» »

Masina za web server

Masina za web server

xandros ::

Naredil bi en testni web server, gor bi bil linux.
Če lahko daste mal predloge , kakšen hw bi bil v redu.
Zamislil sem si:
- cpu 1155 i7 2600 ali i7 2500 ali i5 2400
- katero matično 1155
- katero dodatno mrezno kartico 10/100/1000
- ram 2x4G ddr3, kateri
- napajalnik 600W?
- katero ohišje
- diski, 2x1T samsung v raid1 ali 3x1T v raid5 , softwarski raid

Se zahvaljujem za predloge.

xandros ::

Bi bila tale matična v redu? http://www.sestavi.si/index.php/item/di...

bluefish ::

Web server je širok pojem. i7 je pa tako ali tako verjento ovekill.

xandros ::

Kateri cpu pa predlagas?

bluefish ::

Nekaj med osnovnim Atomom in štirimi Xeoni.

Resno, malce več boš moral povedati o tem, kaj bo ta server fural. Ali pa je to tajno :P ?

xandros ::

Za razvoj aplikacij, mysql , apache.
Nic zahtevnega.
Atom ne bi, ce bi aplikacija zazivela, bi streznik samo prestavil kam.

mr1two ::

Lahko bi ti bil tudi kakšen šparoven i3 zadosti dober, saj če nimaš dosti zahtevnih operacij na njem, potem vprašanje kolko je nakup (pre)močnega procesorja smiseln. Če želiš res tisto pravo zanesljivost, se splača dat malček več v samo matično(poskusi poiskat takšno, ki je "server" ali "near server grade motherboard" in pa ECC ram(malček počasnejši, dražji ampak sila zanesljiv). Raid 1 bo verjetno(spet nevemo čemu bo strežnik služil) dosti dobra varianta.
Napajalnik: izberi enega kakovostnega, lahko je tudi pod 500W, ker boš imel glede na izbrane komponente porabo nekje 200 W oz. še precej manj, je pa dober pokazatelj kakovosti proizvajalčeva 5+ letna garancija(seveda, stvari odpovedo ampak nekaj mi govori, da so zadeve s 5 letno garancijo verjetno boljše od tistih z 1 letno).
Ohišje je seveda stvar okusa, je pa vedno vredu če je dobro prevetreno(imej v mislih še kakšen dodaten ventilator ali dva).
Predlagam tudi nakup enega UPSa, ker ti je verjetno bistvena zanesljivost in tu za dodatnih ~100 evrov lahko precej vredu zaščitiš sam sistem pred napakami iz el. omrežja.

LP

xandros ::

Pac ce kupujem en racunalnik, bi kupil sandy bridge(in ne 755 ali 1156).
Če bi bil kakšen orng server, potem verjetno xeon.

Ok bo raid1, se pravi 2x1T (cena 2x0.5T je malo manjsa).

Katero matično, stabilno mi predlagate(v mislih imam, da so itak vse stabilne).

Napajalnik, kateri?

Pa kateri ram?

Ohisje, katero , kaksni dodatni hladilniki?

UPS je ze.

Desty ::

i7 za web server? Si resen? Kaj bo to Googlov strežnik ali kaj?

xandros ::

@desty, kateri 1155 cpu pa predlagas

mr1two ::

xandros: i3 so tudi na 1155 socketu

Matične, ki gredo čez "server grade" so recimo TUF serija pri ASUSu(nevem pa če ima smisla dajat za "navijaško" plato). Ker pa tekšne "žvali" verjetno ne boš izkoriščal(navijanje), predlagam kaj takega: ASUS P8H67-M Na njej imaš vse kar v bistvu "mali strežnik" potrebuje: giga mrežno, integrirano grafiko,raid..

ECC ram pozabi, ker pišem neumnosti, saj ECC podpirajo samo Xeon procesorji, tako da bo vredu kar navaden. Recimo: Corsair 4gb, lahko 2 komada - po potrebi.

Procesor: i5 2400


Trde diske: imam Samsunga F1 in F3, spinpoint -> zadeva gre kot po maslu, tako da priporočam Spinpoint F3

Napajalnik: vsaj takšen CX500. Komot je lahko tudi kakšen Chieftec ali nekaj podobne kvalitete.

Ohišje: Chieftec - zadeva je stvar okusa.

Prepih: Noise blocker - 2 komada in adijo. Imam sicer njegova malček zmogljivejša bratca, so pa zadeve res ultra tihe in vzdržljive.

To bi bilo to: načeloma je sestava precej tiha, če pa želiš še tišje, priporočam kakšne rešitve za antivibracijsko montažo diskov. Tak strežnik imaš lahko pod posteljo, pa ga ne bi smel slišat. Vkolikor te hrup ne moti je vsaka beseda od tu naprej odveč :D

EDIT:
Procesor zmogljivost(ni vseh modelov, nekaj pa že) si lahko pogledaš tu: Anandtech

Razlika JE velika med 2100 in 2400, vprašanje pa je ali res to potrebuješ. Za razliko v denarju pade lahko 4 GB rama. Premisli.
Poleg tega imaš na i3 zelo nizko porabo -> 24 ur na dan, 365 dni v letu...se nabere nekaj malega razlike.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mr1two ()

xandros ::

tisina mi ni vazna, hvala za predloge
vse mi vsec (ceprav mi izgled sploh ni pomemben)
bi rajsi vzel i5 2400, je kr hitrejsi za 50 eur razlike

cist za informacijo, kolk manj Wattov bi kuril i3 napram i5?

mr1two ::

Odvisno kateri. 2100T različica(počasnejša, deluje na 2.5GHz) ima deklaracijo TDP 35W -> kar je strašansko malo. 2100 ima tdp 65W, 2400 pa 95W.
Je pa tako: če je računalnik/strežnik konstantno obremenjen na cca 20%, potem razlika ne bo tako velika kot če bi bil večino časa na 100%.
Karkoli vzameš bo vredu, s tem da (če se zahteve povečajo) si bolj future proof z 2400.
LP

BlueRunner ::

Če bi rad server kot server, potem si lahko pogledaš kakšen takšen server barebone, v njega vtakneš E3-1220, dodaš po želji RAM-a in diskov, pa boš imel rock-solid strežnik, ki ga lahko kadarkoli premakneš v katero koli kolokacijo.

Za začetno igranje pa ti IMHO procesorske moči ne bo manjkalo.

mr1two ::

PS: Zavoljo enostavnosti poskusi komponente naročit pri enem prodajalcu, linke sem dal tako na random kot sem brskal:)

xandros ::

@blue, in cena tega?

@fructal, ali lahko malo spekuliras, pa reces, koliko kurijo(cel sistem v idle, z dvema diskoma) 2100T, 2100 in 2400 v Wattih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xandros ()

69charger ::

Za laufat neke aplikacije na serverju bo vsak komp ki ga sestaviš za 300€ vredu,jaz imam server predpotopen Sempron 3000+ in giga pa pol rama,pa zmore vse(špil serverji,mysql,ftp,apache).
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

BlueRunner ::

@xandros: V Sloveniji kakšnih 600€ za barebone + 200€ za CPU. V Avstriji tudi ceneje. RAM in diski odvisno od količine.

600€ se sliši veliko, vendar pa to vključuje tudi že vgrajene 2x Intel GE strežniške vmesnike in IPMI 2.0 oddaljeno upravljanje, kar je v kolokacijah samo zlata vredno. Mrežne so takšne, da bi za njih pri navadnem PC-u v startu plačal kakšnih 100€ dodatka, IPMI pa za navaden PC sploh ne vem, če lahko dobiš.

CPU za quad core sandy bridge niti ni precenjen. Znova velja, da lahko dobiš enakega za manj denarja, če ni Xeon, vendar pa potem izgubiš ECC RAM. Ta pa je znova nekaj, kar je v 24x7 strežnikih zlata vredno.

xandros ::

hvala blue

BlueRunner ::

Oh, pa še kot dodatek. 69charger ima poanto, ki jo lahko enostavno združiš s tvojim načrtom.

Kar potrebuješ je nek poceni mlinček v katerega vtakneš samo ustrezne diske in, ki je ravno tako x64, če kaniš v končni produkciji uporabljati x64. Torej kakšen predpotopen Athlon64 + 2GB DDR2 za male pare.

Pri namestitvi paziš, da boš ročno popravil velikost swap particije na ustrezno velikost za RAM v prihodnji "veliki kahuni". Ravno tako uporabiš Linux-ov programski RAID.

Potem se začneš igrati in graditi. Ko pride pravi trenutek, vse diske pobereš ven iz tega mlinčka in jih prestaviš v "veliko kahuno", zaženeš in to je to. Popraviti boš moral konfiguracije za mrežne kartice (da bo eth0 še vedno eth0 in eth1 še vedno eth1 ... to je malo povezano tudi s konkretno distribucijo Linux-a, ampak nič strašnega... cca. 1min, če se na to pripraviš) in to bo to.

Poceni sedaj in enostaven prehod na veliko kahuno, ko/če bo prišel pravi trenutek. Lepota Linux-a je ravno to, da so takšna premetavanja naravnost trivialna, če se prej ustrezno pripraviš. Za ustrezno predhodno pripravo pa bo tukaj verjetno tudi kdo na voljo, da še kaj doda na to, kar sem že jaz napisal.

Zgodovina sprememb…

xandros ::

a ni skoda casa(in denarja)?
da selim diske na novo vse, rabim koliko
pol dneva? to pride kolk? 200+eur?

dobim za razliko 200+eur že v začetku močnejši server?

BlueRunner ::

Pol delovnega dneva (recimo 4 ure) je poštena ocena, pod pogojem, da se predhodno ustrezno pripraviš.

Splača ali ne splača je tvoja interna računica, pri kateri ti ne more nihče tretji svetovati.

Morda pa ne bi bilo slabo sestaviti račun za dve konfiguraciji - eno s "consumer" komponentami in eno s "server" komponentami in pretehtati razlike - po ceni in po efektu.

Pa za Supermicro zadeve se lahko pozanimaš tudi pri Xenya d.o.o. ter primerjaš njihovo ceno, Mlacom-ovo ceno in ceno v Avstriji/Nemčiji s stroški transporta.

Zgodovina sprememb…

xandros ::

ja imas prav, je za pretehtat


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Opteroni za AM3+ vs FX-43xx poraba... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13914974 (13392) filip007
»

nakup komponent za varčen(!) strežnik

Oddelek: Kaj kupiti
477981 (6504) SimplTech
»

Alternativa CAD delovni postaji

Oddelek: Kaj kupiti
383501 (2433) kamuee
»

Poceni ESXi strežnik(izbira HWja)

Oddelek: Strojna oprema
202583 (2288) levaky

Več podobnih tem