» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
15 / 118
»»

njyngs ::

Če hočeš ultimativen NAS, potem nekaj kar podpira ZFS (integriteta podatkov!!) z ustrezno hw redudaco. Za povprečnega domačega uporabnika je pa laho tudi Synology povsem OK.

en.wikipedia.org/wiki/ZFS

Se strinjam. Čeprav se tudi Synology izkušnjo da precej olepšati s 3rd party appi (namesto s defoltnim junkwareom)

PrimozR ::

njyngs je izjavil:

Od kdaj so pa tisti novinarji s srednjo mesarsko IT proji? Spet se ponavljaš pa me hočeš užaliti z letami itd. Se mi zdi da si ti en otrok. Da, govorila sva o SINHRONIZACIJI z gdive/dropbox. Za shranjevanje boš uporabljal sambo/ftp ne pa nek junk app, ki so ti ga preko reklam na arstechniki podtaknili ti se pa zdaj tega držiš kot pijanec plota. Pa za ljudi ki nimajo časa synology appi niso, ker prej napišeš svoj app kot pa s tem kaj zrihtaš. Najprej se kaj nauči preden mlatiš prazno slamo in vsiljuješ kar ti rumene strani prodajajo.

Me sploh ne čudi da zagovarjaš jabolčne rešitve, tudi tukaj nabijaš z nekimi defolt appi, ki so junk. Se vidi, da še nisi šel na nek višji nivo kjer bi sprobal kaj uporabnega in se cel čas slepiš z junkom, ki ti ga prodajo preko reklam. Bo treba kaj sprobat ne pa verjet novinarjem s FDV-ja.

Pa še nekaj: z žaljenjem vsepovprek boš še samo množil člane foruma, ki te ne jemljejo resno. Če ne moreš sprejeti mnenja in nabijaš v stilu baba čula baba rekla potem ne sodiš v argumentirane debate.

-
Editing typos since forever ^_^

Za Cnet ne vem, ampak Ars- Technica ima načeloma proper članke, AnandTech je pa IMO itak verjetno najboljša review stran za hardware na spletu. Sicer so utrpeli udarec, ko sta odšla Anand in Brian Klug (mobile reviwer, hud poznavalec oiptičnih sistemov za kamere - oba sta šla h Applu), ampak načeloma so imeli pripravljen backup.

aerie ::

PrimozR je izjavil:

Predvidevam da ste firma? Imate kakega IT-jevca?

Za IT imamo najete zunanje sodelavce (outsourcing). Imamo že dnevni, tedenski in mesečeni backup baz podatkov in ostalih vitalnih datotek v njihovem oblaku, za lokalni backup pa nam ponujajo platformo, ki temelji na FreeNAS (okoli 6k€ za hardware in mesečno nekaj 100€ za vzdrževanje). Šef je proti in zdaj razglabljamo, če bil backup v oblaku + "neresen" NAS na lokaciji dovolj dobra (začasna) rešitev.

čuhalev ::

Šest tisoč evrov je prevelika cifra, za ta denar se dobi marsikaj drugega, tudi podvojenega.

njyngs ::

PIPI do neke mere res. Ni pa to kar tam napisejo novinarji pribito ... kot zelijo posamezniki prikazati. Vedno obstajajo boljsa orodja, ce jih le znas najti in uporabiti. Nihce te pa ne sili, da se vozis z avtom v sluzbo 150km vstran, ce se raje peljes z biciklom.

mile ::

v naslovu teme je "za domačo", kar marsikdo tukaj pozablja in sanja o ZFS-u

AvtoR ::

Poznam kar nekaj ljudi ki uporabljajo ZFS v domačem okolju, ni noben bav bav. Rabiš samo 4-8GB ECC rama.

čuhalev ::

ECC pa tudi ni problem, tudi novi i3 ga podpirajo.

hojnikb ::

i3 ga podpira, sam plate ne..
#brezpodpisa

Invictus ::

PrimozR je izjavil:


Smo že predelali, HP Microserver, 4 diski in ~8 GB ECC RAM-a. Resno, lično, zmogljivo.

Resno?

To je zate dober NAS? Svašta ... Nekateri imate pa za resnost res nizke standarde.

aerie je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Predvidevam da ste firma? Imate kakega IT-jevca?

Za IT imamo najete zunanje sodelavce (outsourcing). Imamo že dnevni, tedenski in mesečeni backup baz podatkov in ostalih vitalnih datotek v njihovem oblaku, za lokalni backup pa nam ponujajo platformo, ki temelji na FreeNAS (okoli 6k€ za hardware in mesečno nekaj 100€ za vzdrževanje). Šef je proti in zdaj razglabljamo, če bil backup v oblaku + "neresen" NAS na lokaciji dovolj dobra (začasna) rešitev.

Upam da vsaj veste koliko podatkov imate (v GB) ...

Zna biti kak online backup veliko boljša zadeva. Za 6k + nekaj 100 EUR vzdrževanja na mesec lahko kar najameš Office365, kjer dobiš dosti placa, pa še Office boste imeli legalen ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

čuhalev ::

hojnikb je izjavil:

i3 ga podpira, sam plate ne..

Moja plata ga. C204 chipset.

Miha 333 ::

AvtoR je izjavil:

Poznam kar nekaj ljudi ki uporabljajo ZFS v domačem okolju, ni noben bav bav. Rabiš samo 4-8GB ECC rama.

Drži, če se spoznaš in znaš sam sestavit, lahko prideš zelo poceni skozi. Rabljeno strežniško ploščo, rabljen Xeon in ustrezen ECC RAM dobiš na e-bayu že za 150 €, rabiš še ohišje in napajalnik. Gor daš FreeNAS in si zmagal.

Tudi sam sem tako naredil in je zadeva špica. Zankrat imam 4 diske v RAIDZ-2 polju, planiram da jih bo enkrat kasneje 6.

Uporabljam ga za primarno shrambo podatkov (privatnih in službenih), backupe vseh domačih računalnikov (vključno s posnetki sistemskih particij), medijsko shrambo za predvajanje vsebin na kateremkoli TV, skratka za centralizirano shrambo vseh podatkov. Prej sem imel vse razmetano po raznih diskih, računalnikih in je bilo težko to upravljati (skrbeti za redne backupe, ...), zdaj pa je vse na enem mestu in tudi ni težko narediti varnostne kopije vsega skupaj - ena kopija vsega se shranjuje še na zunanji disk, ena pa na oddaljeno lokacijo. Najpomembnejše osebne stvari (družinske slike, dokumente) imam shranjene še v oblaku in še na DVD-jih (arhivskih - M-disc).

ZFS je zakon. Z rednimi scrubi lahko pravočasno najde slabe sektorje in samodejno nadomesti podatke iz drugih diskov.

Sedaj se je dogodek kot je okvara diska vsaj pri meni spremenil iz neprijetnega dogodka, ki ti pobere vsaj čas, da restoraš podatke, v povsem nepomemben rutinski dogodek (zamenjaš disk in življenje teče dalje). RAIDZ-2 omogoča, da lahko istočasno odpoveta 2 diska, ne da bi bili podatki poškodovani.

Je pa ZFS brez ECC RAMa samomor, saj ti lahko v primeru napake enega bita odleti cel pool. Ali še huje, lahko se podatki pokvarijo, ne da bi to vedel. Priporočljiv pa je še UPS (ki omogoča signal za ustavitev preko USB ob izpadu napajanja) in prenapetostna zaščita.

Mene je server (brez diskov), ki je sestavljen iz rabljenih komponent, stal dobrih 200 €. Pa je server-grade, 8GB ECC RAM, Xeon, itd.

mile ::

doma v stanovanu si pa res ne želim imeti serverskega sistema, ne iz stališča hrupa, še manj pa po porabi štroma

driver_x ::

Jaz sem imel prvih nekaj inkarnacij svoje NASe. Do ZFS-ja sicer nisem prišel, ker je bil takrat večinoma dostopen le v Solarisu. Kasneje sem sem se naveličal ukvarjati z nepomembnimi stvarmi in sem začel uporabljati QNAPove rešitve, ki mi out-of-the-box nudijo vse kar potrebujem, poleg tega pa imajo dobre appe za iOS, preko katerih lahko dostopam do vseh vsebin. Če imaš doma več različnih računalnikov, tablic in podobnega, je centralna hramba podatkov (obvezno z redundanco in backupiranjem) edina smiselna rešitev. Tistih nekaj € na mesec, kolikor stane elektrika, tudi ni noben problem.

Miha 333 ::

mile je izjavil:

doma v stanovanu si pa res ne želim imeti serverskega sistema, ne iz stališča hrupa, še manj pa po porabi štroma

Saj te nihče ne sili. Samo napisal sem, kako sem jaz naredil in mi glede na koristi to ni problem.

Pa saj ni tako hudo. Ventilatorje daš na minimum (imaš management v biosu), izmerjena poraba pa je večino časa ~100 W (tu pač malo gledaš, kaj nabaviš). Ampak kot sem rekel, jaz to glede na koristi rade volje pretrpim.

Življenje je lepše, ni več zaj*bavanja z upravljanjem backupov, skrbjo kdaj se bodo spet kje pojavili slabi sektorji... Meni je zakon.

Mogoče pa še nisi doživel dovolj situacij z okvarami diskov ob najbolj neprimernih trenutkih, jaz sem jih in upam, da sem s to zajeb*ncijo opravil za vedno.

driver_x ::

Mene tudi ventilatorji ne motijo, ker imam vso to ropotijo v za to namenjenem prostoru, spravljeno lepo v rack omari.

PrimozR ::

Ne sej jaz zagovarjam bolj DIY rešitve NAS-ov (itak sem že težek z mMicroserver+FreeNAS), sam pač, hočem povedati, da niso ravno neki drvarji, sploh na AnandTechu. V primeru NAS-ov pa pač testirajo bolj končnemu uporabniku prijazne rešitve. Če bi jim dali dovolj requestov za primerjavo s FreeNASom bi morda še naredili kaj takšnega, če že niso.

Invictus je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Smo že predelali, HP Microserver, 4 diski in ~8 GB ECC RAM-a. Resno, lično, zmogljivo.

Resno?

To je zate dober NAS? Svašta ... Nekateri imate pa za resnost res nizke standarde.

Kaj točno tukaj ni dobrega? Oz. kaj manjka? Za doma pač ni potrebe po dual Xeonih, 20 diskih in kaj jaz vem čem še vse, če si ciljal v to smer. V primerjavi s Synologyji ti pa tistle setup da precej boljšo redundanco in večjo felksibilnost na račun manjka par 'fancy' aplikacij, ki se jih da nadomestiti. Aja, pa precej cenejše je od primerljivih Synologyjev, torej win-win-win-...-win.

čuhalev je izjavil:

hojnikb je izjavil:

i3 ga podpira, sam plate ne..

Moja plata ga. C204 chipset.

Smo že predelali, najcenejša plata je 140 €, Microserver je 220 €, plata, ohišje, napajalc, proc, 2 GB RAM-a. Proc in RAM se da nadgraditi, imaš pa še PCIe slot. z DIY z do 4 diski ne prideš blizu Microserverju, ko je zahteva ECC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

PrimozR ::

Miha rabljen serverski hardware za 150 € bo verjetno precej požrešen in glasen, če želiš še neko spodobno zmogljivost (ker bo verjetno star). Samo v vednost, RaidZ polj se ne da growati, boš moral narediti nov pool. Sicer pa pri RaidZ2 načeloma varno lahko odleti le en disk, ker se že bolj ali manj približujemo velikosti polj, kjer je non-recoerable read error neizbežen (za desktop klaso diskov je 10^14 bitov, 12 TB). Če fašeš NRE med restoranjem kritičnega RAID polja (en crknjen disk v RAID5 oz. Z, dva v RAID6 oz Z2, trije v Z3), pool gre v maloro, ker mora disk z napako vreči iz polja. In si na n-1 količini delujočih diskov, kjer je n potrebno število :P

aerie ::

Invictus je izjavil:

Upam da vsaj veste koliko podatkov imate (v GB) ...

Zna biti kak online backup veliko boljša zadeva. Za 6k + nekaj 100 EUR vzdrževanja na mesec lahko kar najameš Office365, kjer dobiš dosti placa, pa še Office boste imeli legalen ;).

Trenutno imamo baje za okoli 16TB podatkov in narašča (to so večinoma datoteke trenutnih in arhiviranih projektov (večinoma multimedija), administracijske datoteke (docx, pdf, etc) in pa nekaj baz podatkov). Online backup v oblaku že imamo. Imeli bi še redundanco na naši lokaciji. Licence Office 365 for Small Business Premium imamo že kakšno leto za vsakega zaposlenega in nekaj zunanjih sodelavcev. S pridom uporabljamo Exchange in Lync za komunikacijo, OneDrive for business pa za skupno rabo projektnih datotek. Uporabit OneDrive for business za backup pa prvič slišim. Nam je bilo rečeno, da ta zadeva ni namenjena backupu.

Invictus ::

@aerie

http://geizhals.at/?cat=hdxnas&xf=1170_...

Pol pa tukaj malo pobrskaj da dobiš malo filinga ...

Sem dal sam NASe nad 16 TB ...

Pod kake 2-3K boste težko prišli ... Ampak ker brzina ni toliko pomemebna za backup, mislim da bo šlo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Miha 333 ::

PrimozR je izjavil:

Miha rabljen serverski hardware za 150 EUR bo verjetno precej požrešen in glasen, če želiš še neko spodobno zmogljivost (ker bo verjetno star). Samo v vednost, RaidZ polj se ne da growati, boš moral narediti nov pool.

Za NAS ne rabi biti ne vem kakšna zmogljivost, je dovolj en low voltage xeon. Glede grow-anja mi je seveda jasno, da bom moral narediti nov pool.

PrimozR je izjavil:

Sicer pa pri RaidZ2 načeloma varno lahko odleti le en disk, ker se že bolj ali manj približujemo velikosti polj, kjer je non-recoerable read error neizbežen (za desktop klaso diskov je 10^14 bitov, 12 TB). Če fašeš NRE med restoranjem kritičnega RAID polja (en crknjen disk v RAID5 oz. Z, dva v RAID6 oz Z2, trije v Z3), pool gre v maloro, ker mora disk z napako vreči iz polja. In si na n-1 količini delujočih diskov, kjer je n potrebno število :P


1. Pri RAIDZ (Z2, Z3) se z rednimi scrubi skuša pravočasno odkriti NRE in jih ustrezno nadomestiti, še preden pride do kritične ogroženosti polja.
2. Pri RAIDZ (Z2, Z3) v primeru NRE ne odleti cel disk, ampak ti v primeru NRE med restoranjem kritičnega polja izpiše, katere datoteke so poškodovane in jih ni mogoče nadomestiti. Tako lahko iz varnostne kopije (ki jo itak v vsakem primeru moraš imeti) nadomestiš samo prizadete datoteke. Pri klasičnem RAID5,6 pa je v tem primeru res cel pool "bye bye".
3. RAIDZ (Z2, Z3) nima "write hole" vulnerabilityja (google it).

Še bi lahko našteval. ZFS RaidZ ne moreš primerjati s klasičnim RAIDom, ker je svetlobna leta naprednejši in dosti varnejši kar se tiče morebitnih NRE. Iz tega razloga ter zato, ker je ZFS Raidz softverska rešitev, lahko tudi mešaš različne tipe diskov, ni potrebe po enterprise diskih (za katere Googleova raziskava itak pravi, da niso nič bolj zanesljivi od navadnih consumer diskov), ne rabiš TLER, skratka notri lahko stlačiš kar se ti pač valja doma od diskov in bo zadeva dokaj varno funkcionirala.

Trdim, da je ZFS nekaj najboljšega, kar se je zgodilo na področju shranjevanja podatkov v zadnjih 10 letih. In (zase pravim) nor bi bil, če tega ne bi izkoristil za svoje potrebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

PrimozR ::

aerie je izjavil:

Invictus je izjavil:

Upam da vsaj veste koliko podatkov imate (v GB) ...

Zna biti kak online backup veliko boljša zadeva. Za 6k + nekaj 100 EUR vzdrževanja na mesec lahko kar najameš Office365, kjer dobiš dosti placa, pa še Office boste imeli legalen ;).

Trenutno imamo baje za okoli 16TB podatkov in narašča (to so večinoma datoteke trenutnih in arhiviranih projektov (večinoma multimedija), administracijske datoteke (docx, pdf, etc) in pa nekaj baz podatkov). Online backup v oblaku že imamo. Imeli bi še redundanco na naši lokaciji. Licence Office 365 for Small Business Premium imamo že kakšno leto za vsakega zaposlenega in nekaj zunanjih sodelavcev. S pridom uporabljamo Exchange in Lync za komunikacijo, OneDrive for business pa za skupno rabo projektnih datotek. Uporabit OneDrive for business za backup pa prvič slišim. Nam je bilo rečeno, da ta zadeva ni namenjena backupu.

Okej, 6k se ne zdi več tako grozno veliko. Navsezadnje te samo diski, bare minimum, pridejo 600 €, raje več - 4x4 TB. Temu prišteješ recimo še *2, da imaš nekaj rezerve pri placu, da ne menjaš vsaka dva meseca diskovja, si na skoraj 2k €. To podvojiš, da imaš neko redundanco, dodaš pa še hardware, ki bo to gonil, primerno plate, kontrolerje, dovolj RAMa in ohišje. Morda malce drago, ne pa spet TAKO drago. IMO.

Magari povprašajte za ponudbo pri konkurenci ane, da vidite pri čem ste. Morda bo tale ponudba ki jo že imate pravzaprav ugodna.

Aa, good to know da ZFS prenese NRE. Jah, low voltage Xeon bo že precej šibak al pa dovolj nov, da bo še vedno drag ;)

Ne vem no, res nisem še videl cenejše opcije od Microserverja, če je želja ZFS na do 4 diskih.

Čak, TLER, praviš, da tudi Green serije niso problematične?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Miha 333 ::

PrimozR je izjavil:


Čak, TLER, praviš, da tudi Green serije niso problematične?

WD Green serije niso problematične, jim je pa priporočljivo spremeniti privzeti timeout za parkiranje glav iz 8 sekund na npr. 5 minut, sicer se mehansko predčasno iztrošijo, ker nonstop parkirajo glave. To velja v vseh primerih uporabe, ne samo za raid(z). Obstaja orodje od WDja, wdidle3.

noraguta ::

mah s kapacitetam za doma že pretiravate. sej ni treba bacupirat torenteov. je vse na netu. na koncu plačate več za backup pokradenih filmov kot za eno solidno online videoteko.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

PrimozR ::

Kot da se backup uporablja samo za piratske filme... Napokaš v kištico 4 3 TB diske, vržeš čez RaidZ2, da imaš mir, imaš pa 6 TB uporabnega placa. Kot je bilo že rečeno, tja daš vse, multimedijo (magari travniško), da je dostopna vsem uporabnikom v hiši, predvsem pa backupe, vključno s slikami sistemskih particij PC-je. Tako si pač brezskrben, tudi če kaj crkne (recimo SSD, ti so sploh znani da se enkrat samo ne zbudijo več), nimaš pretirane izgube podatkov.

Ne vem no, zaenkrat se še igram skoraj brez backupov, na srečo me do sedaj še ni teplo, sem vse skorajšnje crkote ujel dovolj hitro na klasiki, sam večno ne bo šlo tako.

GnuceLee ::

Kaj potem priporočate za domačo ZFS rešitev? HP Microserver + FreeNAS?

leiito ::

njyngs je izjavil:

leiito je izjavil:

njyngs je izjavil:

leiito je izjavil:


Audio Station je najboljši način, da si z NAS-a, ali pa downloadano na napravo, predvajaš glasbo. VLC ne seže do kolen. Video S dela vse isto kot Plex, ampak Plex ne dela na vseh tivijh. Kako pa predvajaš film na tivi, s hdmi? Pa share fajlov npr., da ne omenjam Surveillance Station, Download.... Preveri pri kom, ki dejansko uporablja NAS, preden podajaš take ocene.


Video Station ne podpira, niti ne zazna 3D, medtem ko Plex zadevo laufa brez najmanjšega problema. Share fajlov? Imaš naprimer Dropbox/GDrive (kot dsm app). Surveillance Station ne uporablja velika večina, tisti ki pa imajo kje kamere postavljene pa majo itak namenski software za tole (razen par pacientov). Sem pa cel NAS obrnil na glavo in okoli in kar dobro poznam delovanje tega šrota :) DSM je fajn za začetek, če pa hočeš kaj več spravit iz sistema pa moraš ali uporabit SSH dostop ali pa narediti custom varianto. V vsakem primeru se da vsako DS aplikacijo nadomestiti s primernejšimi - DS aplikacije niso nič drugo kot appi za ljudi, ki so čisti začetniki in se s stvarmi še spoznavajo. Seveda ni v tem nič slabega, ampak če ne poznaš drugo kot DS aplikacije pa tudi ni treba vseh drugih, ki uporabljajo druge rešitve, ozmerjati.


Spet znalci s foruma vejo več kot IT proji. DSM je "by far the most advanced OS for NAS" po mnenju cnet, arstechnica, anandtech etc., ampak ne, za vaške posebneže ni dovolj. 3D? Koliko si pa star? 11 let? Dvomim, da si sploh kdaj dejansko uporabljal kak Synology app, lo trditvi, da je Gdrive boljša rešitev za sharanje fajlov sodeč. Da o appih za IP kamere ne govorim. Blue Iris je kontra od user-friendly, samo za največje mazohiste. Za ljudi, ki uporabljajo izdelke in nimajo časa stalno nekaj popravljat, so Synology (in 3rd party) appi vrhunska rešitev, ker delajo takoj, brez zapletov in neprijetnih presenečenj.


Od kdaj so pa tisti novinarji s srednjo mesarsko IT proji? Spet se ponavljaš pa me hočeš užaliti z letami itd. Se mi zdi da si ti en otrok. Da, govorila sva o SINHRONIZACIJI z gdive/dropbox. Za shranjevanje boš uporabljal sambo/ftp ne pa nek junk app, ki so ti ga preko reklam na arstechniki podtaknili ti se pa zdaj tega držiš kot pijanec plota. Pa za ljudi ki nimajo časa synology appi niso, ker prej napišeš svoj app kot pa s tem kaj zrihtaš. Najprej se kaj nauči preden mlatiš prazno slamo in vsiljuješ kar ti rumene strani prodajajo.

Me sploh ne čudi da zagovarjaš jabolčne rešitve, tudi tukaj nabijaš z nekimi defolt appi, ki so junk. Se vidi, da še nisi šel na nek višji nivo kjer bi sprobal kaj uporabnega in se cel čas slepiš z junkom, ki ti ga prodajo preko reklam. Bo treba kaj sprobat ne pa verjet novinarjem s FDV-ja.

Pa še nekaj: z žaljenjem vsepovprek boš še samo množil člane foruma, ki te ne jemljejo resno. Če ne moreš sprejeti mnenja in nabijaš v stilu baba čula baba rekla potem ne sodiš v argumentirane debate.

-
Editing typos since forever ^_^


Ne, ti si pro, Ars in Anand pa nimajo pojma. To je zate argumentirana debata? Ta tvoj "višji nivo" je isto, kot če kupiš staro kripo, ker imaš preveč časa in ti prihaja ob šraufanju, real people si kupijo avte, da jih vozijo, ne šraufajo. O Synologyju pač nimaš pojma, z neta si ukradel DSM in to je kao ekspertiza, chillax. Isto je z Applom, najbolj javkajo luzerji, ki si ne morejo privoščiti njihovih izdelkov in potem so jasno zanič, podn od podna, kul so pa DIY kripe in na njih ukradeni windowsi. Jaka muda. In itak me ne zanima kok me majo ljudje na forumih radi ali jemljejo resno, ampak sklicevati se na neke svoje frende s foruma, infantilno.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Tezaab ()

hojnikb ::

katera tema je to že po vrsti, v katero si uspel spravit v debato apple & co. ?
#brezpodpisa

Miha 333 ::

GnuceLee je izjavil:

Kaj potem priporočate za domačo ZFS rešitev? HP Microserver + FreeNAS?

To je ena možnost, če pa sam sestavljaš, pa je eno od priporočil plošča Supermicro X9SCM ali X9SCL ter ustrezen procesor in ECC RAM.

Mogoče tu malo prebereš: FreeNAS Hardware recommendations.

Vsekakor je za ZFS obvezen ECC RAM (in procesor/plošča, ki ga podpirata).

njyngs ::

Ne, ti si pro, Ars in Anand pa nimajo pojma. To je zate argumentirana debata? Ta tvoj "višji nivo" je isto, kot če kupiš staro kripo, ker imaš preveč časa in ti prihaja ob šraufanju, real people si kupijo avte, da jih vozijo, ne šraufajo. O Synologyju pač nimaš pojma, z neta si ukradel DSM in to je kao ekspertiza, chillax. Isto je z Applom, najbolj javkajo luzerji, ki si ne morejo privoščiti njihovih izdelkov in potem so jasno zanič, podn od podna, kul so pa DIY kripe in na njih ukradeni windowsi. Jaka muda. In itak me ne zanima kok me majo ljudje na forumih radi ali jemljejo resno, ampak sklicevati se na neke svoje frende s foruma, infantilno.


leiito: Vidim, da so ti žile na čelu stopile ven od živčnosti. No da ti pojasnim na, za razliko od tvojega, kulturen način. Nekaj let že laufam DSM na Synology mašinah. Kljub lastništvu in nekajletnemu zezanju s tem vem, da je šrot. Ampak uporabljam za nič drugo kot file hosting, za kaj drugo pa itak ni primerno (ampak za to pa popolnoma dovolj). Kar se tiče opazk o pomanjkanju denarja za Apple gadgete ne skrbi, imam dovolj, pa še to ne pomeni, da bom kupil njihov izdelek, če nimam želje po njem (morda boš nekoč razumel razliko med pomanjkanjem denarja pa pomanjkanjem interesa). Morda v prihodnosti kupim kak iPhone ali pa MacBook. Kar se tiče opazke o ukradenih Oknih - vse moje mašine laufajo z moje strani kupljeno verzijo Windowsa (7 in 8 -> 8.1), tudi starejšo XP premorem.

Zdaj pa pomiri te najstniške hormone in začni malo prebirati literaturo po internetu, medtem preberi še kak bonton.

noraguta ::

leiito je izjavil:

njyngs je izjavil:

leiito je izjavil:

njyngs je izjavil:

leiito je izjavil:


Audio Station je najboljši način, da si z NAS-a, ali pa downloadano na napravo, predvajaš glasbo. VLC ne seže do kolen. Video S dela vse isto kot Plex, ampak Plex ne dela na vseh tivijh. Kako pa predvajaš film na tivi, s hdmi? Pa share fajlov npr., da ne omenjam Surveillance Station, Download.... Preveri pri kom, ki dejansko uporablja NAS, preden podajaš take ocene.


Video Station ne podpira, niti ne zazna 3D, medtem ko Plex zadevo laufa brez najmanjšega problema. Share fajlov? Imaš naprimer Dropbox/GDrive (kot dsm app). Surveillance Station ne uporablja velika večina, tisti ki pa imajo kje kamere postavljene pa majo itak namenski software za tole (razen par pacientov). Sem pa cel NAS obrnil na glavo in okoli in kar dobro poznam delovanje tega šrota :) DSM je fajn za začetek, če pa hočeš kaj več spravit iz sistema pa moraš ali uporabit SSH dostop ali pa narediti custom varianto. V vsakem primeru se da vsako DS aplikacijo nadomestiti s primernejšimi - DS aplikacije niso nič drugo kot appi za ljudi, ki so čisti začetniki in se s stvarmi še spoznavajo. Seveda ni v tem nič slabega, ampak če ne poznaš drugo kot DS aplikacije pa tudi ni treba vseh drugih, ki uporabljajo druge rešitve, ozmerjati.


Spet znalci s foruma vejo več kot IT proji. DSM je "by far the most advanced OS for NAS" po mnenju cnet, arstechnica, anandtech etc., ampak ne, za vaške posebneže ni dovolj. 3D? Koliko si pa star? 11 let? Dvomim, da si sploh kdaj dejansko uporabljal kak Synology app, lo trditvi, da je Gdrive boljša rešitev za sharanje fajlov sodeč. Da o appih za IP kamere ne govorim. Blue Iris je kontra od user-friendly, samo za največje mazohiste. Za ljudi, ki uporabljajo izdelke in nimajo časa stalno nekaj popravljat, so Synology (in 3rd party) appi vrhunska rešitev, ker delajo takoj, brez zapletov in neprijetnih presenečenj.


Od kdaj so pa tisti novinarji s srednjo mesarsko IT proji? Spet se ponavljaš pa me hočeš užaliti z letami itd. Se mi zdi da si ti en otrok. Da, govorila sva o SINHRONIZACIJI z gdive/dropbox. Za shranjevanje boš uporabljal sambo/ftp ne pa nek junk app, ki so ti ga preko reklam na arstechniki podtaknili ti se pa zdaj tega držiš kot pijanec plota. Pa za ljudi ki nimajo časa synology appi niso, ker prej napišeš svoj app kot pa s tem kaj zrihtaš. Najprej se kaj nauči preden mlatiš prazno slamo in vsiljuješ kar ti rumene strani prodajajo.

Me sploh ne čudi da zagovarjaš jabolčne rešitve, tudi tukaj nabijaš z nekimi defolt appi, ki so junk. Se vidi, da še nisi šel na nek višji nivo kjer bi sprobal kaj uporabnega in se cel čas slepiš z junkom, ki ti ga prodajo preko reklam. Bo treba kaj sprobat ne pa verjet novinarjem s FDV-ja.

Pa še nekaj: z žaljenjem vsepovprek boš še samo množil člane foruma, ki te ne jemljejo resno. Če ne moreš sprejeti mnenja in nabijaš v stilu baba čula baba rekla potem ne sodiš v argumentirane debate.

-
Editing typos since forever ^_^


Ne, ti si pro, Ars in Anand pa nimajo pojma. To je zate argumentirana debata? Ta tvoj "višji nivo" je isto, kot če kupiš staro kripo, ker imaš preveč časa in ti prihaja ob šraufanju, real people si kupijo avte, da jih vozijo, ne šraufajo. O Synologyju pač nimaš pojma, z neta si ukradel DSM in to je kao ekspertiza, chillax. Isto je z Applom, najbolj javkajo luzerji, ki si ne morejo privoščiti njihovih izdelkov in potem so jasno zanič, podn od podna, kul so pa DIY kripe in na njih ukradeni windowsi. Jaka muda. In itak me ne zanima kok me majo ljudje na forumih radi ali jemljejo resno, ampak sklicevati se na neke svoje frende s foruma, infantilno.

ja nimajo pojma in synology je šrot od šrota. pa noben problem ni kupit nobenga od teh samo nič ne ponujata, tle je problem. če si res frajer imaš doma itak netapp
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

driver_x ::

Sam sem pred leti naletel na problem, ko je v RAID 5 sistemu odletel en disk (od štirih), pri rebuildu pa je MD raid (ali pa DM raid, ne vem več) ugotovil, da ima eden od preostalih diskov slab sektor in ga vrgel iz polja. Še dobro, da sem imel tudi ustrezen backup, sicer bi ostal brez vseh podatkov! Podobno se baje obnaša Intelov Matrix Storage (oz. kakor se sedaj imenuje). Ravno zaradi tega se sedaj oziram po DIY rešitvi na ZFSju. Link, ki ga je zgoraj navedel Miha 333 mi je zelo pomagal. Sestavil bom pa nekaj za v rack omaro, kar bo podpiralo vsaj 8 diskov.

c3p0 ::

Zato RAID5 ni primerna rešitev, sploh pri današnjih velikih diskih oz. poljih. Daš rebuildat in v tem času višje obremenitve, ti mrkne še kak drug disk. RAID6 je tukaj boljši.
V praksi pa žal vidim še ogromno RAID5 polj.

Dr_M ::

Jup, raid5 je zelo nevaren. Sem pred leti obcutil to (hvala bogu za backup) z intel matrix storage.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

driver_x ::

Jaz sem ravno naredil eno raid5 polje z Intel Matrix Storage iz treh 2TB diskov kot dodaten prostor na delovni postaji. Predvsem zato, ker imam ravno na voljo tri take diske. Čeprav je delovna postaja precej zmogljiva, je inicializacija polja potekala tri dni. Če k temu dodam še težave, do katerih bo prišlo v primeru izpada elektrike ali sesutja sistema in potrebo po stalnem preverjanju diskov z badblocks, bom polje še danes podrl in ga spremenil v en raid1 in en posamičen disk.

Dami ::

Ko imaš enkrat ZFS sploh ne moreš razumet teh ultra dolgih inicializacijskih (pri zfs tega ni sploh) /rebuild časov. Mam 2x 10x 3tb disk rai2z (torej 60tb raw raid60) in mi en disk rebuilda v 10urah (pri 86% zasedenosti). Vseeno pa razmišljam, da bi prešaltal na 7-8 +8tb disk snapraid, ker imam lahko neaktivne diske v standby, pa še dodajam jih lahko.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

issak ::

buneech je izjavil:

hojnikb je izjavil:

SMB oz NFS. Najbolj enostavn način za uporabo vseh vsebin, ker nenucaš nobene 3rd party aplikacije z gnilim vmesnikom, saj se stvar obnaša skoraj tako kot še en lokaln pogon v računalniku.

Dela pa še na tako obskurnih napravah, katere jasno nikol nebodo dobile namenske aplikacije.

Najbl enostavn? Sej ne da bi bilo SMB pa NFS težko nastavt, sam po pravic povedan, če daš enmu običnmu userju aplikacije od synologyja al pa es file explorer pa share ke pripet, se bojo hitrej znajdl s synology aplikacijami.

Če pa uporabljaš to izven svojga omrežja za streamanje, potem je pa sploh lažje, kot pa katera kol druga rešitev.


No ja, ES je izjemno enostaven za uporabo, dvakrat podrsaš po ekrančku desno, pa si na 'network' in potem brskaš po mapah. Raje se usedem z nekom za 5 minut pa mu ES razložim, ki je univerzalen, ne glede na to ali je na drugi strani synology, freenas, qnap ali pa rasbperry pi, kot pa vsakič posebaj zgubljam čas z branded aplikacijami ki delujejo samo na pol.

driver_x ::

Dr_M je izjavil:

Jup, raid5 je zelo nevaren. Sem pred leti obcutil to (hvala bogu za backup) z intel matrix storage.


Čeprav je pa performančno kar dober. Čez vikend sem si sestavil novo RAID 5 polje iz petih 1TB diskov (trije WD black, dva WD green). Pisanje 4GB velike datoteke poteka s cca. 280MB/sek, pranje pa z več kot 300MB/sek. To je pa že primerljivo s kakšnimi SSD-ji.

levaky ::

Sekvenčno ja, vse ostalo pade. Da o IOPSih sploh ne govorimo...

MAtej

Lonsarg ::

RAID v večini primerov nima sploh kaj delati doma. Raid NI backup, raid samo zagotavlja, da nimaš izpada, to pride v poštev bolj za poslovne zadeve al pa recimo za kake advanced home user ljudi, ki nočejo, da jim kak serverček dol pade dokler manualno ne postavijo nazaj.

PrimozR ::

Tole seveda ni res. Itak je primerjava backupa in RAID kot jabolke in hruške, RAID je tehnologija, backup je pa backup. In backup lahko delaš tudi na RAID. Je pa RAID vseeno bolj varen od posameznih diskov, razen seveda RAID 0. Pri RAID 5 ti lahko mirno odleti en disk (načeloma mirno), pri RAID 6 dva diska, pri RAID 1 vsi razen enega, itd. Bolje to kot pa da odleti en disk in tisti podatki gredo v maloro.

In vse skupaj niti ni pretirano advanced, kaki Synologyji omogočajo da naklikaš redundanco in ti potem jamrajo 'umrl ti je disk, backupiraj oz. zamenjaj disk, da rešiš podatke, bla bla'. Pa tudi ni nujno da je samo za poslovni svet, poslovneži itak delajo veliko z majhnimi fajli, s kakimi office datotekami, tam kakega hudega serverja ne potrebuješ, je veliko vreden že oblak oz. kopija na USB ključku. NAS-i, RAID-i in podobne stvari pridejo prav pri ustvarjanju (zvok, video, slike) in razvoju (razni razvojni modeli, zajem podatkov testiranj, itd.), kjer so datoteke večje, imaš versionig (PRO/ENgineer oz. Creo recimo shranjuje part fajle kot bla.prt.x, kjer je x zaporedna številka shranjevanja oz. verzija), itd.

Pa RAID je še kako dobrodošel doma, le da to ne sme biti RAID 0 oz. zadnje čase tudi RAID 5, če imaš na arrayu shranjene podatke. Važnejše stvari pa itak shraniš še nekam, na takšnem NAS-u imaš recimo osnoven backup (slike zagonskih particij PC-jev po hiši, travniške video vsebine, lahko tudi glasbo, če zbirka ni pretirano negovana), kjer datotek ni pretirano škoda oz. jih zlahka nadomestiš.

driver_x ::

Lonsarg je izjavil:

RAID v večini primerov nima sploh kaj delati doma. Raid NI backup, raid samo zagotavlja, da nimaš izpada, to pride v poštev bolj za poslovne zadeve al pa recimo za kake advanced home user ljudi, ki nočejo, da jim kak serverček dol pade dokler manualno ne postavijo nazaj.


Jaz vsem, ki jim sestavljam računalnike (ali svetujem pri sestavi) priporočam dva diska v RAID 1 za hrambo podatkov. Pri disku ni vprašanje ali bo crknil, temveč kdaj bo crknil. Zato se mi je RAID 1 polje že nekajkrat izkazalo za precej koristno.

Lonsarg ::

Ni iz stališča da je polovični backup bolje kot novenn ja, je to vseeno uporabno, ampak to je pri osebnih računalnikih.

Tle sem bolj ciljal na domače NASe o katerih je govora, za moj serverček z 9TB je pač škoda dodatnih diskovv za raid, raje tistih 1TB pomembnih podatkov dejansko podvojenih ročno preko softwera.

Dzanko ::

Pozdravljeni,
sam z NAS sistemi nimam veliko izkušenj, zato se pri nakupu obračam na vas. Najprej naj povem, da se bo NAS sistem uporabljal za arhiviranje podatkov v manjši skupnosti (cca. 10-20 uporabnikov). Da malo skrčimo trenutno ponudbo so pogoji oz. želje naslednje:

Pogoji:
- Budget: 300-400€
- NAS sistem brez diskov
- Kapaciteta 16 TB ali več (vsaj 4bays slot)
- Gigabit mrežni priključek
- Media server (DLNA)
- Kakšen USB ali e-SATA priključek ne bo odveč

Želje:
- User-friendly ali vsaj dobro dokumentirana konfiguracija in podpora v primeru težav
- Možnost dodatne razširitve: VPN server, FTP server (ni obvezno)
- Dostop do podatkov shranjenih na NAS napravi iz več računalnikov, tablic hkrati
- Redudanca oz. varnost podatkov v primeru odpovedi enega izmed diskov
- Predvajanje video vsebin na TV (obvezno)

Sam se po prebranem najbolj nagibam k Synology. Seveda pa so vsi konkretni predlogi in nasveti dobrodošli.

SimplTech ::

Z Synology ne moreš zgrešit. Res user-friendly stvar z dobro dokumentacijo in spletnim forumom. Možnost VPNja preko dodatne aplikacije, FTP vgrajen že v osnovni DSM software.

Pa še nekako v budget prideš z DS414 (link), ki bi ustrezal tvojim zahtevam. Cena 420 EUR (vključno z dostavo do SLO).

Lahko pogledaš še za cene kje drugje, computeruniverse mi je prvi padel na pamet.

Zgodovina sprememb…

Egidij88 ::

Še ceneje pa dobiš DS414J, ki ima 512MB rama, DS414 ima 1GB. V SLO je recimo na mimovrste za 338€.

dottor ::

Za to ceno ga dobiš tudi na Mlacomu:
http://www.mlacom.si/synology-ds414
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

njyngs ::

Invictus je izjavil:

http://geizhals.eu/synology-diskstation...

100 EUR manj ...

100 EUR manj ker gledaš ds414j, ki ima za razliko od ds414 počasnejši procesor, je brez hot-swappinga,... če misli delat več userjev hkrati je mogoče bolje, če vzame močnejši procesor

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Red_Mamba ::

ce rabis garancijo na podatke pol so vsi ti fakeraid-i samo zacasna resitev.

In edino harwearski raid ti bo omogocil dober backup. za kar je pa treba na zalost seci v zep.
Ampak se je treba vprasat, kaj je ceneje. Izguba podatkov na poceni fakeraid-u ali dat malo vec za soliden backup pa mirno spat ;)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg
««
15 / 118
»»