» »

php nejasnost

php nejasnost

sajs ::

Živjo vsem, mam eno vprašanje, ki si ga ne znam razložit. Kakšna je razlika med Wordpressom (ali Joomla...) in med php framewrkom (cake php, codeignite...). Ok, osnovno razliko nekak poznam. Zanima pa bolj ozadje. Pri npr. wordpressu imaš zadaj pač dashboard, kjer urejaš text, slike..., kako pa je s frameworkom.Ali tam tudi kaj obstaja kaj takega(kot nekak cms)? Kako je tam to urejeno (urejanje besedila, slik...)? Ali se da framework povezati s kakim cms-jem? Če ja, s katerim?

Mogoče je moj vprašanje res mal amaterski, ampak nisem najdu odgovora. Bi pa rad dobil mal občutka, kako to deluje.

Hvala in lp, Sašo

overlord_tm ::

Framework je neka osnova za programiranje, CMS je pa ze dokoncan izdelek.

Ubistvu analogija iz zivljenja je to:
CMS: gres jest v gostilno. vse dobis na mizo, ti samo pojes (uporabljas CMS)
Framework: kupis neko zmrzneno stvar v trgovini (dobis neko osnovo, tako da ti ni treba tistih trvialnih stvari ponovno kodirat (reinventing the wheel), ampak se vedno bos moral nekaj narediti da dobis kaj uzitnega ven.
Programiranje iz nule: vse bo treba od zacetka. Sicer je nekdo ze vzredil zate zelenjavo in meso (imas nek programski jezik, kako knjiznico in IDE), ampak se vedno imas veliko dela da bos skuhal kaj.

V slosnem so bili frameworki narejeni za hitrejsi razvoj custom made resitev. V osnovi se dolocene funkcionalnosti/operacije uporabljajo na vseh spletnih straneh in se je ljudjem zdelo neumno, da pri vsakem projektu znova programirajo ene in iste stvari (ACL, CRUD operacije v bazi, template engine). Potem so nastale razne knjiznice, zbirke knjiznic (tukaj je bil problem da je bila kniznica za delo z bazo od osebe A, ACL knjiznica od odebe B, nekaj od osebe C in ni bilo neke konsistentnosti. Najbol trivialen problem je da se enkrat poimenuje funkcije v camel case, drugic z underscori - no, tega v PHPju veliko :p) in na koncu se je vse skupaj razvilo v frameworke, ki so bolj ali manj zbirka poenotenih knjiznic, zapakiranih v celofan z navodili za uporabo, dokumentiranim APIjem. Eni ponujajo se kaj vec (samodejno generacijo form za vnos podatkov v tabele med casom testiranja), drugi malo manj, ampak niso nadomestek CMSju.

sajs ::

o super, hvala za domačo razlago. To sem rabil...

lp, Sašo

marjan_h ::

Živjo,

jaz bi pa rad si nek obrazec izdelal za shranjevanje na ftp.
Uporabil bi pa HTML form element in php za shranjevanje na ftp strežnik. Bi moral naložiti php na strežnik, ker kakor vem ga brskalnik sam ne interpretira? Problem je tudi v tem da je ftp samo 10mb pri volji.

Razmišljal sem tudi da bi poiskal neko zastonj web hosting stran s podporo php. Pa bi tja uploadal obrazec. Uploadal bi se pa na ftp. Je to mogoče?


hvala za pomoč.

MisterR ::

Pri zastonjskih to ponavadi ni mogoče.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdo izdeluje klasične HTML/CSS/JS spletne strani?

Oddelek: Izdelava spletišč
222784 (1900) Phantomeye
»

Učenje programiranja (Front-end) (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5213633 (10729) matjash
»

Kaj moram paziti pri kupovanju spletne strani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
7314938 (12624) tiga325
»

PHP in objektno programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
8512098 (10565) kivi113
»

ASP.NET(jezik C#) vs. PHP (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7710708 (9352) Nerdor

Več podobnih tem