» »

Plin vs. steklokeramika vs. indukcija,...

Plin vs. steklokeramika vs. indukcija,...

1 2
3
»

koyotee ::

MadMax je izjavil:

Glede vžigalnikov ne rečem, večina štedilnikov ima zadevo inkluziv, ampak glede vlage se pa očitno večini niti malo ne sanja, koliko jo plin vnese v prostor....


urlpls
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

bf4ed ::

4x plin (iz jeklenke) + 2 klasik elektro (backup)

To je pravi štedilnik, tu se da kaj poštenega skuhat :)

koyotee ::

mi mamo 3x plin + 1x sk, večinoma se uporablja plin
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

energetik ::

koyotee je izjavil:

MadMax je izjavil:

Glede vžigalnikov ne rečem, večina štedilnikov ima zadevo inkluziv, ampak glede vlage se pa očitno večini niti malo ne sanja, koliko jo plin vnese v prostor....


urlpls
Niti ni treba URL, samo SŠ kemijo moraš znati.
Urejena enačba za gorenje butana pove, da iz 1 mol butana rata 5 mol vode. Po premetavanju enačb dobimo formulo, da rata vode za 1,55x mase butana. Torej če skuriš 1kg butana, boš v kuhinji dobil 1,55kg vode v luftu.

EDIT: dodaten izračun pokaže, da če 10min kuhaš na plinu z 2kW moči, dobiš ven 38g vode.
Pri Tkuhinja=23°C in 50% RH je v luftu 10g vode/kubik. Pri recimo 22,5 kubični kuhinji (3x3x2,5m) je to 225g vode. Dodamo nastalih 38g zaradi kuhanja in RH se nam dvigne na 57%. Ni zanemarljivo, ogromno pa spet ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

jest10 ::

1kg pa traja kar nekaj časa, predno ga skuriš. Dokaj zanemarljivo proti pari, ki je posledica vretja vode.

Okapi ::

če 10min kuhaš na plinu z 2kW moči, dobiš ven 38g vode.
38 g iz plina in vsaj kakšnih 100 g (od oka rečeno) iz vrele vode.;)

Še vedno pa ne vemo, a je to sploh slabo. Nekateri porabijo kar precej denarja za vlažilce zraka.

O.

energetik ::

Okapi je izjavil:

38 g iz plina in vsaj kakšnih 100 g (od oka rečeno) iz vrele vode.;)

Še vedno pa ne vemo, a je to sploh slabo. Nekateri porabijo kar precej denarja za vlažilce zraka.

O.
Imaš prav. :)
Seveda je pozimi to še koristno, slabo pa je poleti in recimo jeseni, ko se ti zaradi tega lahko začne nabirat plesen po zidovih (stare hiše).

Pyr0Beast ::

>
Še vedno pa ne vemo, a je to sploh slabo. Nekateri porabijo kar precej denarja za vlažilce zraka.
>

Dodaj še CO, CO2 in podobne derivate plina v prostoru (tudi dišave). Zadeva ni nekaj najbolj zdravega

vs. 0 pri elektriki....


>
38 g iz plina in vsaj kakšnih 100 g (od oka rečeno) iz vrele vode.
>
Pokrovka ftw !

>
Glede vžigalnikov ne rečem, večina štedilnikov ima zadevo inkluziv, ampak glede vlage se pa očitno večini niti malo ne sanja, koliko jo plin vnese v prostor....
>
Ponavadi, kjerkoli sem 'našel' plin je bila zadeva taka, da iskra ali ni delala ali avtomat sploh ni bil prisoten. Posledično moraš vedno pacati s tistimi vžigalniki ali 'kresilnimi kamni' :)
Potem pa še tisti smrad od plina ko zadeva ne vžiga, pa jemanje piskrov stran, ko ti ponesreči ugasne ...

>
Ni zanemarljivo, ogromno pa spet ne.
>
Kar znese 100% vlažnost na tistem kubiku zraven štedilnika in pojav kondenzacije na hladnih delih

Vlažnost v kuhinji je pa ~ 75%, kar pomeni da si že zelo na meji.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

koyotee ::

omg, kok eni komplicirate. Pa sej se ne kuha 5ur/dan? Poleg tega, poleti zračiš in sploh ni problema z vlago, v primeru hlajenja s klimo, pa spet ni slabo, ker je zrak iz klime suh. Torej iz muhe delate slona. Poleg tega, da je plin najčistejša oblika kuhanja, deluje tudi, ko ni elektrike, medtem ko sk in indukcija jebeta ježa.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Pyr0Beast ::

In ko zmanjka plina greš še isti trenutek po jeklenko ali kuhaš na štrom dalje ? :P
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Za razliko od elektrike, ker nimaš UPSa za štedilnik, plina praktično nikoli ne zmanjka. V kleti imaš lahko vedno rezervno jeklenko, če si priključen na plinarno, pa tudi ne pomnim, da bi kdaj prekinili dobavo plina.

O.

Pyr0Beast ::

In če se ti cev strga oz. ti samo napoka je plin ena ogromna eksplozijska nevarnost.

+ Kuhanje na plin za stare ljudi zna biti bajno nevarno. Nimaš nobenih termičnih zaščit ki jih ima indukcija. O !
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

connel ::

Za eno samo nesrečo mi povej, ki se je zgodila zaradi napokane cevi v gospodinjstvih, đizs no, če ti plin ni všeč ti pač ni, samo ne trosit neumnosti.

LuiIII ::

Plin rulez them all! OK razen kmečke peči. Sem imel še v stanovanju samo el. štedilnik in je bila kuha muka od f*ka! Sedaj na plin je pa zadeva sila enostavna. Ko zmanjka plina grem v klet iskat novo in nato ob prvem obisku pumpe kupim novo. Za gušt je pa seveda kmečka peč! Ta je pa za ritualno kuho. Najprej se fino zakuri, nato pa odvisno ali bodo pizze ali pa pečenka v glineni posodi. Je neprimerljivo s čemerkoli. Ajde grem na plin marmelado mešat.

GregiB ::

No, ob selitvi sem presedlal z plina na indukcijo. Prvenstveno zaradi estetskega videza v kuhinji, ter precej manj vzdrževanja. Na plinu je bilo super kuhat, a moram priznati, da sem nad indukcijo popolnoma navdušen...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Pyr0Beast ::

connel je izjavil:

Za eno samo nesrečo mi povej, ki se je zgodila zaradi napokane cevi v gospodinjstvih, đizs no, če ti plin ni všeč ti pač ni, samo ne trosit neumnosti.

http://www.siol.net/slovenija/lokalne_n...
http://www.p-inf.si/aktualno/pomurje/ek...
http://24ur.com/novice/crna-kronika/v-e...

Tega je ko drek*

GregiB je izjavil:

No, ob selitvi sem presedlal z plina na indukcijo. Prvenstveno zaradi estetskega videza v kuhinji, ter precej manj vzdrževanja. Na plinu je bilo super kuhat, a moram priznati, da sem nad indukcijo popolnoma navdušen...


:))
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

joze67 ::

Strinjam se s koyotee-m v delu, da vse preveč komplicirate.

Zrastel sem ob plinu (mestnem), prestopil v steklokeramični tabor (estetika) in končal na indukciji.

Moje mnenje: za kuho prideta v poštev plin in indukcija. Navadna elektrika se počasi segreje in počasi shladi. Kar pomeni, da najprej čakaš kot zmešan (v obdobju SK sem se nalezel grelcev za vodo, kar veliko pove), potem pa te srce boli, ko gledaš skoraj uporabno toplo ploščo, na katero nimaš kaj postaviti. (Tisto s čakanjem so ponekod uspeli rešiti s funkcijo turbo - a tak grelec sem srečal samo na dopustu.) Steklokeramika je mnogo lepša in bolj praktična za čiščenje, po uporabnosti pa ni nek korak naprej od elektrike.

Torej plin ali indukcija. Indukcija je lepša in se lažje čisti - predvsem pa stanovanje ima elektriko, ne pa tudi (mestnega) plina. Gladka zmaga za indukcijo. Če bi imel plinsko napeljavo ... bi še vedno izbral indukcijo, zaradi videza in vzdrževanja.

Ostali argumenti so banalni. Če zmanjka elektrike, plin še vedno dela - ja res je, a elektrike, vsaj pri nas, zlepa ne zmanjka. Velja tudi obratno, če zmanjka plina, elektrika še vedno dela :) in v resnici sem večkrat (pri bombaših) naletel na ta problem. Res pa je tudi, da mestnega plina prav tako ne zmanjka, bombe pa sedaj tudi prodajajo na vsakem petrolu. (Je pa vseeno zoprno, ker po nekem nenavadnem naklučju plina vedno zmanjka prav takrat, ko ga potrebuješ.)

Naprej: indukcija je bolj izbirčna za posodo, res je. A če dam k€ za nov štedilnik, bom dal še par 100€ za novo posodo. Tega pač ne menjam vsak dan.

Profesionalni kuharji uporabljajo plin? Kar naj. Nisem med njimi, se mi ni treba držati cehovskih pravil. Po drugi strani imajo nedvomno svoje razloge, ki pa niso moji.

Aston_11 ::

Imam steklokeramiko že enih 10 let - Gorenje - in je tako, da sta dve plošči hitri, beri dovolj močni, dve pa sta malo manj močni. V glavnem - če daš vodo kuhat za pašto, daš na ta močnejšo, druge stvari na šibkejše. Kafe zjutraj v kafetjeri se skuha tudi takoj. Da je plošča še vedno topla, me pa res ne boli. Pozimi gre toplota v stanovanje, s čimer ni nič narobe. Boli me, ko poslušam grelec za nafto, ki non stop pozimi dela in gre jurja v decembru in jurja v januarju. To me boli. SK pa prav nič - je šparovec.

Bi pa sedaj vzel indukcijo, SK pa ne bi vrgel stran - dal bi jo v letno kuhinjo npr - vendar, dokler dela, je ne bi menjal za indukcijo. Nima smisla.

bf4ed ::

joze67 je izjavil:

(Je pa vseeno zoprno, ker po nekem nenavadnem naklučju plina vedno zmanjka prav takrat, ko ga potrebuješ.)


Saj če ga ne uporabljaš, ga ne more zmanjkat. Ni indikatorja, ki bi kazal količino preostalega plina. Torej moreš bit pripravljen na to, ali z dodatno jeklenko ali z elektro ploščo na štedilniku.

pingo76 ::

Steklokeramična mi sede full. Praktično mnogo boljša za vse razen:
- cvretje pomfrija se ne obnese dobro, no ja vsaj na moji ne (z 2x na leto ko si ga zaželim)
- cmarjenje po "kitasjko" v voku je izključno domena za plin. Sej se da, a za petičneže je razlika noč in dan.
Največje prednosti pa so:
- nič več bombe pod pultom in garjavih tesnil
- Izjemno enostavno in hitro čiščenje
- nič vzdrževanja

Pyr0Beast ::

bf4ed je izjavil:

joze67 je izjavil:

(Je pa vseeno zoprno, ker po nekem nenavadnem naklučju plina vedno zmanjka prav takrat, ko ga potrebuješ.)


Saj če ga ne uporabljaš, ga ne more zmanjkat. Ni indikatorja, ki bi kazal količino preostalega plina. Torej moreš bit pripravljen na to, ali z dodatno jeklenko ali z elektro ploščo na štedilniku.


Jeklenko stehtaš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jrtjtejtt ::

pa dobro, eni pa res znate komplicirat...vlaga v zraku, tehtanje plina...lol

objektivno gledano sta indukcija in plin tam nekje glede kuhanja, oba se da prilagodit v minuti glede moči. obična električna plata je BV ker ko ti enkrat začne kipet moraš odstavit in čakat, da se malo shladi.

da ti zmanjka štroma ali plina je verjetnost tam, tam. odvisno kje si doma. če maš mestni plin je zmaga, če si daleč v hribovju in so daljnovodi po zraku speljani, je tud pametno met plin ker lahko pozimi kako drevje potrga kable. ampak že to se redko dogaja. če si pa v kakem manjšem mestu ali vasi pa pomoje ni panike.

plin pa tud ni težko met v rezervi, samo je treba bit skrben, da nimaš potem dveh praznih jeklenk. se pa spomnem, kako je v sosednjem upokojenskem bloku enkrat samo vsekalo in odneslo pol kuhinje skozi okno, ker ni blo verjetn dobr menjano (dihtunga, slaba cev, kaj vem kaj...)

ostale stvari so pa bolj subjektivne in odvisne od posameznika

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jrtjtejtt ()

joze67 ::

Naj opomnim, da vsaj v stanovanjskih blokih načeloma ni dovoljeno skladiščiti plina v kleti - kot ga vsi >:D (preden kdo skoči - indukcijske plošče ne nosim na kampiranje).

Okapi ::

V bistvu ima verjetno večina rezervno jeklenko na balkonu, vsaj tisti, ki jih jaz poznam (v glavnem zato, da je ni treba tovorit iz kleti:-) Ali pa v garaži.

O.

hotlips ::

Mi smo imel tud včasih plin (bomba) / elektro kombinacija in smo šli ob renovaciji kuhinje (kar nekaj let nazaj) na indukcija/ sk kombinacija. In smo zelo zadovolni. Če bi sedaj kupoval bi šel zgolj na indukcijo, vendar takrat je bila zadeva zelo nova in draga. Sedaj smo npr. priključeni tudi na mestni plin, vendar ko so nam delali priključek se nismo odločili še za priključek za štedilnik, ker nismo videli nobenega pametnega razloga za to.
Večinoma se pri nas uporablja indukcija, občasno tudi SK, za kakšno marmelado kuhat, al pa velik lonec goveje juhe pride čisto prav, pa tudi za palačinke sem ugotovil da mi odgovarja. Hkrati pa tudi nismo rabili zamenjat kompletno celotne posode, sploh ker nam je Fislerjev komplet zelo dobro služil.

Uglavnem, še nisem srečal koga, ki bi se odločil za indukcijio in bi mu bilo potem žal, nasprotno vsi ki jih poznam so zelo navdušeni.

lp.hl

nejcek74 ::

Eno vprasanje glede indukcije. V najemniskem imam za en k.. elektricno plato pa bom nabavljal zacasno enojno indukcijo v tem stilu

Kako je z velikostjo posode: na vecini pise da je za posode 12-26cm, jaz imam tudi vecje lonce? Ali potem sploh ne dela ce je lonec vecji ali samo slabse (pac greje samo na sredini lonca)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

MadMax ::

Lahko je večji, seveda.
Le kaj dosti manjši ne sme bit. Tele igrače so žal bolj občutljive na premajhno posodo od vgradnih, "pravih".
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

nejcek74 ::

Ok hvala, mah ta male bom ze kuril na obicajni elektriki, sam ne uspe mi prazit v ta velikih ponvah ker je premalo moci na klasiki. Upam da bo igracka z 2.000w dovolj. Saj mi je jasno da zadeve ne morejo biti bohvekaj, ker je razlika v ceni 8x.

Pyr0Beast ::

Jaz sem kupil neki najcenejšega v merkurju. Dela tudi na najmanše piskre, sam da so železni.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pacient ::

http://24ur.com/novice/crna-kronika/raz...

Evo ti ga na plin, pa se jeb%&%##!!

noraguta ::

Pacient je izjavil:

http://24ur.com/novice/crna-kronika/raz...

Evo ti ga na plin, pa se jeb%&%##!!

ni panike tud za elektriko so požari, stvari je treba vzdrževat. jožev je kr dobr napisu. sam imam plin predvsem ker včasih nucam odprt ogenj. (za pr mej je zmer bomba za brener rada prazna).
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

amigo_no1 ::

Pacient je izjavil:

http://24ur.com/novice/crna-kronika/raz...

Evo ti ga na plin, pa se jeb%&%##!!

Nekaj sta varila.
Ni jasno ali je šlo za gospodinjsko jeklenko ali kaj drugega.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Indukcijska plošča ali steklokeramična plošča (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30862242 (14023) koyotee
»

Kuhanje na plin ali elektriko

Oddelek: Loža
397813 (6064) videc

Nakup Štedilnika iz Italije , kako ga dobiti v Slovenijo ?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6212566 (10683) bluefish
»

indukcijsko kuhališče (poraba elektrike)

Oddelek: Loža
3914488 (12736) radmannsdorf
»

kuhinjski aparati

Oddelek: Loža
243333 (2853) heero

Več podobnih tem