» »

Namestitev GRUB-a

Namestitev GRUB-a

GummyBear ::

Imam težavo pri namestitvi grub-a (ubuntu 12.04 alternate cd).

Disk imam razdeljen takole:
1. Windows 7 Professional (osnovna particija)
2. Ubuntu 12.04 (namestil iz CD-ja Ubuntu 12.04 alternate) (osnovna particija)
3. Linux-swap particija (osnovna particija)
4. (razširjena particija)
4a podatki 1 (logični pogon)
4b podatki 2 (logični pogon)
4c podatki 3 (logični pogon)

Iz omenjenega CD-ja sem namestil omenjeno različico Ubuntu-ja, in ko je prišlo skoraj do konca namestitve, mi je izpisalo, da ni mogoče namestiti GRUB2. Naj sistem zaženem ročno iz /vmlinux na razdelku /dev/sda2 s parametri root:/dev/sda2 (nekaj takega je pisalo)
Potem sem pač nadaljeval namestitev brez bootloaderja in se mi zažene samo Win7, čeprav imam Ubuntu že nameščen (do njega namreč ne morem dostopat).

Zdaj pa bi rad nekako namestil še bootloader (katerikoli), da bi lahko izbiral med OS. Imam tudi Ubuntu 12.04 desktop CD, vendar mi ta ob namestitvi javi napako, tako da sploh ni mogoče namestiti, mogoče bi dalal samo kot live CD. Kako zdaj nadaljevati, glede na to, da iz Ubuntuja gruba ne znam naložit?
Imam tudi program EasyBCD, s katerim naj bi se dalo kar iz Win7 namestit bootloader, vendar tudi tega nisem še delal. Zna kdo pomagat?

Icematxyz ::

Poženi Ubuntu 12.04 LiveCD in sledi tem navodilom, če česar ne razumeš pa vprašaj.

GummyBear ::

Šel sem točno po navodilih, ki so mi vzela cca 45 minut časa, zato da sem videl, da se ne obnese in zdaj sem spet na W7. Lepo po vrsti.

Glede na mojo razdelitev diska, sem ukaze tako vpisal:
1. sudo fdisk -l
2. sudo mount /dev/sda2 /mnt
3. sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
Po tem koraku se izpiše: Installation finished. No error reported.
Sledi restart računalnika (vzamem CD ven). Računalnik se zbudi v promptu "grub>" in lahko vpisujem ukaze. Probaam vpisat še zadnji ukaz sudo update-grub. Piše da ne gre - ukaz ni veljaven, zato spet vstavim Live CD Ubuntu 12.04 desktop in bootam s CD-ja. Ko pridem v namizje, odprem Terminal in probam ukaz tam vpisat. Dobim napako:
/usr/sbin/grub_probe: error: cannot find a device for / (is /dev mounted?)

Za probo vpišem še prve 3 ukaze prej, vendar isto. Dojel sem, da imam podoben problem, kot je v temi (glej link zgoraj), vendar problema tam niste rešili.

Glede na to, da imam z GRUB-om 2 vedno neke težave (če ne pri instalaciji, pa pri re-installaciji), bi bilo mogoče boljše če bi naložil kakšno verzijo, ki vsebuje še grub1, potem pa updata na zadnjo verzijo.
Če pa kdo zna rešit moj problem, pa kar na delo, dokler ne najdem starejše verzije Ubuntu. Upam da vam je moj problem v izziv.

Icematxyz ::

Za probo vpišem še prve 3 ukaze prej, vendar isto. Dojel sem, da imam podoben problem, kot je v temi (glej link zgoraj), vendar problema tam niste rešili.


Ne v tisti temi je šlo za nekaj drugega in težava s Grub 2 je bila odpravljena, torej preizkusi še to.

Glede na to, da imam z GRUB-om 2 vedno neke težave (če ne pri instalaciji, pa pri re-installaciji), bi bilo mogoče boljše če bi naložil kakšno verzijo, ki vsebuje še grub1, potem pa updata na zadnjo verzijo.


Ne in ni razloga, da Grub 2 ne bi deloval dobro in če ta druga navodila ne bodo delovala prilepi sem izpis ukaza (LiveCD):

sudo fdisk -l

Ker potem gre za nekaj specifičnega in ne običajno stanje.

Zgodovina sprememb…

GummyBear ::

OK, bom probal, ampak jutri ker če kaj zašuštram, se mi danes ne bo dalo reševat. Torej jutri enkrat probam in poslikam izpise na enkranu. Pa hvala ti za pomoč - ne vem ali edini obvladaš linux, ali pa se drugim ne da reševat težave, iz katerih bi se lahko kaj naučili (vsaj zame bo nekaj novega, če bo uspelo). Dej mi samo še nekaj povej...

Zamenjaj v tej vrstici sda1 s pravilno vrednostjo:

sudo mount /dev/sda1 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
sudo chroot /mnt

Zamenjaj v tej vrstici sda s pravilno vrednostjo:

grub-install /dev/sda
update-grub
exit
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt/sys
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt
sudo reboot

Kako vem katera je taprava vrstica - s katero moram zamenjat? Meni fdisk -l izpiše Linux (skrajno desno) pod sda2 (kar sem tudi uporabil prvič). A bi slučajno moral kaj drugega?

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Oziroma ne, ker me torej zanima, če prvi postopek zadostuje v takšnem običajnem primeru, še enkrat izvedi postopek po teh navodilih!

Spremeni le sledeč ukaz:

sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda

V sledečega:

sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

Testiraj tole in poročaj!

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Pa hvala ti za pomoč - ne vem ali edini obvladaš linux, ali pa se drugim ne da reševat težave, iz katerih bi se lahko kaj naučili (vsaj zame bo nekaj novega, če bo uspelo).


Ko ti bo uspelo bova torej že dva in pa tako bo počasi torej več uporabnikov Ubuntu/Linux že samo zaradi iger.

Kako vem katera je taprava vrstica - s katero moram zamenjat? Meni fdisk -l izpiše Linux (skrajno desno) pod sda2 (kar sem tudi uporabil prvič). A bi slučajno moral kaj drugega?


Ne vse je OK le nekoliko zastarela navodila so, torej celoten postopek v tvojem primeru je sledeč:

sudo mount /dev/sda2 /mnt
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda


Če pa slučajno to ne bo to zadostovalo pa v tvojem primeru spremeniš v drugih navodilih le torej sledečo vrstico:

sudo mount /dev/sda1 /mnt

V torej:

sudo mount /dev/sda2 /mnt

Zgodovina sprememb…

karafeka ::

Preden namestiš grub na mbr, se moraš chrootat v nov sistem (če to delaš iz recimo livecd) in mountat (priklopit) dev, potem pa se inštalira grub:
sudo grub-install --boot-directory=/boot /dev/sda

(to je pod pogojem, da nimaš posebej boot particije - kolikor je razvidno iz prvega posta imaš boot particijo kot imenik na root particiji).

Pa 45 min za začetek v linuxu ni nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

GummyBear ::

Ok, hvala obema za nasvete - bom zvečer probal, ko bom spet pri svojem računalniku.

Trenutno je boot particija Windows7 in verjetno je tudi mbr na tej particiji, saj sem po spodletelem poskusu na Ubuntuju vstavil Win install CD in uporabil ukaz bootrec /FixMbr. In tudi ko sem na linuxu pognal fdisk -l mi je pri prvi particiji označil * (zvezdico). Upam da sem si prav zapomnil, drugače pa zvečer sporočim. Razdelitev particij pa je še zmeraj takšna kot sem jo zgoraj napisal.

karafeka ::

Samo, da ne bo nesporazumov. V mojem prejšnjem postu sem glede boot particije imel v mislih posebno boot particijo v linuxu (ker dobra praksa je takšna, da imaš ločene root in boot particijo, ni pa seveda nujno).

Da je particija z windows 7 označena kot zagonska oz. boot je čisto ok, tega ne rabiš spreminjat v fdisk-u. Ti moraš samo inštalirati grub2 na mbr od sda diska in če bo vse po sreči, ti bo grub prepoznal, da imaš windows 7 inštalacijo in jo avtomatsko dodal v seznam sistemov, drugače jo boš moral sam.

GummyBear ::

Še tole mi povej, če bom slučajno potreboval...

Preden namestiš grub na mbr, se moraš chrootat v nov sistem (če to delaš iz recimo livecd) in mountat (priklopit) dev

Mountam z ukazom: sudo mount /dev/sda2 /mnt. Kako pa chrootam? Dej mi kar na mojem primeru razloži (če lahko), kaj moram vpisat.

karafeka ::

Saj imaš napisano že vse v tvojem postu :).

sudo mount /dev/sda2 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
sudo chroot /mnt /bin/bash

oz. zadnja komanda je lahko tudi "sudo chroot /mnt /bin/sh", odvisno kater shell (lupina) je na livecdju (ponavad je bash).

Potem pa inštaliraš grub na mbr (kar je že Icematxyz napisal) :
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

Sem ziher, da obstaja kak forum za ubuntu oz. howto, kjer je to raloženo.

Icematxyz ::

@GummyBear

V bistvu da, kot ti razlaga uporabnik @karafeka, ampak saj načeloma sumim, kje je sploh bila težava, ker s tem se ponavadi po namestitvi Ubuntu ne rabiš ukvarjati. Najverjetneje si pri namestitvi pri koraku, kjer izbereš, kam boš namestil Grub izbral kakšen razdelek /dev/sda2 namesto same podatkovne naprave /dev/sda in za to se sedaj s tem sploh ukvarjaš!

Kakorkoli najprej preizkusi torej ta navodila in najverjetneje bo to zadostovalo, če pa slučajno ne bi pa izvedi še postopek po drugih navodilih, kjer spremeniš samo eno vrstico na način, kot je že opisano, torej najprej preprosto testiraj sledeča navodila in potem poročaj:

sudo mount /dev/sda2 /mnt
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

Zgodovina sprememb…

GummyBear ::

Ojla, poročam o ugotovitvah - žal tudi tokrat neuspešno po vseh poskusih, ki sta jih zgoraj navedla.

Najprej kako je potekala namestitev z alternate CD-jem: nastavitev tipkovnice, hostname, ime in geslo uporabnika, potem enkrat se zažene razdeljevalec diskov, kjer sem naredil naslednje:
- ext4 particija: označim za formatiranje, priklopna točka: /
- swap: nastavim možnost uporabi kot izmenljivi disk
Vse particije, ki jih imam na računalniku, sem naredil z GParted Live CD, disk pa je nov, ta teden zamenjan.

Najprej nekaj zaslonskih posnetkov, kar se mi je izpisalo v terminalu oziroma ob zagonu:


Čudi pa me to, da v Computer ni prikazana ext4 particija, kjer naj bi bil nameščen sistem. Kako sem to ugotovil: Odprl sem FileSystem in pogledal v mapo /home. Tukaj se ponavadi nahaja uporabnikova domača mapa (torej bi moralo pisati v obliki PriimekIme (tako sem poimenoval uporabnika), najdem pa mapo Ubuntu, kar ni pravo.
Kam torej je izginila particija? Aja, pa particije nisem poimenoval (dodelil oznako), torej bi privzeto morala biti FileSystem oz. Datotečni sistem. Še slika particij, ki jih prikaže Computer:


A vama to kaj pomaga? Mene osebno čudi že to, da mi je ob namestitvi napisalo, da gruba ni moč naložiti.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Icematxyz ::

Ne vidim načeloma razloga, zakaj ne bi šlo in torej predvidevam, da sama namestitev ni bila izvedena uspešno.

Torej vprašanje, kaj točno gre narobe, če želiš namestiti Ubuntu 12.04 s pomočjo LiveCD (ne Alternate, ampak Desktop)? Lahko pa še prilepiš sliko, kaj vrne sledeč ukaz:

gksudo gparted

Če torej poženeš (desktop) LiveCD, kateri vidim da se požene in torej namestitev pa praviš se ne izvede uspešno? Se pravi preprosto poskusi še enkrat namesti Ubuntu 12.04 s pomočjo Desktop LiveCD in pravilno izberi razdelek za / (/dev/sda2), datotečni sistem Ext4 in /swap (/dev/sda3) in izberi opcijo, da se naj razdelek / tudi formatirata in čisto spodaj še pri namestitvi za Grub pusti privzeto /dev/sda in poročaj, oziroma, če resnično ne gre z desktop LiveCD še enkrat postopek namestitve izvedi s pomočjo alternate CD in poročaj!

Zgodovina sprememb…

GummyBear ::

Zdej pa končno dela. Računalnik sem ponovno bootal z desktop CD, potem izberem Preizkusi Ubuntu, poženem gparted in particiji nastavim še oznako (prej je bilo brez oznake). Nato nadaljujem namestitev.
Prej pa sem v izbirnem meniju vsakokrat izbral Namesti Ubuntu in se mi je ustavilo pri razdeljevalcu diska. Kaj je bil vzrok pa tudi sam ne vem.
Čez vikend bom namestil še driverje - tako da zdaj vem, na koga se lahko zanesem. Še enkrat hvala vama za pomoč.

Icematxyz ::

Super, samo da deluje! Verjetno je te Ubuntu le nekoliko testiral, kako se boš obnesel.

Sedaj pa:

Posodobi Ubuntu Alt + F2 in vpiši update-manager in ga znova zaženi in potem pritisni na kombinacijo tipk Alt + F2 in vpiši jockey-gtk in namesti ponujene gonilnike in spet znova poženi računalnik, če bo vse OK namesti še paket ubuntu-restricted-extras in to je to!

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu težave

Oddelek: Operacijski sistemi
152633 (2275) Icematxyz
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478827 (8039) Icematxyz
»

Postavitev strežnika za začetnika

Oddelek: Omrežja in internet
151734 (1248) Kiborg
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335339 (5123) matijaz74
»

File server in router

Oddelek: Pomoč in nasveti
211490 (965) ABX

Več podobnih tem