» »

Devet desetin uporabnikov računalnikov ne pozna funkcije Išči

1
2
»

MrStein ::

bsaksida je izjavil:


Pogley v program Notepad ali pa Registery editor, boš vidu kaj F3 je. Microsoft Word 2007 pa ne uporablja F3 ukaz za iskanje ampak je nekaj čist drugega. Ctrl+F pa v vseh programih išče. Za namizje pa odpre Išči ki je od windowsa. Ampak v večino programa za urejevanje dokumentov je Ctrl+F za iskanje.

Glede F3, to je res ena najbolj "nestandardnih standardov".
Že MS programi imajo vsak po svoje.

Glede folka in novice: To ni nič presenetljivo. Saj drugih kombinacij tipk tudi ne poznajo. Ali sploh, da obstajajo zadeve, imenovane "kombinacija tipk" (ali bližnjice ali kakor jih pač poimenujemo). Recimo glede alt-tab sem že večkrat pisal, da jih veliko ne pozna. Od kod pa bi naj, če ne sedijo 18 ur vsak dan za PC-jem... A ti veš vse detajle in finte šivalnega stroja? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Cold1 ::

Kaj pa če bi že enkrat napisali temeljni razlog:

Skrivni ukazi ne morejo biti poznani!

Če neke stvari ni moč odkriti ob preletu uporabniškega vmesnika je ljudje pač ne bodo poznali - ctrl-x/c/v poznajo, ker a) veliko kopirajo in lepijo in b) ker so bližnjice zapisane v meniju.

Dejstvo da se ne pozna bližnjice za iskanje razkriva predvsem, da ljudje prav velikokrat pač ne iščejo.

In zakaj bi, pravzaprav? Večina jih ne dela v informacijski industriji; informacije porabljajo za užitek, učinkovitost je tako povsem nepomembna.

clix ::

MrStein je izjavil:


MKC00 je izjavil:

Današnje vprašanje strica Googla
Contrary to popular belief, the Sahara isn't the biggest desert on Earth. How many square miles is the largest?

Če vpišem odgovor 5.5 million ali 5500000 ali 5.500.000 ničesar ne prizna. V čem je štos?

He he, jaz sem se tudi mučil. Najprej bolj točno cifro iz wikipedie, potem pogledam answer. Pa še vedno ne prime. Verjetno treba dobesedno vpisati "5.5 million square miles".

Kar je zanimivo. Tudi če pogledaš rešitev, še vedno ne sprejme. Če bo njihov tutorial za userje tudi tak, potem bog pomagaj... ;)


jaz sem butnil not "5.5" pa je takoj sprejel :))

antonija ::

Ctrl+F je prakticno vedno funkcija "isci". F3 je skoraj vedno funkcija "isci naprej". Prvi F3 bo vedno odprl samo prazno vnosno polje za iskanje, vsak naslednji F3 se bo pa premaknil naprej na naslednji zadetek. Ctrl+F vedno in samo odpre iskalno polje.

Velika razlika ce ves zakaj bi uporabljal obe funkciji.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

MrStein ::

Ni res. Že recimo v "skoraj neznani" aplikaciji MS Outlook je ctrl-f nekaj drugega. F3 prav tako nima opisane finkcije (sem pravkar probal, nič opaznega se ne zgodi na F3). (govorim za primer branja enega sporočila)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

smash ::

tko je kot pravi antonija, vsaj v 90% programov delujeta zadevi na tak način

PrimozR ::

Bistveno je itak, da tako delujeta v browserjih. Tako ali tako se vedno več stvari za običajne uporabnike premika v brskalnike (tudi poslušanje glasbe in gledanje filmov npr.), razen profesionalnih programov.

RejZoR ::

F3 ni nikoli bila tipka za iskanje ampak tipka za nadaljevanje iskanja. Še vedno si moral najprej vnesti nek string za iskanje preden si lahko uporabil F3. Je pa to tko, kot sem govoril že dolgo nazaj za varnost na internetu. Za avto vsi vemo, da moraš naredit izpit preden ga koristiš, računalnike pa folk jemlje kot nekaj samoumevnega čeprav je delo z njimi dosti bolj kompleksno. Večina ne pozna niti osnov, pa se slednje vlečejo že desetletja (npr večina Windows fint deluje že od Win95 naprej če ne celo dlje nazaj). Izgovor, da tega ne poznaš je mal iz trte izvit. Kot bi rekel da pri avtu čez 10 let ne boš znal uporabljat smernikov. Lahko da bo ročka drugačne oblike in postavitev malce drugačna, funkcija pa bo še vedno enaka.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

SuperVeloce ::

Če neke stvari ni moč odkriti ob preletu uporabniškega vmesnika je ljudje pač ne bodo poznali - ctrl-x/c/v poznajo, ker a) veliko kopirajo in lepijo in b) ker so bližnjice zapisane v meniju.


Saj je vedno v drop menijih napisano, ali pa vsaj v glavnem meniju programa (aka. File), vendar to vsak spregleda...

Cold1 ::



Vedno, mar ne?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

BaToCarx ::

Drop down meni

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

SuperVeloce ::

Cold1, si me dobil tukaj ja, ampak to je righ-click meni, ne dropdown :)... očitno pa tukaj tanove opere nimajo več (vem pa da so pred časom imele!)
Sploh nisem opazil, čeprav največ prav Opero uporabljam :)
chrome:

chrome

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

PrimozR ::

Chrome ima pri shortcute v right-click meniju ;)

roli ::

Po eni strani ljudje ne uporabljajo gumbov za iskanje kar je dokaj logično. cmd + f ni ravno označena na veliko kaj naredi - večina ljudi se sploh ne zaveda, da take bljižnice obstajajo. Ja piše v meniju samo kaj pa ljudje vedo kaj tisto ob strani pomeni. Nekateri pa jih nočejo uporabljat. Tudi sam velikokrat raje kliknem na urejanje -> najdi kot pa, da pritiskam bljižnice (je pač malce hitreje). Oziroma, ko hočem nekaj najti hitro pritisnem / (v firefoxu hitro najdi) in se naslednji trenutek tepem zakaj nisem raje pritisnil cmd + f, ker hitro najdi nima opcije naprej in nazaj.

Po drugi strani pa zadnje čase preveč posiljujejo s search. Spoh android telefoni - dedicated search tipka? Realy? Na mobitelu je nisem uporabil enkrat (razen, ko sem jo ponesreči pritisnil) - tisto fizično tipko pa bi se dalo porabit za kaj veliko bolj uporabnega - mogoče voice upravljanje telefona (sem bi lahko šel tudi search)? V glavnem search to search ono, bla bla bla. V glavnem search naj bo, ker je zelo uporaben (search and replace tudi) ampak zadeve ne rabijo tlačit na vsako podokno vsakega menija, ker včasih prav najeda.

Potem je pa tu še search v nekaterih programih, ki je izveden katastrofalno. V nekaterih programih ti search odpre search and replace, kar sicer nebi bilo narobe, če to nebi odprlo novega okna. Sedaj pa, če nekaj iščem in potem kliknem v okno v katerem sem nekaj iskal, da bi poskrolal gor in dol, če je to res to kar sem iskal - se ti prekleto okno skrije. To je totalni usability fail. Na srečo je čedalje bolj pogosta tista vrstica spodaj ali zgoraj, ki je mnogo bolj priročna, ne pa skrivanje okna, ki ga moraš potem še nazaj prikazat. To je seveda mogoče z pritiskom na en gumb (nekateri imamo applov expose bindan na miš in zelo pohitri delo z okni) ampak še vedno zahteva dodaten čas.
http://www.r00li.com

smash ::

najbolj uporabljana bližnjica pri meni je "Win-E" (explorer) in včasih "Win-Break" (system info) - vedno prav pride

ima še kdo kako dobro bližnjico?

5er--> ::

Za Windowse?
Ctrl+Shift+Esc

Uporabno ozadje za Unity:

Unity shortcuts



kliknem v okno v katerem sem nekaj iskal, da bi poskrolal gor in dol

To da moraš v okno klikniti, da lahko nato po njem scrollaš je zame usability fail.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

CaqKa ::

smash je izjavil:

najbolj uporabljana bližnjica pri meni je "Win-E" (explorer) in včasih "Win-Break" (system info) - vedno prav pride

ima še kdo kako dobro bližnjico?

win+d
win+l (zaklep winsev)
ctrl+smerne tipke (skakanje po besedah)
ctrl+shift (označevanje)
ctrl+shift+[smerne tipke || pgup,pgdn || home, end] (označevanje besedila)
altgr+[nekatere tipke] (pridobivanje drugih črk, recimo nemških)
ctrl+shift+esc (process manager)
[ctrl || alt || shift]+enter (nova vrstica, brez novega odstavka, pisanje v novo vrstico na facebooku, brez da pošlje besedilo)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

GregiB ::

Hmmm, bližnjica, ki jo res pozna razmeroma malo uporabnikov, je CTRL + ENTER v brskljanikih. Ta doda na začetek web naslova www. na konec pa .com. Ni potrebe po pisanju celotnega naslova, če npr. hočeš na slo-tch stan, napišeš slo-tech in pritisneš CTRL + Enter.
Sicer pa uporabljam tipkovnico od Logitecha, ki ima na (ob spodnjem robu) tipkah natisnjeno funkcijo, ki jo lahko poženeš s kombinacijo CTRL +
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Lion29 ::

lol, napises slo-tech + CTRL+enter....
kjer browser ti uporabljas?
pa kolko krat dostopas do slo-techa?

jaz napisem v url vrstico le sl pa mi vrze ven ze slo-tech... rabim pol sam enter pritisnit

najbolj uporabljene bliznjice pr meni so
ctrl+(a,c,v,x)
ctrl + (levo, desno)
ctrl+s
ctrl+(home, end)
ctrl+f
win+x (nastavitve zvoka, ker mam zvocnik malo dlje za potenciometer obracat)
win+d
alt+tab
ctrl+alt+del

nekako v tem vrstnem redu...mogoce sem kaksno se spustu
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

opeter ::

V Windows 7 so nekatere noe bližnjice (nekatere so povzete po MacOS) npr.:
Control + Shift + N = Nova mapa
Control + N = novo okno (odprte aplikacij)
Windows + D = skrij vsa okna

...

Tega je ogromno:
http://windows.microsoft.com/en-US/wind... (klikni na "Show all")
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

bf4ed ::

GregiB jaz to in druge bližnjice redno rabim, ampak nekateri majstori niti ne znajo "interneta" uporabljat, če nimajo google za domačo stran.

Rečeš jim naj grejo na slo-tech.com, pa potem v google pišejo naslov. Hitreje bi bilo v naslovno vrstico slo-tech -> ctrl+enter.
Še boljše je pa ko jim poveš url od strani katere ni v googlu, te pa bledo gledajo in ti govorijo da ne odpre...po 1min skužiš da je url v google pisal in ne v naslovno srstico...majstori™

Ampak ok, naj uporabljajo google kot izhodišče interneta.

opeter win+d je že od win98...sigurno pa ni to novo v win7!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

Lion29 ::

tudo ctrl+n je ze staro ko zemlja
za ctrl+shift+n pa ne vem
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

GregiB ::

Lion29 je izjavil:

lol, napises slo-tech + CTRL+enter....
kjer browser ti uporabljas?
pa kolko krat dostopas do slo-techa?

jaz napisem v url vrstico le sl pa mi vrze ven ze slo-tech... rabim pol sam enter pritisnit


Zdaj pa v url vrstico lepo vpiši "in", da ti vrže ven internettrolls...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

opeter ::

bf4ed je izjavil:

opeter win+d je že od win98...sigurno pa ni to novo v win7!


Nisem rekel, da so vse kombinacije nove. Control + Shift + N pa je ziher novo. V Visti namreč ne deluje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Lion29 ::

GregiB je izjavil:

Lion29 je izjavil:

lol, napises slo-tech + CTRL+enter....
kjer browser ti uporabljas?
pa kolko krat dostopas do slo-techa?

jaz napisem v url vrstico le sl pa mi vrze ven ze slo-tech... rabim pol sam enter pritisnit


Zdaj pa v url vrstico lepo vpiši "in", da ti vrže ven internettrolls...


hm... moj prispevek jeprinesel nekaj k debati, pa tvoj?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

GregiB ::

Lion29 je izjavil:

GregiB je izjavil:


Zdaj pa v url vrstico lepo vpiši "in", da ti vrže ven internettrolls...


hm... moj prispevek jeprinesel nekaj k debati, pa tvoj?



Je res? Opisal sem delovanje neke bližnjice, ti pa jo miniraš s trapastim argumentom, da tistim, ki imajo naslov "shranjen" v browser zgodovini, te bližnjice ni treba uporabljati.... lol?!? (IMHO najbolj debilna internt-lingo beseda... a naj bo)
Torej je tvoj prispevek prinesel... kaj?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

roli ::

To da moraš v okno klikniti, da lahko nato po njem scrollaš je zame usability fail.

Tule se spet strinjam. Za Mac OS osebno vem, da tega ni treba naredit in lahko poscrollaš tudi v neaktivnem oknu. Pa če se prav spomnim v linuxu tudi ne. Ampak recimo, da se ti search okno pojavi ravno na sredini ekrana in ti prekrije del vsebine. Će jo hočeš pogledati moraš še vedno klikniti v okno kar povzroči, da search okno izgine v ozadje.
http://www.r00li.com

haiku ::

digitalcek je izjavil:

cekr je izjavil:

To da toliko uporabnikov ne pozna osnovnih funkcij, samo pomeni, da imajo ljudje v življenju za početi tudi kaj drugega, kot pa po cele dneve čepeti pred ekrani.


To pomeni tudi to, da ljudje zaradi sofisticiranih naprav in neštetih funkcij, ki so same sebi namen, ne berejo več navodil. Ker je veliki večini dojadilo. Ali ker so obupali.

Mobilni telefon: 35 strani navodil, keramična plošča na štedilniku: 12 strani navodil, hladilnik z vgrajenim monitorjem: 18 strani navodil, fotoaparat: 25 strani navodil, digitalna kamera 32 strani navodil. Itd.

In ravno zaradi tega ljudje poznajo omenjene napreve oz. njihove funkcije le približno. Ogromna večina na fotoaparatih uporablja zgolj avtomatsko funkcijo. Na kamerah pravtako.

Leta 1980 so naši VHS videorekorderji imeli samo šest funkcij: predvajanje, snemanje, pavza, previjanje naprej, previjanje nazaj, stop. Popolnoma dovolj za snemanje in predvajanje!

Fotoaparati pa so imeli avtomatsko fukcijo, prioriteto zaslonke, prioriteto časa, ter mogoče fukncijo, kjer si kombiniral čas in zaslonko. Ter seveda sprožilec. Štiri ali pet funkcij torej...

Včasih smo po snegu 3 ure hodili v šolo. Včasih...8-)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

The Intercept: Britanski nadzor telekomunikacij hujši od ameriškega

Oddelek: Novice / NWO
3013197 (9426) matijadmin
»

Facebook predstavil Graph Search

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
114927 (3703) Ales
»

Chrome dobiva razširitve za Omnibar

Oddelek: Novice / Brskalniki
94417 (3864) ikeman
»

Oddaljeno brisanje aplikacij z Androida

Oddelek: Novice / Android
327321 (6189) driver_x
»

VPIS V ISKALNIKE

Oddelek: Operacijski sistemi
81722 (1575) kuntek

Več podobnih tem