» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
16 / 118
»»

levaky ::

Tukaj ni nobenega fakeraida ampak lepo mdraid, ki se obnese enako dobro kot pregresno dragi hardware raidi. No, ko je treba resevati podatke vcasih neprimerno bolje.

hojnikb ::

jap, ko crkne tapravi radi, zna bit kr štala rešit zadeve :)
#brezpodpisa

Red_Mamba ::

hojnikb je izjavil:

jap, ko crkne tapravi radi, zna bit kr štala rešit zadeve :)


ce ti kontroler crkne pa nimas enakega nadomestnega pol ja, drugac pa ne
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Dr_M ::

Ker si vsak lahko za domaco uporabo provosci kontroler za 300-400e za 1 kos.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mitja73 ::

Dzanko je izjavil:

Pozdravljeni,
sam z NAS sistemi nimam veliko izkušenj, zato se pri nakupu obračam na vas. Najprej naj povem, da se bo NAS sistem uporabljal za arhiviranje podatkov v manjši skupnosti (cca. 10-20 uporabnikov). Da malo skrčimo trenutno ponudbo so pogoji oz. želje naslednje:

Pogoji:
- Budget: 300-400€
- NAS sistem brez diskov
- Kapaciteta 16 TB ali več (vsaj 4bays slot)
- Gigabit mrežni priključek
- Media server (DLNA)
- Kakšen USB ali e-SATA priključek ne bo odveč

Želje:
- User-friendly ali vsaj dobro dokumentirana konfiguracija in podpora v primeru težav
- Možnost dodatne razširitve: VPN server, FTP server (ni obvezno)
- Dostop do podatkov shranjenih na NAS napravi iz več računalnikov, tablic hkrati
- Redudanca oz. varnost podatkov v primeru odpovedi enega izmed diskov
- Predvajanje video vsebin na TV (obvezno)

Sam se po prebranem najbolj nagibam k Synology. Seveda pa so vsi konkretni predlogi in nasveti dobrodošli.


QNAP TS-451 imaš 2 mrežni, "pravi" procesor in HDMI za TV priklop, sicer je 449 € ampak bestbuy za kaj takega
https://www.pricaraj.si/qnap-ts-451-nas...

Lonsarg ::

Pa se ta Synology res ne da "inštalirat", ker tele cene so GROZNI premium, glede na ceno samega hardwera.

mitja73 ::

Lonsarg je izjavil:

Pa se ta Synology res ne da "inštalirat", ker tele cene so GROZNI premium, glede na ceno samega hardwera.


V ceni je tudi SW in vse kar pride zraven, ne pa samo HW.
Toj tko kot nekateri skočijo da je vrednost komponent iPhona 150€.

PrimozR ::

Red_Mamba je izjavil:

ce rabis garancijo na podatke pol so vsi ti fakeraid-i samo zacasna resitev.

In edino harwearski raid ti bo omogocil dober backup. za kar je pa treba na zalost seci v zep.
Ampak se je treba vprasat, kaj je ceneje. Izguba podatkov na poceni fakeraid-u ali dat malo vec za soliden backup pa mirno spat ;)

*softwareski raid. Hardwerski raid ti samo povzroča probleme.

Dr_M ::

Lonsarg je izjavil:

Pa se ta Synology res ne da "inštalirat", ker tele cene so GROZNI premium, glede na ceno samega hardwera.



Seveda se da. Si moras pa malo prebrat okoli tega, pa testirat.

mitja73 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Pa se ta Synology res ne da "inštalirat", ker tele cene so GROZNI premium, glede na ceno samega hardwera.


V ceni je tudi SW in vse kar pride zraven, ne pa samo HW.
Toj tko kot nekateri skočijo da je vrednost komponent iPhona 150€.



Ne zdej s tem sekretom ob obgrizka se v tej temi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

mile ::

PrimozR je izjavil:


*softwareski raid. Hardwerski raid ti samo povzroča probleme.


no ja, jaz sem ze prestavljal RAID polja med razlicnimi HP kontrolerji (recimo iz B320i na p420i) brez problema. Si ne predtavljam recimo mojega MongoDB serverja brez proper HW RAID kartice + battery backup unita, kjer rabim par tisoc insertov v sekundi. Ok, ampak to ni NAS, se strinjam

Red_Mamba ::

mile je izjavil:

PrimozR je izjavil:


*softwareski raid. Hardwerski raid ti samo povzroča probleme.


no ja, jaz sem ze prestavljal RAID polja med razlicnimi HP kontrolerji (recimo iz B320i na p420i) brez problema. Si ne predtavljam recimo mojega MongoDB serverja brez proper HW RAID kartice + battery backup unita, kjer rabim par tisoc insertov v sekundi. Ok, ampak to ni NAS, se strinjam


saj niti ni pomembno, ampak to je moj point. Ce ves da so podatki vredni ogromno bos investiral v hardweare raid in poskrbel tudi za backup harweare-a v primeru da ta crkne.

Saj to je podobna debata kot internet strani ali DB in 99.99??%. Vec devetk ko hoces drazje je. Ampak ce podatki opravicujejo ceno investiras v to, da kasneje ne boli glava :)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

pia2001slo ::

zanima me :

če kupim Synology D215j, bom lahko streamal bp filme na Samsung TV (2014 model) ? Oba bosta v isti mreži (gigabit) ?
Ne bi mel več rad prižganega pc-a za gledanje na TV-ju (sicer deluje bp)

hvala

Zgodovina sprememb…

mitja73 ::

Ja, boljša varianta je sicer kak NAS z HDMI in Intel procom, če bo kdaj v prihodnje še kdo kaj brskal po njem medtem ko boš ti gledal TV.

pia2001slo ::

ne...gre bolj za to da s pc-em potegnem dol film, ga dam na nas,pc ugasnem ter v dnevni (ali pa kje drugje v hiši) gledam na TV-ju preneseni film (do 1080p)

bsslo ::

@pia2001slo - z NAS-om lahko potegneš film dol (aplikacija Download station), nato pa ga preko DLNA predvajaš na TV (aplikacija Media Server).
Samo predvajanje in funkcionalnosti, pa so odvisne od TV-ja in od zmogljivosti MediaServerja.

Primer: moj Philips zna iz DLNA predvajati samo en file stream. To pomeni, če imam film.mp4 in podnapis (film.srt), mi bo predvajal samo film brez podnapisov. Če ročno sprožim konverzijo v mkv format (film.mkv), ki vsebuje tako film, kot tudi podnapise, potem mi predvaja oboje.

PS: Imam ravno DS215j :)
PS2: Streamam iz DLNA pa kar preko Wifija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bsslo ()

Egidij88 ::

Še bolje, downloadaš direkt na NAS.

pia2001slo ::

@bssslo

imam Samsunga H6400 serijo (Quad core procesor) - sedaj preko Serviia iz pc-a predvaja praktično vse - razen 3D 1080P z DTS zaradi tega ker je pc prešvoh (te filme potem predvajam iz USB-ja ki je direktno na TV priklopljen)... če predvajaš direktno iz NAs-a kdo potem skrbi za transcoding (procosor v NAs-u ali v TV-ju)?
pa še to : baje da je DMS klijent tudi na voljo v samsung store-u za install na TV! to je verjetno ok?

hvala

Zgodovina sprememb…

bsslo ::

Transcoding dela NAS - če je to potrebno. Jaz imam 4k tv, NAS predvaja FHD film, cpu pa je skoraj na idle (lahko še 1x preverim za vsak slučaj). Mislim pa da moji filmi niso z DTS (nisem tolikšen filmofil).

Na MediaServerju imaš možnost različnih profilov za DLNA kliente, mislim, da jih je kar nekaj za Samsung, medtem ko za Philips zelo malo ali celo nič.

O DMS klientu za Samsung TV ti ne znam nič povedat.

Dzanko ::

Najlepša hvala vsem, ki ste podali predloge in mnenja ter mi pomagali pri izbiri ustreznega NAS sitema. Najverjetneje bom izbral enega izmed teh dveh Synology DS414 ali pa QNAP TS-451.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dzanko ()

Dzanko ::

Še eno vprašanje za poznavalce NAS sistemov. Po pregledu ponudbe na mimovrste, sem zasledil še dva NAS sistema, ki bi ustrezala mojemu budgetu. V oko sta mi predvsem padla Thecus N5550 in Asustor AS5104T, ki imata boljše specifikacije in več priključkov, kot zgoraj omenjena Synology in QNAS. Zanimiv mi je Thecus N5550, ki glede na ceno ponuja res veliko. Imata ta dva NAS-a kakšne slabosti/pomankljivosti? Morda vaše kratko mnenje, kaj menite?

Dr_M ::

Tale asus je pa precej poceni.
http://geizhals.at/eu/asustor-as-5104t-...
In to je popolnoma nov model.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Modri dirkač ::

580EUR za j1900 pa 2gb rama poceni? ok, v slo 480.
Everybody lies!

Zgodovina sprememb…

mitja73 ::

Dzanko je izjavil:

Še eno vprašanje za poznavalce NAS sistemov. Po pregledu ponudbe na mimovrste, sem zasledil še dva NAS sistema, ki bi ustrezala mojemu budgetu. V oko sta mi predvsem padla Thecus N5550 in Asustor AS5104T, ki imata boljše specifikacije in več priključkov, kot zgoraj omenjena Synology in QNAS. Zanimiv mi je Thecus N5550, ki glede na ceno ponuja res veliko. Imata ta dva NAS-a kakšne slabosti/pomankljivosti? Morda vaše kratko mnenje, kaj menite?


Thecus ima slabsi proc, opazno ce bo vec uporabnikov istocasno dostopalo do video vsebin.
Asustor je pa se drazji od Qnapa.

Dr_M ::

Synology bi za tako stvar hotel enih 700-800e.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

WiseBear ::

Meni se bestbuy še vedno zdi HP microserver gen8...v kombinaciji z esxi in Xpenology kot VM je čista zmaga.

cekr ::

Tale ASUS za 460€ je zares zanimiva zadeva. Če bi gor laufal še kakšen virtualec z SQL serverjem, bi bilo pa nasploh super.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

cekr ::

WiseBear je izjavil:

Meni se bestbuy še vedno zdi HP microserver gen8...v kombinaciji z esxi in Xpenology kot VM je čista zmaga.


Na to zadevo daš Win8.1pro , skonfiguriraš AD, zašeraš izbrane pogone, dodeliš pravice. Za mala podjetja in domačo uporabo ne rabiš kaj boljšega.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Joze_K ::

WiseBear je izjavil:

Meni se bestbuy še vedno zdi HP microserver gen8...v kombinaciji z esxi in Xpenology kot VM je čista zmaga.


Jap tudi meni se je zdel, razen če ga imaš v dnevni sobi poleg TVja,.. takrat pa je svinjsko glasen:
MicroServer Gen8 is noisy

PrimozR ::

Še vedno se dobi tudi G7... Nima pa zamenljivega CPU-ja.

Dr_M ::

G7 zna bit boljsa izbira, ima moznost 5 diskov, pa se 2x pcie slot.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mitja73 ::

Samo tile HP strežniki nisi ravno nekaj kar bi postavil v dnevno zraven TVja in ostalega.

Dr_M ::

Jest se nism videl takega streznika/NASa (za 4 diske ali vec), ki bi ga postavil zraven TVja v dnevno sobo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

cekr ::

Dr_M je izjavil:

Jest se nism videl takega streznika/NASa (za 4 diske ali vec), ki bi ga postavil zraven TVja v dnevno sobo.


Ravno omenjeni Asus je namenjen temu.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

PandaFlow2 ::

Dr_M je izjavil:

Jest se nism videl takega streznika/NASa (za 4 diske ali vec), ki bi ga postavil zraven TVja v dnevno sobo.


Synology DS414 ne zgleda tako švoh in ni tako glasen, če imaš ventilatorja na nižji hitrosti...

mitja73 ::

Takele kamot postaviš zraven receiverja, to praktično neslišni ali pa povsem neslišni in tudi imajo neko spodobno industrijsko oblikovanje:
https://www.qnap.com/i/useng/product/mo...
https://www.qnap.com/i/useng/product/mo...

So pa okusi različni in vsake učke majo svojga malarja. Večina ljudi bi tako napravo postavla zraven receiverja ali TV, server računalnika pa pač ne.

WiseBear ::

Joze_K je izjavil:

WiseBear je izjavil:

Meni se bestbuy še vedno zdi HP microserver gen8...v kombinaciji z esxi in Xpenology kot VM je čista zmaga.


Jap tudi meni se je zdel, razen če ga imaš v dnevni sobi poleg TVja,.. takrat pa je svinjsko glasen:
MicroServer Gen8 is noisy


Če posodobiš bios in iLO je baje težava v veliki meri odpravljena. Sicer pa NAS ni HTPC in ne sodi v dnevno sobo poleg TVja.

PrimozR ::

cekr je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Jest se nism videl takega streznika/NASa (za 4 diske ali vec), ki bi ga postavil zraven TVja v dnevno sobo.


Ravno omenjeni Asus je namenjen temu.

Right. S štirimi vrtečimi diski.

NAS skupaj z mrežno opremo zabašeš nekam v eno omaro oz. v en kot, kjer te vse skupaj ne moti, tako hrup kot utripajoče lučke. Pa magari zraven daš še en UPS.

Dr_M je izjavil:

G7 zna bit boljsa izbira, ima moznost 5 diskov, pa se 2x pcie slot.

Štirih, je pa res, da ima 5,25 slot za optično enoto, ne samo slim. Čeprav nekateri v G8 namesto optične enote radi zmontirajo kak SSD, pri ZFS-u se npr. lahko uporablja za caching, sicer pa kot boot drive. Da se pa tja zbasati tudi full siz 3,5" disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Dr_M ::

Štirih


Petih, kot si ugotovil. Obstaja modificiran bios, kot omogoca AHCI tudi za peti disk in celo za esata. Torej lahko priklopis celo 6 diskov.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Blazz ::

torej stručkoti, ajde nasvet za build-your-own NAS:

svetujte mi, kater HW in SW, zahteve pa so:

- čim manjše saj bo v zelo natrpani majhni network omarici v kleti bajte.
- še posebej pomembno zelo nizka poraba, nujno pod 20W
- notri bosta 2x 4 TB WD REDa v RAID 1
- da bo zadeva resnično zmogljiva in ready za 4K MKVje, torej HEVC
- da bo gor laufal lahko PLEX ali kaj podobnega, da se bo lahko vrtelo filme na 2 TVjih sočasno brez vmesnih playerjev ala xtreamer
- da bo READ / WRITE za big file-e prek 90 MB per sec
- linux verjetno odpade, saj nimam pojma o linuxu
- 1 gigabit mrežna logično.

torej katero plato, cpu, ram, ohišje, kater OS etc? pa kr s cenami zravn, da se da primerjat še cenovno med vsemi opcijami :)

Ker trenutno imam Buffalo 421de pa notr 2 4TB WD reda v raid 1, problem pa je ker ne gre gor PLEX, zato si ogledujem Asustor dvodiskovne rešitve za cca 200 eur.

thnx vsem že vnaprej

Gapi ::

Pod 20 bolj težko ko že disk kuri 10W, mogoče kak green manj smo pa tu nekje.
No person is rich enough,to buy back his past.

Blazz ::

ne vem, v prešnih postih so bili eni pametni z 6W... trenutno mi obstoječi NAS kuri manj kot 20W

njyngs ::

Hočeš low power NAS ali hočeš HTPC z Plexom? Oboje hkrati pač ne bo požrlo pod 20W.

mitja73 ::

https://www.qnap.com/i/useng/product/mo...

neki tacga glede na zmogljivost ki jo želiš, ampak to ne bo kurlo samo 20W v polnem delovanju

PrimozR ::

Dr_M je izjavil:

Štirih


Petih, kot si ugotovil. Obstaja modificiran bios, kot omogoca AHCI tudi za peti disk in celo za esata. Torej lahko priklopis celo 6 diskov.

Hja, lahko pa v gen7 ali gen8 vtakneš tudi HBA/RAID kartico in tja priklopiš še cel kup diskov, ki so magari v nahekanem ohišju. Pač tistih proper bayev ima štiri, večina ljudi uporablja temu primerno število diskov.

Dr_M ::

večina ljudi uporablja temu primerno število diskov.


Vecina domacih "entuziastov" uporablja 5 diskov, za firme pa verjamem, da majo samo 4 not.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

cekr ::

Dr_M je izjavil:

večina ljudi uporablja temu primerno število diskov.


Vecina domacih "entuziastov" uporablja 5 diskov, za firme pa verjamem, da majo samo 4 not.


To se pa motiš. Večina domačih "entuziastov" uporablja samo "en" disk. Potem pa včasih pride, kar pač pride.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Dr_M ::

Sem prevec forumov pregledal, ko sem delal NAS, da bi se motil.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Blazz ::

mitja73 je izjavil:

https://www.qnap.com/i/useng/product/mo...

neki tacga glede na zmogljivost ki jo želiš, ampak to ne bo kurlo samo 20W v polnem delovanju


ne sprašujem po out of the box rešitvi. To imam že nagledano:

http://www.techpowerup.com/reviews/Asus...

zadeva z 2 redi žre pod 20W in ima lahko PLEX. Pa še tm 90 mega leti....

Point zakaj sprašujem je, ker ko berem poste na prejšnih straneh jih veliko daje prednost DIY rešitvam, pa me zanima kakšna bi bila ustrezna za moje potrebe, ker nimam ideje katere plate, proce ohišja itd gledat...

Malcolm_Y ::

Da še jaz pristavim svoje vprašanje - potreboval bi nek backup za svoje podatke (slike, nekaj pomembnejših dokumentov, kak film). 1 TB je prek zadosti. Rad bi pa, da bi zadeva delovala brezžično in da bi samo prvič nastavil potrebno, potem bi pa samo določil, katere mape s PC-ja se backupirajo in bi se to izvajalo samodejno. Torej, ko bi na PC-ju spremenil eno mapo, bi se ta sinhronizirala tudi na backupu.

Je za to potreben NAS ali je dosti kak wireless disk?

Lonsarg ::

@Blazz najcenejša DIY varianta je J1900 v enem mini ohišju z 64GB SSDjem pa potem zraven magari dva, če eden ni dovolj zunanja 4TB diska, zadeve bodo, če jih zložiš eno na drugega še mal manjše prišle kot tisti Asustor.

Dobiš za ceno tistega Asustorja že dva diska zraven.

Ponudba takih lepih fensi ohišji za DIY NASe pa je nažalost zelo boga, jaz sem kar svoje leseno naredil:) Če pa je kdo zbrskal kako fajno primerno ohišje pa na plan z linkom, ker tudi mene zanima:)
««
16 / 118
»»