» »

Limita (1+x^(1/5)) / (1+x^(1/3)) x-> -1

Limita (1+x^(1/5)) / (1+x^(1/3)) x-> -1

snow ::

Malo sem že pozabil limite, pa se z bratom ukvarjama s tole limito, ampak nimam ideje kaj bi:
(1+x^(1/5)) / (1+x^(1/3))
x-> -1
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

davx ::

V vrednost x bi vstavil 2,ker je funkcija zvezna in se x približuje 2....uporabi pravilo deljenja

lim (f(x)g(x))=lim f(x)/lim g(x)
x->a x->a(a je v tvojem primeru 2)

imagodei ::

Kako 2, če piše, da gre x proti -1?
- Hoc est qui sumus -

HairyFotr ::

Kul, Wolfram Alpha razume naslov te teme :)

http://www.wolframalpha.com/input/?i=Li...

davx ::

ups pol pa proti -1...površnost :)

snow ::

Ja proti -1 gre x. Wolframa sem preizkusil, samo piše za moje pojme mal čuden rezultat. Če vstavimo -1 dobimo 0/0? Saj je tretji (peti) koren iz -1 enak -1?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

tx-z ::

Peti koren iz -1 = -1?? Since when?
tx-z

darkolord ::

(meh, nevermind)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Steinkauz ::

Nvm :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Steinkauz ()

shinko ::

pomoje da gre limita proti 0,6...

pa če velja -1^5 = -1, potem je tudi peti koren iz -1 = -1;...(-1^(1/5)=-1).
al se motim?

tx-z ::

http://www.wolframalpha.com/input/?i=%2...

Wolfram Alpha says false =D ...

Čim maš minus v korenu si v kompleksnem svetu...Ni pol tko :P
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

shinko ::

ah, saj se mi je zdelo da je neka caka :D

madog ::

Sej wolfram zna zracunat

Realne in imaginarne komponente
Phenom II X4 955 BlackEdition|M4A87TD EVO|OCZ 2x2GB @1333MHz|Sapphire HD5770 OC

snow ::

Ok vstaviš -1 in si končal. Tud prav.
Tudi jaz sem bil prepričan da je (-1)^(1/5) = -1. Pa sem se naučil nekaj novega.

Hvala vsem za razjasnitev.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

technolog ::

Kje so osnove, fantje? Od kdaj se zanašamo na tehniko, raje kot na lastno pamet? Wolfram alpha ni popoln, ker ima (-1)^(1/5) v resnici 5 različnih vrednosti, on pa izpiše samo eno. IN KAR JE POMEMBNO, tudi -1 JE med njimi.

Tako da:

Tudi jaz sem bil prepričan da je (-1)^(1/5) = -1. Pa sem se naučil nekaj novega.

Pozabi to, kar si se "naučil", ker si se naučil narobe.

Peti koren iz -1 = -1?? Since when?

Since the begining of the universe.

Zgodovina sprememb…

tx-z ::

Tudi jaz sem bil prepričan da je (-1)^(1/5) = -1. Pa sem se naučil nekaj novega.


Pozabi to, kar si se "naučil", ker si se naučil narobe.

Peti koren iz -1 = -1?? Since when?


Since the begining of the universe.


Čak, to je zj u protislovju. Pravš da se je narobe nauču, medtem ko men pravš da je to res? A lahko razložiš?
tx-z

technolog ::

On pravi, da se je na novo naučil da (-1)^(1/5) != -1. Jaz pravim, da se je naučil narobe in trdim, da (-1)^(1/5) == -1, med drugim.

Kaj ni jasno?

amacar ::

Mislim, da je rezultat 0,6. Glede na to, da dobiš, če vstaviš -1 limito tipa 0 z 0 in moraš uporabit la hospitalovo pravilo (ne vem, kako se napiše).

Moivre ::

Najprej se odloči ali rešuješ nalogo v množici realnih ali kompleksnih števil. (-1)^(1/5) ima eno realno vrednost -1, v množici kompleksnih št. pa 5! Kaj pa uporaba L'Hopitalovega pravila, si že poskusil?

puffs ::

technolog ::

Še dobro, da imamo Moivre-a in njegovo de Moivreovo formulo! Res je (-1)^(1/5) ima pet različnih vrednosti, od tega je ena realna. Prav imaš!

Torej limita nikakor ni samo ena, temveč jih je več. Temu se reče "multivalued function" in tle wolfram alpha ne daje pravih rezultatov.

Da se ga pa prislit. Tole so vse rešitve tvoje limite:
http://www.wolframalpha.com/input/?i=%2...

Zgodovina sprememb…

sherman ::

Ojej, zakaj bi bilo enostavno ce lahko kompliciramo. Seveda, lahko definiramo koren kot ne funkcijsko relacijo, samo potem ne gre kar tako uporabljati definicije limite funkcije.

Ker ta naloga izgleda kot naloga iz srednje sole, je verjetno najbolj naravno definirati peti in tretji koren negativnega stevila realno stevilo. Ta funkcija je potem lepo odvedljiva (razen v 0) in limito se da enostavno izracunati.

Ker ce gremo iz funkcij v relacije potem ni nic vec svetega. Seveda, ponekod so uporabne, a obstaja tudi razlog da recimo kvadratni koren definiramo tako kot je, kot funkcijo, in da se pri kompleksnem logaritmu odlocimo za eno vejo.

technolog ::

Ja, sherman, povej mi kero od petih vrednosti spodnjega izraza boš prilivigiral?

(1+i)^(1/5)

Včasih je komplicirat treba. Oz. kar v splošnem.

Zgodovina sprememb…

sherman ::

Ah. Funkcija f:\mathbb{R}\to\mathbb{R}\ :x\mapsto\ x^5 (napaka se odpravlja) je injektivna in surjektivna in ima zato inverz. Inverz oznacimo z x\mapsto\ x^{\tfrac{1}{5}} (napaka se odpravlja). Kompliciranje ni potrebno.
In to je skoraj sigurno misljeno z nalogo. Ravno zato ker je v kompleksnem, ce uporabljas ta zapis, potrebno specificirat kaj s tem mislis.

Ja, sherman, povej mi kero od petih vrednosti spodnjega izraza boš prilivigiral?

(1+i)^(1/5)

To dejansko ni isti primer a vseeno lahko definiras funkcijo brez tezav.
Seveda _lahko_ zopet definiras relacijo, ki ni funkcijska, a lahko tudi funkcijo.
Priviligiras pa tisto katera je bolj uporabna za dano nalogo. Lahko so vse. Najbolj enostavno je da vzames petino argumenta in edino pozitivno vrednost, katere peta potenca je norma 1+i. Normalni ljudje temu recejo peti koren.

Mislim to je enako kot vprasanje katero od vrednosti \arcsin (napaka se odpravlja) bos priviligiral. Ponavadi se vzame da \arcsin (napaka se odpravlja) slika v [-pi/2,pi/2]. Vcasih je bolj uporabno da slika v [132 pi-pi/2,132 pi +pi/2]. Vcasih pa kaj tretjega.

technolog ::

Dam ti prav na vse kar si napisal.

Dobro, pa vseeno bi rabili nek splošen dogovor, katero vrednost se vzame. Tako kot naprimer pri funkciji kvadratni koren splošno znano, da se vzame pozitivno vejo.

Takega dogovora pa ni v splošnem za kateri koli koren iz kompleksenga števila. In bi mogoče bilo dobro, da bi obstajal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomoc pri Kompleknih stevilih

Oddelek: Šola
262816 (2314) technolog
»

Matematika - FMF (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8710035 (7768) sherman
»

Matematika, again :)

Oddelek: Šola
132344 (1798) tinkatinca
»

Matematika - pomoč (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10425700 (22275) daisy22
»

Integrali-rabim pomoč

Oddelek: Šola
183124 (2467) _Enterprise_

Več podobnih tem