» »

Izpiti iz angleščine pri British Councilu

Izpiti iz angleščine pri British Councilu

McHusch ::

A je kdo že delal kakšne Cambridge izpite (FCE, CAE, CPE ...) pri British Councilu v Ljubljani? Razmišljam o prijavi na CPE marca, pa me zanimajo vaše izkušnje in koliko je kaj težko. Kolikor gledam vzorčne teste na internetu, zadeva ni tako zelo težka, če vsak dan prebereš kak angleški članek in poznaš slovnico...

Še to, Cambridge izpiti se mi bolj dopadejo od TOEFL in IELTS, ker imajo neomejeno veljavnost in ne samo 2 leti. Kako pa kaj v tujini univerze in delodajalci gledajo nanje? A jim je vseeno, katerega imaš narejenega?
  • spremenil: McHusch ()

mare_ ::

Sam se delal CAE pred 4 leti v 4. letniku gimnazije in kolikor se spomnim, izpit res ni preveč težak, približno na ravni mature oz. mogoče malo težji. Je bil pa definitivno lažji, kot tista tekmovanja za angleščino v srednji šoli :) Edino na ustnem delu zna biti bolj tricky oz. predvsem dajejo slabše ocene.

Glede tujih univerz pa, vsaj kolikor se spomnim, je različno od univerze do univerze. Za nekatere je dovolj CAE ali več, nekatere pa zahtevajo še TOEFL/IELTS.

BlueRunner ::

Če greš na CPE, ti toplo priporočam, da se predhodno udeležiš pripravljalnega tečaja. Tako boš natančno vedel kako izpit dejansko poteka in kaj točno se od tebe pričakuje.

Seveda lahko narediš CPE tudi brez tečaja, vendar pa mora biti tvoje znanje brez prepriprav toliko širše. Če živiš in delaš v Sloveniji, pa ti bi v vsakem primeru koristilo, da si najdeš nekoga s komer se boš lahko pogovarjal v angleščini, on pa ti bo lahko sprotno popravljal slovnico.

Razlika med CAE in CPE stopnjo pa je v temu, da moraš za CAE obvladati slovnico in biti sposoben osnovne konverzacije. Pri CPE pa moraš razen tega (obvladanje slovnice in časov je muz, brez tega ni dobro iti na CPE) dejansko pokazati tudi osnovno poznavanje kulture, obvladovanje različnih slogov govora in pisanja (esej), zaznavanje podtonov, širok besedni zaklad, poznavanje idomov, poznavanje fraz ter vsekakor tudi phrasal verbs (niti ne vem v kaj se to prevede).

Toleranca na izpitu je relativno velika, vendar pa te lahko dve ponavljajoči se napaki (recimo neznanje phrasal verbs in not expressive enough) pokopljeta, ker ti pri vseh poglavjih požreta točke. Lahko pa opraviš izpit, če si npr. slab pri pogovarjanju, pri poslušanju in pisno pa si nadpovprečno dober.

Ah in ja... CPE ti ostane za vedno. Ko enkrat znaš angleščino na tem nivoju, lahko doživiš samo še težko možgansko poškodbo in začneš spraševati za vozniško in prometno v francoščini.

Zgodovina sprememb…

metalc ::

Po mojem gre več ali manj za biznis in za tvoj osebni test, koliko obvladaš. Zato tudi nikoli nisem delal teh testov. Imam samo certifikat FF. Pa še tega bolj zato, ker si ga včasih avtomatsko dobil, če si na ljubljanski FE ali FRI izpit iz angleščine naredil z 9 ali 10.

Če ciljaš na univerzitetni študij v angleško govoreči državi: ne vem, najbolje bo preveriti pri univerzah, ki jih imaš na muhi. Če že, bodo hoteli točno določen papir in ne "kar enega".

Če sanjaš o karieri pri EU: ne, te bo že EPSO temeljito stestiral. Podobne interne teste imajo tudi druge mednarodne organizacije.

"Aktivno" znanje za slo. javni sektor: če kaj vem, priznavajo samo pildek naše FF (še zgodba izpred 15 let: takrat enkrat je bil razpis za direktorja RTV, med drugimi pogoji tudi aktivno znanje angleščine. Prijavil se je tudi takratni dopisnik iz ZDA Uroš Lipušček. Namesto papirja FF je predložil nekaj takega kot certifikat, o katerem sprašuješ, le da je bil z neke ameriške univerze. Zavrnili so ga, da ne izpolnjuje pogoja glede angleščine.)

Tuji delodajalci: vsaj kar se razvojnih oddelkov (velja tudi za multinacionalke) tiče, zelo verjetno ne. Tvoje jezikovno znanje bodo itak mimogrede ocenili iz prijave, življenjepisa in na nekaj razgovorih. Itak je dosti bolj pomembno znanje drugih stvari in strokovne terminologije ne učijo na splošnih tečajih.

Bi rad "zeleno karto" za angleško govorečo državo (npr. Avstralijo): birokrati na ambasadi, ki procesirajo tvojo vlogo, bodo hoteli tudi papir, mislim da izključno IELTS. Zadeva ima omejen rok trajanja, zato ni razloga za hitenje. Kot državljan članice EU pa ne potrebuješ nobenega izpita za selitev v UK ali Irsko.

Ziga Dolhar ::

Hm, sam se moram ASAP lotiti IELTS-a. Kakšne izkušnje, nasveti?
https://dolhar.si/

Yohan del Sud ::

Jah. IELTS. Mesec in pol se rabiš prej prijavit. Z osebnimi slikami. Je kar brutalna zadeva. Štiri ure si rezerviraj samo za test (poteka v dveh dnevih) in kake vaje si prej dol zloudaj ter jih v celoti predelaj, ker pomaga. Zej kolikšno oceno rabiš? Za emigracijo v avstralijo ali kanado je menda dost 5 (5.5?) za osnovne poklice. Za anglofilske fakse odvisno od smeri je od 6 (gimnazijska trojka) za osnovne inženirje do 8 za novinarje ... Spet tudi odvisno: dodiplomski, podiplomski ...

Za cambridge pa ne vem. Po mojih izkušnjah, pa te praktično nobeden več ne sprašuje po (certificiranemu) znanju angleščine, če imaš narejen (certificiran) vsaj osnovni faks tam ...
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

Nja, potrebujem povprečno 7.5, min. 7.0. Sej mislim "da bo", ampak vseeno ne upam it kar na slepo ;).
https://dolhar.si/

JayKay ::

osnova za vpis na dodiplomski program v UK je povečini vsaj 6 na IELTS. meni ga ni bilo potrebno delat ker sem imel opravljenih kr nekaj izpitov iz ang. na FF MB.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

certifikat angleščina

Oddelek: Loža
123033 (2717) St235
»

IELTS test

Oddelek: Šola
71394 (1237) darthvader
»

Kako dobro znate angleščino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
668266 (6171) Tezaab
»

IELTS

Oddelek: Šola
182631 (2331) Ramon dekers
»

Pretvarjanje točk UK/Slovenija

Oddelek: Šola
91597 (1351) JayKay

Več podobnih tem