» »

iščem pomoč WIN

iščem pomoč WIN

marc100 ::

zdravo iščem pomoč glede hišnega računlanika znamke dell oprtiplex gd520, kje in kako se v biosu "naštima" da mi bo prvi pogon DVD PEKAČ, kajti rad bi si na novo instaliral windowse, pa mi ne gre,namesto da bi mi ga pregledal ter prečikiral mi gre naravnost v windowse, prosim za pomoč kako oz kje naj bi si jaz to naštimal.

hvala vsem že vnaprej!

DeeCoy ::

Včasih imajo računalniki kar boot menu, da ni treba nastavljat priority
Pri bootu klikneš F12. Drugače greš v biose in maš nekje boot priority. Je pa od plate odvisno.

marc100 ::

ja sej to je tisto, F12, katerikoli DVD ali CD dam se mi isto pojavi da ne more bootati, kot da je neka napaka, ampak win7 so original in ne vem zakaj je to tako težko,vem da sem imel pri prejšnem compu nobenih težav,vstau sm cd in mi je dellaloooo, pri dellu pa mi ne gre in ne gre. rad bi jih pa sam instaliral, saj jih imam svoje, le zakaj dal na servis da mi jih oni instalirajo pa jim plačal 50€?

škoda dnarja.

5er--> ::

Povej kaj piše za napako, ne? ("neka napaka" nobenemu ne pomaga ;) )

marc100 ::

ko pritisnem tipko F12 se mi odprejo sledeče opcije: boot mennu:

-onboard sata hard disk
-onboard or usb cd-rom drive
-onboard of usb floppx drive
-system setup
-hard drive dragmostics
-boot to utility partition

ne glede na to Katerokoli izberem se mi pojavi sledeči napis:
selected boot is not available.

Kaj je vzrok in kako lahko to odpravim. to pa je tudi vse kar mi piše.

je pa bios dell optiplex gx520 verzija A06 02/20/06

ne glede na to katerokoli izberem se mi pojavi sledeči napis:

--SELECTED BOOT DEVICE NOT AVAILABLE,STRIKE F1 TO RETRY BOOT, F2 TO SETUP UTILITY

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: marc100 ()

DeeCoy ::

verjetno nimaš nastavljenih. Pojdi v bios (ponavadi del,f2) tipka, nekje mora bit boot device priority in tam nastavi.

marc100 ::

ti javim v roku 15 min kaj sem ugotovil.

marc100 ::

ewo stvar je taka:
našel sem dve stvari in sicer:

1,
boot sequence:this list species the order that BIOS searchers devices when trying ti fina an operation systems.only devices that are preceded by a number are boottable(the space keys controls whetner a particular device is boottable)

1.onboard IDE hard drive - NOT PRESENT
2. -//- SATA hard drive
3. -//- or USB CD-ROM drive
4. USB devices - NOT PRESENT
5. ONBOARD or USB floppy drive


2.
Drive 0=SATA 160 gb hdd
DRIVE 1=DVD-RW pekač

tukaj sem pomislil da bi ju zamenjal ampak se ju ne da.
prav tako sem poskušal tudi zgornje možnosti, pa ni nič.

Vedno se mi pojavi v boot menuju sleče sporočilo:
selected boot device not available, strike F1 to retry or F2 tu setup utility

je kaka ideja, kako rešiti problem?

lmfao ::

Mogoče je dvd pogon crknil, toda na seznamu se prikaže. Imaš trenutno naložen kakršenkoli OS? DVD pogon dela?

marc100 ::

oj,dvd pekač dela brez problema,bere,ter peče tako kot se za gre.

crkniln ni, to je 1000 procentov

imam win xp sp3 naložen, rad pa bi naložil si drugega.

Cold1 ::

Visto lahko namestiš kar iz Oken XP, če pa želiš na Sedmico, pa najprej namestiš Visto (nadgradnja XP-jev) nato pa še Win 7 (nadgradnja Viste).

Možen "workaround" pa bi bil še ta, da disk preneseš v drug računalnik, namestiš Okna 7, greš v varni način, odstraniš gonilnike za matično ploščo itd., zaustaviš sistem, ter disk preneseš nazaj v ta računalnik, po zagonu se bodo Okna najbrž kaj pritoževala glede gonilnikov, ki jih boš pač namestil na novo za trenutno strojno opremo.

Paziti moraš na to, da bo računalnik na katerem boš Okna nameščal čim bolj podoben temu ki ga imaš, poleg tega pa preveri če so na voljo gonilniki za tvojo strojno opremo tudi za druge OS (poleg XP-jev), če so si jih prenesi.

--------------------

Sicer pa sem mnenja, da je bolje, da sistem pustiš kakršen je; če nimaš dovolj izkušenj, se kaj lahko znajdeš v položaju, kjer ti mašina ne bo delovala (ali pa ne bo delovala kakor želiš), ti pa ne boš mogel namestiti drugega OSa.

Če želiš zgolj pogledati kako stvari izgledajo v kakšnem drugem OS-u, pa ti priporočam, da si namestiš navidezni stroj* in nato vanj izbrani OS in si pogledaš kako in kaj, pri tem ne spreminjaš nameščenega sistema, tako da problemov ne more biti.

* Recimo Oracle VirtualBox:
http://www.virtualbox.org/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()

KoMar- ::

amigo_no1 ::

dell oprtiplex gd520 ne obstaja (prvo sporočilo).
DELL OPTIPLEX GX 520 obstaja

http://support.dell.com/support/edocs/s...
Booting From the Operating System CD

Save and close any open files and exit any open programs.

Insert the Operating System CD. Click Exit if Install Windows XP message appears.

Restart the computer.

Press F12 immediately after the DELL™ logo appears.

If the operating system logo appears, wait until you see the Windows desktop, and then shut down the computer and try again.

Press the arrow keys to select CD-ROM, and press Enter.

When the Press any key to boot from CD message appears, press any key.

Lahko sploh prideš v bios ? Daj na default nastavitve...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

marc100 ::

zdravo vsem, stvar je taka,da sem naložil visto kr z compa, je delovalo, jutri pa bom prešaltal na sedmico.
izkušenj imam dovolj kar se tiče instaliranja windowsov, toda do takega primera kot sem ga imel sedaj s tem dellovim compom, še nisem imel nikdar,

Hvala vsem skupaj.

p.s. KOMAR: 2 temi, zato ker ko sem objavil prvo,je nisem našel na forumu slotecha, zato sem predvideval da se ni objavila, zato sem napisal drugo, na kar sem po nekem času videl da sta obe objavljeni, se opravičujem, če je to bilo kaj hudo narobe, drugače pa ja, sem se zatipkal namest D je X dell optiplex gx520,sem se zatipkal nazalost, v bios pridem BP, z F12 nisem naredil ničesar pravtako tudi ne v biosu,

skratka, stvar je rešena.

Hvala za vaš trud ter pomoč.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov prenosnik - kako ?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
141876 (1576) shadeX
»

Ubuntu No Boot Device Available

Oddelek: Pomoč in nasveti
14689 (537) Spajky
»

Windows 7 boot

Oddelek: Pomoč in nasveti
406208 (5529) s6c-gEL
»

HP Pavlion g7 - free dos?

Oddelek: Pomoč in nasveti
12817 (610) ponaredek
»

i:instalacija operacijskega sistema DELL OPTIPLEX GX 520

Oddelek: Pomoč in nasveti
181434 (1030) xerian

Več podobnih tem