potrebi dodajal diske.
Dostopal bom prek sambe. Redudance ne potrebujem, ker bom na diskih imel filme in serije in ostalo kramo, kar lahko zgubim v primeru da odleti disk. Slike in dokumente itak backupam na gdrive.

Kakorkoli, obstaja kak web interface za upravljanje diskov, formatiranje, dodajanje itd...?
Kako je z raidom? Afaik potrebujem vsaj 2 diska? Kako je s dodajanjem diskov v raid array?
Nazalost se nikoli nisem igral s raidom zato tudi ne vem kako bi to speljal. Vsi predlogi so dobrodosli.


Tvheadend laufa tudi na FreeNAS.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

d4vid ::

PrimozR je izjavil:

A ne bi bilo smiselno, za samo en disk, vzeti nekaj v smislu WD-jevega MyBook z ethernet priključkom? Pač nekaj majhnega, ne pa en star workstation, ki verjetno v idle pokuri 100+ W :)

No, na koncu je odločitev tvoja, ampak za en disk na mrežo priklopiti se mi zdi, da obstaja tona bolj praktičnih rešitev.


Zaenkrat imam: 1x SSD 240 GB, 1x 250 GB HDD in 3TB HDD.
Se strinjam, da bi nek NAS to opravljal ceneje, ampak ta oprema je trenutno na voljo.
Porablja pa drugače 80W. Ni zanemarljivo. Bom videl vnaprej kako in kaj, zaenkrat bo, potem bom pa atoma ali nekaj takega staknil nekje :) Mogoče bodo že celo kaki boardi s SATA in armom ratali poceni ;)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

LeQuack ::

PrimozR je izjavil:

A ne bi bilo smiselno, za samo en disk, vzeti nekaj v smislu WD-jevega MyBook z ethernet priključkom? Pač nekaj majhnega, ne pa en star workstation, ki verjetno v idle pokuri 100+ W :)

No, na koncu je odločitev tvoja, ampak za en disk na mrežo priklopiti se mi zdi, da obstaja tona bolj praktičnih rešitev.


Jaz imam WD MyBook Duo, verzija z USB3 priključkom, mogoče ethernet verzije drugače delujejo, ampak problem je, ker WD tudi če ne nastaviš nobene enkripcije ali gesla, v ozadju uporablja hardware enkripcijo, tako da če ohišje crkne in probaš disk prebrati na neki drugi mašini, ne bo berljiv. In vsaj na MyBook Duo se to ne da izklopiti.
Quack !

issak ::

d4vid je izjavil:

PrimozR je izjavil:

A ne bi bilo smiselno, za samo en disk, vzeti nekaj v smislu WD-jevega MyBook z ethernet priključkom? Pač nekaj majhnega, ne pa en star workstation, ki verjetno v idle pokuri 100+ W :)

No, na koncu je odločitev tvoja, ampak za en disk na mrežo priklopiti se mi zdi, da obstaja tona bolj praktičnih rešitev.


Zaenkrat imam: 1x SSD 240 GB, 1x 250 GB HDD in 3TB HDD.
Se strinjam, da bi nek NAS to opravljal ceneje, ampak ta oprema je trenutno na voljo.
Porablja pa drugače 80W. Ni zanemarljivo. Bom videl vnaprej kako in kaj, zaenkrat bo, potem bom pa atoma ali nekaj takega staknil nekje :) Mogoče bodo že celo kaki boardi s SATA in armom ratali poceni ;)


Imaš varjanto 10W TDP intel J4205 in J3455 ali pa 2 jedrni J3355. Asrock ima plate s tem. Jaz imam Asrock J3160-ITX v NASu, poganja diske brez težav, štroma pa ne porabi kaj dosti več kot qnap. In x86 je, tako da gor poganjaš katerikoli češ OS, podpora za Linux je super, vse dela out of the box.

HP Z workstationa pa res ne bi laufal 24/7 zato da mi 4TB filmov preko mreže deli.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

d4vid ::

Mel sem ze eno platko s atomom n270 in 2x gigabit. Zal sem jo prodal.

Vglavnem, v planu je menjava, ker tole res haca rahlo prevec za 1 disk. Poleg tega predvidevam da bo mini itx tisji (ta vrag res ropota, 4je ventilatorji skoraj na full, ce dam kakega stran, moram pritisnit F1 med bootom) in ga lahko skrijem v sobo, medtem ko tega skrivam po podstresju.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

pierch ::

d4vid je izjavil:

Mel sem ze eno platko s atomom n270 in 2x gigabit. Zal sem jo prodal.

Meni konstantno laufa že kakih 7 let :), z enim 3,5 HDD in DOM modulom porabi manj kot 20W, v povprečju okol 15W. Je pa res že zastarela in se že nekaj let spravljam nabavit kaj novejšega.
Pierch

d4vid ::

Jaz bi takoj menjal, a kaj ko ne morem prodat z400. Napajalnik je klasicni atx, predelan na HP standard, ohisje je ruknjeno zgoraj zadaj....
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

CyberPunk ::

Iščem kakšno rešitev za ureditev dostopanja do fajlov in diskov z različnih naprav doma in občasno tudi preko neta od zunaj. Se NAS sploh splača ali je še vedno bolje naštimati kakšen barebone računalnik in vanj vgraditi oz. nanj priključiti diske (ker ko sem nazadnje gledal, so bile NAS zadeve relativno drage, pa še zelo malo diskov so podpirale)?

Poldi112 ::

Če ti to kar nudu ustreza je Synology ali kaj podobnega čisto ok. PC bo dražji. Za dostop od zunaj si, najraje na routerju, nastavi openvpn.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Netrunner ::

CyberPunk je izjavil:

Iščem kakšno rešitev za ureditev dostopanja do fajlov in diskov z različnih naprav doma in občasno tudi preko neta od zunaj. Se NAS sploh splača ali je še vedno bolje naštimati kakšen barebone računalnik in vanj vgraditi oz. nanj priključiti diske (ker ko sem nazadnje gledal, so bile NAS zadeve relativno drage, pa še zelo malo diskov so podpirale)?

Jaz imam synology model z dvema diskoma + preko USBja imam pritaknjen gor še tretji disk in vse tri imam v mreži. Lahko bi tudi odpru navzven vendar ne rabim.

Kul zadeva. Res da ni med najcenejšimi rešitvami vendar je "set it and forget it"

MrStein ::

Če NAS nudi vse kar rabiš, je boljši ker:
- ima ponavadi manjšo porabo (in glasnost)
- je že vse nared, samo vštekaš

PC moraš sestaviti, izbrati in namestiti OS itd...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tomson ::

Sam sem tudi izjemno zadovoljen s Synology. Res ni majhna investicija, sploh če potrebuješ 4 diske, sam je pa zelo praktičen in naštimaš lahko skoraj vse kar si namisliš. Sploh je uporabniški vmesnik in pa user experience top pri Synology.
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor
««
32 / 118
»»