» »

Ali prenapetostna zaščita deluje tudi ugasnjena?

Ali prenapetostna zaščita deluje tudi ugasnjena?

SkyEye90 ::

Prenapetostne vtičnice z več vtičnicami imajo na sebi tudi stikalo za popoln izklop vseh naprav (stikalo 0 in 1).

Zanima pa me, ali je v nevihti in strelah bolje imeti prenapetostno zaščito vključeno ali izključeno s tem stikalom na prenapetostni zaščiti (če opcijo 'prenapetostni razdelilec izklopi fizično iz vtičnice' izvzamemo?

Namreč te zaščite s preklopom stikala na '0' izklopijo samo en priklop vtičnice, torej ali fazo, ali pa nulo. Z izklopom tega stikala torej naprav ne izklučimo iz omrežja in nevarnost udara strele ostaja enaka ne glede na to stikalo. Ampak, ali sama prenapetostna zaščita na razdelilcu deluje, ko je to stikalo na '0'?

Upam da razumete kaj hočem vprašati :D

BALAST ::

Naj te pomirim!
Če udari strela v neposredno bližino hiše, anteno, ali satelitski krožnik te ne bo rešila nobena prenapetosna zaščita.

Tisto stikalo pa je v razdelilcu (ali prenapetostni zaščiti) namenjeno izključitvi le te iz omrežja, kar je priporočljivo za naprave, ki jih redko uporabljaš.

SkyEye90 ::

Pri izključenem stikalu napravo izključiš iz omrežja le na enem pin-u (nevem kako naj se izrazim), drugi ostane še vedno na omrežju, preko katerega ti direkten udar strele brez večjih težav skuri to napravo.

Ampak prenapetostna zaščita recimo napravo dobro obvaruje pred manjšimi sunki, ampak vprašanje je, kaj če to zaščito na tem stikalu izklopimo? Torej same naprave so v tem primeru še vedno z enim pinom na omrežju. Zaščita deluje ali ne?

bluefish ::

Podobno vprašanje kot tukaj: Udar strele
Edina 100% zaščita je, če zadevo povsem odklopiš iz omrežja in umakneš kabel stran od vtičnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Nikonja ::

kakšna je sploh šansa da strela udari v blok in ti skuri vse, ker jaz do danes nisem slišal za ta slučaj. Pri hišah je baje tega dost ampak večinoma zaradi tega ker so elektriko delali "homemade" mojstri. Ali pa se motim ?

lp

SkyEye90 ::

Ne sprašujem, kaj je 100% zaščita, to je jasno, da je fizičen izklop naprave in seveda odmik vtikača od vtičnice.

Zanima me, ali prenapetostzna zaščita na podaljšku/razdelilcu deluje ravno tako, z enako stopnjo varovanja, kljub poziciji stikala na '0' na sami zaščiti (torej ko je podaljšek/razdelilec izključen)? Zanima me enostavna elektro razlaga, v kolikor kdo ve kaj več od teh zaščit :)

Sicer pa tudi sam vse izključim iz vtičnice, je 100% zaščita. A vseeno se mi v glavi sprehaja to vprašanje ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

St235 ::

prenapetostna zaščita (varovalka) deluje tudi kadar je stikalo na off. Torej aktivna žila je še vedno vezana preko varovalke, samo stikalo na delovanje zaščite nič ne vpliva.

SkyEye90 ::

To me je zanimalo :) glede na to, da se na zaščiti ob izklopu stikala ugasneta obe signalni lučki (ena signalizira pravilno delovanje zaščite, druga pravilno ozemljitev instalacije), sem sklepal, da ob izklopljenem stikalu zaščita ni aktivna in da je ob nevihti bolje imeti stikalo na 1 kot pa na 0.

St235 ::

lučke ne gorijo, ker krog ni sklenjen. sam varoavlka je tako ali tako pasiven element. Tista lučka je zgolj indikator.

SkyEye90 ::

Torej le deluje vsa zaščita, od varovalke do vseh odvodnikov in nekaj elektronike. Hvala :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

slabo vreme, Grmenje , strele... ugasnit vse?

Oddelek: Pomoč in nasveti
313243 (1262) floyd1
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
329944 (6353) St235
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717401 (6023) jype
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212124 (10480) revvs
»

Zaščita pred strelo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
638599 (7001) AngelOfDeath

Več podobnih tem