» »

Kako pravilno polniti Li-ion baterijo?

Kako pravilno polniti Li-ion baterijo?

clancy ::

Zanima me, kako naj pravilno polnim Li-ion baterijo od akumulatorskega sesalnika, da bo življenjska doba baterije čim daljša.

Kupil sem tale Philipsov sesalnik http://download.p4c.philips.com/files/f...

V navodilih nič ne piše, kako se mora baterija pravilno polniti.
Ali ga naj po vsaki uporabi namestim nazaj na polnilno postajo, da se vedno znova do konca napolni, ali pa ga naj izpraznim do konca in ga šele potem dam polnit?
Polnilec ima neki sistem, ki se sam izklopi, ko so baterije polne.

Ta sesalec je sedaj tretji v petih letih. Vedno je bila baterija fuč, zato sem sedaj kupil tega za "hasek" :D z LI-ion baterijo. Ker je bil zelo drag, nebi rad, da bi tudi ta po dveh letih bil neuporaben, zato prosim za nasvet.

Hvala.

joze28 ::

Zakaj ne kupiš nove baterije?

Sicer pa v polnilcu ga imej toliko časa dokler ni poln, potem ga odklopi ter mogoče pred delom ga ponovno priklopi, da bo imel 100% baterijo, da bo čim več naredil.

Niti 2 li-ion bateriji nimata enakega optimalnega "programa" polnjenja in praznenja zaradi odstopanj pri proizvodnji.

settler ::

Drugače je bolje da jo sprazneš, ker ko je dopolnjuješ še to šteje kot en cikel, pač poteka enaka reakcija kot pri polnjenju prazne celice.
Je pa tudi to res da vsako leto celice izgubijo okol 5% nazivne kapacitete.

WarpedGone ::

Od kje se jemlete? :|
LiIon sprazneš sam enkrat in nikol več ker je fuč. Če maš srečo ti elektronika takšno početje prepreči. Filanje od 95% na 100% je čisto nekaj drugega kot filanje od 5% na 100%.

Praznenje pod cca 20% močno pospeši propadanje kemije, podobno tudi polnjenje nad cca 3.9 V (~90%). Dolgoročno je najbol nežno hranit baterijo nekje na 40% in čimnižji temperaturi. Ampak če boš reč uporabljal čimanj kompliciraj. Spucaj kar maš za spucat in daj stvar stat/viset nazaj na polnilec, ki bo stvar napolnil in odnehal. To je cela umetnost.

Čez cca 3-5 let bo pa baterija itak mrtva zarad staranja in močne obremenitve med delovanjem.
Zbogom in hvala za vse ribe

settler ::

Kdo je govoril praznenje pod 20%, to je samoumevno da se pod toliko ne prazne!

WarpedGone ::

Ti:
>> Drugače je bolje da jo sprazneš,

...
Zbogom in hvala za vse ribe

settler ::

Ja, saj pravim da je že samoumevno da do tistih 20%, in itak ima pomojem elektroniko, ki mu niti ne dovoljuje, če so inženiri vsaj
malo pomislili da se naveden uporabnik rokuje s takih strojem.

clancy ::

WarpedGone je izjavil:

Od kje se jemlete? :|
LiIon sprazneš sam enkrat in nikol več ker je fuč. Če maš srečo ti elektronika takšno početje prepreči. Filanje od 95% na 100% je čisto nekaj drugega kot filanje od 5% na 100%.

Praznenje pod cca 20% močno pospeši propadanje kemije, podobno tudi polnjenje nad cca 3.9 V (~90%). Dolgoročno je najbol nežno hranit baterijo nekje na 40% in čimnižji temperaturi. Ampak če boš reč uporabljal čimanj kompliciraj. Spucaj kar maš za spucat in daj stvar stat/viset nazaj na polnilec, ki bo stvar napolnil in odnehal. To je cela umetnost.

Čez cca 3-5 let bo pa baterija itak mrtva zarad staranja in močne obremenitve med delovanjem.


Bom upošteval navodila in posredoval to informacijo tudi ženi:D
Za 3-5 let naj bi bila baterija že mrtva? Potem pa te baterije le niso nevm kako bolj vzdržlive od Ni-Mh baterij.

WarpedGone ::

Vzdržljivost je bol komplicirana enačba kot samo LiIon:NiMH.
Prednost litija je višja kapaciteta pri enaki teži oz. volumnu kar v praksi pomeni da je aparat lažji al pa dela dlje.
Po drugi strani pa tut NiMH ne živi kej dlje od 5 let, mogoče se ne stara tako hitro če leži v omari, ga pa polnilni cikli podobno hitro zHebejo.

Skratka, uporabljaj stvar in naj ti služi. Nima smisla kej fejst šparat zadevo. Reku sm 3-5 let ker raje obljubim premalo kot preveč. Dvomim da je aparat zdizajniran da je nežen do baterij. Tolk da zdrži garanicjo pol se pa ne sekirajo več glih.
Zbogom in hvala za vse ribe

clancy ::

Naj malo osvežim temo in podam malo informacij o izkušnjah. Morda komu pride prav.
Evo, sesalec, oziroma baterija, po 5,5 letih, še vedno dela kot prvi dan. Sesalec je v uporabi skoraj vsakodnevno. Sem prej testno sprobal čas delovanja na višji, II. stopnji in so sesalcu šele po štirih minutah začeli padati obrati. Očitno je baterija še v polni kondiciji.
Tako da se pri nakupu splača malo stegnit, in kupit sesalec z Li-Ion baterijo.

blackbfm ::

To so tvoji subjektivni obcutki.. Lion baterija po petih letih ne more bit v "polni" kondiciji

clancy ::

Recimo da ja. Ampak pomebno je, da sesalec še vedno deluje brez opaznih težav, kar se tiče baterije. Ko pa se bodo opazne težave začele, bom poročal. Lahko da crkne kar čez noč, že jutri:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: clancy ()

Jst ::

Jaz imam nastavljeno, da mi 3krat na teden posesa / raje imam izraz "pometač". Do sedaj sem dvakrat menjal baterije. Ko je bil še v garancijski dobi, je bil komplet 25 EUR.

Sedaj že tretje leto uporabljam drugega in čeprav "pometač" naredi svoje (kjer mu dovolim/hočem), se vidi, da bom, kmalu moral začeti uporabljati zadnji pack baterij. (Lahko jih sicer sam sestaviš.)

Ampak bom raje kupil novo napravo, ker se več ne dobi sprednjih metljic/"pometačev" po normalni ceni in tudi drugih stvari, recimo filtrov.

Bil sem early adopter in brez si dandanes težko predstavljam. Tako da naslednjo verzijo mislim kupiti še letos... mogoče v začetku naslednjega leta, če bo vse po sreči in zdržalo teh slabih pol leta.

Drugače pa - ti pometači - bolj kot je neumen, bolje dela. Ampak vseeno zelo uporabna zadeva, sploh če imaš psa. Po tem, ko ta "pometač" opravi svoje, greš še z mokro metlo čez. Če ti prvo počisti "pometač", potem si v pol ure fertik.

Če mi pa "pometač" ne pomete svinjarije, potem pa na mokro pometam/brišem tudi dve uri+.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Android aplikacija: charging plan

Oddelek: Loža
253413 (2779) jest10
»

Prvo polnjenje baterije

Oddelek: Strojna oprema
187206 (7070) blackbfm
»

Microsoft: baterije niso problem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4813147 (11064) Bor H
»

akumulatorji in polnilci

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
93115 (2769) TilenS
»

polnjenje baterije prenosnika

Oddelek: Strojna oprema
92735 (2575) jukoz

Več podobnih tem