Pod (cc by) je mogoče licencirati tako novo naložene kot tudi že obstoječe posnetke. Privzeta licenca (YouTube standard license) je opisana v pogojih uporabe strani in Googlu podeli neeksluzivno, globalno in časovno neomejeno pravico distribucije posnetka na svoji strani. Content partnerji (zlasti večji studiji) imajo na voljo še več možnosti, npr. za uporabnike precej nadležno omejitev na določene države.
vir: Heisevir: Heise
vir: Heise
(cc) posnetke prepoznate po živordeči ikoni v spodnjem desnem robu predvajalnika, brskanje po njih pa je za zdaj mogoče zgolj up uporabi youtubovega spletnega video urejevalnika (podpora v iskalniku še pride). Urejevalnik je še kar zmogljiv in omogoča izdelavo odlomkov (clips) iz obstoječih posnetkov, umeščanje na časovnico (timeline) in dodajanje zvoka. Za izdelavo mashupov povsem zadostuje, ob ogledu izdelka pa je v opisu mogoče videti, iz katerih odlomkov je sestavljen.
Za začetek so štirje večji partnerji - C-SPAN (prenosi iz Bele Hiše in Kongresa), PubliceResource.org, Voice of America in Al Jazeera - poskrbeli za fond več kot 10.000 (cc) posnetkov. Ali se bo zadeva prijala tudi pri ljubiteljskih filmarjih, bo pokazal čas, vendar vsi že niso navdušeni. Nekoliko neprijetno je, da YouTube ne dovoljuje prenosa videa na disk oz. drugih (cc) licenc (zlasti klavzule o izključitvi komercialne uporabe). Iz tega razloga CreativeCommons.org še vedno priporoča uporabo drugih video gostiteljev (Blip.tv, Vimeo, archive.org, Wikimedia Commons) za vaše (cc) projekte.
Slovenski uporabniki moramo uporabiti nelokalizirano različico licence, ki temelji na mednarodnih avtorskopravnih konvencijah. Zadnji slovenski prevod namreč zajema licenco 2.5, na 3.0 pa še čakamo.