» »

ENTERPRISE

ENTERPRISE

Thomas ::

V prejšnjem slo-techu smo se začeli pogovarjat o tem, da bi poskusili najti kontraprimer za Bealovo domnevo. Torej, da bi našli tak primer vsote dveh potenc, ki dasta tretjo potenco tako, da sta seštevanca tuja.

Nagrada razpisana zato je (še vedno) 75.000 dolarjev.

Ustavilo se je ob tistih težavah, (pa morda ne ravno zaradi njih) ki jih je slo-tech, preden je postal novi slo-tech, imel.

Kaj bi jest zdej hotu?

Enostavno mislim, da je prišel čas, da se resno lotimo nečesa takega. Da gremo na lov za rešitvijo enega teh problemov, za katere so razpisane nagrade v skupni vrednosti preko 7 milijonov dolarjev.

Šel bi sam, pa nimam dovolj CPU na razpolago. Pa tudi kakšen nasvet bi mi bil zelo dobrodošel.

Vse avanturist(k)e, ki cenijo intelektualni thrill, vabim s seboj.

:)

PaJo ::

Ja jaz se z samim matematicnim blemom nebi bavil, lahko pa dam na razpolako kakih par masin, ki bi kaj racunlae, samo programcek skup spravite:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Senitel ::

Thomas ti sam zrihti en C++ class, ki bo generiral tam ene 128 bitne cifre, pol pa ta class men pošl, pa bom naredu en client programček, pa en server programček pa je :D...

Zipper ::

Prosim, povej kaj vec o tem problemu. Kako si predstavljas resevanje letega in, ce imas nacin resevanja problema ze kaj razdelan. Huh spet bo zanimivo...Zanimivo posebno zato, ker bos rabil veliko sodelavcev, vsaj tako predvidevam in tudi sam si nekako tako omenjal. Idej ti res ne manjka....
---------------------------------------
Type Win to enter Windows ME
---------------------------------------

Thomas ::

No, tačas, ko smo se obirali - so nagrado povišali na 100.000 US$. :D

Kako se lotiti zadeve?

Aja - kaj je pravzaprav naloga?

Preprosto najti cela števila A, B, C, i, j, k taka da zadostijo enačbi:

Ai+Bj=Ck

in sicer z dvema dodatnima pogojema:

i,j,k>2 in A in B nimata skupnega deljitelja razen 1.

No, zdej se je pa treba zadeve lotit (zelo) zvito. Takole bi se jest:

(1) Vzameš dve tuji števili A in B.

(1.1) Da sta tuji veš, ker ju tako kot zmnožek različnih praštevil. Recimo A=7X5X5 in B=3X11X13. Potem daš A na 3 B pa na 4 in sešteješ. Vsota zgreši najbližji bikvadrat (četrto potenco) kar precej. Potem adjustamo faktorje A-ja in B-ja - in spet pomermo. Adjustamo po eni (razmeroma kunštni) formuli - and FIRE! Tokrat zgrešimo že manj.

Seveda pa ni nikjer garancije, da bomo kdaj zadeli. Razen če kontraprimer obstaja. Potem je naš - po milijardah poskusov morda.

Seveda bomo operirali z večjimi števili od prej omenjenih.


Check it!

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

AlchemY ::

ti samo povej kaj naj delamo pa smo (sem) in! kaksen program bi prav prisel. mam na razpolago 7 PCjev

Thomas ::

Kaj je treba narest?

* (1) 1024 bitno integersko množenje, integersko seštevanje, integersko deljenje, integersko odštevanje in integersko korenjenje (kvadratno in kubično zaenkrat)

* (2) integracija v program, nekako tako, kot je predlagal Setinel in pa seveda po algoritmu, ki sem ga nekoliko popisal.

* (3) poganjanje na računalnikih (paralelno)

(1)+(2) skupaj, je po moji oceni vredno 10% eventualne nagrade

(3) pa 30% skupne nagrade. In sicer vsakemu toliko, kolikor % paketov je obdelal

10% je za slo-tech, če bi nam hodu na roke z raznimi možnostmi down in up loada.

50% moja osebna firma pobere.

Kar bo pa še diskusije tukaj ... je pa pro bono. 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

luni ::

50% moja osebna firma pobere.

Kar bo pa še diskusije tukaj ... je pa pro bono


Mislim, da s takim odnosom ne bos pritegnil veliko ljudi... Take stvari se delajo skupinsko, in je potem tudi nagrada posteno razdeljena.
Artificial Intelligentia

Thomas ::

A to si ti pogajaš luni? Maš kr dobr pristop - morm rečt. :))

Sam ne ... ponavad firma pusti še manj. Jest si domišljam, da sem kar pravičen.

(Sploh pa ne podcenjujem nikogar)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Ja ... jest delam en program ... bo za poganat ... :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

luni ::

Ne, me take stvari ne zanimajo, samo ti pravim moje osebno mnenje. Jaz nikoli ne bi pristopil k takem projektu. Ker potem v bistvu delas ZA enega in ne Z njim.
Artificial Intelligentia

fiki ::

no jest že vem rešitev vendar pa ne verjamem , da bi za tako nalogo dal nagrado 100000usd nagrade zato nej mi en pove ke si lahk to sam ogledam
siki

Dax ::

No, če ne verjameš, da je razpisana nagrada, pa nam kr lepo povej rešitev... :))))

fiki ::

sory to je bla pomota
siki

Immz ::

Tako na hitro sem prebral in je kar zanimiva zadeva. Samo taksno iskanje po tem algoritmu je utopicno. Ze samo tvoj primer dveh tujih stevil A in B, ki jih potenciramo in nato samo sestejemo traja uf uf. Vzamemo najbolj preprosto zadevco, recimo 2 pa 3 pa oba potenciramo na itervalu od 3 do 1003 kar znese 1000*1000 kombinacij, da ne govorimo kasni pridejo rezultati 2 na 1000:)). Pa recimo, da nam to rata nekako vse zracunat nakar probamo ugotovit nas C ( katerikoli potenca vecja od 2 ). To vzamem spet ogromno casa ( kljub super pametnim algoritmom ) in potem se stvar za A in B ne iztece. OK recemo in vzamemo novo tujo stevilo ( zdej pa pride smeh na vrsto ). A fiksiramo, B pa naj tece po prastevilh in za vsako kombinacijo se zgornja zadeva ponovi. Če se pocutis srecnega in mislis, da noben se ni testiral tujih stevil do 500, porem rabis kaksn let, da bos vse to preracunal. Zalostno je pa to, da ti nobena zadeva ne bo zracunala kasnejsih moznosti. Zamisli si primer 13*11*17*97*113 na 1002 in potem lahko celo slovenijo vprezes, da ti bo to racunala in ne kaj prevec pomagalo.
Saj zadeva je zanimiva, samo ne bo prej, preden bomo imeli res divje racunalnike, do takrat pa bo verjetno kaksen napisal en kontraprimer na 100 straneh.
Aja pa lunija ne razumem, da delas ZA enega?! Hm to delas kvecemu za cel svet, ker tistih 100k $ ni nic v primerjavi z resitvijo taksnega problema, ceprav Thomasovih 50% je pa grenak priokus, da je vse to samo zaradi denarja.

Thomas ::

Extremno dobro si napisal, kar si napisal, Immz!



Si pa spregledal eno malenkost. Ne gremo izčrpavati vseh možnosti.

Tako bi res prej izčrpali sebe, slotech, Slovenijo, Zemljo in Vesolje - preden

bi kam prišli.



Mi iščemo kontraprimer!



Govoril sem o enem kot "artilerijskem" "adjustanju" poe eni "kunštni formuli".



To je bistveno.



Okvirno povedano:



- 'random' A in 'random' B postavimo na 3. in 4. potenco in ju seštejemo



- pogledamo kako blizu kakšne četrte potence je 'udarila' ta vsota in na podlagi tega

nekoliko popravimo A in/ali B



- spet poskusimo in nemara zadanemo še bližje; če ne, izberemo drug A in B



- v praksi se izkaže, da smo najbližje kar se da priti tisti četri potenci, dokaj hitro



- v praksi se izkaže, da pridemo do popolne rešitve pri TAKEM poskušanju v povprečno 10 korakih



- AMPAK A in B NISTA tuji, ker tega pogoja še nismo nastavili. Za majhna števila itak ne bi blo rešitve.





Še ilustracija, kako se strelja s topom:



- pomeriš z optiko na tarčo in FIRE



- pomeriš z optiko na krater tvoje granate



- premakneš cev topa tako, da optika spet kaže tarčo in FIRE



Zanimivo pri tem je to, da si prihraniš vse računanje elevacije in oddaljenosti in vsega. Analogni računalnik (top, tarča, smodnik, gravitacija ... ) naredi vse!



No tle to do neke mere posnemamo to tehniko. S tisto "kunštno formulo". Zato mislim, da ni treba

komplicirat zaradi mojih 50%.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Primoz ::

Thomas... jest ti napišem 1,2 in omogočim seti like 3. Ampak jest pol hočem 100% (kako jih bom naprej razdelil, ni tvoj problem) in 2. v primeru da ti hočeš 50% hočem jest v naprej (če rata al pa če ne) nekaj K $$$$ za moj trud.
Če želiš imeti kakšne bolj poštene pogoje tudi ti ponudi sodelovanje in ne hlapčevanja.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Thomas ::

988653 + 10144 = 55774

2746253 + 84504 = 126754


85753 + 7354 = 9804


....

Le da 3 deli in 98865 in 1014 in zato posledično tudi 5577. Zato ta rešitev ni vredna 100.000 US$.

In da pet deli vse druge tri.

Je bilo pa to najdeno na zgoraj opisani način.

Res ne vem, zakaj nekateri mislite, da je moja ponudba skopušniška.

Ampak dokler pacam optimizacijo algoritma - se lahko pogajamo. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odkrili največje doslej znano praštevilo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
136556 (5199) reeves
»

Matematika[polinomi]

Oddelek: Šola
322021 (1801) lebdim
»

Matematika

Oddelek: Šola
313227 (2007) Math Freak
»

Matematika: Deljivost naravnih in celih števil.

Oddelek: Šola
193007 (2809) lebdim
»

Matematika vprašanje

Oddelek: Šola
9968 (858) Math Freak

Več podobnih tem