» »

Odstranjevanje ostankov lepila z laptopa

Odstranjevanje ostankov lepila z laptopa

Sova ::

Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje: kako najlažje odstraniti ostanke lepila, ki ostane na palmrestu prenosnika po odstranitvi prozornega zaščitnega skina. Skin je narejen iz pdb. snovi, kot npr. prozoren samolepilen ovitek za knjige.

Palmrest na laptopu je plastičen in lakiran s high-gloss metalik srebrno barvo. Tako kakršnakole nasilne kemikalije in sredstva (aceton idr.) niso primerna, ker bi odstranile ne samo lepilo, ampak tudi barvo in nažrle plastiko. Z alkoholom tudi ne bi rad eksperimentiral.

Malce sem brskal po netu. Neketeri svetujejo WD40, drugi kuhinjsko olje. Slednje sem lansko uporabil za čiščenje Tesa-krep traka s stekla stanovanjskih oken, in je proces trajala celo popoldne ... Zato iščem nekaj učinkovitejšega.

V US prodajajo "Goof Off" oz. "Goof Gone" ... A nimam pojma, kje naj to dobim pr nas. :|


Če ma kdo izkušnje, prosim ... Vnaprej hvala za kakršenkoli nasvet!
  • spremenil: Sova ()

darkolord ::

A "skin" si že vrgel stran? Če so ostali večji kosi lepila, potem gredo velikokrat zelo dobro dol tako, da to folijo pritisneš nazaj gor in jo ponovno odlepiš in to ponavljaš - vsakič gre nekaj lepila dol.

Sova ::

Sem poskusil tudi to. Ne pomaga ... Če si kdaj odstanjeval od sonca in toplote zapečeno nalepko z 4 leta starega avtomobila, potem si lahko predstavljaš, kako trdovratno se polovica lepila prime podlage ... Sama packarija nastane. Natanko tako je na laptopu. Zapestja se mi lepijo na palmrest.

rdecaluc ::

Amm.. da se dobit v tehničnih trgovinah sredstvo za odstranjevanje prav take nesnage. Moj fotr je neke nalepke dol vlekel z avta, pa je s tem vse se skoraj spralo dol :)
Est modus in rebus. ,typos

Sova ::

Super. Dej, če se spomniš, kako se tej čudežni substanci reče, lahko prosim napišeš. Hvala.

Še tole me zanima: v kateri tehnični trgovini to prodajajo? ... Merkur? OBI? Baumax? ... (Termin "tehnična trgovina" pri nas pomeni ena samcata lokalna trgovinca z dvemi vrstami polic DIY orodja.) Hvala. ;)

rdecaluc ::

Ti sporočim takoj, ko bom izvedel.
Est modus in rebus. ,typos

Gray_Warden ::

si poizkusil s toplo vodo in nežno krpo?
Why so serious?

Fave ::

Lahko poizkusiš s krpo in alkoholom. Če nimaš alkohola lahko uporabiš deodorant.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

mared ::

še en nasvet. dobro topilo je tudi white spirit.

gendale ::

problem z močnimi topili je, da mu znajo stopit tud barvo
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

rdecaluc ::

@Sova: Tukaj, prodajajo robne trakove, ter tudi posebno čistilo za odstranjevanje lepila, ki ostane pod nalepkami.

Vendar cene ne vem, in morda bi katera od naštetih tehnik zgoraj morda to opravila ravno tako učinkovito z malo več dela. Lp
Est modus in rebus. ,typos

Pero  ::

Trik, ki sem se ga naučil od prijateljice:

vzameš običajni lepilni trak in z njim na hitro "skačeš" oz. pritiskaš po ostankih lepila, ki jih želiš odstraniti s površine. Vmes ga nekajkrat zamenjaš s svežim trakom. To je to.

RejZoR ::

Daleč najboljša zadeva je nek sprej, ki ga dobiš v Merkurju. Oranžna pločevinka, bel pokrovček. Prav namenska zadeva za odstranjevanje nalepk in lepila. Zadeva dela čudeže. Diši pa po pomarančah :D

Alternativa temu je lahko tud tekoč vosek za sveče. Prednost tega je, da ni agresiven in z njim praktično ničesar ne moreš poškodovat. Medtem ko tistole pomarančno čudo zna malo odstranit določene barve, če pretiravaš z drgnjenjem in dodajanjem tega sredstva. WD40 mi nikoli ni kaj posebej dobro očistil stvari pa čistimo ostanke lepila praktično dnevno. Špirit takisto ne.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Fuks ::

Nikar ne delaj tega z alkoholom, ker boš zelo verjetno poškodoval površino.
Če neboš kupoval namenske zadeve ti jaz priporočam tudi petrolej. Mogoče ga imaš doma, ali pa ga ima tvoj kolega v obliki refilla za Zippo-ta.

Sova ::

Uf, super ste ... Se zahvaljujem vsem konstruktivne predloge in ideje.

Kot sem napisal že v prvem postu, se zaradi specifike podlage (občutljiva plastika, barvana s high-gloss metalik srebrno barvo) želim izogniti uporabi agresivnih čistil in orodij. Zato raznorazna topila, aceton, alkohol, itd. odpadejo ... Upam, da razumete, a zadnja stvar, ki si jo trenutno želim je, da zaradi lahkomiselnosti čez par dni kupujem nov palmrest ali bohnedej celoten 'case'.

@rdecaluc: Sem kontaktiral firmo Blažič. V ponedeljek dobim več informacij. Poročam.
@RejZoR: Bom upošteval tudi tvoj nasvet in v Merkurju pogledal za belo-orančno pločevinko. Omenil si, da lahko s pretirano rabo odstranim tudi malo barve. Za čiščenje kakšne podlage pa uporabljaš to belo-oranžno čistilo? ... Še tole: ni mi jasno, kako bi uporabil tekoči vosek za svojo domeno čiščenja? Je tekoči vosek mišljen kot stopljen vroč vosek, ali je to mišljeno kot petrolej - ena izmed glavnih sestavin za izdelavo sveč?

Hvala vsem še enkrat!

BigWhale ::

Ce bi alkohol odstranil kakrsen koli premaz ali barvo na prenosniku, bi ga zabrisal proizvajalcu v glavo.

Sova ::

BigWhale je izjavil:

Ce bi alkohol odstranil kakrsen koli premaz ali barvo na prenosniku, bi ga zabrisal proizvajalcu v glavo.

:)) ... No, za razliko od tebe, jaz g. Michael Dell-u ne bi zabrisal 3,5 kile težkega 17-colaša v glavo ... Sej ne druzga, ampak denarja za odvetnike za njegovo potencialno tožbo nimam.

Pa najverjetneje bi moj Dell preživel kontakt z alkoholom ... Prvi razlog, zakaj se otepam tovrstnih postopkov je, da se ne želim igrati MythBusterje na lastnem HW. Drug razlog: vedno ravnam po 6P oz. 7P pravilih. In kakovostno prvotno informiranje je temelj uspešne izvedbe. 8-)

Fuks ::

Alkohol zna narediti svetlečo (prozorno plastiko) površino tako mlečno.
Sem čistil marsikaj že s petrolejem in je bilo vedno ve ok :)

ToniT ::

Čistilo Meglio me je velikokrat rešilo, ko sem imel take probleme.
Dobi se ga v Mercatorju in Tušu. Za druge trgovine ne vem.

RejZoR ::

Sova je izjavil:

Uf, super ste ... Se zahvaljujem vsem konstruktivne predloge in ideje.

Kot sem napisal že v prvem postu, se zaradi specifike podlage (občutljiva plastika, barvana s high-gloss metalik srebrno barvo) želim izogniti uporabi agresivnih čistil in orodij. Zato raznorazna topila, aceton, alkohol, itd. odpadejo ... Upam, da razumete, a zadnja stvar, ki si jo trenutno želim je, da zaradi lahkomiselnosti čez par dni kupujem nov palmrest ali bohnedej celoten 'case'.

@rdecaluc: Sem kontaktiral firmo Blažič. V ponedeljek dobim več informacij. Poročam.
@RejZoR: Bom upošteval tudi tvoj nasvet in v Merkurju pogledal za belo-orančno pločevinko. Omenil si, da lahko s pretirano rabo odstranim tudi malo barve. Za čiščenje kakšne podlage pa uporabljaš to belo-oranžno čistilo? ... Še tole: ni mi jasno, kako bi uporabil tekoči vosek za svojo domeno čiščenja? Je tekoči vosek mišljen kot stopljen vroč vosek, ali je to mišljeno kot petrolej - ena izmed glavnih sestavin za izdelavo sveč?

Hvala vsem še enkrat!


Sprej uporabljamo na vseh površinah. Mat steklo, gloss steklo, emajlirana kovina, barvana kovina, inox, plastika, barvana plastika itd. Težavna je bila do sedaj samo barvana plastika slabše kakovosti. V nekaterih primerih je ratalo rahlo lisasto, pri enih pa je šla povsem stran. Največkrat kadar se zelo drgne in uporablja grob material, npr papirnate brisačke, tiste rdeče barve, ki so malo bolj grobe. Pri barvanih kovinah in emajlu pa se na papirju včasih pozna rahel odtenek barve če bolj drgneš.
Za tako plastiko je fino če uporabiš zelo mehke brisačke oz krpo, ne pritiskaš.

Zdej če je plastika v enem kosu in "nativne" barve nimaš kaj skrbet. Običajno to velja za črno in belo barvo. Čim je zadeva metalnega izgleda pa bodi izjemno previden, take plastike so najbolj zafrknjene in pri teh vedno začni z najmanj agresivnimi stvarmi in počasi stopnjuj. Če je možno prej stestiraj na nekem mestu kjer ni neke velike škode tud če gre barva stran. Npr dno laptopa, če je spodaj slučajno isti material in barva. Dost problematične so tud prašne barve, ki na otip delujejo rahlo hrapave. Običajno je to srebrna barva. Slednja se precej rada začne pacat dol oz rata lisasto. Svetleče barve niso tolk problematične. Verjetno je povezano s porami v slednjih in kako to čistilo potem pronica skozi v notranjost.

Tekoči vosek pa je pač tekoči vosek v plastenkah, ki ga prodajajo skoraj vsepovsod (dejansko se imenuje tekoči vosek in ne petrolej al pa kaj podobnega, od slednjega samo bejž stran ker je zelo agresiven). Čar tekočega voska je, da je izjemno neagresiven in z njim enostavno ničesar ne moreš poškodovat. Slabost je, da je masten in ga moraš kasneje nekako odstranit, kar zna bit včasih mal problem. Fora pa je, da lepilo popusti če pride v stik z mastnimi stvarmi. Če si kdaj hotel prilepit selotejp na neočiščeno rahlo mastno površino veš da zadeva sploh noče prijet. Tle pa je proces obraten. Lepilo se bo kar spacalo in ga potem dost enostavno obrišeš stran. Podoben efekt kot čigumi+čokolada...

Pogoj za dobro dostranjevanje nalepk je tud to, da jih najprej kolikor je možno čim bolj odstraniš. To še posebej velja za plastificirane in metalizirane nalepke. Ta čistila ne morejo čez nepropustne materiale in jih moraš najprej odstranit. Ko to enkrat narediš pa moraš nalepko prepojit s čistilom, da pride do lepila. Če pa po začetnem odstranjevanju ostanejo samo ostanki lepila pa je sploh lažje.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Sova ::

@RejZoR: Vsa čast za tale post. Fenomenalen odgovor. Detajlno, natančno. Napisano, da vsak razume. Zaradi takšnih konstruktivnih komentarjev se rad vračam na S-T ... Hvala!

Pyr0Beast ::

Sam sem preprosto odtrgal nalepko, nato pa na ostanek lepila samo položil par slojev wc-papirja. Zadeva se je s časoma odrolala stran
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fosil ::

S prstom zdrgni stran, sej tukaj ni govora o nekih velikih površinah.
Tako je!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako se znebit teh madežev na avtu??

Oddelek: Na cesti
398637 (6767) mat xxl
»

Odstranitev samolepilne folije na oknih za zaščito pred pogledi

Oddelek: Loža
317407 (6487) SeMiNeSanja
»

Pribor za bruhanje ognja

Oddelek: Loža
114016 (3563) K0K0
»

bruhanje ognja

Oddelek: Sedem umetnosti
175505 (4770) SloMusty
»

Kako odstraniti nalepko, brez da bi poškodoval plastiko?

Oddelek: Pomoč in nasveti
2416499 (15927) bastadu

Več podobnih tem