» »

FKKT LJ ali FMF

FKKT LJ ali FMF

«
1
2

foxigirl ::

Enostavno se ne morem odločit kaj bi raje študirala.. V bistvu me bolj veseli matematika,a kaj ko kemija tudi ni slaba. Na informativnih sem obiskala obe fakulteti in nekako mi je bila FMF bolj všeč. Ampak se nekako bojim,da kljub dobrim ocenam iz SŠ ne bom uspela.. Dvomi pać=)
Zanimajo me vaša mnenja,izkušnje,katera fakulteta je po vašem boljša oz. stopnja težavnosti študija :) [UN KEM, UN MAT]
Hvala že vnaprej ;)

overlord_tm ::

Ce te je prepricala zaradi lepe zunanjosti, tisto steklo je topla greda, mamo poleti tako vrocino da je za znoret :)

Noben resen faks ni lahek, ampak za FMF lahko recem, da ni profesorjev, ki bi studente zajebavali v glavo, tako kot se to najde kje drugje. Za FKKT ne poznam situacije. Imas pa na FMF snov, ki jo malo tezje spravis v glavo, ampak ce se ti je zdela matematika na SS dolgocasna, potem ti bo FMF gotovo zanimiv :)

McHusch ::

Pojdi na FMF.

(Pozicija: letos bom končal FKKT.)

hawkwood ::

Še eden za FMF:)

tony1 ::

Tudi jaz poznam ljudi, ki jim je bilo ob koncu študija na FKKT malo žal.

Moje mnenje je sicer, da je FKKT 10x bolj ozko usmerjen študij kot FMF. Zakaj? Z diplomo FMFja v roki lahko delaš vse mogoče (namigujem na račulništvo :-)), celotna informatika ni noben problem, se pač strokovnega znanja naučiš po študiju.

S FKKT si pač kemik. Kar je lahko tisto ta pravo, če te res *to* zanima. Je pa to veliko bolj ozko specialiiran študij.

puffs ::

Fmf je hell on Earth. Join teh dark side. We have nomz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: puffs ()

Gavran ::

IMHO imaš z matematiko bistveno boljše možnosti za zaposlitev po končanem študiju kot pa s kemijo
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

apekkk ::

bah pejt na kemijo, programer oziroma kar koli v zvezi s tem si lahko še vedno če te zanima.

foxigirl ::

Uh, vidim da ste vsi nekako za FMF :) ko tako razmišljam, mislim da bi raje preživljala čas nekje v pisarni in preračunavala stvari,ne pa v laboratoriju za vsemi tistimi napravami.

overlord_tm : no mogoče me je zunanjost zavedla,ampak veš predavalnica na FMF-ju je čist bolj udobna,kot tista na FKKT. In potem so še rekli (FKKT), da bomo 1.letniki večinoma imeli predavanja v tisti predavalnici..joj a ne:D
kaj pa ko česar ne razumeš..se lahko oglasiš pri njih,in ti še razložijo potem kaj?:)
Na SŠ je resno snov bolj taka.. Kakša pa je resno kaj na faksu? Mislim če je vsaj malo podobna SŠ:)

McHusch: katero smer pa končuješ?:)

joskman: (Y) ;)

tony1: tudi jaz se tega bojim,da bi oddala vpisnico s FKKT na 1želji, in potem bi me študij "presenetil" v negativni smeri..
Hmm, mogoče veš kaj o interdisciplionarnem študiju matematike in računalništva? Ker me to tudi nekako mika..:)

puffs: hehe:D mogoče tudi obiskuješ FMF?:)

Gavran: Uf,s tem si me nekako še bolj spodbudil za FMF. Ker se bojim da po končanem študiju(FMF) ne bi dobila zaposlitve.. Na FKKT so namreč tako na "veliko reklamirali" da dobiš službo v povrečju 4,6mesce.. ampak nvn no:)

tonpri: saj s kem se potem lažje prepišem na študij mat.. ampak v meni so dvomi:S:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: foxigirl ()

zee ::

Če te zanima kemija, se vpiši na kemijo. Če te bolj vleče v vode matematike & co., potem pa FMF. Se pa moraš zavedati, da je FMF ena od IMO najtežjih fakultet na UL.

Z iskanjem službe je pa tako, da je povsem odvisno od tebe in znanj, ki jih boš dobila oz. jih bo potreboval delodajalec.

Disclaimer:
Uspešno sem zaključil študijski program Biokemije na FKKT UL, kjer sem nekje v 3. letniku ugotovil, da me pacanje po laboratoriju sploh ne zanima. Karte so se nato obrnile tako, da se zdaj ukvarjam s teoretično kemijo in molekularnim modeliranjem, kjer neizmerno uživam.

Sam sem dobil službo praktično takoj (mladi raziskovalec), sošolec, ki je diplomiral samo teden za mano, je iskal službo skoraj pol leta tako, da je podatek o povprečnem iskanju službe povsem irelevanten.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

overlord_tm ::

Ja, FMF je kar lepo opremljen, ampak ogrevanje/hlajenje je pa fail :)

Razen integralov in odvodov je snov na faksu cisto druga pesem kot tisto v srednji soli. Na faksu je snov veliko drugacna kot na srednji soli. V SS je veliko ponavlanja, vzame se zelo malo snovi in potem se tisto ponavlja, dokler ne dojamejo tudi najbol pocasni mozgani v razredu. Na faksu je tempo jemanja snovi taksen, da si tega ne morejo privosciti. Niti ni vec velikega poudarka na samem racunanju, ampak na resevanju problemov. Potem ko enkrat ugotovimo kako resit, se redkim da poracunati do konca.

Interdisciplinarni studij racunalnistvo matematika je moja smer, zelo zelo priporocam. Je pa verjetno lazje kot prava matematika, ker je kaka polovica predmetov na FRIju. Ampak se vedno dovolj zahteven, da so diplomanti ISRMja zelo cenjeni med delodajalci (niti ni veliko ljudi ki diplomira :p)

Da po koncanem FMF ne dobis zaposlitve je eden bolj brezveznih strahov. Razen ce si neverjetno dobra v tem, da se otepas vsakega dela :) Tisto reklamiranje je pa ena lame fora naravoslovnih fakultet. Ce si dober vedno dobis sluzbo. Tudi top 5% FDVjevecv takoj dobi sluzbo. Za dobre in sposobne bo vedno sluzba, problem nekaterih fakultet je da so premalo zahtevne, in skozi pridejo tudi leni in nesposobni, zato pa potem ni sluzb.

foxigirl ::

zee: problem je prav v tem, da sem že od oš bolj po duši "matematik" kot pa "kemik":) Ampak ocene glih ne kažejo na to. (mat-3/4,kem-5) :)
Lepo tebi :) Kaj pa zdaj delaš,mislim če delaš kjer v podjetju ali v šolo poučuješ? Ker medrugim si tudi nvn predstavljati,kako bi potem uporabila znanje s študija pri delu. Npr: če dobiš delo v Leku/Krku,če tam dobiš sestavine za zdravila in potem le mešaš? Malo je neumno vprašanje,ampak res me zanima kako to poteka:)

overlord_tm : opremljenost FMF proti FKKT je kot 1:0 :)
hehe:D to si čist prav opisal dogajanje pri mat v SŠ. Prav tako je včasih pri nas..1-2mesca enake oz podobne naloge.. Reševanju problemov? To misliš različne postopke za reševanje nalog? Ker so mi ti pojmi še nekako tuji:)
o lepo :) Prav to me privlači, da ni samo matematika celi čas ampak tudi računalništvo, oz. da so ti misli na 2področjih. Ti predmeti na FRI so težki? Mislim kaj pravzaprav delate vse, razen programiranja?:) V SŠ smo imeli le informatiko,in mi je bilo precej bedno,ko si moral dobesedno znati tisto iz debeleee knjige :D Drugače pa sem se z računalništvom srečala le v OŠ, ko smo delali razne PPT, pa take reči.
Ne-ne, to pa ne. Rada bi se čimprej ko končanem študiju zaposlila ter služila lastne EUR :)
"(niti ni veliko ljudi ki diplomira :p)" -> kaj tako je težko diplomirat?:O mislim,će je težek študij:D

Tear_DR0P ::

za FKKT sem slišal, da se je eno leto zgodilo, da so vsi padli letnik - to so sicer govorice, ampak morda pa jih lahko kdo potrdi
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

zee ::

@foxigirl:
Trenutno sem raziskovalec na Kemijskem inštitutu. Poučevati ne bi bilo slabo...

Kot kemik lahko farmacevtom precej ponudiš:
- analiza učinkovin
- sinteza, optimizacija novih učinkovin

@Tear:
V zadnjih desetih letih se to ni naredilo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

oracle ::

foxigirl je izjavil:

zee: problem je prav v tem, da sem že od oš bolj po duši "matematik" kot pa "kemik":) Ampak ocene glih ne kažejo na to. (mat-3/4,kem-5) :)
Lepo tebi :) Kaj pa zdaj delaš,mislim če delaš kjer v podjetju ali v šolo poučuješ? Ker medrugim si tudi nvn predstavljati,kako bi potem uporabila znanje s študija pri delu. Npr: če dobiš delo v Leku/Krku,če tam dobiš sestavine za zdravila in potem le mešaš? Malo je neumno vprašanje,ampak res me zanima kako to poteka:)

overlord_tm : opremljenost FMF proti FKKT je kot 1:0 :)
hehe:D to si čist prav opisal dogajanje pri mat v SŠ. Prav tako je včasih pri nas..1-2mesca enake oz podobne naloge.. Reševanju problemov? To misliš različne postopke za reševanje nalog? Ker so mi ti pojmi še nekako tuji:)
o lepo :) Prav to me privlači, da ni samo matematika celi čas ampak tudi računalništvo, oz. da so ti misli na 2področjih. Ti predmeti na FRI so težki? Mislim kaj pravzaprav delate vse, razen programiranja?:) V SŠ smo imeli le informatiko,in mi je bilo precej bedno,ko si moral dobesedno znati tisto iz debeleee knjige :D Drugače pa sem se z računalništvom srečala le v OŠ, ko smo delali razne PPT, pa take reči.
Ne-ne, to pa ne. Rada bi se čimprej ko končanem študiju zaposlila ter služila lastne EUR :)
"(niti ni veliko ljudi ki diplomira :p)" -> kaj tako je težko diplomirat?:O mislim,će je težek študij:D

Po nečem se moram orientirat in če se po tvojih ocenah iz srednje šole, potem matematika vsekakor ni zate. Jaz sem imel v srednji šoli oboje 4 se mi zdi, na maturi oboje 5. Če si šla višji nivo matematike in brez večjih težav dobila 6-8, potem OK.

Tudi jaz sem bil stališča, da se mi je zdela matematika v srednji bolj zanimiva, kemija pa samo enostaven predmet. Prvi letnik na faksu me je popolnoma oklestil veselja do matematike, sem pa pridobil veselje do kemije, bolje rečeno biokemije, v kasnejših letnikih. Sedaj ko gledam nazaj, sem zadovoljen s svojo izbiro. Sem pa slišal kemike (sam sem biokemik) jamrati glede programa kemije. Maš pa potem še druge programe...

Ne orientiraj se po nasvetih ljudi in vtisu fakultete. Oba faksa sta zahtevna in relativno kakovostna, kar je najpomembneje je to, kaj bo tebe (kolikor toliko) veselilo početi celo življenje. Pri tem si predstavljaj da je srednješolski obseg kemije in matematike prdec v primerjavi s fakultetnim obsegom. Najosnovnejše od najbolj temeljnih osnov. S tem da te v začetku čaka še ogromno strokovnih osnov. In potem gradiš naprej in se smejiš kako malo se jemlje v srednjih šolah.

EDIT: pa ponavljam, ne se ozirat na opremljenost. Na samem FKKT je opremljenost zelo skromna, zato pa veliko vaj preživiš po raznih inštitutih in laboratorijih cele Ljubljane. V zadnjem letniku razen enih predavanj ne vem če sem sploh kaj bil na FKKT.

EDIT2: sicer pa ja, krka in lek imajo ugled, da dajejo ljudi s 7. stopnjo izobrazbe samo mešat. Ne vem kako je z novimi 6. stopnjami, verjetno še toliko bolj. Tudi sami priznajo, da diplomante porabijo za tehnike. Kar ne pomeni dobesedno samo "mešanje", ampak pač opravilo preprostejših in rutinskih postopkov po naročilu nadrejenega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oracle ()

puffs ::

oracle je izjavil:

foxigirl je izjavil:

zee: problem je prav v tem, da sem že od oš bolj po duši "matematik" kot pa "kemik":) Ampak ocene glih ne kažejo na to. (mat-3/4,kem-5) :)

Po nečem se moram orientirat in če se po tvojih ocenah iz srednje šole, potem matematika vsekakor ni zate. Jaz sem imel v srednji šoli oboje 4 se mi zdi, na maturi oboje 5. Če si šla višji nivo matematike in brez večjih težav dobila 6-8, potem OK.


+1

Mature verjetno še ni pisala ampak če matematike ne opraviš vsaj s 6 se ali vrži v zvezke do oktobra ali izberi drug faks.
Sem na fmf-ju ampak ne na matematiki.

overlord_tm ::

foxigirl je izjavil:

zee: problem je prav v tem, da sem že od oš bolj po duši "matematik" kot pa "kemik":) Ampak ocene glih ne kažejo na to. (mat-3/4,kem-5) :)
Lepo tebi :) Kaj pa zdaj delaš,mislim če delaš kjer v podjetju ali v šolo poučuješ? Ker medrugim si tudi nvn predstavljati,kako bi potem uporabila znanje s študija pri delu. Npr: če dobiš delo v Leku/Krku,če tam dobiš sestavine za zdravila in potem le mešaš? Malo je neumno vprašanje,ampak res me zanima kako to poteka:)

overlord_tm : opremljenost FMF proti FKKT je kot 1:0 :)
hehe:D to si čist prav opisal dogajanje pri mat v SŠ. Prav tako je včasih pri nas..1-2mesca enake oz podobne naloge.. Reševanju problemov? To misliš različne postopke za reševanje nalog? Ker so mi ti pojmi še nekako tuji:)
o lepo :) Prav to me privlači, da ni samo matematika celi čas ampak tudi računalništvo, oz. da so ti misli na 2področjih. Ti predmeti na FRI so težki? Mislim kaj pravzaprav delate vse, razen programiranja?:) V SŠ smo imeli le informatiko,in mi je bilo precej bedno,ko si moral dobesedno znati tisto iz debeleee knjige :D Drugače pa sem se z računalništvom srečala le v OŠ, ko smo delali razne PPT, pa take reči.
Ne-ne, to pa ne. Rada bi se čimprej ko končanem študiju zaposlila ter služila lastne EUR :)
"(niti ni veliko ljudi ki diplomira :p)" -> kaj tako je težko diplomirat?:O mislim,će je težek študij:D


Racunalnistvo je ubistvu veja uporabne matematike. Tisto, kar ste poceli v OS in SS je dalec od racunalnistva, ki se ga jemle na FRI. Problem je v slovenscini, ko imamo besedo racunalnistvo za vec pomenov. Nekaj je computer science, potem imas software engineering in pa splosna racunalniska pismenost. Tisto kar se jemle v SS in OS je ponavadi splosna racunalniska pismenost (kako uporabljat racunalnik), na FRI pa sta prva dva pomena racunalnistva. Programiranja zaradi samega programiranja ni veliko, jaz sem imel 2 semestra osnov programiranja, sedaj z bolonjcem so malo premesali. Poleg programiranja so se predmeti kot so Algoritmi in podatkovne strukture, kjer spoznas najbol sonovne algoritme, ki omogocajo efektivno resevanje problemov (sortiranje, iskanje najkrajsih poti, iskanje podobnih elementov ...), arhitektura racunalniskih sistemov, kjer spoznas delovanje racunalnika na (skoraj) najnizjem nivoju (kako deluje procesor, pomnilnik itd ...), Teorija programskih jezikov, kjer se ucis dizajnirati nove programske jezike, potem so se predmeti o operacijskih sistemih, podatkovnih bazah, omrezjih, kriptografiji in racunalniski varnosti, racunalniski grafiki. Uglavnem, programiranje je v manjsini :) Kar pa ne pomeni da ni treba pri vsakem predmetu kaj sprogramirat :)

Glede resevanja problemov, sem mislil na to, da je pomembno da ugotovimo postopek, kako izracunati. To da kdo izracuna je bolj drugotnega pomena, imamo racunalnik za ta "dirty job". Pri racunalnistvu se potem doda se faktor, kako ucinkovito izracunati. Ker nekateri algoritmi so pac prepocasni, da bi bili uporabni v praksi.

Glede tezavnosti, jaz sem trenutno 3. letnik, ostalo nas je se ene 15 od original 60 vpisanih (od tega recimo 40 resnih, ni omejitve, pa se kdo zaradi statusa vpise). Dobimo pa vsak letnik se ponavljalce, tako da ponavadi nas je okoli 30 v letniku.

tony1 ::

Še to: Tudi jaz bi se strinjal, da moraš za FMF narediti maturo iz mat. na višjem nivoju brez vsakih težav (najbolje okrog 100%). Podobno je seveda s kemijo oz FKKT.

Sam sem kemijo na maturi naredil s 4 samo s sprotnim delom, brez enega samega dneva učenja za maturo, ampak sem že med laboratorijskimi vajami v 4. letniku SŠ pogruntal, da to ni zame. Prav na živce so mi šle :P

zee ::

@tony:
Jaz sem poštudiral, da študij biokemije ni zame, enkrat v tretjem letniku študija. Potem pa sem vseeno zaključil, ker sem bil že tik pred koncem.

Glede mature pa kemija s 5, matematika pa s 6.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Mohimm ::

IMHO ne glejte na ocene in rezultate mature... Moje izkušnje so take, da ocene iz SŠ in rezultati mature ne pomenijo kaj dosti. Je razlika že če si recimo dekle/fant, len/priden, zainteresiran/zdolgočasen pri pouku, na maturi pa si lahko zgolj površen in živčen pa gre vse nekam. Na vse to pa na koncu prišteješ še faktor ocenjevalcev. Sposobnost posameznika se vidi šele ko je samostojno soočen s problemom, kar pa v našem šolskem sistemu pride šele na višjih nivojih izobraževanja.

Pomembno je veselje do študija ter delno razumevanje snovi, na tem pa nadgrajuješ. Če te veseli se da vse, saj je prilagojeno za ljudi. :) Konec koncev šele na faksu pridobiš podroben vpogled v kar te zanima, od tebe pa se pričakuje da si se prišel na faks še kaj naučiti, ne pa da že prideš tja z vsem znanjem.

Kar se tiče fkkt lahko govorim iz druge roke, saj je tam študiral bližnji sorodnik. Eden težjih faksov, kjer je BAJE dosti profesorjev precej pasjih in tudi samo vzdušje na fakulteti (do profesorjev) ni najboljše. Kar se tiče pa zaposlovanja pa je v vsaki panogi enako. Presežki so iskani, povprečneži pa izkoriščani ter redko zaposljivi za nedoločen čas.

Fmf je baje dosti boljši kar se tiče samega delovanja fakultete, profesorji so BAJE korektni, kljub vsemu pa faks velja kot težji, kar pa je pričakovano. Veliko skupnega z matematiko iz SŠ pa ni. Zaposljivost praktično povsod, spet pa potrebno nekaj sreče, da najdeš zase ustrezno delo in okolje.

Sam študiram na FRI (bruc). Ni najlažje, ni najtežje, potrebno je vsaj malo zanimanja ter resnosti. Tudi tukaj ne zamudiš preveč matematike, le da je na čase bolj aplikativna. Ni pa preveč praktičnega dela, na čase se pričakuje kar dosti teoretičnega znanja...

IŠRM je po pričevanjih odlična opcija, če se ne moreš odločiti med matematiko in FRI, dobiš pa najboljše iz obeh svetov. Veliko matematične podlage, ki jo lahko nato praktično uporabiš na čem računalniškem. Imaš pa po 3h letih izbiro nadaljevanja na drugi stopnji, brez diferencialnih izpitov, na večih smereh, kar je velik plus :)

puffs ::

Krneki. Živčnost ti odnese kvečjemu eno oceno. Če ne bo opravila mature na višjem nivoju z levo roko jo bo tempo faksa zelo kmalu prehitel in folk ki se izgubi ponavadi tudi obupa in se prepiše.
Če jo stvar res veseli ji ne bo problem že zdaj popravit ocen. Trdne osnove so priceless.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: puffs ()

Meizu ::

Nehajte se sekirat s to zaposlitvijo. Če greš nekaj študirat z velikim entuziazmom in ker ti je tista stvar, ki jo študiraš res gušt in ti leži, potem imaš kar dobre pogoje, da se zaposliš nekje. Pojdi študirat to, kar tebi leži in se ti zdi ok, ker znaš bit po končanem študiju nadalnjih 70 let delovne dobe globoko razočarana.

Edit: Se pa strinjam z Mohimomm. Dajete ji slabo vzpodbudo in ji vlivate pesimizem. Dejstvo je, da se na faks prideš nekaj naučit. Se izpopolnit. Če bi vsi vse obvladali, potem koristi od faksa ne bi bilo. Če je delavna in pridna, potem ji lahko IMO tudi z ocenami 3/4 uspe zaključit fmf, če je le zavzetna in pripravljena pljunit v roke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Mohimm ::

puffs je izjavil:

Krneki. Živčnost ti odnese kvečjemu eno oceno. Če ne bo opravila mature na višjem nivoju z levo roko jo bo tempo faksa zelo kmalu prehitel in folk ki se izgubi ponavadi tudi obupa in se prepiše.
Če jo stvar res veseli ji ne bo problem že zdaj popravit ocen. Trdne osnove so priceless.

Živčnost je zgolj primer.

Na gimnaziji sem se z profesorjem skoraj skregal da mi je zaključil trojko, ocena na maturi 4, prvi semester matematike na FRI 9.

Torej? Problem v srednji šoli je bila moja nezainteresiranost za neke banalne, nepotrebne naloge, kar je torej posledično vplivalo na same ocene ter pokazano znanje na maturi, kjer bi recimo v primeru, da bi potreboval točke lahko dal od sebe več. Torej če ti je namen zgolj da narediš, lahko greš flegma, lahko se "zazihraš" da boš naredil, ali pa hrepeniš po dodani vrednosti.
Ko sem na faksu opazil, da je drugačen način dela, sem redno hodil na predavanja ter začel "migati", in glede na to da mi je matematika zanimiva, ni bilo nobenih problemov, roko na srce pa tudi na faksu ni bilo pretežko.

Pod črto je rezultat odvisen od zanimanja in potrebe po učenju (Želiš narediti, ali narediti z 10? V katerem roku?) dol pa te vleče lenoba in nezainteresiranost(Hodiš na predavanja? Vsaj poskušaš slediti snovi?), sposoben pa je po mojem mnenju vsak.
Se pa strinjam, osnove so potrebne, vendar zame osnova ni številčno podana ocena, ampak razumevanje samega principa dela, ki ga upravljaš. Kaj ti pomaga če znaš rešiti nemogoč integral, iz neke konkretne naloge pa ne razumeš kako računati ploščino pod krivuljo? Kaj ti pomaga pomnenje sintakse celotnega programskega jezika, če ne razumeš principa rekurzije? Kaj ti pomaga definicija fotosinteze, če ne ločiš debla od lista?

Pomembno je razumevanje in veselje, to pa nato nadgradiš z lastnim razmišljanjem in dodano vrednostjo, ki ti jo ponudi poglobljen predmetnik na faksu.

puffs ::

Ja, kaj ti pomaga definicija fotosinteze, če ne ločiš debla od lista.. Mislm :D i'm finished here. Foxie vso srečo z maturo ;) moj nasvet ostaja da je dobro znanje najmanj kar lahko narediš zase če prihajaš na fmf. Cu 8-)

Double_J ::



Sprobi če si kej talenta, eto malo zabave...
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Mavrik ()

drejc ::

Mislim da če vzameš faks kot to, da te najbolj nauči delovnih navad (in da "ti odvzame kladivo ko vidiš žebelj") in failov v življenju ter uspehov je FMF kar pravšnji. Je pa res to hell on earth v smislu da ni potreben - samo - talent ampak tudi hardcore švicanje že aprila za pisno ustni pomladni rok oz celo leto če hočeš opraviti pisni del z kolokviji (ustni se opravljajo ustno 45min-1h intenzivne možganske vadbe).

Je pa res da prfoksi so kar prijazni, nalašč ne mečejo in govorilnih ur so veseli saj jih študenti zelo malo pokoristijo.

Povprečje opravljanja precej nadarjenih diplomantov na FMF je 5-7 let...verjetno se je z bolonjcem malo umirilo.

Če si ziheraš ti predlagam da opraviš VSŠ in potem prevekslaš na UNI/bolonjski mag, ko diplomiraš.

Za službo se ne boj...jo dobiš vsaj na inštitutu že med študijem.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

galu ::

Double_J je izjavil:



Sprobi če si kej talenta, eto malo zabave...


jao, to je tako kot učenje gemblanja...
Tako to gre.

Glodko ::

Če se spomnim mojega vpisa v prvi letnik FRI-ja, mi je ostalo v spominu predvsem to, da nisem sploh vedel v kaj se podajam. Pa ni to mišljeno v negativnem smislu.
Če si nadpovprečna v matematiki, če si pomožnosti dobila kakšne nagrade na tem področju (ali pri fiziki) in je matematika tista, ki te drži pokonci ob treh zjutraj potem se vpiši. Ampak bo zahtevalo to od tebe ogromno odrekanja in sprotnega dela.

Bo pa na tvoj uspeh vplivalo še študentsko življenje, profesorji, sreča in nenazadnje tudi kako znaš prenašat poraze, ker če imaš v SŠ matematiko 5 nikjer ne piše da boš na faxu jo imela 10 (sam sem v prvem izpitnem obdobju naredu samo 1 izpit =).

PS: Pomoje ne bo škodilo če se pozanimaš in greš v prvi letnik na nekaj predavanj, tako boš dobila dosti bolši občutek kot na informativcih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glodko ()

Pegaz ::

S pravim načinom razmišljanja se da narediti skoraj karkoli. Če imaš na faksu v glavi še vedno software iz srednje šole, ti bo težko uspelo na kakšnem težjem faksu. Razen, če si res močno nadpovprečna, a takih ni veliko.

Enostavno narediti moraš miselni preskok. Po mojih izkušnjah večina srednješolcev misli, da že imajo pravo miselnost za faks, ampak po parih mesecih 1. letnika se pokaže drugače. Kako narediti tak preskok? Preberi si izkušnje ljudi, ki so ga. Npr. tole je en dober blog post.

Jaz se nisem na tehniški gimnaziji učil skoraj nič, le toliko, da sem dobival petke. Nekaj časa sem delal, a kar dosti časa zapravil za igre in podobno. Sedaj na faksu (1. letnik IŠRM, na FMF in FRI) sem spremenil način razmišljanja in se malo bolj resno lotil stvari. Zaenkrat gre kar dobro, povprečje je nad 9 in na teden naredim cca 20 ur za programersko firmo.

Je boljše imeti delavno in aktivno življenje, kot pa ves čas zabušavati z igrami, filmi ali pijačo, kot to dela dosti študentov? Meni sigurno. Imeti nekaj denarja na računu in biti finančno neodvisen je pa sploh neprecenljivo.

Narediti se da vse in če se naučiš imeti kakšno trenutno neljubo stvar rad, stvari postanejo lažje. "Prihodnja ti" ti bo hvaležna. :)

foxigirl ::

Pozdravljeni:)
Mature še nisem opravljala, ker sem letos zadnji letnik. Ampak problem je bolj v tem,da moramo do 8.3.2011 že poslati vpisnice. :) Drugače pa grem matematiko opravljat na višjem nivoju.

oracle: ufff:) jaz želim študirati splošno KEM; ker je v lj kem.tehnologija vš program:S no,saj bom zdaj med počitnicami pogledale še druge smeri:) tudi v 1.letniku si večinoma po drugih predavalnicah? Ker tista kjer smo imeli informativnega(aškerčeva)mi je res bila neudobna nekako,nvn nisem se počutila glih najbolje:)

puffs: matura še prihaja ja..upam da bom čimbolje odpisala:) kaj pa drugače študiraš?:)
pa hvala za lepe želje:) Tudi tebi uspešnost pri tvoji poti;)

overlord_tm : hvala za vse uporabne informacije:) nekako se mi zdi, študij računalništva&matematike še bolj zanimiv,ampak tiste številke na koncu so mi pa vseeno nekako "strašne":D hvala še enkrat,mogoče pa še kdaj srečamo na FMF-ju;)

tony1 : hehe,poznam ta občutek glede lab.vaj:) meni so npr. ene všeč,druge pa tako dolgočasne..ampak nvn no,saj dosti časa mi več ni ostalo:S bom se prepustila toku časa:)

Mohimm : prav resnično si napisal,da je odvisno vse od posameznika. ampak če bom uspešno vpisana na enega izmed teh faksov,se želim potruditi in dokazati sama sebi,da zmorem,ker nočem x-let študirati.Hočem čimprej končati študij in najti službo,da si bom lahko ustvarila boljše življenje,kot pa ga imam zdaj.:) ampak zaenkrat so to vse le še želje..
Glede profesorjev se pa strinjam,ker se podoben občutek dobila na informativnih. Ker tisti profesor na FMF je zares tako sproščeno razlagal pa vse to:)
Za IŠRM bi rada izbrala zato,ker bi poleg MAT se učila še nekaj uporabnega,mislim da znanje računalništva uporabno na večih področjih. Drugače pa tako veliko časa preživim za računalnikom in tak bi spoznala še nekatere stvari,ki so mi zdaj skrite:)
Hvala za vse napisano,pa uspešen študij na FRI-ju;)
O tem razumevanju bi se našlo še dosti besed:) Maš čist prav, da ni vse v ocenah,ampak v tem kako razumeš. Že sedaj v SŠ imam v razredu nekaj takših "primerkov",ki pomoje zares ne razumejo,ampak potem vidiš,da vseeno imajo 5.. Prav smešno mi je včasih,ko je eden izmed teh pri tabli,pa ga/jo profesor sprašuje,pa govori nekaj čist tretje:) SMEH:)
Drugače pa nvn kaj bi imela od tega,da bi vse dneve prespala in pohajkovala po LJ,ko pa lahko greš na predavanja in od tam odneseš kar precej znanja:) Mislim da sem ta tip človeka,ki si dosti zapomni pri poslušanju,tako da tega ne nameravam izpustiti. ;) HVALA še 1x;)

Meizu : glej,nočem končat študija,potem pa bom dobila zaposlitve na tem področju:S in bom morala delati čisto nekaj tretjega:) Drugače pa sem se pripravljena odpovedat žuriranju pa temu,samo da bi čimbolj uspešno končala študij:) Ko si nekaj želiš,mislim da se ni tako težko odreči temu;)

Double_J : za to nalogo bi jaz izpisala vse denarne izgube za vsako možnost,in tako na hitro mislim,da bi bilo najbolje da naj ostane v podjetju,in ko bo bolj D. prepričana o njegovi krivdi,ga naj odpusti:P

drejc : Hvala za informacije:) Drugače pa mislim,da na VŠ program glih ne bi šla:)

Glodko: mislim,da večina od nas je še vedno neodločenih, ko se more odločiti za faks:) ker se mi zdi,da to vse teče prehitro in da moraš že marca,ko se ti sploh ne sanja kaj bo na maturi,oddati vpisnico?! no vsaj jaz tako mislim..

Pegaz : opa,si pa priden študent(A)+ še fant si!!:)
Jaz komaj čakam faks,ker bom tako nekako bolj samostojna(ne bom v bližini staršev,bom imela mir pred njimi,spoznala nove ljudi)in pri tem dosegla zadane cilje:)
1letnik gimnazije sem bila odl,potem pa sem v 2. in 3. popustila,po resnici povedano slaba družba in to.. in sedaj v 4.letniku,pa spet nekako v "formi" imam voljo za učenje, in sem med pdb in odl uspehom. še pri jezikih(ki mi ne ležijo) dosegam ocene, katere sem včasih le sanjala:)
Upam,da bom vsaj v mali meri kakor ti:)
Drugače si imel dosti izkušenj z računalništvom pa to?:)

zee ::

glej,nočem končat študija,potem pa bom dobila zaposlitve na tem področju:S in bom morala delati čisto nekaj tretjega:) Drugače pa sem se pripravljena odpovedat žuriranju pa temu,samo da bi čimbolj uspešno končala študij:) Ko si nekaj želiš,mislim da se ni tako težko odreči temu;)


Časi so žal taki, da ne moreš ravno izbirati, kaj/kje boš delala po diplomi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

foxigirl ::

zee: to je prekleto res,ampak se bom pustila presenetiti. upanje umre zadnje;)

Kostko ::

Kar se tiče študija (sam govorim za področje računalništva, ampak bi rekel da to velja za vsa področja), je daleč bolj kot odlične ocene v srednji šoli pomembna radovednost in volja. Sam v srednji šoli nisem bil ravno največji odličnjak, stvari, kjer je bilo potrebno prežvekovati neke ogromne količine informacij brez razumevanja, me niso preveč zanimale. Veliko bolj sta me zanimala matematika in računalništvo, tako da sem te stvari tudi sam raziskoval (ironično tudi pri srednješolski matematiki nisem imel ravno najboljših ocen, no v zadnjem letniku se je to malo popravilo; sem pa kar nekaj delal na področju računalništva, to abstraktno razmišljanje veliko pomaga na sploh).

Na faksu (FRI UNI, nebolonjski program) so me v 1. letniku matematični predmeti res pritegnili in takrat lahko rečem, da sem naredil tudi tisti preskok v miselnosti. Tako da to je šlo z voljo in delom in povprečje sem imel nad 9. Vsekakor se na faksu zahteva drugačen način razmišljanja in veliko več dela ter angažiranosti kot na srednji šoli. Ampak to je meni ustrezalo veliko bolj, kot pa tisti način iz srednje šole. Pa večja svoboda je tudi fajn ;) Sam trenutno pišem diplomo, imam za naslednje leto ponudbe za delo v laboratorijih kot MR, s skupino ljudi sodelujem pri nekaterih družbenokoristnih projektih, ki s pomočjo tehnologije poskušajo izboljšati komunikacijsko infrastrukturo in socialni vidik le-te, delam v svoji programerski firmi in začuda mi še vedno ostane prosti čas, kjer lahko uživam v spoznavanju novih ljudi in krajev. Vse je v organizaciji, željah in volji :)

Torej, kot omenjeno na začetku, če imaš radovednost in voljo, boš v raziskovanju čudovitih kompleksnosti, ki so življenje, preprosto uživala. Spoznavanje fascinantnih konceptov na veliko različnih področjih (recimo računalništvo in matematika se prepletata s številnimi drugimi področji, npr. bioinformatiko in računsko biologijo, ki sta meni precej všečni) in aplikacija teh konceptov v praksi, za izboljšanje sveta okoli nas. Vsega tega je zmožen prav vsak. Na žalost ima vsak študij kakšne precej zoprne cvetke, tudi računalništvo, ampak čez njih že prideš, ne skrbi nič ni tako težko da bi bilo nemogoče. Bistvo je v tem, da se sam angažiraš in si pogledaš stvari tudi mimo tega, kar se dela na faksu.

In s takim odnosom se ti za službo ni treba bati. Če je morda v Sloveniji res tako kot pravi zee (pa v resnici ni čisto tako črno, če si ja odločen, veš kaj hočeš in veš kako priti do tega - ne skrbet, s takim znanjem se ne rodimo, to pride z izkušnjami pri spoznavanju in sodelovanju z novimi ljudmi in spoznavanju drugačnih razmišljanj - se da marsikaj doseč tudi v naši banana republiki, seveda ne sam ampak v skupnosti podobnomislečih), še vedno ostanejo možnosti za razširjanje obzorij v tujini. To zadnje je itak koristno tudi sicer, da se malo spoznaš z morebitno drugačno miselnostjo.

Glede na to kar si napisala v teh postih mislim, da imaš taprav pristop, ki ga veliko študentom manjka. Tako da vse kar lahko rečem je: pogumno naprej! ;)
Human stupidity is not convergent, it has no limit!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kostko ()

puffs ::

Fiziko 8-)

PNG ::

zee je izjavil:

@tony:
Jaz sem poštudiral, da študij biokemije ni zame, enkrat v tretjem letniku študija. Potem pa sem vseeno zaključil, ker sem bil že tik pred koncem.

Glede mature pa kemija s 5, matematika pa s 6.


Enako, heh. Diplomiral na FS, pa me sploh ne zanima, raje doma programiram, magisterij pa poleg delam ker se mi pač splača biti študent.

EDIT: Aja, še tole. Napačna vprašanja si postavljaš, če po forumu sprašuješ kaj bi raje šla. Osebno, če bi lahko izbiral še enkrat, bi šel na FMF. Sploh glede na to, da mi je edino veselje na mojem faksu bila fizika in matematika, ki je je sicer bilo ogromno, a vseeno ne dovolj da bi potešili moj firbec. Da ne boš na koncu kot jaz, ko sem delal FS, hodil pa poleg na predavanja na FNM :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PNG ()

žana ::

Živjo! :D no, da še sama kaj koristnega zvem :D sem bodoča študentka uporabne matematike na FMF :) tudi sama sem bila na informativnem dnevu in mi je bilo zlo všeč.
Šolam se za ekonomskega tehnika, moj uspeh je odličen, tu pa tam pade kaka štirka (športna ali slovenščina), po večini mam pa vse 5. Matematika je moj najlubši predmet, imamo pa tudi poslovno matematiko ki mi pa tudi ni teška. Ne diši mi pa teorija, je precej ne maram, ker se rada naučim kaj konkretnega in uporabnega, ne pa buljenje v knjiho.
še ima kdo kakšen nasvet za mene? :)

PNG ::

Ja, ne vpiši se na FMF. Vsaj na podlagi tega, kar si napisala sodeč.

čuhalev ::

Če teorije nimaš rada, ljubljanska matematika ni zate, saj predvladujejo teoretični matematiki.

žana ::

hehe, sem se že vpisala :) tako da je kar je. kako se pa vam zdi povezava med ekonomsko šolo in študijem matematike? podlage ubistvu tako ali tako ne bi mogel nihče imeti ne vem kako veliko a ne.

hja, teorija res ni zame, sam še vseeno pa vedno vsaj 95% teorije znam kar zahtevajo, vendar me mineva, le še maturo spravim skozi. bolj mi leži učenje z razumevanjem, vpogledom. mislila sem se vpisati tudi na ekonomski fax, sam potem ko pa vidim da se jih toliko kot Rusov tja vpisuje, me pa odbije. Poleg tega gre večina le zato da pač nekaj študira in da so sprejeti. Prideš pa v predavalnico za 400,500 ljudi, ti pa preko mikrofona razlaga. mi ni najbolj človešk to.

sherman ::

Nek profesor na FMF pravi tako :):
“Koristno je vedeti teorijo. Vi mislite, da se hecam, ampak je res. Enkrat
med drugo svetovno vojno so nekje v Ukrajni eni partizani zajeli nekega
človeka in so ga hoteli ubiti, čes da je izdajalec. On se je pa branil: "Ne,
ne, jaz sem matematik, politika me ne zanima." Eden od partizanov mu je potem
rekel, da naj, če je zares matematik, izpelje Lagrangeovo obliko ostanka pri
Taylorjevi vrsti. Matematik jo je izpeljal in so ga izpustili. Enkrat kasneje je dobil
Nobelovo nagrado za fiziko. Vidite otroci, teorija vam vedno prav pride.”


Sicer je pa ta delitev malo brezveze. Na teorijo in prakso namreč.

McHusch ::

A to je bil magajna? :)

žana ::

hehe ja, potem pa bom mogla najti bolši način, da se jo bom usaj z veseljem učila, namest da se silim :)

overlord_tm ::

V srednji se gre ta delitev na teorijo (tisto kar se vam zdi nepomembno) in prakso (znanje receptov, ki so v resnici nepomembni). Na faksu ti tudi na pisnem izpitu velikokrat pride prav znanje teorije, ker se da marsikatero nalogo z malce znanja teorije zelo preprosto resiti, ce gres pa po receptu pa lahko racunas eno uro ko majmun, pa ne bos fertik.

tony1 ::

McHusch je izjavil:

A to je bil magajna? :)


Seveda je Magajna :D

foxigirl ::

Pozdravljeni :)
Oglašam se po zelo dolgeeeem časuuu:))
Matura je uspešno opravljena,ampak ne glih najbolje.. Skoraj pr vsakem predmetu mi manjka 1-3% do višje ocene.. KRIZA,kaj naj drugo rečem.. :/ :)
Sedaj le upam,da bom vseeno vpisana na študij finančne matematike. I HOPE SO :)
Je mogoče še kdo v podobni situaciji??:)

žana ::

Živjo! :) koliko pa imaš drugače ocene če ni skrivnost? Ker potem lahko pogledaš omejitev preteklih let, ker bo tudi to leto verjetno isto. Samo ti si na gimnaziji a ne? Jaz sem na strokovni 4.letni naredila z zlato maturo, pa se bom isto lotila FMF :) praktične matematike :)
Če ti kaj pomaga.. do 23.7. nam pošljejo pisni sklep, torej če si sprejet. Nato pa od 25.7. do 17.8. poteka vpis sprejetih :) LP!
Play music with real instruments.

žana ::

Sem še brala vaše pogovore za nazaj in kar se tiče izgleda fakultet, predavalnic... menim, da to tudi malo prispeva k vsemu temu.. če je lepo urejeno in tako naprej, je tudi bolj privlačno :)
mene so na FMF informativnem bolj prepričali, kot pa na ekonomski in FRI.. niso se hvalili in takoj sem videla, da pričakujejo resno delo, tudi predstavitev je bila bolj človeška v primerjavi z EKN in FRI, ko so govorili na mikrofon v GRANDE predavalnici..poleg tega je bilo največ hvaljenja na EKN s tem študijem v tujini in povezavami v svetu...mislim saj je fajn, mega, super a ne..vendar jaz sem tam nisem "našla" kot ena številka med Kitajci ali Rusi, ko jih je pa toliko. :)
Play music with real instruments.

bluefish ::

Tista predavalnica ne FRI/FE (domnevam, da govoriš za P1 - direktno desno od vhoda) niti ni tako velika. Mikrofon pa uporabljajo tudi v nekaterih manjših. Skratka, to ni ravno nekaj, po čemer bi sodil faks.

žana ::

Ja to je ta predavalnica. Hehe ja zame je bila kar velika v primerjavi s FMF..ne, da se ne bomo narobe razumeli, nisem sodila po tem, ker sem se že prej odločila kam se vpišem. Samo ni mi bilo všeč, to je vse :)
Play music with real instruments.

foxigirl ::

Moje ocene so slabše od tvojih :). Jap,gimnazijo sem končala. Dosegla sem 22/31 (splošna matura). Nisem glih zadovolna,pa še na vpogled bom šla, ker mi pri 3-predmetih manjka 1-3% do višje ocene.. Drugače pa sem pogledala omejitev iz prejšnjih let (prejšnje leto FM-72,25točk). Na dijaškem mi je izračunalo, da imam glede na sedanje rezultate 86,3 točk. Nvn, če naj pričakujem vpis na prvo željo ali ne:/ No, ti pa se ti tako ali tako sprejeta:) Pa čestitam za maturo;)
Že do 23.7? :O Sem mislila, da kasneje. Na šoli so rekli da 10dni od 13.7., ampak sem mislila da imajo v mislih delovne dni:)
lp

žana je izjavil:

Živjo! :) koliko pa imaš drugače ocene če ni skrivnost? Ker potem lahko pogledaš omejitev preteklih let, ker bo tudi to leto verjetno isto. Samo ti si na gimnaziji a ne? Jaz sem na strokovni 4.letni naredila z zlato maturo, pa se bom isto lotila FMF :) praktične matematike :)
Če ti kaj pomaga.. do 23.7. nam pošljejo pisni sklep, torej če si sprejet. Nato pa od 25.7. do 17.8. poteka vpis sprejetih :) LP!


Seveda prispeva :) Jaz osebno sem se bolje počutila na FMF, kot pa na FKKT. Tudi profesor, ki je bil na informativnih na FMF je bil bolj sproščen, govoril je bolj iz izkušenj, kot pa tisti profesorji na FKKT, ki so se mi zdeli nekako "napiflani". No nvn,pač moje osebno mnenje:)
In kot praviš ti - lepo urejeno in tako naprej,je tudi bolj privlačno - se absolutno strinjam s tabo :)

žana je izjavil:

Sem še brala vaše pogovore za nazaj in kar se tiče izgleda fakultet, predavalnic... menim, da to tudi malo prispeva k vsemu temu.. če je lepo urejeno in tako naprej, je tudi bolj privlačno :)
mene so na FMF informativnem bolj prepričali, kot pa na ekonomski in FRI.. niso se hvalili in takoj sem videla, da pričakujejo resno delo, tudi predstavitev je bila bolj človeška v primerjavi z EKN in FRI, ko so govorili na mikrofon v GRANDE predavalnici..poleg tega je bilo največ hvaljenja na EKN s tem študijem v tujini in povezavami v svetu...mislim saj je fajn, mega, super a ne..vendar jaz sem tam nisem "našla" kot ena številka med Kitajci ali Rusi, ko jih je pa toliko. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: foxigirl ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FRI ali IŠRM

Oddelek: Šola
102783 (2211) Yacked2
»

FMF, FS ali FE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
599314 (7235) A120
»

Gimnazija ali srednja računalniška

Oddelek: Šola
296120 (5106) urosz
»

FMF+FRI (IŠRM) vs FERI (RIT)

Oddelek: Šola
213679 (2786) Isotropic
»

FMF-razlika med čisto in praktično mat. (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7215633 (12601) žana

Več podobnih tem