» »

Ustanovitev s.p

Ustanovitev s.p

mrboss ::

Pozdravljeni!

Zanima me, glede s. P-ja če se ga splača odpreti. S. P bi biu kombi prevoz z razdaljo v eno smer 1000km. Prostora bi bilo za 7 ljudi in 50 eur cena v eno smer. Kombi bi bil vedno povn za obe smeri sepravi 100 eur na osebo, kar pomeni 700 eur na teden. Od tega se odštejejo stroški za bencin in kar pač spada zraven cca:250 eur kar pomeni 450 eur dobička na teden brez stroškov s. P, ki pa me tudi zanimajo okvirni koliko bi me prišli, če mi kdo zna pomagati.

Hvala in lep pozdrav.
  • polepsal: Mavrik ()

Furbo ::

Potem je še treba odplačevati/amortizirati kombi, kar je tam jurja na mesec, računovodski servis, telefoni, itd, ostane slaba plača.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

kalko ::

Ne pozabi še na licenco za opravljanje prevozov v cestnem prometu, zavarovanje potnikov, ... se je kolega hotel iti podoben biznis, pa je na koncu obupal. Precej pogojev moraš izpolnjevati, če hočeš legalno prevažati ljudi.

fosil ::

Treba je upoštevat da dejansko bi delal samo 2 dni na teden.
Torej se greš lahko zraven še kakšen biznis.
Kakšnih posebnih stroškov s.p. nima, razen računovodstva, kar je okrog 100 eur na mesec. Pa seveda če je to tvoja edina služba, si moraš plačevat prispevke, kar je mislim da okrog 300 eur na mesec.
Zna bit edino en problem. Ko dosežeš letni promet 25.000 postaneš zavezanec za DDV, kar pomeni da moraš obračunat 20% ddv. Odvisno sedaj komu izstavljaš račune. Če so to firme bi verjetno lahko izdal 50 eur + ddv, če pa gre za fizične osebe pa bi to pomenilo dvig cene.
Tako je!

Kurzweil ::

Kar se kombija tiče imaš:
Zavarovanje avtomobila
Registracija
Vinjete
Bencin
Zavarovanje potnikov
Verjetno še zakup kakšne garažne hiše

Kar se dajatev tiče boš moral:
Plačati 280 minimalnih prispevkov, kar pomeni penzija MINIMALNA
Računovodstvo za tako "majhen" promet vsekakor ni 100EUR bi rekel da 50EUR
Birkoracija, telefon in seveda vsi tvoji stroški, kajti če greš 1000km stran boš najmanj 2-3 spal, jedel,...

Mislim, da ni tako preprosta računica kot se ti zdi, res ja da lahko za začetni kaptial prišteješ 4500EUR subvencije, če se podvizaš za njo...

V primeru da odpreš mi prosim javi na ZS, v poletnem času ti zagotavljam 5 prevozov kar se mene tiče in še kakšnega za kolege, gre predvsem za festivale, koncerte, morje, je pa tudi nekaj bandov, ki smo jih prej vozili z rentanimi kombiji... kakorkoli javi če bo!

valvoline1 ::

Če hočeš opravljat redni mednarodni prevoz so hude zahteve. Mislim da najprej morš dobit državno dovoljenje za opravljanje rednega prevoza do željene destinacije. Tu se plačajo mesečne ali letne dajatve za to.In ni mus da boš dobu dovoljenje za željeno destinacijo če so kvote popolnjene.
Če dobiš pa morš sestavit fiksni urnik časa odhoda in prihoda itn.Štarta se vedno iz glavnih avtobusnih postaj(v primeru rednega mednarodnega prevoza) pa še tu ti kasirajo provizije za prihod in odhod. Precej,precej zajebancij je in ni tako enostavno kot si nekateri zamišljajo.

mrboss ::

ahaa ahaa. hvala vm za informacije. bo treba malo premislit.

PRST ::

Poglej, čisto odkrito. Sam imam s.p. Bolj kot boš razmišljal ali se ti splača ali ne, slabše bo. Vsak posel ima določeno stopnjo tveganja uspeha in dokler dejansko ne probaš ne boš 100% vedl ali se ti izide ali ne. Pozanimaj se kako je z dovoljenji oz. kaj sploh rabiš za opravljanje takšnih prevozov. Cca 2800 uer/mesec v osnovi niti ni tako slabo (mesečno prispevki cca. 300, gorivo 280, računovodstvo 100...) . Kolikšna je BILA tvoja plača boš zvedel šele naslednje leto ob davčnem obračunu. Poleg tega si zavezanec za DDV.

Furbo ::

Gorivo in tunelščine ima on bolj 1000EUR na mesec (če gre 4x) kombiji kurijo po 10l/100km, če se jih pritisne po AC še kaj več.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

Če hočeš opravljat redni mednarodni prevoz so hude zahteve.
Kaj pa če kombi, skupaj s šoferjem, oddajaš? Vsakokratni potniki najamejo kombi s šoferjem. Pač se ne oglašuješ kot redni mednarodni prevoz.

O.

fosil ::

Redni mednarodni prevoz se meni sliši, kot da če bi vozit na neki redni liniji z avtobusne postaje.
Tako je!

edinccek ::

Pozdravljeni, vem da je bilo ze kar precej napisanega na to temo, ampak zgolj predvidevanja kaj vse potrebujes. Je morda kdo tukaj, ki je dejansko šel skozi ta postopek pridobivanja vseh licenc in ostalih listin in bi mi znal iz prve ali druge roke povedat, kaj vse potrebujem za odprtje sp. za prevoz do 8 oseb, kako dolgo je moral cakat na izdajo licenc in kolko ga je to stalo. Delo bi se opravljalo vecinoma na relaciji Maribor - Wildon. Predvidoma vsak dan. Hvala za info.lp

ZaphodBB ::

Nekaj dobrih nasvetov in precej strašenja...

Jaz bi OPju svetoval, da naj se vsekakor posvetuje s kakim drugim prevoznikom ali več njimi. Nadalje bi mu svetoval, da naj se vsekakor preizkusi v svetu podjetništva, saj se bo v najslabšem primeru veliko naučil. V najboljšem, pa bomo bogatejši za še eno samostojno gospodarsko osebo.

Invictus ::

Pojdi na eVem točko pa se tam pozanimaj.

Boš vsaj dobil informacije iz prve roke, ne tako kot tu, rekla kazala ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

ZaphodBB je izjavil:

Jaz bi OPju svetoval, da naj se vsekakor posvetuje s kakim drugim prevoznikom ali več njimi.
Saj lepo, da mu svetuješ, ampak OP je v treh letih od vprašanja verjetno že pozabil na svojo sijajno zamisel;)

ZaphodBB ::

No ja, če že obujamo mrtva... OP si še tu? Kaj se je potem zgodilo?

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:

Pojdi na eVem točko pa se tam pozanimaj.

Boš vsaj dobil informacije iz prve roke, ne tako kot tu, rekla kazala ...

Jaz pa svetujem, da se o čim več rečeh (o katerih se pač lahko) pozanimaš že preden greš na eVEM. Za eVEM prihraniš vprašanja, na katera odgovorov ne najdeš nikjer drugje.

Jaz osebno bi najprej pogledal v registru dejavnosti kakšne pogoje moram zagotoviti, preštudiral zakonodajo na tem področju... pa na kakšen forum povezan s to dejavnostjo bi se vrgel.

m0LN4r ::

Nič si bom pa spododil potem tole temo:
Torej kako poteka odpiranje s.p. če nimaš službe, kaj se je spremenilo v letu 2013/14 ?

Imam tole infomacijo iz zavoda, ko sem bil pred enim letom.
Meni je gospa na Zavodu za zaposlovanje rekla, da moram biti prijavljen vsaj 3 mesece, kot iskalec zaposlitve, da sploh lahko odprem s.p. iiin da ga moram imeti odprtega 2 leti.
V čem je fora?
Pa neki mi je bluzila, da za arhitekturo rabiš vsaj 7. stopnjo, da lahko odpreš.

Al je boljš, da človek vpraša na več zavodih, da dobi več različnih mnenj?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

St235 ::

Tale informacijo si lahko dobil samo od nekega polpismenega mujota, ki boljše da ne odpira s.p.ja.

Odpiranje s.p.ja zgleda tako, da greš na eVem točko, kjer ti brezplačno pripravijo papirje. Odpreš še TRR na banki in v dnevu dveh imaš s.p.

Zgornje informacije imajo smisel samo v kontekstu pridobivanja finančne spodbude za samozaposlovanje.

Okapi ::

Tisti pogoji so, če bi rad kandidiral za subvencijo. Ne vem, če to sploh še obstaja, oziroma ali je za letos še ostalo kaj sredstev (verjetno ni). Če bi rad samo odprl s.p., ni nobenih omejitev.

O.

Mavrik ::

Em, s.p. se ustanovi na eVEM portalu - lahko se naklika, lahko pa greš na fizično točko eVEM, kjer ti bodo tudi povedali kaj vse rabiš in kako pravilno izpolniš papirje.

Spraševanje napačnih ljudi (Zavoda) o teh stvareh ti prinese samo te neumnosti, kot si jih slišal sam :) Tisto o obveznem odprtju velja samo če vzameš kakšno subvencijo, ne pa za sam s.p..
The truth is rarely pure and never simple.

Master_X ::

Če so trenutno kake subvencije za samozaposlitev ne vem (verjetno ne), tisti program, ko si dobil 5000 evrov, se je zaključil 15.11.2013.

@m0LN4r
Ker omenjaš "arhitekturo", to se ti verjetno navezuje na tisto vsaj 7. stopnjo:

"71.111 Arhitekturno projektiranje
Posebno dovoljenje za opravljanje same dejavnosti ni predpisano, je pa z 28. členom ZGO-1
določeno, da je projektant lahko pravna ali fizična oseba, ki ima v sodni oziroma poslovni
register vpisano dejavnost projektiranja. Če sam samostojni podjetnik posameznik ali
ustanovitelji gospodarske družbe ne izpolnjujejo pogojev za odgovornega projektanta, mora
imeti takšna pravna ali fizična oseba pri opravljanju dejavnosti zagotovljeno sodelovanje
ustreznega števila odgovornih projektantov.
Odgovorni projektant je lahko posameznik, ki je pri pristojni poklicni zbornici vpisan v
ustrezen imenik (pri Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije ali pri Inženirski zbornici
Slovenije) - 45. člen Zakona o graditvi objektov (Uradni list RS, št. 102/04 – UPB1 14/05 –
popr.), 92/05 – ZJC-B, 93/05 – ZVMS, 111/05 – odl. US, 120/06 – odl. US In 126/07).
Odgovorni projektant je lahko posameznik, ki je pri pristojni poklicni zbornici vpisan v
ustrezen imenik in ima po končanem študiju za pridobitev univerzitetne izobrazbe najmanj
pet let delovnih izkušenj na področju projektantskih storitev, če nastopa kot odgovorni
projektant načrta za zahtevni objekt, oziroma najmanj tri leta delovnih izkušenj na področju
projektantskih storitev, če nastopa kot odgovorni projektant načrta za manj zahtevni objekt,
po končanem študiju za pridobitev visoke strokovne izobrazbe pa najmanj sedem let pri
zahtevnih objektih in najmanj pet let pri manj zahtevnih objektih."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Master_X ()

GupeM ::

Čez postopek odpiranja s.p. sem šel pred dvema dnevoma tako da podatki iz prve roke:
1. Če nisi lastnik objekta na katerem bi rad imel naslov podjetja, rabiš overjeno dovoljenje za poslovanje na tem naslovu. Overiš ga lahko pri notarju (precej evrotov, baje 17+EUR) ali na katerikoli upravni enoti (precej manj evrotov, natančno 1.35EUR). Overitev je baje enakovredna v obeh primerih, zagotovo pa dovolj za odpiranje s.p. Tukaj lahko prebereš več, in izpolniš formo, da ti pošljejo obrazec, ki ga izpolniš in natisneš. Nato gre lastnik objekta na upravno enoto, kjer ga podpiše, predloži osebni dokument, zaposleni/zaposlena pa ga overi.
2. Greš na eVEM točko, kjer poveš da bi rad odprl s.p., predložiš osebni dokument, davčno številko in overjen obrazec iz prejšnje točke. Zaposleni/zaposlena ti postavi par vprašanj v zvezi z imenom firme, dejavnostmi ki jih boš opravljal,... Podpišeš kar ti da za podpisati in stvar je (skoraj) urejena.
3. Naslednji dan greš na isto eVEM točko po sklep, ali pa ti ga pošljejo po pošti. Z njim greš na banko kjer odpreš račun.
4. Ne vem kako je z arhitekturo, vendar se mi zdi da ne moreš sam požegnati tega kar si naredil, ampak mora to narediti arhitekt ki ima izpolnjene določene pogoje. Tudi če imaš 7. stopnjo izobrazbe arhitekturne smeri, tega ne moreš sam početi. Več boš moral poiskati sam. Nisem pa 100% prepričan glede 4. točke.

edit: Vidim da ti je glede 4. točke odgovoril že Master X.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

m0LN4r ::

Ja, tisto je blo verjetno potem o subvenciji. Očitno je predvidevala avtomatsko, da jo hočem.

Kaj pa v tem zakonu pomeni "pridobitev univerzitetne izobrazbe" je to dipl.arh ali mag.arh?

Torej teoretično bi jaz lahko odprl s.p. za storitve X in bi zaposlil punco za projektantko, ampak nima ona od tega nobenega haska, če nemore dat žegnja?
Dodajanje storitev pa je zastonj mar ne?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

ZaphodBB ::

m0LN4r mag. argh.

gzibret ::

GupeM... žena je šla mesec nazaj čez isti postopek... za vse prihodnje SP-je en nasvet glede točke 3:

> 3. Naslednji dan greš na isto eVEM točko po sklep, ali pa ti ga pošljejo po pošti. Z njim greš na banko kjer odpreš račun.

Najprej pojdite na banko odpret račun, šele potem odprite s.p. Države je prav vseeno, ali imaš osebni ali poslovni račun. Banki seveda ni vseeno, saj slednjega precej dražje zaračuna. Ko imaš enkrat odprt s.p., je to vpisano v registre, in banke ne boš prepričal, da rabiš osebni račun, ampak ti bodo avtomatsko turili poslovnega. Potem te bo banka molzla pri prav vsaki transakciji (cene so obupne!). Torej, najprej odprite (osebni, ne poslovnega!) TRR, šele potem s.p.! Boste prišparali kakih 100€/leto, odvisno od prometa.
Vse je za neki dobr!

m0LN4r ::

Aha, kul sem pol naknadno videl stavek o VS, no potem ni šans, da nabere izkušnje preko mene... Službe pa itak ne bo dobila. Štempl pa tut ne talajo naokoli.

Še en razlog manj, da odprem s.p. razen, če bo delala vizualizacije, kar pa spet nima smisla, če se s.p ne ukvarja s projektiranjem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

GALINTECH ::

Subvencij se mi zdi da ni več na voljo, ker letos bila zadnja ''serija'', bodo pa baje uvedli druge olajšave.
Če odpreš s.p. imaš prvo leto 50% manj prispevkov naslednje leto 30% za plačat.

@gzibret - že prišparaš ampak ko pa hočeš dubiti subvencije se pa baje rahlo zaplete :) itq pa imajo banke že sedaj 1 leto brezplačno vodenje računa potem pa 3€ na mesec če se ne motim za s.p.
http://galintech.si/

St235 ::

O tem je blo že precej govora in ni tako enostavno, ker če račun ne bo ustrezno označen zna sledit sankcija AJPES.

GupeM ::

Poslovni račun pri delavski hranilnici je prvo leto brezplačen, nato pa 3,xx eur na mesec. Spletna banka je 1,xx eur na mesec, plačila računov preko spletne banke so mislim da 0,35 eur. Če primerjamo s stroški navadnega računa, ne prihraniš niti blizu 100 eur na leto.

gzibret ::

Hmm... Lakotnik.. lahko poveš kaj več o tem. Link?

THX
Vse je za neki dobr!

Invictus ::

gzibret je izjavil:


Najprej pojdite na banko odpret račun, šele potem odprite s.p. Države je prav vseeno, ali imaš osebni ali poslovni račun. Banki seveda ni vseeno, saj slednjega precej dražje zaračuna. Ko imaš enkrat odprt s.p., je to vpisano v registre, in banke ne boš prepričal, da rabiš osebni račun, ampak ti bodo avtomatsko turili poslovnega. Potem te bo banka molzla pri prav vsaki transakciji (cene so obupne!). Torej, najprej odprite (osebni, ne poslovnega!) TRR, šele potem s.p.! Boste prišparali kakih 100€/leto, odvisno od prometa.

Seveda si potem v prekršku na Ajpesu ker ne smejo objaviti tvojega računa na katerega dobivaš plačila. Ker gre za osebni račun in varstvo osebnih podatkov.

Ajpes pa zahteva da ima poslovni subjekt preverljiv osebni račun.

Sicer pa tudi jaz ne bi plačeval s.p.-ju, kjer se njegov transakcijski račun ne upari z imenom s.p.ja. Sploh ne za plačilo vnaprej. Kako boš dokazoval da je to res tvoj račun?

Je bila pa tudi na to temo ena debata tukaj. Malo poiščite.

Na unikredit stane osnovni račun 11 EUR na mesec, pri čemer dobiš Maestro kartico, online banko in 3 nakazila na mesec zastonj.

Za storitveni s.p. je to idealno. V 11 EUR imaš pokrito praktično vse kar rabiš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

St235 ::

gzibret je izjavil:

Hmm... Lakotnik.. lahko poveš kaj več o tem. Link?

THX

http://www.ajpes.si/novice.asp?id=178
http://www.delo.si/gospodarstvo/posel/b...

gzibret ::

Hvala ti. Bom posredoval ženi!
Vse je za neki dobr!

BaToCarx ::

gzibret je izjavil:

Hvala ti. Bom posredoval ženi!

Posreduj ji še to za T račun.
Pa to lahko tudi preleti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje s.p.

Oddelek: Loža
447691 (6094) next3steps
»

S.p. - izjava lastnika objekta

Oddelek: Loža
358936 (8219) Miha 333
»

S.P. ali avtorska pogodba

Oddelek: Loža
263995 (3141) St235
»

Freelance, samozaposlitev, s.p.

Oddelek: Loža
296220 (4826) Elsanna
»

Nekaj vprašanj v zvezi z odpiranjem S.P.-ja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5614446 (13008) pirx

Več podobnih tem