» »

Prenosnik za poslovno uporabo? (Linux)

Prenosnik za poslovno uporabo? (Linux)

jeti51 ::

Pozdravljeni,

star prenosnik je po skoraj petih letih že malo načet in mislim, da je čas za zamenjavo. Namen je, da bo tudi novi zdržal vsaj 3-4 leta, zato ciljamo na nekoliko boljši model.

Na računalniku bo tekel Ubuntu Linux, zato mora biti hardware tak, da zaradi tega ne bo preglavic. Ciljam na 4GB RAM-a z možnostjo kasnejše razširitve (zelo zaželeno!), tako da mora biti procesor 64-biten. Ostalo mislim, da niti ni tako pomembno, grafična kartica je lahko navadna integrirana, prostora na disku pa tudi ne bom rabil tako veliko.
Minimalna resolucija zaslona mora biti 1280×800, ni pa nič narobe, če je še malo večja. Zaželen je še izhod za dodaten monitor, vgrajena kamera za kakšne konference na daljavo in pa seveda čim boljša baterija (slednje sicer ni tako nujno, saj bo laptop večino časa kljub vsemu v pisarni).

Kaj priporočate od tega, kar je trenutno na trgu? Cena je lahko tudi malenkost višja, če le upraviči to, kar zanjo dobim. Zanesljivost je zelo zaželena, lahko tudi deloma na račun zmogljivosti ... ne bi namreč rad čez 2 leti spet vsega menjal oziroma izgubljal produktivnih dni na servisih.
Windowsev ne potrebujem niti ne mislim plačevati za njih.

Kaj mi torej priporočate, katere proizvajalce oz. modele, da si malo ogledam? Nisem spremljal trga že kar nekaj let, tako da nisem najbolj na tekočem, kaj je trenutno najbolj kvalitetno. :)

Edit: Se opravičujem, sem spregledal temo o nakupih prenosnikov (ni "sticky") - naj moderator prestavi tja.
  • spremenil: jeti51 ()

Zion10 ::

No jst tud nekaj podobnega čekiram, sej si lahko opazil pod temo Kaj kupiti. Predlagam ti, da pogledaš HP EB modele npr. 8560p, sicer ne iz izkušenj, ima pa kar si napisal kvaliteten zaslon (1600x900), garancija 3leta(tudi baterija), FREE DOS, i5 procesor(nov Sandy Bridge).
Predlagam, da napišeš okvirni budget.

terryww ::

Recimo da za 600€ in več težko zgrešiš...

Ukvarjaš se tud z vprašanjem v katero komponento se ti splača največ investirat. Če si povprečen uporabnik, ki večino časa odpira, zapira cpu nezahtevne programe in vsak dan ugaša računalo, potem je disk ozko grlo in o cpuju niti ne študiraš.

aja, pa enim so pomembne lučke in "da je lep" ipd... emacs dela tudi brez lučk.. :)

"da bo vzdržal X let" ipd. stavki so odvisni od programov in okolja, ki jih boš poganjal. Ob predpostavki, da se bo sw še naprej napihoval tako, da bo uporabnik čakal po 3-10s za zagon pri neki mašini srednjega razreda (pa naj bo 1995 z office95 ali 2011 z najnovejšimi officei) je pač vse odvisno od programov in okolja. V tem smislu, da če rabiš kaj pisat, lahko uporabiš abiword ali libreoffice (oz office95 vs najnovejši office v win okolju), vlc ali amarok ipd. Ugotovi kateri uporabnik si ti. Če že zdaj uporabljaš lažje aplikacije in okolje (xfce, lxde, xmonad;) ), potem se po 5 in več letih večje razlike v delovanju ne poznajo. V primeru, da si na KDE+Compiz in Amarok ipd. kombinacijah pa bo hitrost po 4 letih verjetno primerljiva s prenosniki nižjega razreda, ki ženejo trenutne verzije KDE ipd.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

jype ::

Joj, križ je s temi prenosniki... Dobri so dragi kot žafran, pa vsakemu nekaj manjka.

Jaz sem z Vaio Z zelo zadovoljen, pa razmišljam o novem - zanj me hočejo obrati za 3 jurje evrov.

jeti51 ::

Trenutni prenosnik (nek HP Compaq) je zdržal več kot 4 leta in ga tudi zdaj še ne bi menjal, če ne bi v zadnjem tednu začelo razpadati ohišje pri ekranu, ki se ga zato skoraj ne da več poklopiti. Samo dokupil bi še 1 GB RAM-a (da bi imel skupaj 2 GB) in bi bil za kakšno leto še čisto dovolj dober za to, kar rabim. Namreč zaradi požrešnega Firefoxa z N dodatki (razvoj pač) je zadnje čase že malo preveč praskal po disku, drugače pa je deloval še čisto OK.

Drugače sem pa ugotovil, da mi je precej pomembna število pixlov po vertikali, kajti rad vidim čim več vrstic kode naenkrat oziroma ob odprtem Firebugu še čim več same vsebine strani ... ampak več kot 900px je, vsaj v slovenskih trgovinah, že težko najti pri 15" zaslonu (17" laptopi so pa preveliki in preveč nerodni za prenašanje).
No, ob tem pogoju je izbira žal precej omejena, razen seveda v high-end razredu, ampak tisto je pa že drago in pravzaprav preveč zmogljivo.

Našel sem npr. tole, specifikacije mi precej ustrezajo. Žal pa trenutno nimajo na zalogi pa še brez OS se ga ne da dobiti, medtem ko imaš v nekaterih tujih trgovinah celo možnost izbire, tudi kar se tiče posameznih komponent (npr. disk, RAM ...).
Bo morda treba kar iz Nemčije ali Anglije naročiti. :)

jeti51 ::

Aha, pa se vendarle tudi pri nas kaj najde: link

Sicer je pri ceni treba upoštevati še doplačilo za podaljšanje garancije na 3 leta (ker nameravam računalnik uporabljati kar nekaj let), ampak tole mi izgleda ravno prav in to s ceno v predvidenih okvirih.

Zion10 ::

jeti51 je izjavil:

Aha, pa se vendarle tudi pri nas kaj najde: link

Sicer je pri ceni treba upoštevati še doplačilo za podaljšanje garancije na 3 leta (ker nameravam računalnik uporabljati kar nekaj let), ampak tole mi izgleda ravno prav in to s ceno v predvidenih okvirih.

tale zadeva ma procesor Intel prejšne gen., pomoje se ti ne splača tega vzet.
Tale mislim da bi ti kr ustrezal, proc. i5, 4GB rama(+prosta reža za še eno palčko 2-4Gb), zaslon je sicer za inch manjši 14" (1600x900), pa tudi garancijo lahko komot podaljšaš na tri leta.
Pa predlagam ti da si pogledaš kako zgleda 1920x1080 in 1600x900 ker je na 15" 1920x1080 mal velik pik in lahko moti.

bedak ::

tale + 6let garancije = 924,98

OptimuZ ::

Če že gledaš Dell-a si še tega poglej, super zadeva za to ceno..pa še USB3.0 ima:
http://www.computercenter.si/computerce...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OptimuZ ()

bedak ::

ali pa kej takega

trnvpeti ::

Zion10 je izjavil:

jeti51 je izjavil:

Aha, pa se vendarle tudi pri nas kaj najde: link

Sicer je pri ceni treba upoštevati še doplačilo za podaljšanje garancije na 3 leta (ker nameravam računalnik uporabljati kar nekaj let), ampak tole mi izgleda ravno prav in to s ceno v predvidenih okvirih.

tale zadeva ma procesor Intel prejšne gen., pomoje se ti ne splača tega vzet.
Tale mislim da bi ti kr ustrezal, proc. i5, 4GB rama(+prosta reža za še eno palčko 2-4Gb), zaslon je sicer za inch manjši 14" (1600x900), pa tudi garancijo lahko komot podaljšaš na tri leta.
Pa predlagam ti da si pogledaš kako zgleda 1920x1080 in 1600x900 ker je na 15" 1920x1080 mal velik pik in lahko moti.

Koliko priblizno drzi baterija?
Je mozno namesto dvd dodatno baterijo?

Zion10 ::

trnvpeti je izjavil:

Zion10 je izjavil:

jeti51 je izjavil:

Aha, pa se vendarle tudi pri nas kaj najde: link

Sicer je pri ceni treba upoštevati še doplačilo za podaljšanje garancije na 3 leta (ker nameravam računalnik uporabljati kar nekaj let), ampak tole mi izgleda ravno prav in to s ceno v predvidenih okvirih.

tale zadeva ma procesor Intel prejšne gen., pomoje se ti ne splača tega vzet.
Tale mislim da bi ti kr ustrezal, proc. i5, 4GB rama(+prosta reža za še eno palčko 2-4Gb), zaslon je sicer za inch manjši 14" (1600x900), pa tudi garancijo lahko komot podaljšaš na tri leta.
Pa predlagam ti da si pogledaš kako zgleda 1920x1080 in 1600x900 ker je na 15" 1920x1080 mal velik pik in lahko moti.

Koliko priblizno drzi baterija?
Je mozno namesto dvd dodatno baterijo?


Sam sicer nimam izkušnje z dotično baterijo, samo sem pa najdel review(internet+Wi-fi), kr spodbudno :). Glede baterija namesto optične enote pa ni možno, če že ti predlagam da dokupiš zgolj dodatno baterijo , katero maš v torbi, da ne dodatno otežuješ prenosnika.

Zion10 ::

moraš pa tud vedet da majo hp ProBook 6x60 dobro ohišje, vbistvu od vseh naštetih tukaj ima ohišje iz Alu in magnezija, samo tale HP in Vostro(Predlagal OptimuZ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zion10 ()

trnvpeti ::

se da 6460b dobiti brez winsov(jih ne rabim, in jih ne bi placal)?
se da dobiti pri hp namesto dvdja dock za dodatni disk?

Zion10 ::

trnvpeti je izjavil:

se da 6460b dobiti brez winsov(jih ne rabim, in jih ne bi placal)?
se da dobiti pri hp namesto dvdja dock za dodatni disk?

Brez windowsov in upgrade bay, sicer je z HDD tako da nevem če se da kje dobit samo nosilec, najboljš da pogledaš na ebay.

trnvpeti ::

To je 15.6 in 1376x768.
Zanima me 14 in 1600x900

Zion10 ::

trnvpeti je izjavil:

To je 15.6 in 1376x768.
Zanima me 14 in 1600x900

ja vsega nemoreš imet!
Predlagam ti, da vzameš tega (14" 1600x900) vpišeš kodo za popust katero najdeš na slotech->kaj kupiti->kode za popust in maš ceno 815€ kar je še cenejše kot druga opcija brez winsov. Pač boš par € doniral M$.:)

trnvpeti ::

Sem jim ze prevec doniral hehe

Isotropic ::

a 4:3 prenosnikov pa ni vec na voljo? ce namrec rabis vertikalni prostor, je to pomoje se najboljsa izbira...

Zion10 ::

Isotropic je izjavil:

a 4:3 prenosnikov pa ni vec na voljo? ce namrec rabis vertikalni prostor, je to pomoje se najboljsa izbira...


ja težko boš kaj takega najdel, predlagam ti nakup ekrana (npr.tega, ali manjšega,cenejšega) k ga lahko zavrtiš in maš oboje.

BlaY0 ::

Jaz furam HP EB 6930p na njem pa Ubuntu 10.04. Grafika je Intel, rama 2 GB, ima 3.5G interni modem. Dela praktično vse edino kar me majčkeno zaj... je ko ga priklopim na port replikator rabi ene par poskusov (fn+f4), da se na monitorju slika postavi tako kot treba. Včasih se prav postavi tudi iz prve. Aja pa fingerprint scanner mam kar izklopljen...

Icematxyz ::

Pa kakšen SSD skoraj mora imeti, če gre za nov prenosnik, ker testna različica Ubuntu 11.10 deluje tako hitro na SSD, da sem najprej mislil, da gre za "hrošča".

Grafika pa novejša od Intel da, tudi za prihajajoči Wayland zaslonski strežnik je verjetno najbolj "varna" izbira na prenosniku. Potem pa če imaš možnost poskusiti WiFi, suspend/resume in ostalo periferijo (funkcijske tipke) pred nakupom ali najdi po tem ko boš izbral model te informacije na spletu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dell XPS 17

Oddelek: Kaj kupiti
364186 (1566) bluefish
»

Prenosnik Medion - delovna ločljivost zaslona?

Oddelek: Pomoč in nasveti
203410 (2580) budnost
»

Toshiba premika meje zaslonov ultrabookov s KIRAbookom

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
3715186 (12371) HupChup
»

Apple prenovil macbooke pro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
18444915 (38813) BlueRunner
»

Pomoč: Toshiba L550-117

Oddelek: Kaj kupiti
447185 (6459) toshibaL550

Več podobnih tem