» »

Nova Radeona sta tukaj

Nova Radeona sta tukaj

Radeon HD 5870 zgoraj, 6970 spodaj

vir: AnandTech

Razgaljen 6970

vir: AnandTech
AnandTech - Po skoraj mesecu zamude dvomov o najzmogljivejših grafičnih karticah z enim jedrom, ki jih bo AMD izdal v seriji Radeon HD 6000, ni več. Na prvi pogled najbolj izstopa količina pomnilnika, saj imata tako Radeon HD 6970 kot 6950 2 GB GDDR5 pomnilnika, ki se v obeh primerih pogovarja prek 256-bitnega vodila z efektivno frekvenco 5500 MHz pri hitrejši oz. 5000 MHz pri počasnejši kartici. Radeon HD 6970 uporablja jedro Cayman XT, v katerem je aktivnih 1536 senčilnikov, jedro pa deluje s frekvenco 880 MHz. Počasnejši HD 6850 ima nekaj senčilnikov izklopljenih, preostane pa mu jih 1408, ki delujejo z 800 MHz. Poraba kartic naj ne bi presegla 250 W v primeru hitrejše oz. 200 W v primeru počasnejše izvedenke.

V testih je mnenje večinoma enako, kartici sta morda nekoliko prepozni oz. premalo zmogljivi. Radeon HD 6970 je popolnoma enakovreden nasprotnik GeForce GTX 570, od katere pa je le nekoliko dražji. Po drugi strani porabi nekoliko manj energije, a ne dovolj, da bi ga v spletne strani priporočale. Z razliko v ceni je namreč mogoče dobiti tovarniško navitega GTX 570, ki Radeona prehiti v praktično vseh testih. Počasnejši Radeon HD 6950 je zelo spodobna kartica, ki relativno dobro zmogljivost združi z nizko ceno predvsem v cenovnem rangu, kjer nVidia (še) nima zastopstva. Še najbližje mu je GTX 470, od katere pa je zlahka hitrejši.

Splošno mnenje je torej da bi AMD moral kartici s Caymanom izdati zgodaj jeseni in uživati časovno prednost, v tem trenutku pa večinoma priporočajo nVidiini rešitvi, GTX 580 oz. GTX 570, za nekoliko nižjo ceno pa Radeon HD 6950. Cena slednjega v Evropi znaša okrog 300 €, večinoma kakih 10 do 20 € manj, medtem ko cena zmogljivejšega Radeona HD 6970 znaša okrog 360 do 380 evrov, odvisno od izvedenke. Celotne teste si lahko ogledate na Anandtech, Hexus.net, Hothardware, VR-Zone ter na ostalih priljubljenih straneh.

Tipičen primerek rekla too little, too late?

46 komentarjev

IvoJan ::

kako ma lahko 6970 manjso porabo od GTX570, če ima omenjeni radeon max porabo 250W(s tem da je omejena na 250w. zaradi tega se veliko ljudi sprasuje ali ima amd enake problema kot nvidia s prvim fermijem), geforce pa 225W.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IvoJan ()

mAXTER ::

Bo zdej vsaj Radeon 5xxx generacija dobila nižje cene...upajmo.

McGregorSL ::

vazno, da je moj R5970 star 1 leto se vedno top :D

IvoJan ::

McGregorSL je izjavil:

vazno, da je moj R5970 star 1 leto se vedno top :D


pocakaj da prideta GTX590 in HD6990 :)
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

krho ::

Glede na na anand...
DP nastaviš +-20%. Glede na teste nastavitev TDPja na:
* -20% aka 200W, večini špilov povzroči zmanjšanje frekvence GPUja
* 0% aka privzetih 250W povzroči zmanjšanje pri naslednjih: občasno metro, ter vedno furmark
* +20% aka 300W pri nobenem
Anand pravi še, da bo powertune idelen za mobilne radeone, kjer bo avtomatika zama zmanjšala fekvence, ko mu bo prevroče... in mislim, da ima prav...

@PIPI: Radeon HD 6970 je popolnoma enakovreden nasprotnik GeForce GTX 570, od katere pa je le nekoliko dražji.
Tole se bere, kot, da je 5970 dražji od gtx570, kar v bistvu ni res.
Radeon HD 6970 je popolnoma enakovreden nasprotnik GeForce GTX 570, kateri pa je le nekoliko dražji. bo bolj pravilno...
S tem, da je vsaj pri nas 570ka zme predraga.. ker moj budget za nadgradnjo grafike sem postavil na 350EUR, in najbrž nisem edini!
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

squngy ::

@tKBurek Najberš je mislil temperaturo, ne porabo.
@krho
the 6970 will be launching slightly above the 570 at $379, while the 6950 will be launching at the $299 sweet spot

anand

gtx570=~$350-370

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: squngy ()

Jakob_X ::

Ma ok ni ravno tisto kar smo si zeleli ampak je za to ceno verjetno kaj boljsega tezko narediti. Kot kaze bo HD5970 ostala najhitrejsa kartica do prihoda 6990.

Ne glede na to da je vecina strani testirala na starejsih driverjih je zmogljivost vseeno dobra ne pa tudi odlicna. Vseeno smo verjetno vsi upali da bo malce blizje gtx580 ampak za ta denar je tudi konkuriranje GTX570 ok, da ne omenjamo da gre za precej manjsi cip od gtx570/580. Verjetno bo mozno se nekaj dodatne zmogljivosti stisniti iz driverjev saj so spremenili arhitekturo shaderjev. Osebno se mi zdi zanimiva predvsem 6950, saj je to maximum kar sem pripravljen zapraviti za grafiko. Osebno bom tudi to generacijo preskocil saj preprosto ni nobenih iger kjer bi imel probleme na svoji sedaj ze anticni HD4870.

Jakob_X ::

IvoJan je izjavil:

kako ma lahko 6970 manjso porabo od GTX570, če ima omenjeni radeon max porabo 250W(s tem da je omejena na 250w. zaradi tega se veliko ljudi sprasuje ali ima amd enake problema kot nvidia s prvim fermijem), geforce pa 225W.


Ker pac preprosto manj porabi. AMD je objavil da lahko maksimalno 250W porabi, kar se lahko zgodi samo ce kaksen furmark uporabljas za gretje stanovanja. Nvidia pa bo teh svojih 225W krepko prebila ce bos zalaufal kaksen program ala furmark. Najboljse da ignoriras te uradne podatke in v testih pogledas koliko posamezna kartica porabi v mirovanju in koliko pod obremenitvijo in potem to povsem ignoriras ker nas tako ali tako zanima samo kako zadevo cim bolj pohitrit pa tudi ce 500W potem kuri :)

FireSnake ::


Tipičen primerek rekla too little, too late?


Zakaj takim piscem, ki niso sposobni napisat nevtralnega članka sploh pustite pisarit?

Pa že neštetokrat povedano temu avtorju: drži se kratkih in jedrnatih stavkov, ker dolgih nisi sposoben obvladovat.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

jimyboy ::

Dobro za Nvidio tole. Sedaj pa le še hitro GTX560 na plan.

Stra ::

Fantje, kdaj bodo na vidiku pasivne 6600, 6500 ali kaj podobnega? Ali pa kaj primerljivega od ta zelenih, mogoče. Anyone?

Senitel ::

Jakob_X je izjavil:

Ker pac preprosto manj porabi. AMD je objavil da lahko maksimalno 250W porabi, kar se lahko zgodi samo ce kaksen furmark uporabljas za gretje stanovanja. Nvidia pa bo teh svojih 225W krepko prebila ce bos zalaufal kaksen program ala furmark. Najboljse da ignoriras te uradne podatke in v testih pogledas koliko posamezna kartica porabi v mirovanju in koliko pod obremenitvijo in potem to povsem ignoriras ker nas tako ali tako zanima samo kako zadevo cim bolj pohitrit pa tudi ce 500W potem kuri :)

...kar si ti dejansko naredil (pogledal po testih) in se ti teh 20W, kolikor GTX 570 porabi vec od 6970 v Crysisu, zdi tako zelo pomembnih, da gres brez problema bluzit na forum, kako 6970 pokuri maksimalno 250W v Furmarku, ker jo bo driver omejil na tolk, ampak GTX 570 bo pa jasno oddivjala bog ve koliko cez 225W, ker je pa omejevanje porabe s strani NV driverja to totalno nesprejemljivo in ga je treba izklopit.
Did I get that right?

Jakob_X ::

Senitel je izjavil:


...kar si ti dejansko naredil (pogledal po testih) in se ti teh 20W, kolikor GTX 570 porabi vec od 6970 v Crysisu, zdi tako zelo pomembnih, da gres brez problema bluzit na forum, kako 6970 pokuri maksimalno 250W v Furmarku, ker jo bo driver omejil na tolk, ampak GTX 570 bo pa jasno oddivjala bog ve koliko cez 225W, ker je pa omejevanje porabe s strani NV driverja to totalno nesprejemljivo in ga je treba izklopit.
Did I get that right?


Ne. Dejansko si popolnoma falil. Osebno se mi ne zdi tako pomembna max poraba pri teh high end karticah.(ce je vsaj idle ok) Vse kar sem napisal je da je v realnosti poraba manjsa pri AMD ceprav oglasujejo visji MAX TDP kot NVidia. Furmark pa sem bolj kot zanimivost omenil. Recimo ce koga zebe v sobi in bi se rad malo pogrel. Mi je pa osebno popolnoma vseeno ali se uporablja nek fancy powertune ali pa ce nvidia gleda kako se exe imenuje in znizuje frekvence. Tako ali tako v realnosti takih loadov vsaj pri igrah ne vidimo.

Je pa tale powertune bolj kot za desktope pomoje zanimiv za notebooke in pa za kaksne streznike.

Senitel ::

Kot sem rekel: 20W razlike v prid 6970 recimo Crysisu se ti zdi bistveno. Ceprav je to prakticno edina igra kjer kdo testira dejansko porabo in se lahko situacija tudi spremeni v drugi igri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Senitel ()

Jst ::

Jaz imam pa navado preskakovanja generacij. In ker sem kupil 5850 (ki me je, po pravici povedano, razočarala), bom to generacijo pač preskočil. Naslednja grafična bo pa morda spet Nvidija, odvisno od p/p.

Moram pa še prebrati teste, če je v kakšnem opisana sprememba/optimizacija arhitekture oziroma arhitekura nasploh, ker me takšne stvari zelo zanimajo.

too little too late, je pa moje samo delno res, kajti mainstream 6800 kartic se bo prodalo mnogo mnogo več.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Spock83 ::

Ne vem zakaj te je razočarala. Jaz sem jo kupil takoj, ko je izšla. Do sedaj je to najbolje kar sem naredil. Pa skoraj še vedno vse igre laufa brez problema na 1920x1200 in high detajlih.

PrimozR ::

krho je izjavil:

Glede na na anand...
DP nastaviš +-20%. Glede na teste nastavitev TDPja na:
* -20% aka 200W, večini špilov povzroči zmanjšanje frekvence GPUja
* 0% aka privzetih 250W povzroči zmanjšanje pri naslednjih: občasno metro, ter vedno furmark
* +20% aka 300W pri nobenem
Anand pravi še, da bo powertune idelen za mobilne radeone, kjer bo avtomatika zama zmanjšala fekvence, ko mu bo prevroče... in mislim, da ima prav...

@PIPI: Radeon HD 6970 je popolnoma enakovreden nasprotnik GeForce GTX 570, od katere pa je le nekoliko dražji.
Tole se bere, kot, da je 5970 dražji od gtx570, kar v bistvu ni res.
Radeon HD 6970 je popolnoma enakovreden nasprotnik GeForce GTX 570, kateri pa je le nekoliko dražji. bo bolj pravilno...
S tem, da je vsaj pri nas 570ka zme predraga.. ker moj budget za nadgradnjo grafike sem postavil na 350EUR, in najbrž nisem edini!

http://geizhals.at/?cat=gra16_512&xf=14...
http://geizhals.at/?cat=gra16_512&xf=14...

GTX-ov je 5 pod 340 €, 6970 sta dva, ostalo je pa nad 360 €. Povprečje torej okrog 370 €. Za GTX 570 povprečje čez palec znaša okrog 360 € če ne še manj, saj ji ceno zvišujejo naviti modeli, katerih je pri Radeonu še bistveno manj.

vaga101 ::

MAH TUD ČE NE ,najbolj da prihajajo vsak tend nove grafične.
Zdej so po 300,500EUR čez dobr let pa 50EUR
Raj sem na konzoli maš mer 5let in to je to ,o grafiki pa ni neke velike razlike,razn če si geek na grafiko sam
kaj ko ni vse o grafiki ,če se pa ukvarjaš s kakšnim 3D oblikovanjem je pa druga pesem ,za igre je pa bedarija kupovat
vsakič novo grafično

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vaga101 ()

ivanuscha ::

Letos je Ati čist zasral s to serijo 6000. Vbistvu je to prepakirana 5000, zmogljivosti so praktično enake.

M-XXXX ::

ivanuscha je izjavil:

Letos je Ati čist zasral s to serijo 6000. Vbistvu je to prepakirana 5000, zmogljivosti so praktično enake.

Kaj pa če bi ti vsaj test pogledal, preden bedarije kvasiš??

IvoJan ::

Tip ocitno misli da je 6870 zamenjava za 5870. Lol noob
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

fr4nc ::

PrimozR je izjavil:


http://geizhals.at/?cat=gra16_512&xf=14...
http://geizhals.at/?cat=gra16_512&xf=14...

GTX-ov je 5 pod 340 €, 6970 sta dva


Glavno, da je SAPPHIRE 6970 za 329€ (zakaj bi kupil druge proizvajalce, če je pa tako ali tako SAPPHIRE najboljši - tako, da me ostale cene sploh ne zanimajo), GIGABYTE GTX 570 pa za 325€ (enako velja tu... GIGABYTE je GIGYBYTE) , kar je pa dejansko enako :D.

Tako, da p/p ni razlike...

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

Dr_M ::

Jaz pa poskusam ugotoviti, ali je ATI zasral s 5000 serijo in je zdej popravil sranje ali je 5000 serija uredu in je zasral s 6000.
Tole 6800 serija me je pozitivno presenetila, glede 6900 pa imam malo mesane obcutke. Ni neki tole, s cimer bi se ATI lahko na glas hvalil.

Ocitno se ponovno kaze realna slika kvalitete razvoja. Nvidia je v d0brega pol leta prenovila svoje cipovje in mocno napredovala (prehiteli konkurenco po desni), ATI je pa v enem letu naredil kaj..? Nic pretresljivega.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

fr4nc ::

Dr_M je izjavil:

Jaz pa poskusam ugotoviti, ali je ATI zasral s 5000 serijo in je zdej popravil sranje ali je 5000 serija uredu in je zasral s 6000.
Tole 6800 serija me je pozitivno presenetila, glede 6900 pa imam malo mesane obcutke. Ni neki tole, s cimer bi se ATI lahko na glas hvalil.

Ocitno se ponovno kaze realna slika kvalitete razvoja. Nvidia je v d0brega pol leta prenovila svoje cipovje in mocno napredovala (prehiteli konkurenco po desni), ATI je pa v enem letu naredil kaj..? Nic pretresljivega.


Mislim, da je ATI tudi nekaj naredil... sploh preskok iz 5870 na 6970 je očiten, saj za moje pojme.

Kakšne bo kaj preskok iz 5970 na 6990??

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

mtosev ::

hehe. nov radeon 6970 je razocaral. mogoce bo spet AMD/ATI king z hd 6990 serijo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

mihco ::

Dr_M je izjavil:

Jaz pa poskusam ugotoviti, ali je ATI zasral s 5000 serijo in je zdej popravil sranje ali je 5000 serija uredu in je zasral s 6000.
Tole 6800 serija me je pozitivno presenetila, glede 6900 pa imam malo mesane obcutke. Ni neki tole, s cimer bi se ATI lahko na glas hvalil.

Ocitno se ponovno kaze realna slika kvalitete razvoja. Nvidia je v d0brega pol leta prenovila svoje cipovje in mocno napredovala (prehiteli konkurenco po desni), ATI je pa v enem letu naredil kaj..? Nic pretresljivega.


-Nvidia je napredovala, ni pa nikogar prehitela, kvecjemu dohitela!
-Amd je z serijo 69xx naredil kar se je dalo z obstojecim proizvodnim procesom pac narediti.(ne pozabimo, da je bil prvotni plan serijo 6xxx izdelati v 32nm p. procesu, kar pa je padlo v vodo...ne zaradi amd-ja!...in tako je sla tudi nacrtovana trzna prednost po gobe)

-kartice so p/p wise popolnoma izenacene...cisto vseeno ali kupis amd/nvidia ko je govora o resolucijah do 1920x1080
-za resolucije 2560x1600 ali multiscreen postavitve obvezno AMD 69xx
-za 3D obvezno Nvidia
-"mesarskega klanja" je vsaj za pol leta konec...torej cene ne bodo padale vsaj par mesecev.
-kakrsnokoli nadaljno pametovanje okoli Nvidia vs Amd je odvec...nakup naj bo odvisen od dobavljivosti in cen(morebitnih akcij) pri dolocenih trgovcih!

Dr_M ::

-Nvidia je napredovala, ni pa nikogar prehitela, kvecjemu dohitela!


Heh, kar tolazi se. Ze z GTX460 so lepo napredovali, GTX580 in 570 sta pa klasa zase. :) Se 560, pa odpade 6800... :))



za resolucije 2560x1600 ali multiscreen postavitve obvezno AMD 69xx


Za vec monitorjev (oz za dva) ti garantiram, da dela bolje na nvidii, kot pa na ATI. Edino, ce hoces 4 ali vec, potem pa ja ATI obvezno.

-kakrsnokoli nadaljno pametovanje okoli Nvidia vs Amd je odvec...nakup naj bo odvisen od dobavljivosti in cen(morebitnih akcij) pri dolocenih trgovcih!


Imas prav, ze leta velja, da mora bit ATI oz po novem AMD graficna bistveno cenejsa (primerljiva zmogljivost), da se splaca nabavit. :)):))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mihco ::

nevem ali se salis ali resno odgovarjas?
-gtx460 1gb ima enakovredno(ce ne boljso) konkurenco od AMDja ...hd5850 za 185EUR.
-zanimivo da "garantiras"...verjetno si sam sprobal obe resitvi :S 2gb rama se na visokih resolucijah zelo pozna, kar dokazujejo tudi testi
-yeah right...

49106 ::

mihco je izjavil:


-Nvidia je napredovala, ni pa nikogar prehitela, kvecjemu dohitela!


Nvidia je napredovala, dohitela Atija in ga tudi prehitela z gtx580 po desni, z gtx570 pa po levi ;)

mihco ::

49106 je izjavil:

mihco je izjavil:


-Nvidia je napredovala, ni pa nikogar prehitela, kvecjemu dohitela!


Nvidia je napredovala, dohitela Atija in ga tudi prehitela z gtx580 po desni, z gtx570 pa po levi ;)

hmm...nvidia fanboys rising??

-5970 je boljsa od gtx580 za 100EUR manj!
-6970 je enako zmogljiva kot gtx570 za isti denar(in po vrhu se dobavljiva)

Kje ze ti vidis "prehitevanje"???

Dr_M ::

-5970 je boljsa od gtx580 za 100EUR manj!


Ce pogledas teste, je nekje ena boljsa, nekje druga. Cena pa, ja ce se fino potrudis, mogoce dobis 5970 nekaj 10EUR ceneje.
Ampak HD5970 je so last year... :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mihco ::

Dr_M je izjavil:

-5970 je boljsa od gtx580 za 100EUR manj!


Ce pogledas teste, je nekje ena boljsa, nekje druga. Cena pa, ja ce se fino potrudis, mogoce dobis 5970 nekaj 10EUR ceneje.
Ampak HD5970 je so last year... :))

BLUZIS???

5970 je 400EUR+postnina
580 je 460+postnina(ampak dobavljiva v enem do treh tednov), kjer je zaloga je cena 500EUR.

O kakih 10EUR govoris?

49106 ::

Pa veš da boš v enem letu z elektriko poplačal razliko? Poleg tega da je radeon glasen in vroč in star eno leto?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

mihco ::

...in 100EUR cenejsi!!!

sicer mi za elektriko dol visi ampak bi pa zelo rad videl izracun, ki pokaze to "preplacano" elektriko v enem letu.

Ne se slepit obe kartici sta pozresni in razlike v racunu za elektriko NI!!

galu ::

mihco je izjavil:

-5970 crasha 3x bolj od gtx580, za 50e manj!


fixed na realen stavek :D
5970 je nekej takega kot GTX295... Super performance je bil, le grela se je kot kaka nuklearka, pa vsakih 15 min se ti je driver sesul.
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

mihco ::

:)) si me vsaj nasmejal.
Nehajte scat proti vetru, ker tudi najbolj goreci zagovorniki zelenega tabora ne trdijo, da nvidia "prehiteva", "ponizuje AMD",... Trditi kaj takega je plain old stupid. Face it!

mihco ::

galu je izjavil:

le grela se je kot kaka nuklearka, pa vsakih 15 min se ti je driver sesul.

...ne govori neumnosti...5970 ima pravtako vapor chamber, ki ga je nvidia "pogruntala" sele 14dni nazaj. Verjetno pa trenutno nimas doma 5970, da govoris v prazno o "sesuvanju driverjev". Ne recem, da ni bilo porodnih tezav z driveri ampak o "sesuvanju" pa ni bilo govora nikoli! Lahko te pomirim, da je Amd porihtal gonilnike se pred izidom orig. Fermija :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihco ()

PrimozR ::

mihco je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Jaz pa poskusam ugotoviti, ali je ATI zasral s 5000 serijo in je zdej popravil sranje ali je 5000 serija uredu in je zasral s 6000.
Tole 6800 serija me je pozitivno presenetila, glede 6900 pa imam malo mesane obcutke. Ni neki tole, s cimer bi se ATI lahko na glas hvalil.

Ocitno se ponovno kaze realna slika kvalitete razvoja. Nvidia je v d0brega pol leta prenovila svoje cipovje in mocno napredovala (prehiteli konkurenco po desni), ATI je pa v enem letu naredil kaj..? Nic pretresljivega.


-Nvidia je napredovala, ni pa nikogar prehitela, kvecjemu dohitela!
-Amd je z serijo 69xx naredil kar se je dalo z obstojecim proizvodnim procesom pac narediti.(ne pozabimo, da je bil prvotni plan serijo 6xxx izdelati v 32nm p. procesu, kar pa je padlo v vodo...ne zaradi amd-ja!...in tako je sla tudi nacrtovana trzna prednost po gobe)

-kartice so p/p wise popolnoma izenacene...cisto vseeno ali kupis amd/nvidia ko je govora o resolucijah do 1920x1080
-za resolucije 2560x1600 ali multiscreen postavitve obvezno AMD 69xx
-za 3D obvezno Nvidia
-"mesarskega klanja" je vsaj za pol leta konec...torej cene ne bodo padale vsaj par mesecev.
-kakrsnokoli nadaljno pametovanje okoli Nvidia vs Amd je odvec...nakup naj bo odvisen od dobavljivosti in cen(morebitnih akcij) pri dolocenih trgovcih!

nVidia je v enem letu še kako prehitela. ATI-ju je bilo pred enim letom zelo zelo lepo, ker nVidia še pol leta kasneje ni imela odgovora na serijo 5800. Zdaj se je situacija malček obrnila z GTX 580.

mihco je izjavil:

-5970 je boljsa od gtx580 za 100EUR manj!
?

Z višjo porabo in težavami v igrah ker je multi-GPU kartica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

LuiIII ::

Mislim, da Nvidia še ni dohitela AMD. Zakaj? Ker 69X0 serija ima enostavno veliko boljši faktor performance/poraba in predvsem performance/površina. Slednji je zelo pomemben pri številu in dobavljivosti grafičnih jeder. In AMD z vsako prodano kartico zaradi boljšega omenjenega razmerja zasluži dosti več. Razlika v ceni je namreč manjša kot je razlika v zadnjem faktorju. Če hoče nVidia na dolgi rok še brcati, se bo morala posloviti od velikih in monolitnih jeder. Je pa vsekakor fino, da nVidia še brca. Konkurenca enostavno mora biti! Me pa zanima kakšna je kaj dobavljivost 580 in 570 kartic?
Glede zmogljivosti 69X0 pa menim, da verjetno driverji še niso rekli zadnje besede. Sploh če se primerja reviewe in katere driverje je kdo uporabil. Pa tale TDP in power managment je tudi ena huda zmeda. Zadeva je za prihodnjost gotovo pomembna saj je za razliko od nVidie izvedena v biosu, ker to dopušča hardware. NVidia počne to softwarsko kjer je možnost, da ge kaj po zlu seveda večja.
Videti je, da se AMD tudi počasi pripravlja na GPGPU saj je osnovna PF zmogljivost povečana. Ta je seveda pomemben faktor pri zmogljivosti APU. Tako bo zlitje GPU in CPU v APU morda res prava in zanimiva reč. Srčno upam.

Senitel ::

mihco je izjavil:

-zanimivo da "garantiras"...verjetno si sam sprobal obe resitvi :S 2gb rama se na visokih resolucijah zelo pozna, kar dokazujejo tudi testi

Nah dejansko ne... Ni nobenega indikatorja, da bi bila GTX 480/580 podhranjena kar se tiče pomnilnika. Smer v katero moraš pomislit je pa, da so GTX-i v primerjavi z Radeon-i fenomenalno učinkoviti za svoje flopse. Ampak, ko večaš ločljivost tako visoko se s tem tudi velikost primitivov (trikotnikov) precej poveča in s tem prednost GTX-ov zmanjša.
Da pa 2GB rama predstavlja kako prednost razen v 2/3 monitor situacijah je pa fantazija. Vsaj trenutno.

PrimozR je izjavil:

nVidia je v enem letu še kako prehitela. ATI-ju je bilo pred enim letom zelo zelo lepo, ker nVidia še pol leta kasneje ni imela odgovora na serijo 5800. Zdaj se je situacija malček obrnila z GTX 580.

Mah prehitela v kakšnem smislu? GTX 480 je bil, kljub vsemu, povsem suvereno najhitrejša single GPU kartica. Da je bilo s samim čipom cel kup problemov ne zanika nihče. Bi bilo pa malo scary, če bi GF100 prišel v taki obliki kot imamo danes GF110 (torej polna konfiguracija s spodobnimi clocki in dobrim hlajenjem) in ne kar precej pohabljen.
AMD je z Cypress imel srečo, da je zadeva špilala tako kot mora (čeprav dobava jih je še vedno matrala). NVidia te sreče ni imela in jim GF100 ni ratal do časa zdebugirat. Plus, da so šli v "risk production", čeprav niso vedeli ali bo zadnji fix popravil vse napake ali ne (in jih ni). Sedaj se je AMD-ju vrnilo, ker je TSMC ukinil 32nm, na katerega so računali. Še bolj pestro pa bo, če so govorice o zamudah na 28nm resnične. Ker potem bomo 40nm gledal še celo naslednje leto.

LuiIII je izjavil:

Mislim, da Nvidia še ni dohitela AMD. Zakaj? Ker 69X0 serija ima enostavno veliko boljši faktor performance/poraba in predvsem performance/površina.

Resno? A je bolj komplicirano 250W toplote odpeljat iz 550mm2 površine ali 389mm2? Performance na površino praviš? Crysis Warhead na 2560x1600 4x AA ima GTX 580 0,069fps na mm2, 6970 pa 0,094mm2 ajde naj ti bo 27% manj, ampak to je najboljši case. Pa vzemimo še Dirt 2 na isti ločljivosti: GTX 580 0,137fps na mm2, 6970 pa 0,146fps na mm2, kar je pa že precej blizu, moram dat še kakšen primer, ki malo bolj leži GTX 580, recimo z ločljivostjo ala 1920x1200? Performance na porabo prabiš? Baraba od Anandtecha je samo za Crysis meril porabo sistema in na 2560x1600 pri 4x AA GTX 580 naredi 0,22fps na W, Radeon 6970 pa naredi 0,23fps na W. Jup to je zares omembe vredna nižja poraba za dan performance.... Če gremo pa na 1920x1200, kjer da GTX 580 0,33 fps na W in 6970 0,32fps na W?
Come on...

LuiIII je izjavil:

Slednji je zelo pomemben pri številu in dobavljivosti grafičnih jeder. In AMD z vsako prodano kartico zaradi boljšega omenjenega razmerja zasluži dosti več. Razlika v ceni je namreč manjša kot je razlika v zadnjem faktorju. Če hoče nVidia na dolgi rok še brcati, se bo morala posloviti od velikih in monolitnih jeder. Je pa vsekakor fino, da nVidia še brca. Konkurenca enostavno mora biti! Me pa zanima kakšna je kaj dobavljivost 580 in 570 kartic?

In koliko dobi NV grafičnih jeder? Aja ups to je dejansko vprašanje. Torej je to ocena potegnjena od tam kjer sonce ne posije. Kako pa kaj AMD napreduje glede poslavlanja od velikih molotinih jeder? Mnja vsak čip od pomanjšanega 3870 je bil večji od predhodnika. Trenutno so na temu, da če čip povečajo še za dobrih 20% pridejo v NV peskovnik. Pa ti predstavim še malo zgodobine: 5870 je za 27% večji od 4870 in 6970 je za 18% večji od 5870.

LuiIII je izjavil:

Glede zmogljivosti 69X0 pa menim, da verjetno driverji še niso rekli zadnje besede. Sploh če se primerja reviewe in katere driverje je kdo uporabil.

...in če vzamemo v zakup, da so že vprašanje kolk časa kopičili kartice, ker se grafe niso upali dat na trg brez spodobnih driverjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Senitel ()

Blazz ::

LuiIII je izjavil:

Mislim, da Nvidia še ni dohitela AMD. Zakaj? Ker 69X0 serija ima enostavno veliko boljši faktor performance/poraba in predvsem performance/površina. Slednji je zelo pomemben pri številu in dobavljivosti grafičnih jeder. In AMD z vsako prodano kartico zaradi boljšega omenjenega razmerja zasluži dosti več. Razlika v ceni je namreč manjša kot je razlika v zadnjem faktorju. Če hoče nVidia na dolgi rok še brcati, se bo morala posloviti od velikih in monolitnih jeder. Je pa vsekakor fino, da nVidia še brca. Konkurenca enostavno mora biti! Me pa zanima kakšna je kaj dobavljivost 580 in 570 kartic?


pozabljaš na to, da bodo hitrejše kartice 'večkrat' prodane. Tu govoriš kot da bosta oba tabora prodala enako število novih grafičnih kartic. Zanemarjaš tudi dolgoročen vpliv, ko si navadni uporabniki zapomnejo da je nek proizvajalec bil vedno boljši od drugega in na podlagi tega kupujejo.
Tudi high end tržni segment se povsem drugače obnaša kot pa middle. v tem segmentu dostikrat ni tako pomembna ne cena ne poraba, važno je da imaš najboljšo zadevo. Ahh če bi blo vse tko enostavno v ekonomiji....

xyxyxyxy ::

PrimozR ::

Senitel nVidia je zdaj na vrhu, ob izidu serije 5800 jo je pa AMD prehitel. GF100 takrat pač še ni bil zunaj, zato sem pa napisal pred enim letom.

jlpktnst ::

Kup trollov trolla po slo-techu.

Zakaj je že nvidia hitrejša ne vidim. Kolikor sem gledal teste so nekje na enakem. Edine občutne razlike pa so pri specifičnih aplikacijah (amd ima opcijo za več monitorjev, nvidia pa bolje podprt 3d in compute, čeprav se v teh 2 segmentih tudi bliža amd).

Kolikor sem gledal teste je bil 570OC nekje v rangu 6970, poleg tega da so gf kartice zunaj že dolgo, 69xx pa ima praktično novo arhitekturo. Sumim da lahko kar dosti še optimirajo driverje. Pa že zdej so približno na istem performančno.

Jst ::

Mah, to glede optimiziranja driverjev je en larifari. Mogoče lahko potegnejo iz kakšnega špila ali game engine več, vendar to poslušamo ob vsakem izidu kartice, pol leta za tem pa smo v povprečju na kakšni odstotni razliki.

Recimo driveji, ki so začeli podpirati 6000 serijo, z vsakim izidom dobimo lastniki 5000 serije slabše rezultate. 10.10 > 10.11 > 10.12.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PrimozR ::

jlpktnst je izjavil:

Kup trollov trolla po slo-techu.

Zakaj je že nvidia hitrejša ne vidim. Kolikor sem gledal teste so nekje na enakem. Edine občutne razlike pa so pri specifičnih aplikacijah (amd ima opcijo za več monitorjev, nvidia pa bolje podprt 3d in compute, čeprav se v teh 2 segmentih tudi bliža amd).

Kolikor sem gledal teste je bil 570OC nekje v rangu 6970, poleg tega da so gf kartice zunaj že dolgo, 69xx pa ima praktično novo arhitekturo. Sumim da lahko kar dosti še optimirajo driverje. Pa že zdej so približno na istem performančno.

Cel teden dlje od Radeonov...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero grafično kartico kupiti 6870 ali 6950? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
17330543 (26974) galu
»

Radeon 6950 se odklene (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
11828520 (22959) Jst
»

Radeon HD 6990 razkrit (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
5017484 (15900) Senitel
»

Prispel GeForce GTX 560 Ti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
5626391 (23873) SavoKovac
»

Nova Radeona sta tukaj

Oddelek: Novice / Grafične kartice
4616015 (14702) PrimozR

Več podobnih tem