» »

Olje za v motor

Olje za v motor

MAFIA ::

Imam avto bmw 320 td kupil sem ga v italiji sem gledal v knjigo pa pise vse v italjanscini. Na servisnem listku pise da je notri olje castrol 10w40. Jst sem to iskal na bencinski crpalki pa imajo 10w40 pa pise gor samo gasoline ali 15w40 in pise gor gasoline in diesel.
Jst sem kupu pa castrol edge turbo diesel 5w40. Pa me zanima ce je to uredu olje za v moj avto in ce je bols kot 10w40 ki ga nisem najdu ali 15w40.

Pa se to ce kdo ve kaj je razlika med 5w30 in 5w40.

Hvala in lp:d
  • polepsal: bluefish ()

Vikking ::

Priporočam da se prijaviš na bmw forum, pa ti bodo glede na model in letnik svetovali katera vrsta olja je najboljša za tvoje vozilo.

amigo_no1 ::

V avto trgovinah imajo "kako olje hočeš".

balocom ::

Letnik pa je kater? Če imaš dizla vlivaj olje ki je za dizla, ker potrebuješ vsaj dodatne detergente, če ne še kak drug dodatek.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

MAFIA ::

2003 letnik

balocom ::

Torej mora ustrezat LL-01 specifikacijam. Zlji tisto 10W40 italjansko brozgo ven, pa nalji notri 5W40 ali pa kar 5W30 (če se ne motim tovarniško predpisano, pa prej preveri če se ne motim).
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Vikking ::

Drugič kupuj olje v trgovinah kot so npr.: EUROTON, GMT... ne pa bencinske črpalke (razen če ga nujno rabiš za dolit).

Če se odločaš kupovati olje preko bolhe, pazi, nekatera olja kljub originalni embalaži znajo imeti noter marsikaj drugega.

jalovec09 ::

15w40 je za stare zjahane motorje oz. stare avte z 8 ventilov.
Optimalno je notri dajat 10w40, za dizla pa lahko tudi 5w40, če ga bo pil daj notri 10w40.

balocom ::

Tole je preveč "nov" motor za 10W40 olje. Po konfiguratorju od Castrola je za ta motor predvideno 0W30, 5W30 ter 0W40 olje. Itak so pa (vsaj bencinarji) teh letnikov te znamke najgjeni k pitju olja, posebej ob priganjanju.


Pa se to ce kdo ve kaj je razlika med 5w30 in 5w40.


Razlika je v viskoznosti pri delovni temperaturi. Pri isti delovni temperaturi bo 5W30 bolj "tekoč" od 5W40.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: balocom ()

kremenko1 ::

Castrolovo olje, ki si ga kupil ustreza vsem specifikacijam za tvoje vozilo, tako da ga lahko BP uporabljaš.

Buggy ::

Vikking je izjavil:


Če se odločaš kupovati olje preko bolhe, pazi, nekatera olja kljub originalni embalaži znajo imeti noter marsikaj drugega.


Lahko prosim kaj vec poves o tem...jaz sem ze parkrat kupil Mobil 1 od enega, ki s prikolico pripelje v LJ enkrat na teden, pa bi me zanimalo kaj vec informacij na to temo.

Hvala

;-) ::

jalovec09 je izjavil:

15w40 je za stare zjahane motorje oz. stare avte z 8 ventilov.
Optimalno je notri dajat 10w40, za dizla pa lahko tudi 5w40, če ga bo pil daj notri 10w40.


To ni res da v zjahan motor daš pač "bolj gosto olje". Ker še ga boš bolj zaklal.

Razdelitev po SEA razredih
Pri mazivih je viskoznost zelo pomembna. Če je viskoznost previsoka potem mazivo ne doseže vseh delov mazalnega sistema. Če je pa prenizka, ni zagotovljeno neprekinjeno nastajanje mazalnega filma.
Viskoznostni razredi so naslednji: SAE 0W,5W,10W,15W,20W,25W,
20,30,40,50,60.
Črka W pomeni Winter = zima.
Razredi 5W, 10W, 15W so primerni za hladnejše podnebje in zimo. Razredi 20, 30, 40 pa za zmernejše podnebje in topel letni čas.
Razreda 50 in 60 sta primerna za vroče podnebje in najtežje delovne pogoje.



Kaj dejansko pomenijo viskoznostni razredi: 15W-40, 10W-40, 5W30
Oznake 15W, 10W, 5W, pomenijo viskoznost, ki jo doseže določena vrsta olja pri nizki temperaturi-pozimi. Te številke so zelo pomembne pri hladnem zagonu motorjev v zimskem času. Manjša prva številka pred W-Winter oznako pomeni bolj viskozno olje in s tem je tudi boljše mazanje motorja pri nizki temperaturi.
Meritve t.i. zimske viskoznosti se merijo pri temperaturi -22 stopinj Celzija. Pri tem se meri čas, ki ga potrebuje olje, da prekroži iz karterja skozi motor nazaj v karter.

Dejanski potrebni časi za prekroženje celotnega mazalnega sistema so naslednji:
- olje z oznako 15W-40 = 30sec.
- olje z oznako 10W-40 = 15sec.
- olje z oznako 5W-30 = 7sec.


Shellova stran reče tako:
Premium HELIX ULTRA AM-L 5W30 (a, b)
Standard HELIX ULTRA 5W-40
5,5 l gre noter

Valvoline ::

Kupiš v leclercu extralube 5w-40 ful sintetik,je praktično zastojn,super kakovost.

balocom ::

In ga menjaš striktno na 10kkm. Btw, ker je avtor teme omenil da ima BMW-ja, je zelo praktično in nujno preverit ali ima tisto ExtraLub olje kako oznako da je primerno za bmw motorje (LL-98, LL-01, LL-04).
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

MAFIA ::

Zamenjal sem olje in notri sem nalil castrol 5w40 in zaenkrat dela use normalno . Cez en teden bom preveril ce avto kej pije olje drugace pa uredu.
Sicer pa BMW priporoca Castrol olje tko da je pomoje Castrol najbols.

Balcom sem odprl tvoj link po konfiguratorju in hvala si mi zelo pomagal . Samo nevem pa kaj je razlika med 5w40 edge in magneticom.

Vikking ::

Buggy je izjavil:

Vikking je izjavil:


Če se odločaš kupovati olje preko bolhe, pazi, nekatera olja kljub originalni embalaži znajo imeti noter marsikaj drugega.


Lahko prosim kaj vec poves o tem...jaz sem ze parkrat kupil Mobil 1 od enega, ki s prikolico pripelje v LJ enkrat na teden, pa bi me zanimalo kaj vec informacij na to temo.

Hvala


Na 4 litrih profitiraš koliko? 5-10€. Če že potem preko preverjenega prodajalca preko bolhe.

PrimozR ::

;-) je izjavil:

To ni res da v zjahan motor daš pač "bolj gosto olje". Ker še ga boš bolj zaklal.

Kaj pa narediš?

Pa dejmo ne o gostoti, viskoznost je različna od gostote.

;-) ::

Ravno zgoraj sem citiral glede viskoznosti.

Kaj pa narediš?
Najboljše je da tankaš isto olje dalje in pač dolivaš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Motorna olja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7818719 (9975) hojnikb
»

motorna olja (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6818927 (15977) andromedar
»

Je kdo vozil vw motor 1.4 16v (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5816498 (15152) AngelOfDeath
»

Twingo-kakšno olje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6012587 (11065) krneki0001

Več podobnih tem