» »

Izšla Opera 11

Izšla Opera 11

Slo-Tech - Pravkar je izšla nova verzija norveškega brskalnika Opera. Z današnjim dnem je namreč tretji kandidat za izid, ki je bil predstavljen včeraj, uradno postal naslednja stabilna verzija Opera 11. Na prvi pogled ostaja videz Opere enak, a izboljšave se skrivajo pod pokrovom. Razvijalci polagajo velike upe v novo verzijo, zato si poglejmo, kaj so nam novega pripravili.

Omenimo zlaganje zavihkov (Tab Stacking), ki je namenjeno upravljanju veliko zavihkov, ki s klasičnim sistemom postane oteženo zaradi nepreglednosti. Odslej je moč zavihke razvrstiti v skupine enostavno tako, da enega z miško potegnemo na drugega. Tako lahko ustvarimo vrsto zavihkov, ki so v isti skupini, in se prikažejo, ko kliknemo puščico razširi poleg imena skupine ali ko z miško postojimo na imenu.

Druge novosti je tako imenovana vizualna navigacija z miško (Visual Mouse Gestures). Navigacija z miško je v Operi prisotna že dlje časa, a je veliko uporabnikov preprosto ne uporablja, ker je ne pozna. To kani Opera popraviti z večjo vizualizacijo te funkcije prek posebnega vmesnika. Dodelana je tudi vrstica z naslovom strani, ki pregledneje kaže naravo stran, kjer se uporabnik zadržuje (splošen splet, varna, zaupanja vredna, zlonamerna, brskanje Turbo). Vtičniki za Flash, Silverlight in podobni se sedaj lahko zaganjajo in nalagajo šele po potrebi.

Spisali so nov API, ki podpira tudi specifikacije za W3C widget. To pomeni, da je moč razširitve (extensions) podobno kot za Chrome za Opero enostavno pisati v HTML-ju, CSS-u ali JavaScriptu. Seznam razširitev, ki so že na voljo, se veča iz dneva v dan.

Druge novosti vključujejo vgrajeno podporo za Google Suggest, izboljšan pogon Presto, izboljšano upravljanje z zaznamki in elektronsko pošto.

Brezplačen prenos je mogoč z domače strani.

103 komentarji

«
1
2 3

Ted ::

Download je zelo počasen, očitno so strežniki zelo obremenjeni :).
Mah...

Teslaman ::

Jaz jo že imam, ina lahko rečem da je fantastična. Je nesramno hitra :)

zigomir ::

Tab stacking zgleda carsko...me prav zanima, kdaj bojo še ostali skopiral ta feature...:)

Jaffa ::

Mene pa zanima, zakaj mi je obrnilo bookmarks tab in in tab bar? :| Prej je bil bookmarks tab na vrhu, zdaj je pod tabs bar. Ne znam narediti nazaj (če se sploh da) ...
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

barakus ::

Sliši se super! Bo treba sprobat. Upam da se spravijo tudi nad emaile in popravijo email formatting in malo pohitrijo nalaganje opere, ce imas v njej 8GB emailov.

xyxyxyxy ::

Spet so zadeli v polno, bravo. 8-)

globoko grlo ::

zakaj se pa v FF ne začne dl avtomatsko???
sem moral klikni tukaj, če se ...

___ ::

ocena opera 11 od 1 do 10? čista 11ka=)

Terman ::

A se še komu zdi, da je scrollanje v Linux-u sedaj veliko bolj tekoče kot v prejšnjih verzijah?

darkolord ::

Jaffa je izjavil:

Mene pa zanima, zakaj mi je obrnilo bookmarks tab in in tab bar? :| Prej je bil bookmarks tab na vrhu, zdaj je pod tabs bar. Ne znam narediti nazaj (če se sploh da) ...

Seveda se da ;)

If you want the Bookmarks Bar to show in the old location of the Personal Bar:
- Open the "Appearance dialog (Shift + F12) > Toolbars"
- Click "Show hidden toolbars while customizing"
- Above the Address Bar a Bookmark Bar appears, click in once to mark it. (A Yellow outline shows around the bar)
- Click "Placement" And select "Top" inside the Appearance Dialog
- Mark the new Bookmarks Bar located below the Address Bar, and choose "Placement Off"
- Click OK

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Jst ::

Bravisimo!!!

Tab Stacking je za mene revolucija. Se spomnim ene teme, kejr so nekateri trdili, da če imaš več kot 10 zavihkov, "delaš nekaj narobe."

Ampak jaz ne ugašam računalnikov (prenosnikov), amprak gredo samo v sleep mode. Opera bi lahko dal kar v start up. Zato se mi zavihkov nabere zelo veliko in jih je ponavadi okoli 30. Pač linke poklikam s srednjim gumbom, in jih po potrebi berem. K večjemu številu zavihkov pripomore tudi slo-tech z novo funkcionalnostjo, katera brez refresha prikazuje nove poste. Zato se mi jih toliko nabere že pri navadnem brskanju.

Ko pa kaj programiraš, je pa sploh zavihkov še več. In ko jih ne bom potreboval za naslednjih X ur, jih bom lepo stackal. To je res revolucija zame!

Opera, zakon si!!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MacQ ::

Revolucija bo komaj takrat, ko bo prepoznavala govor, prej ne.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

barson ::

MacQ je izjavil:

Revolucija bo komaj takrat, ko bo prepoznavala govor, prej ne.


Govorne ukaze opera podpira že od verzije 9 naprej če se ne motim

http://help.opera.com/Windows/9.22/en/v...

Ted ::

Edina težava, ki jo pri Operi opažam (Chrome teh težav nima) je od posodobitve Facebook-a naprej, neodpiranje youtube linkov ko pišeš v status. Ne prikaže se video kot se prikaže v FF ali Chrome-u. Kak predlog?
Mah...

darkolord ::

Revolucija bo komaj takrat, ko bo prepoznavala govor, prej ne.
Samo tipko V pritisneš na tipkovnici.

MacQ ::

Svašta. Nisem vedel. Me pa zanima koliko je to sploh uporabno. A se moraš fejst namučiti, da te razume ali ne? Ker če ja, potem to ni to.

Z revolucijo sem mislil na čas, ko boš lahko normalno govoril in povedal stvari s svojimi besedami, ne z vnaprej določenimi in z vnaprej določenim naglaševanjem.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

ingo ::

MacQ je izjavil:

Svašta. Nisem vedel. Me pa zanima koliko je to sploh uporabno. A se moraš fejst namučiti, da te razume ali ne? Ker če ja, potem to ni to.

Z revolucijo sem mislil na čas, ko boš lahko normalno govoril in povedal stvari s svojimi besedami, ne z vnaprej določenimi in z vnaprej določenim naglaševanjem.


Zdej si pa že ko kakšna baba!!!! :)) :)) :))

strictom ::

Sesula pri prvem zagonu :)
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

P4ajo ::

Z današnjim dnem je namreč prvi kandidat za izid, ki je bil predstavljen včeraj, uradno postal naslednja stabilna verzija Opera 11
Ok, sej nočem težit, ampak... Stabilna verzija je v resnici bil tretji kandidat za izid in ne prvi (je pa res, da sta oba prišla ven včeraj).

Drugače pa bi bilo mogoče "zabavno" da bi se ti različni "stacki" obravalni z različnimi barvami, ker vsaj sam, ko jih imam več odprtih ne ločim ravno hitro, kaj spada kam.

Je pa ta verzija za razliko od 10.50, ki je bila zaradi hitenja z izzidom (vsaj po mojem mnejnju) precej hroščata, precej stabilnejša (čeravno je izzid spet bil nepričakovano hiter).

$%&/() ::

strictom je izjavil:

Sesula pri prvem zagonu :)


Pri meni tudi :) (not responding)

A.J. ::

$%&/() je izjavil:

strictom je izjavil:

Sesula pri prvem zagonu :)


Pri meni tudi :) (not responding)


Takoj ko se zažene in se prikaže zavihek z informacijami o uporabi novih stvari?

Zaradi tega zavihka zabije procesor na 100%. Če ga zaprete takoj, ko se opera zažene, dela normalno naprej ;)

Drugače pa super, "lahka", hitra in še boljša kot je bila :D

filip007 ::

Ja Opera samo sebe že sesuva nič takega dan danes.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Icematxyz ::

Všeč mi je, da imamo zadnje čase uporabniki toliko izbire med spletnimi brskalniki na voljo in tudi, da je zadnje čase pri operacijskih sistemih stanje podobno!

Je kar zanimiva ta zadeva, združevanja zavihkov. Upam, da tudi ostali (konkurenca) čim prej to skopira ali naredi kaj boljšega.

Se pravi ali naj uporabnik ima odprtih 100 zavihkov 24/7 ali enega in ugasne brskalnik in za novi zavihek odpre ponovno na novo celoten brskalnik?

To se naj odloči predvsem uporabnik sam! Različna programska oprema pa naj zadovolji različne okuse.

Zgodovina sprememb…

kpkp ::

Na OSX, se mi še ni sesula in dela res lepo, mogoče je ta problem "Win only".

xyxyxyxy ::

Vedno znova se sprašujem, kaj hudiča počnete, da se vam Opera sesuje. Ste morda kdaj pomislili, da pa mogoče ni kriv samo brskalnik? Meni se niti enkrat samkrat ne sesuje, pa ni važno, ali gre za pre-alpho ali pa final verzijo. Resno, ni mi jasno, lol.

RockyS ::

Vidim da se tudi na st veča krog uporabnikov Opere!

Opera FTW!

PARTyZAN ::

Icematxyz je izjavil:

Je kar zanimiva ta zadeva, združevanja zavihkov. Upam, da tudi ostali (konkurenca) čim prej to skopira ali naredi kaj boljšega.




Tab candy mi je bolj simpatičen.

EDIT: Zadeva se po novem imenuje Panorama

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PARTyZAN ()

34054 ::

Saj tale Opera sploh ni tako slaba. Ta novi brskalniki so tako ali tako vsi kar solidni; celo IE je z verzijo 9 (delno pa že z 8ko) postal konkurenčen ostalim.
Jaz osebno sem sicer pred kakega pol leta prešel iz Firefoxa na Chrome in sem s slednjim sila zadovoljen, predvsem zaradi minimalističnega, clean UI-a.

PacificBlue ::

Meni se niti enkrat samkrat ne sesuje, pa ni važno, ali gre za pre-alpho ali pa final verzijo. Resno, ni mi jasno, lol.


Popravek mi ni delal problemov, sem ze prej uporabljal opero alpha 11. Sem dal samo update in je namestilo v slabih 10 sek. Se mi je pa sesula alpha veckrat(vendar ne povsod)..se posebej na strani delo.si, telegraph.co.uk, cnn.com..Teh problemov sedaj seveda ni več.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

Icematxyz ::

Da poznam te nove lastnosti, ki jih prinaša FF4. V praksi bom pa videl, kaj mi najbolj odgovarja.

RockyS ::

PARTyZAN je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Je kar zanimiva ta zadeva, združevanja zavihkov. Upam, da tudi ostali (konkurenca) čim prej to skopira ali naredi kaj boljšega.




Tab candy mi je bolj simpatičen.

EDIT: Zadeva se po novem imenuje Panorama


Po mojem fail. Ker moraš spet odpret nekaj novega da prideš do tab candy, ki pa je zmeraj v ozadju.
Tab stacking v operi pa je zmeraj pri roki, ko imaš odprtih več istih tabov(za isto skupino) samo potegneš not vse in že imaš en tab... pa tudi preglednejše se mi zdi v operi, ker kako se obnese Panorama pri recimo 15-20 skupinah? Kje češ to iskat...

PARTyZAN ::

Po tvojem. Ravno preglednost je prednost panorame, če jo direktno primerjaš z tab stackingom v operi. Ko iščeš nek tab v skupini moraš grupo expandat (o glej, spet imaš cluttered tab bar), kar je zame fail.

Sicer pa vsakemu svoje.

darkolord ::

Ni treba expandat.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

RockyS ::

edino kar bi naredil je to da bi bilo Ime strani(Taba) in X (zaprtje) na zgornji strani.

xyxyxyxy ::

To je zaenkrat prva različica tab stackinga. Njihovi interni buildi imajo že precej novosti na tem področju.

http://twitter.com/opvard/status/146832...

RockyS ::

Se kako naredit da bi tab bil do vrha oz. da nebi blo vmes teh dveh gapov(označenih na screenshotu)?

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

xyxyxyxy ::

RockyS je izjavil:

Se kako naredit da bi tab bil do vrha oz. da nebi blo vmes teh dveh gapov(označenih na screenshotu)?



Odvisno od skina. V "11 clean" jih imaš povsem do vrha.

http://my.opera.com/community/customize...

galu ::

Napredek na hitrosti je res opazen, tab-stackinga pa neuporabljam, ker v 98% časa nimam odpretih več kot 5 tabov.. :)
Če pa bo nuja za to, pa ne bo panike, ker je res simpl z tem delat.. :)
Tako to gre.

RockyS ::

Zanima me kako vam prepozna pisave na facebooku ali pa sem si zdaj sam kaj zjebal ko sem mrdal nastavitve

v operi



v chrome



edit
povsod se je spremenil font :D

edit2
kako to odpravit? Vse kaj sem spremenil sem dal na default pa ne pomaga

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

LedStorm+++ ::

Opere ne maram, ker mi smeti z začasnimi datotekami. Drugače pa je lep brskalnik :|
Pingvin :-)

RockyS ::

Tiste napake ni šlo odpravit.
Hvala bogu da obstaja Opera exporter/importer da so se mi vsa gesla,speed dial in ostale zadeve prenesle.

Še link če bo kdo rabil klik

P.S.
kaj takega bi moglo bit vgrajeno že v opero!

Xserces ::

Terman je izjavil:

A se še komu zdi, da je scrollanje v Linux-u sedaj veliko bolj tekoče kot v prejšnjih verzijah?


da... in to zelo...

ta tag stacking pa itak zakon xD Meni se zdi da je pri meni obcutna pohitritev odpiranja strani... mogoce se samo meni zdi xD
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

RockyS ::

Kaj je auto stacking izklopljen po defaultu? Ker mi ne dela, moram ročno delat bloke.

edit
je izklopljen, v nastavitvah pa ni funkcije za vklop tega :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

w00tnes ::

Jaz sem downgradal na verzijo 11.00 build 1140, ker mi v novem ni všeč ravno to ročno zlaganje tabov. V tej verziji to dela avtomatsko, ko odpreš nov link z neke strani :)

RockyS ::

Bom počakal če se bo dalo vklopit drugače grem tudi jaz nazaj na 1140

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

xyxyxyxy ::

Se bo dalo.

RockyS ::

Ja samo ne mislim čakat na next build :D

Jaffa ::

darkolord, hvala! 8-)
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Jst ::

Tistim, ki se sesuje Opera po nadgraditvi, imate sigurno kakšno čudno zadevo v profilu.

Imate dve možnosti: 1. Zbrišeš celoteno vsebino direktorija s profilom; 2. Exportaš, zbrišeš vsebino profila, Importaš.

Meni ni na nobenem računalniku (4) zaštekala.


edit: Pin Tab je tudi dobra zadeva, recimo za GMail, katerega imam vedno odprtega vsepovsod, kjer surfam. Za druge je to morda FaceBook (osebno nisem niti registriran), ali pa kaj tretjega.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Applove novosti: iOS 9, OS X El Capitan, Apple Music, watchOS 2, Apple Pay (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
9038016 (33523) m0LN4r
»

Firefoxova nova oblačila (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7519158 (13865) schurda
»

Izšel Firefox 13 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
12333943 (27225) Icematxyz
»

Upravljanje z zavihki: Opera 11 beta proti Firefoxu 4 beta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5317076 (14961) RockyS
»

Firefox 1.1 preklican (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
606701 (5097) MrStein

Več podobnih tem