» »

Kako dati računalniku umetno dihanj?

Kako dati računalniku umetno dihanj?

Yohan del Sud ::

Prejšen teden sem se odpravil v štacuno in nabavil kar bi vsak povprečno polpismen Slo-techer:D (Duron 600, abit raid ka7, deskmaster 30gb in gforce mx).
To je bilo seveda treba proslaviti in se podkrepljen s kakšnim pivom preveč začnem špilat z biosom.
Grem, prestavim mutiplikator - nič zaklenjeno.
Grem, prestavim fsb (malo sem slabo prebral lunijev članek pa sem ga nastavil na 125:8))
- se ne zbudi več. Niti do biosa. V hipu sem postal trezen z usranimi gatami
8-O, vendar mi ga je po kakih petnajstih poskusih in prešvicani uri uspelo oživeti. Zdej biosa niti šlatam več ne.

Pitanje (prvo od mnogih), kako oživiti tak računalnik, če si neki v biosu zajebu, pa noče naložit niti do tja? Obstaja nek bios reset svič se mi zdi pr tej plati?

yjj ::

FSB je na Duronih največ 110 zaradi 2x hitrosti le tega. Čehočeš navijati poriši proc. , tako boš odklenil faktor pomnoževanja. Skratka poglej članek!

Lucio ::

Če se ti noče več zbudit, niti do BIOS-a probaj naslednje:

Vzemi ven baterijo ter prestavi jumper od CMOS RESET. Pritisni knof (ugotovil boš da se ni zgodilo nič) - -to je mormalno, potem prestavi ponovno jumper na default vrednost dej noter baterijo, iztakni napajalni kabel iz elektrike in še parkrat stisni knof od mašine.

Sedaj priključi ponovno na elektriko in vse bi moglo delovat 8-)- vsaj pri meni je ko sem na istem sistemu, la grafična je V5 5500 malo pretiraval na nastavitvah od rama in se mi sploh ni več zbudu.



Glede hastavitev v BIOS-u pa le šari naprej, saj le tako lahko najdeš zgornjo mejo tvojega procesorja.

Moje izkušnje z dotično ploščo in procesorjem so sledeče:

Mnogokratnik: 9,5

FSB: 105

Core voltage: 1,85

I/O Voltage: 2,40



Pa en veeeeeeelik ventilator, ki piha vanj in GOrb na procesorju.



LE POGUMNO NAPREJ:D

Yohan del Sud ::

Hvala Lucio, mal je kompliciran ampak bo že. Ma še kdo kšn predlog?

Pitanje dva. Na procesorju je en defolt hladilnik in en defolt noname ventilator. Kako stvar odtranim da vidim kaj je spod, oziroma s čim si pomagam (šraufciger, pincete, dinamit >:D), oziroma na kaj je treba pazit. Dal so zdraven zelo skopa navodila, jaz pa neki profi res nisem. (A se opazi :\.)

TuXterrestrial ::

EJ!

Nobene baterije ven dajat. Samo izštekaš napajalni kabel in prestaviš jumper ki je opisan v navodilih (bios reset) za sekundo potem pa ga prestaviš nazaj.

alien-w ::

sicer ne poznam socketaA (duroni) samo verjetno je kasen zatic, ki to zadevo odstrani! Mal preglej pa bo.

Reso ::

Sam tm k ti pise zravn jumperja ccmos reset das tist jumper vn al ga pa premakns mal bl dol. Prtisns gumb za vzig, ti nc ne nardi, pol pa das jumper tko k je bil na zacetku pa zacne delat.

Kabla ti ni treba nc izklaplat!!

luni ::

Ok, kompletna navodila za resetiranje BIOSa za tvojo plato:
1.) izklopi napajalni kabel ( ne samo izklopit racunala, razen ce nisi ElektrikMen ),
2.) na plati lociraj CMOS reset jumper ( poglej v navodila ) in ga premakni v pozicijo 2-3 ( ponavadi je na 1-2, sej bos pogruntal ko bos videl ),
3.) priklopi napajalni kabel ter parkrat pritisni gumb za priklop, zgodilo se ne bo nic ampak ne panicari,
4.) ponovi 1.)
5.) ponovi 2.), vendar v obratni smeri, torej vrni jumper v prvotno stanje
6.) prikopi napajanje ter zakurblaj komp

Mimogrede, z BIOSom se bos kr sreceval, pa naj te bo se tak strah. Drugace svojega kompa ne bos izkoristil... zal!

Glede odstranitve hladilnika pa tako:
1.) hladilnik je kvadratne oblike in ima po sredini klipsno z dvema zaticema, klipsna ima na eni strani navadni zatic, s katerim se ne mores zezat, na drugi strani pa je ponavadi malo vecji nastavek na prst...
2.) spravi se na slednji del klipsne ter jo potisni navzdol ter navzven ( proc od ZIF socketa ), dokler ne skoci ven
3.) odstrani hladilnik

Ok to je to. Pa BTW, welcome to comunity :)
Artificial Intelligentia

Lucio ::

Meni dokler nisem vzel baterije ven se mašina ni zbudila, to je dejstvo.
Vem pa da ta služi le za datum in uro ter nastavitve biosa.

Posredujem samo moje izkušnje in upam da bom komu pomagal8-).

Yohan del Sud ::

thnx for navodila.

boste obveščeni o razpletu.

KamikazA ::

Ne vem kako je to pri Abitu, ampak pri vseh platah ki sem jih imel (od P2 naprej) je zadostoval sledeči postopek: ko se karkulator ne zbudi več ga ugasneš, počakaš par trenutkov, da se ustavi disk, pritisneš in držiš F10, ter prižgeš čarunalnik. Računalnik se prižge z originalo frekveco CPU-ja.

Drugač pa preveč komplicerate z resetiranjem BIOS-a. Prestavis jumprer v pozicijo clear CMOS, počakaš par trenutkov ter prestaviš jumprer v prejšno pozicijo.
S tem ko prestaviš jumper odklopis baterijo in napajanje biosa kratko spojiš z maso.
Pa pazite da v poziciji ne prižgete računala v poziciji clear CMOS, ker gre mamaplata rkom žvižgat in kosom pet(preverjeno).

Yohan del Sud ::

Heh luni, it' alive, it's ALIVE.....

Hvala za zelo podrobna navodila...

Rock stable @1006

Tako sem ponosen, šmrc...

Alec999 ::

KamikazA >> in potem svizec zavije cokolado .. ane :D



mislm k ti izklopes rac. odklopes vir elektirke napravam .. med njimi tudi tipkovnici ...

tipkovnica brez elektrike nima nobenga ampak res nobenga ucinka ... k s tem k ti prtiskas na tipke posiljas elektricne signale ... ker pa ti ugasnes elektriko .. ni vode spljoh... razen ce ma tvoja tipkovnica noter baterijo .. al pa res o kalkulatorju govoris



pa se bi lohka komentiru .. tist tvoj resetiranje biso-a z jumper-jom pa se mi na zalost mudi

KamikazA ::

Se opravičujem. Mogoče sem zadevo res malce nerazumljivo opisal, ampak to zaradi razburjenja ker sem se končno registreru :8)(stran spremljam že od začetka njene zgodovine) in sem moral takoj zapametovat mal na tabli.

No stvar je pa taka!
Prvo odgovor na tvojo trditev da v tipkovnici ni elektrikeke ko je računalnik ugasnen. Če si (upam) ponosni lastnik ATX ohišja maš v tipkovnici +5v napetosti tudi ko je računalnik ugasnen. Dokaz: vklop računalnika preko tipkovnice (prej je treba še jumper prestavit).

Evo če mi pa ne verjameš da se stvar po zgoraj opisanem postopku ne deluje, si pa lahko ogledaš zadevo v navodilih MSI-jeve matične plošče MS-6163 Pro (navodila najdeš na njhovi domači strani) na strani 3-29.
Piše pa takole: If you set the CPU Ratio and CPU Frequency to be too high, and sistem will not turn on, then restart system. Pres "F10" until bot up. This will set the default setting.

No tko so napisal pri MSI-ju, od tadruge plate pa ne nejdem bukle ker je blo tam mal drugače napisano.

Za uno z jumperji se mi pa ne da z bukle prepisovat, bo že počakal.

Pa en lep pozdravcek vsem skupaj!

RudeBw ::

Hej KamikazA, to ime si najbrz nisi čisto slučajno izbral:\?

KamikazA ::

Čisto slučajno pred šestimi leti za potrebe mIRC-a. 8-OČe te slučajno zanima.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moč napajalnika

Oddelek: Strojna oprema
393640 (3084) #AzZey
»

Sesul sistem!

Oddelek: Navijanje
471671 (1183) blblb
»

Restart biosa

Oddelek: Navijanje
7882 (826) The B
»

"flashanje" BIOS-ov

Oddelek: Pomoč in nasveti
371907 (1482) cultko
»

Racunalo se ne zbudi

Oddelek: Navijanje
7970 (899) chucki

Več podobnih tem