» »

Nokia pokazala svoj prvi prototip z Windows Phone

Nokia pokazala svoj prvi prototip z Windows Phone

engadget - Nokiin izvršni direktor Stephen Elop je pokazal prvi Nokiin telefon, ki ga bo poganjal novi Windows Phone 7.5 (Mango). Elop je v pretkani marketinški potezi (morebiti se Nokia končno uči malo od Appla) novinarje prosil, naj ugasnejo snemalne naprave, in pokazal nov prototip z imenom Sea Ray. Odveč je povedati, da se to seveda ni zgodilo; slike in videoposnetki so že na internetu.

Celoten posnetek predstavitve je bil najprej objavljen na madžarskem blogu Technet. Dosti podrobnosti sicer Elop tako ali tako ni razkril. Videti je precej podobno nedavno predstavljeni Nokii N9, le da ima en gumb več (ker Windows Phone zahteva poseben gumb izključno za kamero). Datum izida uradno še ni znan, se pa zelo optimistično špekulira celo o 26. oktobru, ki sovpade z Nokia Worldom 2011. Bolj verjetno je sicer šele leta 2012.

71 komentarjev

«
1
2

Ganon ::

Zelo lep, eleganten telefon. Takoj bi ga imel.

jype ::

Jaz pa ne - Windows Phone osebne podatke brez uporabnikove vednosti pošilja Microsoftu, zato mu več ne zaupam.

http://www.theregister.co.uk/2011/04/27...

Bolf3nk ::

in? verjetno pri ms komaj čakajo da izvejo tvojo lokacijo v nekje v neki vukojebini

69charger ::

jype: Veš kako Werner pravi? Ne gane me.
Moj naslednji telefon :P
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

BALAST ::

Za 1€ ga vzamem!

Gregor P ::

Elop je v pretkani marketinški potezi (morebiti se Nokia končno uči malo od Appla) novinarje prosil, naj ugasnejo snemalne naprave, in pokazal nov prototip z imenom Sea Ray. Odveč je povedati, da se to seveda ni zgodilo; slike in videoposnetki so že na internetu.
A ta beden prozoren ameriški bleferski štos poniževanja intelekta vseh udeležencev (praktično vsi "novinarji" s snemalnimi napravami, ki so prišli tja, da bodo lahko poročali ostalim, kar je pač to njihova osnovna naloga, za kar so bili verjetno tudi povabljeni) ter potrošnikov (kar pravite so se naučili od Appla) se vam zdi dobra poteza?!?8-O;((

Kako dobra je potem šele marketinška poteza istega človeka, ki tik pred izzidom N9-tke z MeeGom javno napove, da ta ista naprava le z drugim OS-om nima prihodnosti?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Tilen ::

Kaj pa uporabljas sedaj jype? Symbian?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

pecorin ::

Bolf3nk:
in? verjetno pri ms komaj čakajo da izvejo tvojo lokacijo v nekje v neki vukojebini


zakaj pa potem zbirajo podatke, ce jih ne mislijo uporabiti?

dronyx ::

Škatla kot škatla. V čem naj bi bil ta telefon tako posebnega, da se ne bi smela slika pojaviti na blogih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

gemini ::

Zgleda kar zanimivo. Android me ne prepriča, deluje mi preveč zablojeno vse skupaj, ios me preveč omejuje, to bi pa znalo bit vredu, bo treba pa stvar prej videt v živo, če je to to.

Elysium ::

jype je izjavil:

Jaz pa ne - Windows Phone osebne podatke brez uporabnikove vednosti pošilja Microsoftu, zato mu več ne zaupam.

http://www.theregister.co.uk/2011/04/27...

Grow up, kid and stop trolling.

LuGi ::

Prvi konceptni aparat mi je bil zelo vsec ko bi ga le naredili =) Ta ima preveč hladne linije.. =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuGi ()

Gregor P ::

Kot sem že dejal v drugi temi bo Nokia N9 idealna strojna platforma, kjer bomo lahko enakovredno preizkusili vsaj tri različne OS-e, MeeGo, WP7 in Androida;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

jype ::

Tilen> Kaj pa uporabljas sedaj jype? Symbian?

Linux.

Elysium> Grow up, kid and stop trolling.

Tilen ::

Celoten filmček :

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Gregor P ::

Edino če bi ta blefer z varnostniki dejansko fizično prekontroliral vse udeležence (torej prek detektorja za kovino, rentgena, ter da so udeleženci, izpraznili vse žepe, pustili vse svoje stvari na vhodu), bi bila še trohica upanja, da je mislil resno s "super sikret", tako pa ga je prav žalostno gledati.

Preprosto ne morem verjeti, da je takšna cenena poslovna praksa postala uspešna marketinška poteza; če bi bil tam, bi vstal in odkorakal proč.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

FrEaKmAn ::

Prvo, nucam WP7 že skoraj 9 mescov in rula.... samo a ni v specifikaciji, da mora WP7 telefon imeti 3 gumbe (nazaj, "root" in search)? ker tista nokia nima in nevem kako bo to lavfal...

Matic1 ::

virtual gumbi? Specifikacije se znajo spremenit, še posebej glede na to da ima Nokia nek special deal z MS. Čeprav so grozno podobni tem, ki so v emulatorju za WP7

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matic1 ()

JackOdpirac ::

Nokia lahko počne z WP7 skoraj karkoli ji pade na pamet. Pač februarski dogovor z MSjem. So pa dejali, da se (k sreči) ne bodo preveč igrali s samim sistemom, čeprav mi te virtualne tipke nikakor ne potegnejo :-/

Gregor P ::

Meni se pa zdi povsem ustrezno in sodobno, da če že imaš "popolno" napravo z zaslonom na dotik, da praktično nima nobenih fizičnih gumbov (da zajameš samo esenco te tehnologije) oz. v nasprotnem primeru, da imaš model s fizično tipkovnico; neko vmesna skupina s tremi, štirimi fizičnimi gumbi se mi zdi povsem nepotrebna.8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Seto ::

Mogoče je šel tut MS po korakih Androida, ki ima namen opustit potrebo po fizičnih tipkah. Men se to ne zdi tok slaba poteza, sploh pa je Nokia že kr dolgo nazaj razkarovala neko svojo tehnologijo, ki omogoča, da naj bi se površje zaslona dinamično spreminjalo in s tem ustvarilo otipljiv občutek tipk. To se mi zdi smer, v katero bi lahko šel razvoj, saj tipke po nepotrebnem zasedajo prostor, tega pa mora bit čim več za zaslon.

Glede tega, kar so pokazal, pa mi je všeč to, da je Nokia po oblikovni plati telefona odkrila en svoj novi prepoznaven imidž, ki je dovolj drugačen od Appla in Android telefonov ter je hkrati tut všečen. Ta se tudi lepo ujema z videzom OS-ja (minimalizem, pravokotnost, ostri robovi). Tudi izgled OS-ja mi je po svoje kar lep, se mi pa nekako zdi, da so uporabnost mal podredil temu, da zgleda simple. Pa občutek se mi zdi mal tako hladen, kot npr. kak prostor, ki je ves pospravljen, urejen, brez duše. V bistvu me je presenetilo, da je šel MS v to smer, ker pri računalnikih je ravno MS tisti, ki dodaja, dodaja in dodaja, dokler ni OS kot en remiks funkcij, ki so jih uspeli zbrat v dvajsetih letih. Bojim se, da bodo pri Windows Mobile moral kmal začet počet isto. Bomo vidli. Zdaj imamo 3 močne platforme in mislm, da bo kr zabavno spremljat, kako se bo vse to odvijalo.
Slovenski Android portal http://slo-android.si

jype ::

Seto> tehnologijo, ki omogoča, da naj bi se površje zaslona dinamično spreminjalo in s tem ustvarilo otipljiv občutek tipk.

Če to naredijo verjetno celo kapituliram in kupim WP7. Ker je feedback pri tipkanju ena najbolj pomembnih reči, ki jih sodobnim telefonom primanjkuje.

Seto> Zdaj imamo 3 močne platforme in mislm, da bo kr zabavno spremljat, kako se bo vse to odvijalo.

Še Qt! Qt je tudi močan!

Icematxyz ::

Qt & Co. bo na voljo le za MeeGo. Stališče je precej jasno.

jype ::

Icematxyz> Stališče je precej jasno.

Glede na to kolk nokija spreminja stališča v zadnjih mesecih, niti ne.

Če ga res vržejo ven pa upam da se najde kitajska firma, ki bo ven dala poceni telefone, ki bodo tako kot cheap samsung telefoni, le da jih bo poganjal Linux in Qt in bodo popolnoma odprti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Icematxyz ::

Oziroma ni v videu, ki sem ga linkal, ampak v naslednjem, kjer odgovarjajo na vprašanja razvijalcev:



Od nekje 7.02 naprej...

Sicer govori o tem, da bi bilo vse skupaj prezahtevno, ampak bolj ali manj mora biti že laiku jasno, da je partnerstvo z Microsoftom prineslo zraven tudi Microsoftove tehnologije in Qt & Co. pač ni ena izmed njih. Torej tukaj mislim, da si ne bodo premislili.

Macketina ::

@jype: ti pa uporabljas N900 ali pa nekaj kar se nisem videl :P

jype ::

E72.

Ne, ni mi všeč Symbian.

Ja, imam tudi N900, a kot telefon je naprava veliko preveč okorna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

blackbfm ::

Glede tega, kar so pokazal, pa mi je všeč to, da je Nokia po oblikovni plati telefona odkrila en svoj novi prepoznaven imidž, ki je dovolj drugačen od Appla in Android telefonov ter je hkrati tut všečen


se hecaš? tale telefon je nekaj najgršega kar sem videl

filip007 ::

Symbian Anna bo prinesel več logike, za mobilna polkna pa bi bilo skoraj vseeno, če bi bila na mono display, beda ikon od aplikacij je res brezveze, če je kdo opazil. Pa kaj pol Silverlight, na Linux so podvalili Mono pa itak noben ne uporablja.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

techfreak :) ::

Si že kdaj uporabljal WP7 ali kar tako govoriš o tem kako beden je Metro UI?

uros_m ::

O WP7 negativno govorijo pretežno tisti, ki so ga videli le na youtubu. Vmes se tam pa tam najde tudi kakšen razočaran uporabnik, ki predhodno ni prebral kaj ponuja in se mu ne da čakati Manga. Vsi ostali pa so / smo z WP7 prezadovoljni. Poznam dosti ljudi, ki imajo WP7 in so navdušeni. Vmes so tudi takšni, ki so prej imeli iPhone, Android, ...

Sedaj, se krepi tudi število aplikacij in sploh ni več panike. WP7 ima res UI, ki je drugačen, svež in inovativen - kdorkoli tega ne dojame je dinozaver ali pa še nikoli ni vsaj kakšen dan uporabljal WP7 naprave.

Nokia in Microsoft pa sta dobro vedela zakaj sta se spečala skupaj. Nokia je potrebovala nekaj takšnega kot je WP7 in Microsoft je potreboval Nokiin tržni delež. Škoda le, da se to ni zgodilo prej. Jaz sem nad takšnimi potezami navdušen zavoljo konkurence na trgu. Kateri OS teče na moji napravi in kdo ga izdaja mi je pa vseeno. Danes je to WP7, kateri bo naslednji mi je pa vseeno. Tisti, ki bo v trenutku ko se odločim za zamenjavo ponujal največ za svoj denar - pa naj bo to Android, iOS, MeeGo, Symbian, WP7 ali kaj drugega. Tisti, ki se oklepate enega OSa kot pijanci plota ste pa največje ovce, ki za skupek programske kode prodajate svojo zvestobo nekomu za katerega ste samo cifra v statistiki. Ne bit naivni, no - glejte preko imen podjetij.

filip007 ::

Sploh ne, sem gledal LG Optimus 7 ga imajo za 180€ na mobisvet, navali narode. Na glavnem ni GSMa, ki bi zdržal pet let, kot otročaške Nokie. S prijatelji s pogovarjaš ne pa goniš neke okvirje po displayu. :))
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Tody ::

Filip007 jah pol si kupi Nokia 3230 in dej mir :) Ostali bi mel rad gor Angry Birds in spremljal elektronsko pošto, šli tečt in imel gor trenerja ter uporabil GPS če se slučajno kje zgubimo.

Phil ::

Fajna zadeva tole. Bom zgleda v prihodnosti migriral iz androida na winphone >:D.

Mavrik ::

Sedaj, se krepi tudi število aplikacij in sploh ni več panike. WP7 ima res UI, ki je drugačen, svež in inovativen - kdorkoli tega ne dojame je dinozaver ali pa še nikoli ni vsaj kakšen dan uporabljal WP7 naprave.


Zdaj še samo Microsoft mora nehati uničevati platforme pa bo celo morda uspeh (tule mislim na politiko okoli Marketplaca, ki se ti na vsak način trudi preprečiti razvoj aplikacij za WP7).
The truth is rarely pure and never simple.

LuGi ::

WP7 je cista zmaga in jeseni mango, ni boljsga =)

Gregor P ::

V bistvu je to tudi dober pokazatelj, da je "dober" OS tisti, ki se prodaja; seveda to ne gre brez ustrezne strojne opreme v ozadju (ime proizvajalca je praktično sekundarnega pomena, le pomaga malo pri zoženju izbire), ampak predvsem je pomemben dobro premišljen in dodelan OS (z dobro urejeno tržnico aplikacij itn.), predvsem gre za celoten "paket", ki ga ponudijo potrošniku (lahko je kakšen OS sam po sebi bolj kvaliteten, ampak če šepa ostalo nima prihodnosti) ... očitno je WP7 na dobri poti in N9 je dober primer za to; ista strojna naprava, dva različna OS-a (uradno MeeGo, WP7, neuradno sicer tudi Android) in večina potrošnikov bi takoj kupila N9 z WP7, ne glede na preteklo (ne)uspešnost Nokie.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

filip007 ::

Slovenija je tako majhna, da se praktično ne moreš izgubiti, vsaj v treznem stanju ne.

Hotel sem vprašati, če je Opera za WM7 se mi zdi, da mobilna polkna oponašajo tiste klasične Nokie vsaj po izbiri, manj je bolje po t'novem.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

techfreak :) ::

WM7?:))
Kolikor vem Opere še ni za WP7, vendar je IE dovolj dober in ni potrebe po njej. Res pa je, da ne vem kaj si mislil z manj je bolje.

uros_m ::

filip007 je izjavil:

Slovenija je tako majhna, da se praktično ne moreš izgubiti, vsaj v treznem stanju ne.

Hotel sem vprašati, če je Opera za WM7 se mi zdi, da mobilna polkna oponašajo tiste klasične Nokie vsaj po izbiri, manj je bolje po t'novem.


1. Obstajajo države, ki niso Slovenija. Odtipkaj maps.google.com - boš presenečen koliko držav obstaja.
2. Ločila že skoraj obvladap - trudi se še naprej.
3. Windoes Mobile 7 ne obstaja (WM7), obstaja le Windows Phone 7 (WP7).
4. Kaj ti bo Opera, če z Mangom dobiš browser s HTML5 podporo in strojnim pospeševanjem?
5. Manj je bilo vedno več. Raje imam 5 dobrih aplikacij kot 50 neuporabnih. Kaj praviš?

filip007 ::

Kakor opažam na WP7 so enojne barve popularne razen ozadja, če ga pač naštimaš.
Mene zanima samo imenik, brskalnik, pa mogoče GPS.
Kaj ti bo client aplikacija, če lahko vse skupaj odpreš v m.twitter.com ali bilo kaj, no nevem je pač možnost izbire.

Kaj pa Flash dela direktno ven z brskalnika?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Tilen ::

Ne.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

techfreak :) ::

filip007 je izjavil:

Kakor opažam na WP7 so enojne barve popularne razen ozadja, če ga pač naštimaš.

Mogoče zaradi tega, ker to izgleda lepše in je lažje za uporabo?


filip007 je izjavil:

Mene zanima samo imenik, brskalnik, pa mogoče GPS.

Vse to lahko delaš na WP7.


filip007 je izjavil:

Kaj ti bo client aplikacija, če lahko vse skupaj odpreš v m.twitter.com ali bilo kaj, no nevem je pač možnost izbire.

Boljši vmesnik? Push notifications? Lahko dostopa do slik/videov? Boljša integracija?

blackbfm ::

Tisti, ki bo v trenutku ko se odločim za zamenjavo ponujal največ za svoj denar


zanimivo da si šel potem na wp7:))

sokol11 ::

Imel sem Omnio 7 zdaj en čas pa me ni prepričala.

Med dobre lastnosti telefonu štejem odličen zaslon in dober vmesnik (odzivnost, prehodi, struktura). Strojne specifikacije so dobre.

Če izpostavim slabosti so kar se mene tiče:
- preveč ciglast aparat, če bi bil bolj zaobljen bi bilo dosti boljše, malenkost prevelik
- omejitve 1 (že malenkosti kot je izbira barvne sheme, zakaj za boga milega omejit na izbiro sedmih barv če bi lahko vsak brez problema izbiral iz večmiljonskega spektra barv?)
- se ti zgodi recimo da na določenem omrežju WLAN ne dela, nimaš pojma zakaj ne in tudi preverit kaj dosti ne moreš.
- omejitve 3 - privzeti browser internet Explorer, ni problema, privzeta stran iskalnik Bing, ki ga ne moreš zamenjat? Mislim ne moreš zamenjat privzete domače strani na telefonu za 500-600 EUR? Ne me jebat.
- lep a žal okoren predvajalnik glasbe

To sum it up. Z WP7 se jim je mudilo in je šel prehitro na trg. Namesto da bi bila to beta verzija je final ampak z okrnjenim naborom možnosti. Obeta pa to pa ne rečem.
>-<

LuGi ::

Vse se začne počasi.. kaj mislis da je android odrastel v prvem buildu? Kaj šele ios..

mtosev ::

Mislim da je z Nokio konec in da bomo kmalu brali novico: Microsoft kupil Nokio za drobiž
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

uros_m ::

blackbfm je izjavil:

Tisti, ki bo v trenutku ko se odločim za zamenjavo ponujal največ za svoj denar


zanimivo da si šel potem na wp7:))


Ane? Sploh ker točno veš za kakšen denar sem zadevo dobil. Molči, če nimaš pojma.

echoman ::

Zanimivo!
Komaj čakam prvi Nokiin telefon z WP7, saj odlično izgleda tako OS, kot tudi oblika.

LP
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elop bo po prevzemu Nokie dobil 25 milijonov dolarjev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11624386 (19189) tonylee5566
»

Z MeeGom je uradno konec, naslednik je Tizen

Oddelek: Novice / Ostale najave
217805 (6487) MrStein
»

Nokia tone tudi na Kitajskem

Oddelek: Novice / Rezultati
379532 (8141) Ramon dekers
»

Na internet ušla ostra okrožnica Nokiinega šefa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6114867 (11447) Lonsarg
»

Odprto pismo Nokii in Microsoftu: Sodelujta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
7624908 (22098) LordPero

Več podobnih tem