» »

Mreža po kablu s tremi routerji - postavitev in delovanje

Mreža po kablu s tremi routerji - postavitev in delovanje

gujo14 ::

Živjo,

Že nekajkrat sem probaval postaviti sledečo mrežo, pa imam občutek, da nekateri routerji zafrkavajo druge. Tule je skica moje mreže:

 3 routerji

3 routerji



Torej: Linksys je vezan direktno na modem. Na ta Linksys sta potem vezana TP-Link in Tenda. Trenutno imam nastavljeno tako, da je vsak router svoja podmreža. Ko sem namreč vezal recimo TP-Linka na Linksysa kar prek LAN porta, mi je sicer internet deloval, ni pa mi na moje veliko začudenje deloval wi-fi (WTF?!?!).

Tako mrežo potrebujem zaradi različnih nadstropij in pozicij posameznih routerjev (da je celotni objekt pokrit z wi-fi-jem).

Trenutno mi zadeva ne deluje od Linksysa naprej. Se pravi, da če sem na Linksysa priklopljen prek kabla ali prek wifi-ja, imam dostop do interneta, če pa se priklopim pa recimo TP-Link, pa ne. Prej sem imel druge routerje, pa mi je ob enaki postavitvi vse laufalo. Mrežo bi rad upravljal iz računalnika PC Master. Trenutno sem prek računalnika PC1 povezan na linksysa, pa tam vidim, da ima TP-Link IP-naslov 192.168.1.3, vendar do njega ne morem dostopati.

Res vas lepo prosim, da mi nekdo napiše, kako moram za posamezni router nastaviti posamezne parametre (IP naslov, Gateway, DNS ... DHCP (kje mora biti vklopljen/izklopljen), povezava med routerji (LAN/WAN port), koliko je pomembno routerju dodeliti statični IP) ...

Pomoč bo izrednega pomena! Hvala vsem!

roscha ::

Druga dva routerja postavi v navaden access point način pa je. Priklopa z linxsysa sta potem na LAN in ne WAN porta.

gujo14 ::

Žal noben od teh routerjev nima načina za Access Point. :( Vem da se da nekako nastaviti, da router deluje kot AP z izklopom DHCP-ja, če se ne motim, pa ne vem točno, pri katerem moram kaj izklopiti ...

680x0 ::

Vse 3 ruterje poveži prek LAN portov, nastavi jim IPje iz istega subneta (npr. 192.168.0.1, 192.168.0.2 in 192.168.0.3) in na TP linku in Tendi izklopi DHCP strežnik. Bistveno pri vsem skupaj je to, da so vsi ruterji v istem LANu in da ti DHCP strežnik teče le na Linksysu, ostalo se bo že poklapalo.

gujo14 ::

OK, hvala za prvo pomoč =)

Katere nastavitve je treba pri npr. Tendi torej spremeniti:

 null

null



Tendo imam povezano prek LAN porta na računalnik, vse ostale kable imam izklopljene. Privzeti IP-naslov je 192.168.0.1 in ko ga spremenim v recimo 192.168.1.11, se v router Tendo ne morem več povezati.

Jasno mi je, da moram glede na screenshot spremeniti "DHCH Enabled" --> "DHCP Disabled", potem pa me zanima, kateri IP moram spremeniti v recimo 192.168.1.11 - WAN ali LAN? Nekako predvidevam da LAN; potem zahteva od mene samo še IP od Subnet Mask, ki pa je 255.255.255.0. Če te nastavitve spremenim, mi router reboota, potem pa nimam več dostopa do njega ...

Ice-Heki ::

Tendo priključiš na Linksys (na Tendi port LAN1, na Linksysu port LAN2). WAN port je prazen, tudi IP pri WANu bo ostal 0.0.0.0.

Potem pogledaš kakšen je IP naslov od Linksysa (npr. 192.168.0.1), torej Tendi določiš IP naslov 192.168.0.2 (ali karkoli v smislu 192.168.0.X). Na Tendi izključiš DHCP. Potem bi moral z računalnika dostopati tako do Linksysa kot do Tende.

gujo14 ::

Po daljšem času mi je končno uspelo to poštimati. Hvala za vaša navodila, ki so bila pravilna.

Bi pa v tem kontekstu dodal še, da je treba po izklopu DHCP-ja in spremembi IP-jev izklopiti vse naprave in jih potem zagnati v vrtnem redu, ki je opisan tudi v tej temi oz. objavi: http://slo-tech.com/forum/t438680/p2907...

Vrstni red prižiganja računalnikov in routerjev, da drugi router deluje kot stikalo je naslednji:
1. Ugasni vse računalnike in routerje
2. Prižgi naprave v naslednjem vrstnem redu
3. PRVO ROUTER #1
4. DRUGO ROUTER #2
5. POTEM PA BILO KATERI RAČUNALNIK

Edit: pa še ena zanimiva povezava v zvezi s tem, če bi koga zanimalo:
http://homecommunity.cisco.com/t5/Wirel...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gujo14 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372329203 (29659) ignats
»

Postavitev domačega omrežja z 2 routerjema

Oddelek: Omrežja in internet
101556 (1361) ziu
»

Innbox v50 in ruter - volume 2

Oddelek: Omrežja in internet
213111 (2565) mayne
»

Kako povezat dva routerja?

Oddelek: Omrežja in internet
74381 (4158) Piqui
»

Domače omrežje - linija in wireless

Oddelek: Omrežja in internet
354302 (3781) amigo_no1

Več podobnih tem