» »

Solarni akumolator

Solarni akumolator

nobodyelse ::

Kupujem solarni akumolator in bi prosil za nasvet kaj kupiti. Na netu sem najdu bolj malo informacij oz. me ni nič prepričalo...

Če se kdo spozna na te akumolatorje, me zanima kateri akumolator in kje kupiti.

Rabim ga za napajanje z 20w panelom, porabnike imam pa ene 8 varčnih žarnic. (naenkrat imam nekje max 50w porabe, ponavadi pa 10w)

Tenx

znanec ::

predlagal bi poltrakcijski akumulator Powerline, mo0žno ga je kupiti v trgovini Velog v ljubljani, cena ugodna (cca140€ za 105Ah). Ta bi zadostoval za daljše obdobje predvidene porabe, bo pa potem šibki člen polnjenje ob manj obsončenih dnevih! Če rabiš dodatne solarne module ali kaj več info imam zelo ugodno (68W=90€)!lp

nobodyelse ::

Hvala za odgovor. Velog-u sem pisal že kar nekaj dni nazaj, da se zanimam za akomulator in mi ne odgovorijo. Bo šel vrjetno res kar v fizično trgovino. Dodatnega modula res ne rabim (cena pa je res ugodna :)).

Omenjeni solarni sistem imam na vikendu in porabe so res nizke, recimo da se razsvetljavo uporablja max. 1 teden vsakodnevno, potem pa kak teden nič.

Akomulator bi pa uporabljal samo med sezono maj - oktober, nato ga odklopim in peljem domov. Kaj pa med tem zimskim časom? Lahko pustim akumolator pri miru?

znanec ::

med zimskim časom boš mirno spal če vse odklopiš, spomladi pa najprej napolniš akumulator, potem ga priklopi! Če imaš koncentrirano porabo - se pravi en teden skupaj pa potem nekaj časa nič , je bolje večji aku in majne celice, če pa vsak dan uporabljaš pa potrebuješ večje celice in sorazmerno majhen aku!;)

nobodyelse ::

:) najlepša hvala za odgovore @znanec

telexdell ::

nobodyelse je izjavil:

...Akomulator bi pa uporabljal samo med sezono maj - oktober, nato ga odklopim in peljem domov. Kaj pa med tem zimskim časom? Lahko pustim akumolator pri miru?

Svinčev akumulator se ti ne sme preveč izprazniti! Nevarne so napetosti pod tam 1,9 V/celico kar pomeni pod 11V. Če ga misliš hraniti čez zimo ga prej popolnoma napolni in občasno preveri napetost.
Odkrito povedano pa ne vidim smisla, da bi ga čez zimo odklapljal od solarnega panela.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

nobodyelse ::

Panel cez zimo skrijem, da mi ga ne ukradejo.. Hvala za opozorilo

Pyr0Beast ::

Akku bi bilo čez zimo najbolje spraviti nekam na mrzlo in ne tam, kjer je možnost da zmrzne in se zaradi tega poškoduje.
Čez zimo bi ga lahko doma priklopil na vzdrževalno polnjenje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Pyr0Beast je izjavil:

Akku bi bilo čez zimo najbolje spraviti nekam na mrzlo in ne tam, kjer je možnost da zmrzne in se zaradi tega poškoduje.
Čez zimo bi ga lahko doma priklopil na vzdrževalno polnjenje.

Avto imaš celo zimo zunaj in AKU običajno ne zmrzne (niti v Sibiriji). V zaprtem prostoru pa težko najdeš prostor, kjer bo pri nas pozimi notri hladneje kot ob največjem mrazu zunaj.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

tony1 ::

Ne zmrzne, če je napolnjen.

Pyr0Beast ::

Nov in popolnoma napolnjen akku res ne bo zmrznil. Starejši, kjer se je nekaj kisline že porabilo in se trajno vezalo (izguba kapacitete) pa to zna storiti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Res je pri 0K vse v trdnem stanju a pri naših klimatskih pogojih nisem opazil, da bi tudi popolnoma izpraznjen AKU zmrznil. Pod zmrznil je seveda mišljeno, da elektrolit spremeni agregatno stanje! Je pa za Pb akumulator značilno, da mu s padanjem temperature pada kapaciteta. In zlasti v zimskem času, ko nekdo ne more zagnati motorja reče, da mu je AKU zmrznil.

PS- bi pa bilo zanimivo zvedeti kolikšna je temperatur ledišča za PbSO4 gostote 1,18 in 1,24.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Pyr0Beast ::

PbSO4 je trden.

Elektrolit v popolnoma polnem akkuju drugače zmrzne pri -60°C ali še nižje.

Pozimi zna biti problem že zaradi nizke temperature in slabe mobilnosti ionov. Možno je da bi se pojavili v akkuju oddelki ali plasti, kjer bi elektrolit zmrzoval pri nižjih temperaturah.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Pyr0Beast je izjavil:

PbSO4 je trden...


Moja napaka! Seveda sem mislil H2SO4.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

oemdzi ::

Živjo rabil bi mnenje koliko waten solarni panel potrebujem, da bi si na vikendu lahko recimo 2x dnevno napolnil 2 prenosnika, ki požreta vsak cca 60W. Kar me mede je to, da bolj kot berem man mi je jasno, ker na začetku sem si predstavljal da je 100W panel pač 100W na uro, če so pogoji idealni, pa očitno ni...

http://www.akumulator.si/izdelek/S2%200...

Zanima me še ali pravilno računam glede teh akumulatorjev. Če je poraba 2prenosnikov 120W je to 10ah ?

in kaj pomeni 320Wh ? 320W v celem dnevu ? :/
Solarni komplet nudi v času od aprila do septembra poprečno dnevno 320Wh elektrike.


Vbistvu se gre za vikend na morju in preveč pogrešam računalnik in dokler se ne zrihta elektrika bi imel vsaj za polnenje računalnika, ker razsvetljava je za silo uštimana z baterijskimi lučmi. Zato tudi ne bi vlagal neke večje vsote samo zaradi polnenje prenosnikov in kakšnega mobitela.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

nobodyelse ::

Hej, jaz imam že več let 20w panel in je za osnovne potrebe razsvetljave in filanja mobitela, pa tudi laptopa dovolj.

S tem kompletom bi imel več kot dovolj za tvoje potrebe. Vrjetno je celo overkill in če bi rad manj zapravil lahko kupiš tudi slabše kapacitete, ter pogledaš po takih kompletih malo po .de ebayu..

Recimo če imaš poln akumolator (se ti nafila ko te ni na vikendu) mislim da imaš dovolj za cca. 4-5 polnitev laptopa.. Torej brez dofilave iz celic.

Jaz imam 20w celico in se mi akumolator iz praznega stanja do polnega nafila v cca. 3eh sončnih dnevih. Tudi sam si mislim vseeno kupit 100w celico, zato da se mi bo akumolator nafilal vrjetno že v 1 dnevu (ob sončnem vremenu...)

andromedar ::

320Wh je kapaciteta, kjer lahko odvzemaš:

1 uro 320W, ali
320 ur 1W, ali
2 uri 160W, ali....

Če nek prenosnik ob delovanju žre 60W, to pomeni, pa v 1 uri požre 60Wh električne energije...
... v 2 urah 120Wh, v 3 urah 180Wh...
Eh?

oemdzi ::

nobodyelse: koliko Ah pa ima tvoj akumulator ? Ja saj meni je cilj čim manj denarja zapraviti oziroma mislim, da rabim panel, kable, regulator in akumulator(tle še niham koliko Ah vzeti in ali s tekočimi elektroliti ali kakšnega z gelom), naprej je pa že poštimano, ker je že sedaj prirejena električna inštalacija za 12V avtomobilski akumulator.

@andromedar: Potem sem imel prav, da 320W je dnevni proizvod električne energije 100W panela. Potem res ne vem zakaj se imenuje 100W, nekaj podobnega kot AMD 8"jederniki" ? :P
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

nobodyelse ::

Žal nimam pojma, sem ga kupil pred 3-4 leti in sem že pozabil. Mislim da ima več kot 75, vendar več kot 120Ah pa ziher ne.. Vrjetno potem 100Ah :D

To kar si omenil vse rabiš ja. Jaz imam potem na akumolator prikloplen inverter na 220, ter zvezano na klasično instalacijo po bajti..

andromedar ::

oemdzi, ko govoriš o 320W....se moreš zavedat, da je Watt enota za MOČ.

100W panel bi naj (v idealnih pogojih) v 1 uri proizvedel 100Wh električne energije. Koliko pa proizvede ta isti panel v 1 dnevu, pa je odvisno od tega kako 'idealni' so pogoji in kako dolgo dejansko imaš sonce.

Še enkrat:

1 W (Watt) je enota za električno moč
1 Wh (WattHour, wattna ura) je pa enota za električno energijo / delo

Link (kilo)wattna ura@ wikipedia

Link Watt@ wikipedia
Eh?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kapaciteta akumulatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
759427 (8154) madog
»

Akumulator - pravilna izbira

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
144601 (3822) lovro535v2
»

Polnjenje avtomobilskega akumulatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2113991 (13651) šernk
»

elektrika v stanovanjskem vikendu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4412884 (11956) Bias
»

home made klima+ napajanje s sončnimi celicami. (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6011756 (8182) energetik

Več podobnih tem