» »

V Kanadi predlagajo 10 dolarjev mesečno za neomejen prenos glasbe z interneta

V Kanadi predlagajo 10 dolarjev mesečno za neomejen prenos glasbe z interneta

Eddie Schwartz, predsednika SAC-a.

Slo-Tech - Kanadski založniki v boju proti internetnemu piratstvu predlagajo uvedbo posebnega davka na internetno povezavo, ki bi mesečne račune podražil za okoli 10 dolarjev. V zameno bi lahko uporabniki interneta s spleta iz kakršnihkoli virov brez strahu pred legalnim pregonom prenašali poljubne glasbene datoteke.

Zamisel je predstavil predsednik SAC-a (Songwriters Association of Canada) Eddie Schwartz. Dejal je, da se že dogovarjajo z nekaterimi ponudniki dostopa do interneta o tej možnosti, saj bi prav ti pobirali to pristojbino in jo najprej nakazali SOCAN-u. Poizkusno obratovanje bi se lahko začelo že konec leta.

Podobno so poizkušali že leta 2007, ko jim ni uspelo izsiliti amandmaja h Canadian Copyright Act, ki bi od ponudnikov dostopa do interneta terjal plačilo pavšalnega davka zaradi kršitev avtorskih pravic njihovih odjemalcev.

Glavni prejemnik sredstev, če bi nova pobuda uspela, bi bil SOCAN (Society of Composers, Artists and Music Publishers of Canada), ki že zaračunava licence za javno predvajanje glasbe, podobno kot naš SAZAS. Letno naj bi celotna shema zbrala okoli 840 milijonov kanadskih dolarjev (620 milijonov evrov). Problem je, SOCAN predstavlja le pisce glasbe, ne pa tudi založnikov. Canadian Recording Industry Association, ki je glavni predstavnih slednjih, pravi, da s predlogom ni seznanjena.

Ključne podrobnosti projekta še niso znane. Ni jasno, ali bi bil dovoljen le prenos kanadske produkcije ali vse svetovne, prav tako se ne ve, ali bi se denar delil le med kanadske ali tudi tuje založnike, pisce in izvajalce. Za zdaj se SAC nagiba k uvedbi obveznega sistema, iz katerega bi se bilo na posebno zahtevo moč izpisati (opt-out).

54 komentarjev

«
1
2

mtosev ::

Odlična ideja. Podpiram 101%:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

zee ::

Kje podpisem?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

madog ::

Kje se lahko naročim....
Phenom II X4 955 BlackEdition|M4A87TD EVO|OCZ 2x2GB @1333MHz|Sapphire HD5770 OC

Redorange ::

Problem je, SOCAN predstavlja le pisce glasbe, ne pa tudi založnikov

ja potem bodo še založniki hoteli 10$, potem še nevem kdo 10$ itn...

Aston_11 ::

A to vas pa ne moti, da se že danes pri vsakem printerju, pekaču, dvd-ju, cd-ju itd. plačuje prispevek za Sazas? Tudi če nikoli v času trajanja izdelka z njim ne boste kršili nikomur avtorskih pravic...-

next_byte ::

10 eur .. za vse filme, in vso glasbo, kako na bazi katerega parametra bi se potem ta denar naprej delil.
Najboljše bi bilo naredit centralni site.., in bi se na bazi števila prenosov .. ali pač števila ogledov .. videja, komada razdelilo sorazmerno ta denar. Skratka nek centralni youtube .. :)

Dami ::

Ja če bi skenslali vse te dajatve ki so nam jih vsiljeno prikrili v podatkovnih in drugih medijih, pa če dajo še filme/serije zraven, pol dam takoj 10€ na mesec. Do takrat pa niti približno ne podpiram česa takega. Pa tudi če bi kupil vso tisto glasbo ki jo poslušam, bi dal manj kot pa 10$ mesečno.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

KaRkY ::

Pod nobenim pogojem, ker že sedaj glasbo poslušamo samo preko Web radija ali Youtube. Za filme pa serije pa bi mogoče dal ja.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Lonsarg ::

Tako je 10EUR za musko+filme+nanizanke.

nUUb ::

Ali pa kar 10eur za uporabljanje interneta za kakorkoli ti paše. Mislim pa da nanizank ni prepovedano naprej distributirati...glede filmov in pesmi je. Če se motim me popravite.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

techfreak :) ::

Zakaj bi lahko nanizanke naprej distribuiral?

national ::

:)za 10 USD si kupim originalni CD, z boljsim zvokom.:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: national ()

M-XXXX ::

national je izjavil:

:)za 10 USD si kupim originalni CD, z boljsim zvokom.:)

Za vseh 32423 komadov in serij, ki jih spremljaš?

Zero0ne ::

Sem glasbenik, kje se prijavim za svoj delež od teh $10?
uname -o

Blazz ::

preseli se v Kanado...

dr.Akula ::

techfreak :) je izjavil:

Zakaj bi lahko nanizanke naprej distribuiral?

Ker jih imajo američani že itak zastonj na Hulu in podobnih storitvah - tako jaz razumem.
ni podatka

zee ::

Največji problem je pogoltnost založb. Bistveno večji kot pripravljenost ljudi plačati za digitalno distribucijo (primer: Apple iTunes store).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Lonsarg ::

Kolikor vem založniki ne kupijo avtorske pravice, so samo posredniki. Torej edino logično, da od takega prispevka gre samo avtorjem.

In to je velik problem, ker založniki trenutno dobro služijo in jim pavšalni sistem nič ne diši, imajo pa dosti moči, da se pravno spravijo proti takim predlogom na žalost...

gruntfürmich ::

to je edina možnost, da bi bile lahko vse strani zadovoljne. pohvalno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

joze67 ::

Tole je samo za glasbo. Nič videa.

jlpktnst ::

Meni se tudi zdi lepo, 10 kanadski $ je nekje 5EUR, to je tudi sprejemljiva cena. + založnikov itak ne rabimo, naj se speljejo.

krucymucy ::

10 Canadian dollars = 7.35273507 Euros

popravljen exchange rate.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Jest dam 20CAD na mesec za tako zadevo.

Nagi Bator ::

Kje se odjavim :D
Vso glasbo, ki sem jo poslusal, jo poslusam in jo imam namen v prihodnje poslusati, sem ze zdavnaj arhiviral.
Za vse kar danes izhaja in me potencijalno zanima ne porabim niti 10e letno, kaj sele mesecno in to pod pogojem, da nabavim originale.
Ce bi se kaj taksnega uveljavilo v praksi in potem, ko bodo seveda se vsi ostali pristavili svoj pisker, bomo kmalu placevali vsaj 100e vec mesecne narocnine.

smash ::

10EUR za glasbo
10EUR za fime
10EUR za slike
10EUR za članke
...
..
.
mesecni racun za internet.... 100EUR

Tarzan ::

Evo, v to zadevo vključit pa še ogled filmov in nanizank, tako da je avdiovizuelna pita cela, konzumer pa zadovoljen. Definitivno se bi v "fond" nabralo precej denarja, ki ga drugače ne bi avtorji nikoli videli.
Založbe? Tako zadevo bi založbe same morale uvest že 5 let nazaj. Včasih so bile dejansko potrebne, sedaj pa so že lep čas same sebi namen in temu, da odirajo tako poslušalce, kot avtorje.

Če se to storitev uvede pri nas, brez pomisleka nadgradim linijo. Recimo s ceno okrog 10 EUR, bi zadeva bila v bistvu na nek način VoD, na koncu klasične TV ne bi priklopil več kot za pol urce zvečer, ko si pogledam TV Dnevnik. :)

username ::

Pa to ne moreš verjamit, no...

A ste res zagovorniki te ideje tako butasti?

Zakaj bi ta dodatni davek morali plačevati vsi - saj marsikoga pa ne zanima download teh kozlarij, ki jih te založbe štancajo.

Naj fantje stopijo skupaj, naredijo spletni portal kjer lahko naročniki downloadajo neomejeno (ali pa omejeno v skladu s pravili portala, I don't care), pa za naročnino računajo teh 10 dolarjev oz. katerikoli drug poljubni znesek. Pa bodo pobirali glede na povpraševanje po taki storitvi.
To bi bil legitimen biznis, kot vsak drug podoben.

Kar tile patroni hočejo, je pa to da vsak uporabnik pod državno prisilo neprostovoljno plačuje njihovo robo - pa če ga ta roba zanima ali ne.
To pa nikakor ni legitimno.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

Bor H ::

+0.5 za prejšen post

v US že laufa dokaj lep Zune Pass, 15USD za unlimited streaming + 10 komadov lahko obdržiš, če itak kupiš en CD (ki je cca 10 komadov) to pomeni da plačaš dodatnih 5 usd za streaming.

Phil ::

Zakaj bi ta dodatni davek morali plačevati vsi - saj marsikoga pa ne zanima download teh kozlarij, ki jih te založbe štancajo.


Sej veš kje je fora. Če plačajo vsi 10EUR se bo (mogoče) nabralo dovolj denarja da bojo založbe zadovolnje. Če stvar narediš prostovolnjo bojo tisti redki, ki se bojo naročili morali plačati po 100EUR vsak. In ker se bo 100EUR zdelo mnogim preveč, se bo veselo piratiziralo dalje ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phil ()

marvin42 ::

mene bi kaj takega zanimalo 10 ali 15 let nazaj, danes mi je pa brezveze.
Mostly Harmless

username ::

Phil je izjavil:

Sej veš kje je fora. Če plačajo vsi 10EUR se bo (mogoče) nabralo dovolj denarja da bojo založbe zadovolnje.
WTF??
Pa kaj so te založbe, hebena famiglia Corleone al kaj?

Kot sem rekel, naj se gredo svoj biznis privatno, brez države, pa naj sami skrbijo za svoje 'zadovoljstvo'...

Kar seveda nikakor ne legitimizira piratstva oz. splošno kršenja avtorskih pravic - ampak to morajo rešit na kak drug način; takole vnaprej penalizirati vse uporabnike povprek je pa nedopustno. Kar BTW velja tudi za že dolgo veljavni 'pribitek' na prazne CD/DVD/itd. medije.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

mtosev ::

smash je izjavil:

10EUR za glasbo
10EUR za fime
10EUR za slike
10EUR za članke
...
..
.
mesecni racun za internet.... 100EUR

Preteravati pa res ni treba.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Phil ::

Kar seveda nikakor ne legitimizira piratstva oz. splošno kršenja avtorskih pravic - ampak to morajo rešit na kak drug način; takole vnaprej penalizirati vse uporabnike povprek je pa nedopustno. Kar BTW velja tudi za že dolgo veljavni 'pribitek' na prazne CD/DVD/itd. medije.


Saj se strinjam. Samo predstavil sem POV založnikov. Vprašanje kaj je tule prava rešitev, mogoče celo status quo.

Ales ::

Se pravi, vračamo se v socializem? Ali z drugimi besedami, podobno kot je z davkom pri praznih medijih, je nekomu prišlo na misel, da bolje da poberejo 7 EUR mesečno od vsakega, kot 0 EUR mesečno od tistih, ki downloadajo. Pametno, ni kaj.

Par vprašanj, če je kdo bolj poučen:
- po kakem ključu bo ta mega državna založba delila denar nazaj med ustvarjalce
- po kakšnih kriterijih lahko postaneš član
- kaj daje državi pravico, da ukine prost trg na tem področju
- itd.

Še cel kup pravnih in socialnih vprašanj se poraja tukaj. Samo slepo pomisliti "uau, dam 7 EUR pa lahko downloadam kar hočem" ni ravno... hm... premišljeno.

Bog ne daj, da bomo SAZAS gledali še naprej. In vsaka podobna institucija se bo slej ko prej spremenila v isto sranje.

gruntfürmich ::

no, jst to bolj razumem kot možnost, ne prisilo plačevanja za download iz torrentow & mule in pri tem ne živiš v strahu pred izklopom iz omrežja ali celo sodnim pregonom...:|
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sv-pt ::

Za zdaj se SAC nagiba k uvedbi obveznega sistema, iz katerega bi se bilo na posebno zahtevo moč izpisati (opt-out).

Ali res nekateri ne zmorete prebrati novice do konca?

Lonsarg ::

Privatna firma NE MORE ponuditi unlimited glasba + movie download za neko naročnino. Ne po trenutnih zakonih, ker bi morala z vsakim avtorjem sklenit pogodbo, da njegovo musko/film preprodaja.
Edino država lahko to uvede, da dejansko spremeni zakon tako, da to storitev legalizira. Ni pa nujno da je država edini ponudnik, oziroma lahko sploh ni ponudnik. Pač pa takole uštima:

-država sprejme zakon, legalizira in določi ceno za unlimited naročnino
-to naročnino lahko ponuja poljubna privatna firma za to ceno + % zase pobere
-taka firma je dolžna posredovati državnemu uradu, ki bo za to skrbel, statistiko vsega downloada
-država glede na statistiko plača avtorjem

Evo problem solved, pa bodo firme kot so Apple in Google in še mnoge druge hitro začele ponujati to naročnino, vsaka se bo trudila narediti čim lepši download proces, kak streaming še ponudit zraven recimo Google in lepo zaračunat, konkurenca bo, kdo bo manjši % pribitek gor vrgel.

SaXsIm ::

2 late... Kdo še downloada glasbo?
SaXsIm

zavajon ::

SaXsIm je izjavil:

2 late... Kdo še downloada glasbo?

Jaz :D

Manu ::

V prihodnosti bodo vse založbe (ko jim bo voda teklo v grlo) takoj za tak predlog. Ampak takrat bo že prepozno.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

OChack ::

dam 5E...........
sam kot vem to kmalu ne bo zadost in bojo hotl vedno več in več, začne se z malim potem pa pohlepi ratajo
Int€l inside, IDIOT Outside

BigWhale ::

OChack je izjavil:

dam 5E...........
sam kot vem to kmalu ne bo zadost in bojo hotl vedno več in več, začne se z malim potem pa pohlepi ratajo


Tko k peki! Pohlepne prasice ne prodajajo vec kruha po isti ceni kot je bil leta 1953!!!

Spc ::

mtosev je izjavil:

Odlična ideja. Podpiram 101%:D

Sej pa to že plačujemo.
Ko kupiš prazn cd/dvd/tiskalnik/flash/fotoaparat ......... plačaš davek sazasu.
 

Keyser Soze ::

Tole

username je izjavil:

Zakaj bi ta dodatni davek morali plačevati vsi - saj marsikoga pa ne zanima download teh kozlarij, ki jih te založbe štancajo.

pa tole

Spc je izjavil:

Sej pa to že plačujemo.
Ko kupiš prazn cd/dvd/tiskalnik/flash/fotoaparat ......... plačaš davek sazasu.

mi ne gre skup. Oz. ne razumem zakaj se username tako razburja nad omenjenim modelo, če že imamo to, kar je povedal Spc.
OM, F, G!

Senitel ::

Ta trenutna pogruntavščina za plačevanje davka pri nakupu pomnilniških medijev je še precej hujša kozlarija od tega. Ti niti ne daje kakšne pravice do downloada avtorsko zaščitenih vsebin iz interneta na te medije, ampak samo predpostavi, da boš ti to počel in zato boš tudi plačal. Nobenega opt-out.

Lonsarg ::

A bi nehal vi mal v prazno govorit. Ta davek na pomnilniške medije, ki ga imamo gre za legalizacijo delanja varnostnih kopij. Avtorji ne dovolijo dela varnostnih kopij, ampak Slovenija je legalizirala varnostne kopije in sedaj iz tega davka plača avtorjem dodatek, ker ne upošteva pravice do prepovedi varnostnega kopiranja.

Thats it, noben piratski davek ni to, gre samo za davek na varnostne kopije.

Recimo 20GB stane 5 dolarjev letno pri Googlu, ko sem kupil pa je zaznalo, da sem iz slovenije, mi je pa računal 6dolarjev:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Bor H ::

Bollocks.
Tut varnostnih kopij ne delam avtorsko zascitenega materiala, sploh pa ne na SDHC kartice. Pa US tut pozna pravico do varnostnih kopij pa nimajo dodatka.

Keyser Soze ::

Lonsarg je izjavil:

A bi nehal vi mal v prazno govorit. Ta davek na pomnilniške medije, ki ga imamo gre za legalizacijo delanja varnostnih kopij. Avtorji ne dovolijo dela varnostnih kopij, ampak Slovenija je legalizirala varnostne kopije in sedaj iz tega davka plača avtorjem dodatek, ker ne upošteva pravice do prepovedi varnostnega kopiranja.

Thats it, noben piratski davek ni to, gre samo za davek na varnostne kopije.

Kakorkoli si že to razlagaš.

Nihče mi še ni uspel zdravorazumsko razložit, zakaj si jaz ne smem naredit 100 kopij enega CDja, če imam pravico do uporabe avtorsko zasščitenih vsebin (katero sem pridobil z nakupom originala).

Go for it če ti rata. Pa brez mešanja megle in prodajanja buč.

P.S.: PLus, what Bor H said. Sem čisto pozabil na ta aspekt
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

Elysium ::

Microsoft Zune Pass že dolgo let omogoča, da si na Zune prekopirate karkoli za 14.99 USD mesečno. Če pa plačate letno, pa plačate 10 mesecev za 12 mesecev uporabe.

Ah seveda. To je Microsoftova ponudba, zato je to seveda popolnoma zanič >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Elysium ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Norveška skoraj izkoreninila internetno piratstvo, zaslužki glasbene industrije ostal

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
4118254 (14802) Utk
»

V Kanadi predlagajo 10 dolarjev mesečno za neomejen prenos glasbe z interneta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5414003 (11523) MrStein
»

V Kanadi ostaja dostop do interneta z neomejenim prenosom

Oddelek: Novice / NWO
238337 (6810) Ziga Dolhar
»

Kanada: ISP-ji niso odgovorni za piratstvo

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
92664 (2664) WarMaker
»

Kanadski internetni ponudniki v boj s CRIA

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
82443 (2443) MrStein

Več podobnih tem