» »

Microsoft Security Essentials označil Google Chrome kot virus

Microsoft Security Essentials označil Google Chrome kot virus

ComputerWorld - Microsoftov protivirusni program Security Essentials je v petek napačno identificiral Googlov brskalnik Chrome kot zlobno programsko opremo PWS:Win32/Zbot, zaradi česar je z mnogo računalnikov avtomatično odstranil del brskalnika (izvršilno datoteko chrome.exe). S tem je postal brskalnik Chrome nedelujoč.

Microsoft je napako že priznal in v nekaj urah pripravil posodobitev (verzije 1.113.672.0 in višje), ki jo je treba ročno namestiti na Security Essentials in ki Chroma ne označi več kot virus. Prav tako je Google objavil navodila, kako ročno ponovno namestiti Chrome in naslednji dan izdal še orodje, ki to stori namesto uporabnika. Ker je Microsoft odstranil le del brskalnika, ga je bilo potrebno najprej v celoti odstraniti in nato ponovno namestiti, obenem pa paziti, da nismo izbrali brisanja zgodovine brskanja in zaznamkov. Microsoft je dejal, da je bilo prizadetih okrog 3000 uporabnikov.

Lažni pozitivni zadetki se seveda dogajajo in v tem ne gre iskati nobene zarote v boju Internet Explorerja proti Chromu. Lani sta bila odmevna kar dva primera, in sicer sta BitDefender in McAfee onemogočila nekatere verzije operacijskega sistema Windows - prvi 64-bitne Windows, McAfee pa vse z Windows XP-

32 komentarjev

xxxgeekxxx ::

Ker lahko :D
Ke te češ

Zgodovina sprememb…

Bananovec ::

Med njimi sem bil tudi jaz x). Haha, počutim se kot zvezda med 3000 ljudmi. Sem pa jaz datoteko premaknil v karanteno - just for fun.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Osprey ::

Zakaj pa samo 3000? A to pomeni, da jih je samo 3000 preneslo posodobitev, ki Chrome označi kot virus, preden so napako popravili?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Osprey ()

MrStein ::

ki jo je treba ročno namestiti na Security Essentials

Automatic Update njet?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Goody ::

ma 3000 my ass, ker sva iz tele slo vukojebine z bananovcem vsaj že dva...

roberto1 ::

napaka...češ:))))
Someday never comes!

Yaqwsx ::

jaz sem tud med zrtvami. tak da 3000 :))

SuperVeloce ::

men je zadnič SE izdahnil (fatal error ftw), sem uninstaliral in namestil Avast free edicijo. Očitno pravcajt :D

r0ker ::

pa ti ni nič čudno in/ali sumljivo, da ti je SE izdahnil?

SuperVeloce ::

Seveda, je pisalo sicer tudi error number, vendar nisem čekiral...
Sem pa disk pregledal s bitdefenderjem pa adaware iz druzga kompa na mreži...

Sims ::

Da, tudi moji punci se je to zgodilo. Sem jo "nakurblal", kaj pa uporablja Facebook :D

SuperVeloce ::

Ni facebook kriv, ga ne uporabljam :))

antonija ::

Facebook je kriv za vse ;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

crobat ::

:D kaj mi je pa to zabavno xD

yapka ::

js tud, js tud :):):)

Zheegec ::

temu se pa reče zloraba monopolnega položaja :))
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

.:joco:. ::

Na podoben način nastanejo avtoimune bolezni, če koga zanima... :)
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Izi ::

Meni se ne zdi nobena napaka. Čeprav si Chrome uporabniki prostovoljno namestijo je vsaj zame še vedno navaden trojanec ;)
Kdor ima spodoben požarni zid in pogleda loge za povezave ven hitro opazi, da ima Chrome s svojim načinom delovanja popolnoma vse lastnosti trojanskega konja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

gruntfürmich ::

točno tko. google legalno vohuni v obliki chroma.;(
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

22gapi22 ::

Da ti grejo odstrant brskalnik največjega konkurenta, ki jih "ogroža" s svojo priljubljenostjo - ja to bo zihr napaka:S če bi blo dost programov za linuxe ali pa kateri odprtokodni sistem, grem z veseljem dol z windowsov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 22gapi22 ()

SuperVeloce ::

Vse kar potrebuješ, imaš na Linux in osX platformah... nekatera področja imajo bolj dodelane in profesionalno spisane programe, nekatera pač manj...

MrStein ::

Imaš vse, la da manj dodelano...
To je za ene kriterij, na katerem pade odločitev za prehod.
(off topic sicer)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Izi ::

22gapi22 je izjavil:

Da ti grejo odstrant brskalnik največjega konkurenta, ki jih "ogroža" s svojo priljubljenostjo - ja to bo zihr napaka:S

Seveda je napaka. A sploh veš kako delujejo moderni antivirus programi. Nikjer ne piše, da je treba iskati datoteko z imenom na primer Chrome.exe in jo odstraniti, če le ta obstaja, ampak vsak antivirus išče samo določena zaporedja ukazov strojne kode, za katere je znano, da delajo škodo, zadnje čase celo že uspejo predvidevati, da bi lahko določeno zaporedje kode bilo škodoželno in zadevo označijo, kot morebitni virus. Zaradi tega se včasih seveda "zmotijo", ker lahko tudi kakšen običajen program, ki ne dela nič hudega vsebuje podobno zaporedje ukazov kot kakšen izmed milijonov virusov.
Seveda se pri Chrome ni zmotil, ker tam dejansko je virus koda. Chrome.exe dejansko vsebuje podobno kodo, ki jo uporabljajo nekateri virusi in ga je antivirus pravilno označil za virus.
Ob zagonu namreč Chrome.exe brez dovoljenja uporabnika sam začasno izdeluje kopije izvršnih datotek, ki se nato same štartajo in povezujejo na vnaprej določene internet naslove, ki nimajo ničesar skupnega s stranmi po katerih brskamo. Zato je tudi tako težko oziroma kar nemogoče nastaviti požarni zid za delovanje Chrome brskalnika, ker imajo novo ustvarjene skrite začasne datoteke, ki se povezujejo na ven vsakič drugačno ime. Ali imaš torej požarni zid na ven neblokiran, kar je sicer običajno, ali pa ob vsakem zagonu Chromea vsakič spoti dovoljuješ povezovanje neznanih datotek na ven. To početje je popolnoma podobno početju virusov in zato morajo izdelovalci antivirus programov za Chrome posebej določiti, da ne gre za virus, čeprav se na našem računalniku izvaja "zlobna" koda. Nekaj Antivirus programov, (naprimer Avast) ima v nastavitvah celo izbiro ali uporabljaš Chrome ali ne, ker mora ob uporabi Chromea antivirus program posebej prilagoditi svoje delovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Sims ::

@Izi

Ali so pri Chromium-u na recimu Ubuntu podobne zadeve, kot si opisal zgoraj?

Looooooka ::

Se pravi se splaca delat virus, ki okuzi Chrome...

noraguta ::

no ja bodimo iskreni ko iščem za "web browser" vsaj meni google na prvi strani ne ponudi IE. namerno ali napaka?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

garamond ::

Če smo natančni, tudi Bing ne ponudi stran IE-ja na prvi strani zadetkov.

amigo_no1 ::

Na FF vrže prvo 2x wikipedia seznam, potem Opero, nato Chrome, sledi WebBrowser Class in na koncu FF.
V Operi prvo 2x wikipedia seznam, potem Chrome in nato Opero, FF in na koncu WebBrowser Class.


Iskanje v FF:
MS bing prvo najde Chrome, 2x wikipedia seznam, What Browser, Amazon's Silk Web browser, Opera.

Izi ::

Sims je izjavil:

Ali so pri Chromium-u na recimu Ubuntu podobne zadeve, kot si opisal zgoraj?


Ne. Chrome sicer je v osnovi Chromium, ker je narejen iz njega, ampak Google vanj doda svoje "dodatke" in ga priredi za svoje potrebe.

Če kdo ne ve, je Chromium odprtokodni projekt, katerega lahko vsak vzame zase kot osnovo in na njem zgradi svoj brskalnik. Ker je Chromium zastonj, služi kot osnova za kar nekaj brskalnikov različnih firm, ki ga vsaka priredi po svoje in mu doda raznorazne pritikline.

Chromium jaz niti ne jemljem kot brskalnik, to je v osnovi odprtokodni projekt namenjen kot osnova za izgradnjo brskalnikov
Chromium je čista razvijalska osnova oziroma nekakšno ogrodje brskalnika, na kateri potem različne firme gradijo svoje brskalnike, ki jih potem razprečujejo (prodajati jih ne smejo) pod svojim imenom, in nov build Chromiuma izide včasih tudi po večkrat na dan in je ves čas nekako v beta stadiju.
Ko pride kakšna bolj stabilna verzija Chromiuma, ga firme vzamejo in nadgradijo osnovo svojega brskalnika.

Firma Google iz Chromiuma izdeluje "Google Chrome".
Firma Comodo iz Chromiuma izdeluje "Comodo Dragon Internet Browser"
Firma SRWare iz Chromiuma izdeluje "SRWare Iron: The Browser of the future" :D

i.t.d.

Osnova vseh teh brskalnikov je Chromium, se pa lahko precej razlikujejo med seboj.
Prav vsi, razen Googlovega Chrome seveda, pa izpostavljajo ravno dejstvo, da NE vsebujejo Googlovih "featurjev" za "vohunjenjem" za uporabnikov, s katerim potem gradijo bazo navad brskanja za vsakega posameznega uporabnika Chromea.
Google oziroma Chrome za vsakega uporabnika izdela unikatno identifikacijsko številko, ki potem nekje zbira vse brskalne navade uporabnika (menda anonimno), ampak po tvoji ID številki, ki je samo tvoja pa brskalnik točno ve, kateri podatki so tvoji, tako tudi predlogi, ki ti jih ponuja Chrome med brskanjem se generirajo iz tvoje "brskalne baze" za čimbolj natančne in uporabne predloge, ki naj bi ti olajšali brskanje. Google že ve ;)
Te "featurje" sem pobral iz konkurenčnih Chromium brskalnikov, osebno niti nisem vedel kaj Chrome zbira in pošilja in kam, jaz sem samo opazil, da Chrome ob vsakem zagonu pošilja nekaj na vedno ene in iste internet naslove in v ta namen začasno ustvarja skrite izvršne datoteke zaradi katerih nikakor nisem mogel usposobiti Chrome na delovanje za požarnim zidom. Čeprav sem omogočil datoteki Chrome.exe popoln dostop do interneta v obe smeri brskalnik ni hotel delovati, dokler ni uspešno poslal vseh skritih podatkov kamor si je namenil. Šele ko Chrome dobi potrditev iz zbirnih serverjev, da so tvoji podatki uspešno prispeli ti dovoli začeti tvoje brskanje. Prej ni govora :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Sims ::

Hvala za razlago!

jan_g ::

Ne gre se toliko za pošiljanje podatkov kot za to, da so moderni brskalniki precej 'divje' živali, ki pod pokrovom počnejo marsikaj. Sploh Chrome, ki ima embeddan tudi NaCl. In antivirusni programi, ki na različne načine iščejo določene vzorce, take programe označijo kot malware. Lansko leto je recimo mcafee onesposobil na tisoče winxp mašin in tudi nasplošno, če malo pobrskate po netu, je veliko vprašanj o 'false positive' opozorilih raznoraznih AV programov.

amigo_no1 ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Antivirus, microsoft office

Oddelek: Programska oprema
81379 (1044) MrStein

Antivirostni programi

Oddelek: Pomoč in nasveti
91151 (917) Mavrik
»

McAfee SiteAdvisor blokira prikaz slo-tech

Oddelek: Pomoč in nasveti
161291 (1076) Primorec
»

Intel dokončal prevzem McAfeeja

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
84156 (3552) Jst
»

AVG-jeva posodobitev ohromila 64-bitni Windows 7

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4712179 (10203) RejZoR

Več podobnih tem