» »

Facebook uvaja prepoznavanje obrazov

Facebook uvaja prepoznavanje obrazov

The New York Times - Facebook je že konec lanskega leta za ameriške uporabnike dodal storitev, ki jo v teh dneh uvajajo tudi globalno. Ima povsem benevolentno ime Tag Suggestions (Predlogi za označitev ljudi) in uporabniku pri naložitvi novih slik avtomatično predlaga, kdo je najverjetneje na fotografijah, in ponudi označitev (tagging) teh oseb.

Sliši se neškodljivo, a Facebook spet počasi, a vztrajno potiska meje zasebnosti. To pot dodana možnost predlogov za označitve pomeni, da vas bodo "prijatelji" še raje označevali na slikah, četudi si tega za vse slike sploh ne želite (kako jih prepričati, da vse slike res ne sodijo v javnost, kar Facebook je, je povsem drug problem). Res je njihova odločitev, koga označiti na fotografijah, a jih Facebook kar sili v označevanje. Facebook je namreč pripravil algoritem za prepoznavanje obrazov.

Problematično je, da so vse nove možnosti privzeto vključene (opt-out) in da se morajo uporabniki eksplicitno izpisati iz njih, če jih ne želijo. Tako je tudi z novo možnostjo, ki jo seveda lahko izklopimo v nastavitvah. To bo pomenilo, da Facebook ne bo avtomatično predlagal našega imena, če bomo na slikah - "prijatelji" nas seveda še vedno ročno označijo. Facebook so že večkrat pozvali, da naj nove spremebe uvaja tako, da jih morajo uporabniki ročno vključiti, a Mark Zuckerberg odvrača, da bi bili tako prikrajšani za celostno uporabniško izkušnjo. Zato Facebook vsake toliko časa vklopi nove možnosti in spremeni pogoje uporabe, uporabniki pa morajo razvoju slediti sami in sproti odkljukati, kaj želijo in česa ne.

37 komentarjev

SkyNet ::

"We know what's best for you!"
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

HyperKiller ::

Ker ima FB zelo nepregledne nastavitve predlagam, da se ob novički o novi opt-out možnosti navede tudi pot do izklopa funkcije.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

guest #44 ::

Jz tud iščem nastavitev!

ahac ::

OK... imam rešitev:
Vedno imejte masko gor, ko obstaja možnost, da vas kdo slika!
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

jurre ::

navodila za izklop so tukaj

guest #44 ::

Zanimivo, sem že imel od prej izklopljeno. Pravzaprav sem to že disablal nekaj časa nazaj.

71GA ::

Tako kot picasa... Dvomim, da jim bo uspelo bolje :)

nodrim ::

to dela že več mesecev ...

Blisk ::

Tako bo prepoznavanje face za ameriško obveščevalno in za letališča zelo preprosto. Če te nekajkrat označijo na fotografiji imajo zelo dober algoritem, da te potem prepozna vsaka kamera. Me zanima ali je Fb prešel v roke ameriške tajne policije.....

FireSnake ::

Počasi bo treba prodat čipe na pokru in skenslat račun...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

r3Qui3m ::

Lepo se živi tudi če nimaš "fejstbuk" računa 8-) S prijatelji se dobiš na pijači. Če te kdo rabi te obišče ali pokliče na telefon (najbolje mobi račun :D ) Govorim iz lastnih izkušen. Pred 3 leti skenslal račune vse. Pa še ko se po forumih pojavljaš - izberi nick, ki je edinstven toda pojavlja naj se na netu v vseh mogočih varijantah. ;)

antonija ::

A ta "tagganje" deluje samo na osebah ki imajo FB racun? Al se da "taggat" sosedovega psa in napisat "sosedov pes"?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

levaky ::

Tudi sosedovega psa lahko tagaš

amigo_no1 ::

Me zanima ali je Fb prešel v roke ameriške tajne policije.....

Prodajajo podatke kdor zanje plača.

Za Homeland security verjetno po pogodbi :D (tako kot pošta& podjetja pri nas).

Katero "ameriško tajno policijo" misliš ?

Zgodovina sprememb…

nurmaln ::

Glede na to da nimam FB računa me zanima ali jim lahko prepovem taganje moje slike? FBju seveda, ne mojim znancem.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

CaqKa ::

http://www.facebook.com/home.php?sk=gro...
sem naredil skupino za to da to postane opt-in namesto opt-out.

Bellzmet ::

Tole je super opcija in zelo olajša zadevo pri dodajanju fotk. Je pa že nekaj časa to možno.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

dunker ::

Meni se pa zdi tale vik in krik malenkost pretiran ... Kdor je imel prej v planu označit kolege na naloženih fotografijah, jih bo označil tudi zdaj, samo precej časa bo prihranil. Kdor prej ni imel namena označit kolegov, jih tudi zdaj ne bo - facebook sicer res predlaga oznake za kolege po posameznih fotografijah, ampak jih moraš še vseeno potrdit, preden se kolegi zares označijo.

Se strinjam torej z Bellzmetom: Fajn opcija, ki izboljša uporabniško izkušnjo. If anything, sem nad njo kot developer precej impresioniran s tehničnega vidika.

Shuli ::

Oh, ne! Še več jokcanja ovčk, kako jim BigBrother sledi.:PLahko kdo poroča kako uspešno je tole?:)

Ales ::

Zanimivo koliko mladih ovčk se mirno podaja v klavnico in si pri tem za zaprtimi očmi ponavlja, da jih samo strižejo. Ne ne, ni to samo striženje.

Brez kakršegakoli zavedanja o pomenu ali vrednosti svoje zasebnosti ste. Samo ne jokat potem, da niste vedeli kak svet ustvarjate sami zase.

SkipEU ::

Vsa ta gonja proti Facebooku sploh ne bi bila potrebna, če se ne bi ljudje obnašali kot opice in če bi se že začeli zavedati, da vsak živi popolnoma svoje, unikatno življenje.

Zdaj pa te iste opice komaj čakajo, da pokažejo s prstom na nekoga, če pri kateri stvari živi drugače od njih.

jype ::

Če me kdo potaga, ga s koso ubijem!

BaToCarx ::

jype je izjavil:

Če me kdo potaga, ga s koso ubijem!


Saj lahko blokiraš, edino če pač napiše ime pa priimek.

jype ::

BaToCarx> Saj lahko blokiraš, edino če pač napiše ime pa priimek.

Nimam facebook računa :)

BaToCarx ::

jype je izjavil:

BaToCarx> Saj lahko blokiraš, edino če pač napiše ime pa priimek.

Nimam facebook računa :)


Potem te pa sploh ne tagajo. :D

revvs ::

Glavno da ljudje prostovoljno pridejo in nudijo svoje informacije svetovni bazi, tako da bodo policaji še manj delali, ker že zdaj samo donute jedo in čakajo da jih kdo pokliče in njim pove kje se kdo skriva.

Truga ::

jype je izjavil:

Če me kdo potaga, ga s koso ubijem!

This.

levaky ::

BaToCarx je izjavil:

jype je izjavil:

BaToCarx> Saj lahko blokiraš, edino če pač napiše ime pa priimek.

Nimam facebook računa :)


Potem te pa sploh ne tagajo. :D


Sej verjetno je tole sarkazm, a vseeno. Seveda ga lahko tagajo tudi če nima FB profila.

Matej

zee ::

Videl, nasel, ugasnil.

Gremo dalje, ljudje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Jumping Jack ::

Naala ::

Saj kaj pa v filmih gledamo že nevem koliko let, nadzor, nadzor, nadzor. V zameno za user experience... Slej ko prej se bomo vsi sprijaznili, tudi mobitelov na začetku niso vsi hoteli imeti, češ zakaj bi bili vedno na voljo, da se je bolje s prijatelji zmenit en teden vnaprej in se v živo videti, itd. Pa so se vsi slejkoprej vdali in uživajo ugodnosti mobitelov, na slabosti smo pa vsi že zdavnaj pozabili. Tako to je. Po mojem...

St235 ::

nurmaln je izjavil:

Glede na to da nimam FB računa me zanima ali jim lahko prepovem taganje moje slike? FBju seveda, ne mojim znancem.


Ne ker facebook ni tisti ki taga. Če nimaš računa pa ni možno oznake povezat s tvojim profilom.

antonija ::

Pa so se vsi slejkoprej vdali in uživajo ugodnosti mobitelov, na slabosti smo pa vsi že zdavnaj pozabili.
Nekateri pa se vedno znamo najdet off gumbek ali pa telefon vsake toliko zalozit, pa se nam svet se vedno ni podru.

Pac vsakemu svoje; ce ti je drkacija po FBju res pomembenjsa od zasebnosti (oz. ce ti je sploh jasen koncept in pomen zasbenosti) potem si seveda svoboden da se razgalis vsakemu in vsem. Ampak pri tem pac moras paziti da v to ne silis druge, oz. da njim ne delas skode (brez njihove privolitve).

Me zanima kdaj se bojo tud pri nas zacele kaksne civilne tozbe zarad prenavdihnjenih mladcev ki bi se radi pokazali celemu svetu...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

St235 ::

Drugače pa je otem govora tule:
http://slo-tech.com/novice/t471032/149

nurmaln ::

St235 je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Glede na to da nimam FB računa me zanima ali jim lahko prepovem taganje moje slike? FBju seveda, ne mojim znancem.


Ne ker facebook ni tisti ki taga. Če nimaš računa pa ni možno oznake povezat s tvojim profilom.


To zastopim da uporabniki tagajo, sej ta del mene zanima. Ker en znanec isto počne s slikami na Picassi, pa je tam nekajkrat označil moj obraz in pripisal ime in priimek. Tam ni potrebno da imaš svoj profil na Picassi.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

antonija ::

antonija je izjavil:

A ta "tagganje" deluje samo na osebah ki imajo FB racun? Al se da "taggat" sosedovega psa in napisat "sosedov pes"?

levaky je izjavil:

Tudi sosedovega psa lahko tagaš

Sosedov pes zelo verjetno nima profila na FBju.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

St235 ::

ti lahko na sliko napišeš karkoli. Samo povezat z dejansko osebo ni možno, če tega ne dovoli oziroma nima profila. Karikirano: jaz lahko tudi na vse slike v albumu narišem krogec pa zraven napišem kdo to je, potem pa prijateljem kažem.

Tagg kot takšen, pa naredi link med sliko in profilom osebe. Potem lahko prijatelji taggane osebe vidijo to sliko v njenih albumih in podobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Facebook plačal pol milijarde dolarjev zaradi prepoznavanje obrazov

Oddelek: Novice / Zasebnost
73759 (2304) asdf_jklc
»

Facebook predstavil Graph Search

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
114926 (3702) Ales
»

Facebook končno spoštuje brisanje slik

Oddelek: Novice / Zasebnost
106302 (4119) Jst
»

Facebooku se v Nemčiji obeta globa

Oddelek: Novice / Zasebnost
3010637 (8651) cegu
»

Izboljšano upravljanje z zasebnostjo v Facebooku

Oddelek: Novice / Zasebnost
227150 (5072) CaqKa

Več podobnih tem