» »

Izbris zastavne pravice

Izbris zastavne pravice

hendriks ::

Če bi mi lahko kakšen pravnik pomagal, bi bil zelo vesel:

Leta 1984 nam je bil odobren stanovanjski kredit in do leta 1992 tudi odplačan.
Na zemljiško knjižnem vložku je vpisana zastavna pravica v korist posojilodajalca.
Posojilodajalec je šel leta 1996 v stečaj, ki je bil dve leti kasneje zaključen.
Ostala pa je vpisana zastavna pravica. Za izbris bi potrebovali izbrisno pobotnico,
vendar le te ni mogoče dobiti saj je stečaj zaključen.
Kakšen dokument se v tem primeru priloži predlogu za izbris zastavne pravice?

Šimpanz ::

Ali ni tako da se v primeru stečaja razproda celotno podjete ki se ga na koncu tudi ukine. Torej če je stečaj zaključen podjetje ne obstaja več tako da tudi zastavna pravica ne more obstajati več.

hendriks ::

Možno, vendar zakaj je potem hipoteka še vedno vknjižena na lastnino v zemljiški knjigi? Mene samo zanima,
kaj naj priložim zraven predloga za izbris pravice iz zemljiške knjige? Sem vprašal na okrajnem sodišču,
vendar so me odpikali, da oni pač ne dajejo pravne nasvete :S

Šimpanz ::

Preveri na Ajpesu ali podjetje še obstaja. Če ne obstaja potem bi jaz na zemljiški knjigi zahteval izbris zastavne pravice.

Fave ::

Priloži nek dokaz, da je podjetje šlo v stečaj.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

fosil ::

Ko gre podjetje v stečaj se premoženje tega podjetja proda.
Tudi zastavna pravica je neke vrste premoženje in je verjetno prešla na nekoga drugega.
Tako je!

St235 ::

To so klasični problemi v RS, ker so ljudje nepozorni in niso brisali zastavnih pravic. Močno dvomim, da se je azstavna pravica kamorkoli prenesla, ker jo podjetje, ki je šlo v stečaj ni imelo kniženo, če je bila odplačana. Ostala pa je vpisana v zemljiško knjigo. Jaz bi na tvojem mestu zahteval izbris z potrdilom o stečaju podjetja in potrdilom, da so bile dajatve plačane (originalna hipotekarna pogodba, bančni izpisi). ČE to ne bo dovolj pa ti ostane samo najem odvetnika, ki bo to uredil. Ti pa vsekakor rpedlagam da to rešiš, ker dokler obstaja zastavna pravica ne moreš dobit novega kredita in nikoli ne veš kdaj kakšen mujo to najde in začne uveljavljat kakšne zapadle obveznosti in ti po nepotrebnem zagreni življenje.

hendriks ::

Hvala za konstruktivne odgovore. Na pravniškem forumu, nisem dobil niti enega odgovora. Sicer pa, zakaj bi ga pričakoval ;)

ShowDown ::

hendriks je izjavil:

Hvala za konstruktivne odgovore. Na pravniškem forumu, nisem dobil niti enega odgovora. Sicer pa, zakaj bi ga pričakoval ;)


Verjetno ne delajo popoldan zastonj tistega, za kar jim čez dan plačujejo. :D

hendriks ::

ShowDown je izjavil:

hendriks je izjavil:

Hvala za konstruktivne odgovore. Na pravniškem forumu, nisem dobil niti enega odgovora. Sicer pa, zakaj bi ga pričakoval ;)


Verjetno ne delajo popoldan zastonj tistega, za kar jim čez dan plačujejo. :D


Exactly! ;)

pravnik ::

Da se na podlagi vloženega ZK predloga in sklicevanja na člene 206 ZZK-1:
Zemljiškoknjižno sodišče dovoli izbris vknjižene hipoteke zaradi poteka časa, če so izpolnjeni vsi naslednji pogoji:
1. če je od dneva zapadlosti terjatve, v zavarovanje katere je bila vknjižena hipoteka, preteklo več kot deset let (v nadaljnjem besedilu: stara hipoteka),
2. če predlagatelj postopka verjetno izkaže, da je hipotekarni upnik neznan ali nedosegljiv,
3. če predlagatelj postopka verjetno izkaže, da v obdobju od dospelosti terjatve do vložitve predloga za izbris stare hipoteke ni bila sodno uveljavljana terjatev, v zavarovanje katere je bila vknjižena hipoteka, in
4. če v treh mesecih od objave oklica o začetku postopka za izbris stare hipoteke hipotekarni upnik oziroma zastavni upnik, ki je na hipoteki pridobil nadhipoteko, proti izbrisu ni ugovarjal.


Torej navadni ZK predlog, kot pravno podlago pa navedeš člen 206 Zakona o zemljiški knjigi (Ur.l. RS, št. 58/2003, ZZK-1). Daj predlog čimprej, ker od 29.4.2011 bo vlaganje samo še preko notarjev, kar bo dodaten strošek.

l.p.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dedovanje Vprašanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
527419 (4589) Beli_Zajcek
»

Prostorski portal GURS

Oddelek: Loža
121351 (979) borut_p
»

Neodstranjena hipoteka?!

Oddelek: Loža
234833 (3704) Aston_11
»

Ugotavljanje premoženja dolžnika

Oddelek: Loža
213991 (3074) Ziga Dolhar
»

stečajna masa podjetja in nepremičnine

Oddelek: Loža
406972 (6043) EC9

Več podobnih tem