» »

AMD predstavil čipe družine Llano

AMD predstavil čipe družine Llano

X-Bit Labs - AMD je predstavil svoje čipe družine Llano (uradno serija A), ki spadajo v kategorijo APU (accelerated processing unit). Ker v sebi združujejo tako grafični (s podporo za DirectX 11) kot centralni procesor, so namenjeni prenosnim računalnikom in iz celega izdelanim namiznim računalnikom. O platformi Llano poslušamo že od začetka leta, sprva za julij načrtovan izid pa je AMD nekoliko pospešil.

Procesorji serije A imajo do štiri centralna jedra in integrirano grafično jedro (z do 400 procesorji stream). Vsi imajo podporo za dvokanalne pomnilniške krmilnike DDR3, do 4 MB predpomnilnika in CrossFire ob uporabi dodatnega GPU-ja, nekateri pa še AMD Turbo Core za povišanje frekvence jeder. Zgrajeni so v 32 nm-tehnologiji.

Najmočnejša modela sta AMD A8-3500M in AMD A8-3510MX, ki imata po štiri jedra in grafiko Radeon HD 6620G, sledita AMD A6-3400M in AMD A6-3410MX, ki ima nekoliko šibkejša štiri centralna jedra in grafiko Radeon HD 6520G, medtem ko sta najšibkejša in najcenejša dvojedrna AMD A4-3300M in AMD A4-3310MX z grafiko Radeon HD 6480M in le 2 MB predpomnilnika (ostali ga imajo 4 MB). Na AnandTechu so jih označili kot končno sprejemljiv grafični procesor, na TechRadarju pa pravijo, da beseda integrirana grafika odslej ne bo imela več negativnega prizvoka. Nekateri proizvajalci prenosnih računalnikov, denimo Hewlett-Packard, so že napovedali vključitev llanov v svoje računalnike.

17 komentarjev

kody ::

koncno nekaj pametnega

WhiteAngel ::

Čaki, ne razumem - na koncu je v prenosniku levo grafična, desno pa CPU. Kaj pa single-die, omenjen v novici?

Wisse ::

Takoj za tem (čisto na koncu) pa sledi dokaj nazorna združitev v en čip...

matejdro ::

WhiteAngel je izjavil:

Čaki, ne razumem - na koncu je v prenosniku levo grafična, desno pa CPU. Kaj pa single-die, omenjen v novici?


To prikazuje, kako je bilo prej. Potem pa je prikazana združitev.

Icematxyz ::

Če koga področje zanima:

Finally, AMD is now committed to support coreboot for all future products on the roadmap starting next with support for the upcoming "Llano" APU


Upam torej, da bodo za "Llano" na voljo kakšne spodobne matične plošče z uradno ali "neuradno" podporo za Coreboot!

AMD & Coreboot

zos ::

Ok, jaz sem vceraj na Anandtechu povrsno preletel review in ugotovil, da je ta zadeva sicer malenkost hitrejsa v grafiki, precej slabsa v grobi CPU moci in precej slabsa na podrocju baterije (tudi proti i7). Sem kaj narobe prebral ali pa gre za dokaj slab procesor?

revvs ::

Nekako me to spominja na nove zakone kjer ne bo možno več sestavljati pc doma. Ne najdem podrobnih podatkov o apu oz. gpu in njegovih boljših zmožnostih procesiranja, več ali manj so to vse neke reklame na YouTube, člankov o apu pa niti na wiki ne najdem, ne da bi še kaj bolj podrobnega. Lahko mi pa kdo kakšen link pokaže do podrobne električne zgradbe. Ali to pomeni da ne bo možno več kupovati cpu in gpu in bo vse skupaj pakirano v apu ?

Zero0ne ::

revvs je izjavil:

Ali to pomeni da ne bo možno več kupovati cpu in gpu in bo vse skupaj pakirano v apu ?


Ne, to pomeni, da boš imel na voljo izbiro med diskretnima CPU in GPU oziroma eno skupno enoto.
uname -o

frudi ::

zos je izjavil:

Ok, jaz sem vceraj na Anandtechu povrsno preletel review in ugotovil, da je ta zadeva sicer malenkost hitrejsa v grafiki, precej slabsa v grobi CPU moci in precej slabsa na podrocju baterije (tudi proti i7). Sem kaj narobe prebral ali pa gre za dokaj slab procesor?

CPU je resda precej šibkejši od mobilnih i5/i7, ampak od kod si dobil slabo grafiko in porabo energije? Razen v redkih CPU-omejenih igrah je grafično daleč pred Intelovo HD3000 in primerljiv ali celo hitrejši od šibkejših diskretnih grafičnih. Poraba energije je pa med najboljšimi (glej grafe za relativno porabo, torej glede na kapaciteto baterije).
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

mAXTER ::

revvs je izjavil:

Nekako me to spominja na nove zakone kjer ne bo možno več sestavljati pc doma. Ne najdem podrobnih podatkov o apu oz. gpu in njegovih boljših zmožnostih procesiranja, več ali manj so to vse neke reklame na YouTube, člankov o apu pa niti na wiki ne najdem, ne da bi še kaj bolj podrobnega. Lahko mi pa kdo kakšen link pokaže do podrobne električne zgradbe. Ali to pomeni da ne bo možno več kupovati cpu in gpu in bo vse skupaj pakirano v apu ?


Novi zakon bo prepovedoval sestavo računalnika po meri pri pravnih osebah ne pa pri fizičnih...kdo pa ti lahko prepove, da če hočeš sestaviti svoj računalnik da ga ne smeš. To bi blo pa že grobo poseganje v osebno svobodo. Sej pa niso to bombe hudča :D

DamijanD ::

Novi zakon bo prepovedoval sestavo računalnika po meri pri pravnih osebah ne pa pri fizičnih...kdo pa ti lahko prepove, da če hočeš sestaviti svoj računalnik da ga ne smeš.

Ne razumem... Se pripravlja zakon, ki mi bo onemogočil, da v službi naročim računalnik, ki vsebuje komponente, ki jih potrebujem?

3p ::

DamijanD: Nisem podrobno študiral, ampak baje da je v tem zakonu nekakšna HP/Dell/... klavzula.

desperados ::

Ti procesorji sestavljajo malce prenovljen in modificirana phenom2 cpu jedra z konkretnimi gpu jedri poleg pa še vezna čipovja kot je že v navadi za amd...
Bistvo teh novih amdjevih procesorjev je povprečni uporabnik, ki mal brska po netu, gleda hd filme, kdaj pa kdaj zaigra kako igrico torej multimedijski računalnik... Dejansko to je največji trg zato se jim bo splačalo saj bodo ugodnejši kot i3+nek gpu srednjega ranga. Najhitrejši modeli pa primerljivi z i5+gpu srednjega ranga, poleg vsega pa bodo še varčnejši. Tako da če me od sedaj naprej kdo povpraša kaj naj kupi mu le še rečem naj nabavi nekega prenosnika z llano apu in bo za nekaj časa preskrbljen. Žal jaz potrebujem tudi malce močnejši cpu, zato bom z posodobitvijo prenosnika počakal na naslednje leto ko bodo phenom2 jedra zamenjali za buldozer - ali alternativa če bodo na trg do takrat že prišle kake i7 z prenovljeno močnejšo vgrajeno grafiko sposobne uporabne gpgpu.
Tist zakon sem pa preletel in nikjer nič ne piše, kdo česa nebi smel prodajati ali uporabljati, le to da more bit po standardu. Če pa še enkrat razmisliš ničesar kar ni po standardu sploh ne moreš legalno uvoziti v EU ker carina zavrne.

Flamer ::

Upam da bodo res poceni, ker ga i5 2520m razbije tako po zmogljivosti kot po porabi. Sem pričakoval več :/.

Mitja358 ::

desperados je izjavil:

Ti procesorji sestavljajo malce prenovljen in modificirana phenom2 cpu jedra z konkretnimi gpu jedri poleg pa še vezna čipovja kot je že v navadi za amd...


CPU je Athlon II pomanjšan na 32nm!

revvs ::

mAXTER je izjavil:


Novi zakon bo prepovedoval sestavo računalnika po meri pri pravnih osebah ne pa pri fizičnih...kdo pa ti lahko prepove, da če hočeš sestaviti svoj računalnik da ga ne smeš. To bi blo pa že grobo poseganje v osebno svobodo. Sej pa niso to bombe hudča :D

Ti ne razumeš kaj jaz govorim. Saj njim pa niti ni potrebno prepovedati, pač bo vse skupaj švasano, še bolj kot novi dvd pogoni, vse bo en velik komplet sestavljen v organizacijah po svetu. Pa pustimo ta 1/2 offtopic.

Jst ::

>na TechRadarju pa pravijo, da beseda integrirana grafika odslej ne bo imela več negativnega prizvoka.

Jaz sem pa iskal dober prenosnik, ki ima dober CPU, veliko rama ter Intelovo grafično, ker sem vedel, da bom na prenosniku laufal openSuse linux.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

''Low-end'' računalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9910850 (8572) gruntfürmich
»

AMD izdal prvega trinityja

Oddelek: Novice / Procesorji
387875 (5696) jlpktnst
»

CES 2012: AMD predstavil nov APU Trinity

Oddelek: Novice / Procesorji
438159 (5290) Jst
»

Kateri procesor izbrati?

Oddelek: Strojna oprema
368293 (7408) dmorec
»

AMD Llano (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9510969 (7666) Blinder

Več podobnih tem