NASA - Če bo šlo vse po sreči, bo NASA danes ob 20.29 po srednjeevropskem času z enodnevno zamudo zaradi puščanja napeljave z izstrelišča na Floridi izstrelila raketoplan Discovery. Misija STS-133 (podrobnosti o misiji) bo 39. in zadnji polet tega raketoplana, saj se program Space Shuttle počasi bliža koncu; predvideni sta le še dve misiji, potrjena pa ena (usoda STS-135 je še v zraku).
V slabih 11 dneh, kolikor bo trajala misija, bo šestčlanska posadka na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) pripeljala znanstveno opremo in izvedla nekaj vzdrževalnih del. Na ISS bodo pritrdili Leonarda kot Permanent Multipurpose Module, Express Logistics Carrier 4, prvega humanoidnega robota v vesolju Robonauta 2 in rezervne dele za ISS. Na krovu bo tudi pol milijona podpisov študentov, ki sodelujejo v programu Student Signatures in Space. Gre za vsakoletni program pod pokroviteljstvom NASE in Lockheed Martina, v sklopu katerega študente izobražujejo o vesoljskih temah.
Mission name: Mars Science Laboratory Rover name: Curiosity rover Size: About the size of a car -- 10 feet long (not including the arm), 9 feet wide and 7 feet tall! Weight: 900 kilograms (2,000 pounds) Features: Geology lab, rocker-bogie suspension, rock-vaporizing laser and lots of cameras Mission: To search areas of Mars for past or present conditions favorable for life, and conditions capable of preserving a record of life Launch: Between Nov. 25–Dec. 18, 2011, from Cape Canaveral, Florida Arrival: August 2012 at Mars Length of mission on Mars: The prime mission will last one Mars year or about 23 Earth months.
Side note...jz sem od vedno trdil, da raje ko pošiljat ljudi na okoli, ki so skrajno neprilagojeni za vesoljske razmere, raje pošljemo super sposobne robote.
Sicer bodo drugi rekli..."jah potem nebi imeli znanja kako je živeti v vesolju". Well...človeško telo nima kaj počet v vesolju in the first place. Ok vrjetno je zabavno ampak ne ravno super produktivno. Ajde za kako vesoljsko postaju blizu zemlje že. Ampak luna, pa mars? nimamo kaj tam počet. Surovine bodo roboti kopali in jih prinašali domov. Medtem pa se bomo bodisi genetsko manipulirali za drugo okolje bodisi uploadani.
Robota se naredi dovolj zanesljivega za neko razumno življensko dobo, če pa crkne...jebat ga...crkne. Trenutna situacija je da moremo popravljat robota, da še ljudje v njem ne umrejo...prispodoba za ISS.
Izdelaš dva in se popravljata sama? Heh. Drugače pa v tem trenutku še ne vidim opcij, da bi se šli "rudarstvo" in življenje izven "meja" našega planeta. Za to ne smemo predvsem še kar nekaj (relativno dolgo) časa tukaj na našem planetu situacije zavozit!
Izdelaš dva in se popravljata sama? Heh. Drugače pa v tem trenutku še ne vidim opcij, da bi se šli "rudarstvo" in življenje izven "meja" našega planeta. Za to ne smemo predvsem še kar nekaj (relativno dolgo) časa tukaj na našem planetu situacije zavozit!
Ma rudarjenja bi se načeloma lahk šli. Pač bi se to robotsko izvajalo, mi pa bi bili lepo na zemlji.