» »

Vprašanja pred sestavo računalnika

Vprašanja pred sestavo računalnika

echoman ::

Pozdravljeni,

Naslednji teden bom prvič sestavil komponente za računalnik v celoti, vendar pa se pred samim posegom raje prepričam, da bom potem dejansko odločen kaj je prav in kaj ne. S samimi komponentami imam že nekaj izkušenj, ker pa tehnologija napreduje pa sem prišel v vode, ki mi niso več poznane.

Komponente so naslednje:
Matična plošča ASROCK P67 Pro (B3)
Procesor INTEL Core i5 2500K 3.3GHz 6MB BOX LGA1155
Hladilnik procesorja ARCTIC-COOLING Freezer 7 Pro Rev.2
Pomnilnik G.Skill F3-10600CL9D-8GBNT 8GB (2x4GB) PC10600 DDR3
Grafična kartica GIGABYTE NV 450GTS, 1 GB
Trdi disk SAMSUNG 500GB SATA2, 16/7200 F3
Optična enota DVD/RW Sony AD-7280 SATA
Ohišje Sharkoon Vaya
Napajalnik Sharkoon Rush Power C 500W

Manual ohišja sem že malce prebral, nekateri odgovori pa mi še vedno niso jasni. Torej:

Ali 4pin+4pin kabel iz napajalnika paše direktno na matično, ki potrebuje 8pin napajanje?
Ali moram PLED od ohišja priklopiti na namenski PLED (+ + -) na matični ali ga lahko v poleg HDD LED, Power button, Reset button?
V primeru, da bi bil HD_AUDIO konektor od ohišja prekratek, ali lahko namesto tega uporabim AC97 konektor?
Ali naveden RAM paše na matično?
Ali bo 500 W napajalnik zadostoval konfiguraciji?

Sedaj pa še moje "trditve", pri katerih nisem jasen, da so pravilne:
USB konektor iz ohišja lahko priklopim na katerikoli "vtič" za USB?
SATA3 kabel ne smem priklopiti iz SATA2 v trdi disk (SATA2) ali optično enoto (SATA)?
SATA kabel lahko priklopim iz SATA2 na trdi disk ali optično enoto?

To je zaenkrat to, vprašanja so zagotovo malce čudna, vendar se pred samim posegom raje prepričam, kaj delam. Hvala za odgovore in nasvete!

LP, echoman

mr1two ::

echoman je izjavil:


Ali 4pin+4pin kabel iz napajalnika paše direktno na matično, ki potrebuje 8pin napajanje?

Da

echoman je izjavil:


Ali moram PLED od ohišja priklopiti na namenski PLED (+ + -) na matični ali ga lahko v poleg HDD LED, Power button, Reset button?

V večini primerov je pravi kar tisti, ki se nahaja v neposredni bližini ostalih priključkov, ki si jih zgoraj naštel. Če je razlika, glej navodila za matično ploščo.

echoman je izjavil:


V primeru, da bi bil HD_AUDIO konektor od ohišja prekratek, ali lahko namesto tega uporabim AC97 konektor?

Da, vendar v tem primeru deluje zvočna v običajnem, ne HD načinu. Paziti moraš tudi, da priklopiš prave kable(niso enaki)

echoman je izjavil:


Ali naveden RAM paše na matično?

Fizično ja, lahko pa preveriš ali tudi ta matična eksplicitno pretestirano podpira te rame na njihovi domači strani(asrock, ime matične, poiščeš DDR3 support list). Tudi če ga tam ni, je zelo velika verjetnost, da bo deloval brez problemov.

echoman je izjavil:


Ali bo 500 W napajalnik zadostoval konfiguraciji?

Glede na naštete komponente, bi moral zadostovati.

echoman je izjavil:


Sedaj pa še moje "trditve", pri katerih nisem jasen, da so pravilne:
USB konektor iz ohišja lahko priklopim na katerikoli "vtič" za USB?

Da

echoman je izjavil:


SATA3 kabel ne smem priklopiti iz SATA2 v trdi disk (SATA2) ali optično enoto (SATA)?

Ne drži, SATA kabli in priključki so fizično enaki z razlogom- ker so backward compatable. Podobna štorja je tudi z USBji

echoman je izjavil:


SATA kabel lahko priklopim iz SATA2 na trdi disk ali optično enoto?

Da

echoman ::

Hvala :)

Potem lahko s SATA3 kablom priklopim optično enoto SATA na SATA2 (na matični)?

Sem vmes dobil še eno vprašanje in sicer:
Ko vse komponente pravilno sestavim in vklopim računalnik sledijo nastavitve v BIOS-u, kaj posebno moram nastaviti in ali bo disk/optična enota delovala brez kakršnihkoli nastavitev (v BIOS-u)?

LP, echoman

mr1two ::

Kabli bodo peljali brez posebnih težav.
Edina stvar, ki jo je zares treba nastavit v biosu je "Boot order"- vsaj dokler si namestiš OS(kar verjetno itak že veš). Vse ostale podatke matična sama pridobi od naprav - tako da nastavljanje ni potrebno, razen če nastopijo težave pri stabilnosti sistema(recimo, če ne prebere prav ram modulov, na kakšnih zakasnitvah in na kakšni napetosti delujejo in so le te prenizke- takrat to popraviš ročno).

simon7426 ::

Prosil bi za hiter odgovor..

Ravnokar sem želel menjati grafično kartico in me zanima ali moram priklopiti oba PCI kabla na grafično?

Prej je bila radeon kartica in je imela samo en PCI priklop.
PCI je 6 pinski!

Hvala!

Simon

69charger ::

Priklopit moraš vse,čene grafična ne bo imela dovolj štroma in ne bo nič.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

echoman ::

mr1two je izjavil:

Kabli bodo peljali brez posebnih težav.
Edina stvar, ki jo je zares treba nastavit v biosu je "Boot order"- vsaj dokler si namestiš OS(kar verjetno itak že veš). Vse ostale podatke matična sama pridobi od naprav - tako da nastavljanje ni potrebno, razen če nastopijo težave pri stabilnosti sistema(recimo, če ne prebere prav ram modulov, na kakšnih zakasnitvah in na kakšni napetosti delujejo in so le te prenizke- takrat to popraviš ročno).


Če bo potrebno posodobit BIOS, gotovo čez različico npr. 1.30, lahko naložim 1.80 ali moram še vse vmesne?

Hvala!

LP, echoman

BALAST ::

Samo zadnjega namestiš, pri ASRock P67 (Pro3 in extreme4)je že verzija 1.9.
Gonilnike za Win7 pa so najnovejši tukaj.

filip007 ::

Ane bi raje AMD pa orenk Radeon. Ja vem da je slow je pa poceni.

Samsung diski padejo narazen v Smart testu, vzami raje WD Blue.

Phenom II X2 550BE odklenjen na 4 jedra
990 FX plato (bager ready)
6850 Radeon
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

echoman ::

@BALAST: Matična je ASRock P67 Pro (B3), torej to velja posodobitev tudi za to?

@filip007: Beri ta in še dva prispevka naprej. Mislim da ne bo ravno nuje nadgrajevanja procesorja ali kakšne druge komponente (vsaj zaenkrat).

Hvala! :)

LP, echoman

echoman ::

Sem dobil še nekaj vprašanj:

Ali lahko SATA optično enoto s SATA3 kablom povežem kar na SATA3 priključek?
Ali lahko SATA2 trdi disk s SATA kablom povežem na SATA3 priključek? (nisem popolnoma prepričan, zato raje vprašam)
Ali raje tako SATA optično enoto (s SATA3 kablom), kot tudi SATA2 trdi disk (s SATA kablom) povežem na SATA2 priključek?

Kako povežem kable iz napajalnika na komponente (HDD, ...), če ima kabel iz napajalnika 2 ali več konektorjev?
npr, [napajalnik]--SATApriklop--(kabel1)--[satakon1]--[satakon2]--[satakon3]
(kabel2 je pravtako povezan v SATApriklop) |---(kabel2)--[satakon1]--[satakon2]--[satakon3]

Ali ga moram nujno povezati z zadnjim (satakon3) konektorjem ali lahko tudi s prvim (satakon1) oz. drugim (satakon2) konektorjem?

Ko bom priklopil optično enoto in trdi disk, najprej povežem optično enoto s satakon3 in potem lahko trdi disk s satakon1 - zaradi dolžine kabla?
Ali v primeru, da kabel1 prekratek za priklop trdega diska, lahko uporabim tudi kabel2 in kako ju potem priklopim s konektorji?

Hvala!
LP, echoman

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: echoman ()

connel ::

Prva tri vprašanja, zelo na kratko, nima veze, delalo bo vse. Idealno bi bilo sata3 na sata3 itn, ampak v praksi ne boš opazil razlike med sata/sata2/sata3 priključki.
Napajalni kabli, ravno tako, uporabiš lahko vse na eni veji, ali pa po en konektor na vsaki veji.

Pa, khm, na vprašanje o sata kablih/priklopih, si že dobil odgovor btw.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: connel ()

mr1two ::

echoman- mal si siten.
Zloži tako kot ti velijo konektorji- nič na silo. Stvari so kompatibilne v kolikor pašejo skupaj. Za priklope na matični(audio, usb) glej navodila, ki jih dobiš zdraven matične plošče. Spet - nič na silo gor peštat, če ne gre očitno delaš narobe. To je pa tudi "vse" glede sestave računalnika.
Če nisi prepričan v svoje sposobnosti pa vprašaj kakšnega kolega, ki se v to bolj razume.
LP

echoman ::

mr1two je izjavil:

echoman- mal si siten.
Zloži tako kot ti velijo konektorji- nič na silo. Stvari so kompatibilne v kolikor pašejo skupaj. Za priklope na matični(audio, usb) glej navodila, ki jih dobiš zdraven matične plošče. Spet - nič na silo gor peštat, če ne gre očitno delaš narobe. To je pa tudi "vse" glede sestave računalnika.
Če nisi prepričan v svoje sposobnosti pa vprašaj kakšnega kolega, ki se v to bolj razume.
LP


Vem da sem siten, samo brez tega ne gre :D
Sicer sem prepričan v svoje sposobnosti, vendar raje vprašam, kot da bom moral kasneje, ko bom vse skupaj sestavljal. Kot sem že omenil neke osnovne izkušnje imam - sem menjal ohišje tako, da sem pri tem videl kako to gre.

Hvala za vse informacije! :)
LP, echoman

krneki0001 ::

Zakaj ne plate asrock Z68 - je samo par evrov dražja in boljša če uporabljaš I5-2500K.

Drugače pa imajo ti novi napajalniki nekam kratke kable (4+4) za napajanje procesroja in se splača kupit podaljšek za ta kabel (samo 4 pine v resnici potrebuješ).

echoman ::

@nebivedu: Hvala za predlog, vendar žal že prepozno - po vsej verjetnosti paket s komponentami pride danes ;) Glede 4+4pin kabla oz. 4pin kabla pa vem, saj sem imel težavo tudi sam, ko sem menjal ohišje in je šel napajalnik iz zgornje na spodnjo stran ohišja. Glede priklopa 4 pinov pa tudi vem, saj tako piše tudi v manualu.

LP, echoman


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Počasen SSD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
10721062 (8329) nsa_ag3nt
»

SATA III na SATA I

Oddelek: Pomoč in nasveti
182542 (2242) BorutK-73
»

Nakup računalnika do 500eur (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
11118394 (14519) dzinks63
»

Novi računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
62046 (1844) echoman
»

Računalnik do 600 € (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
705862 (4472) kucho

Več podobnih tem