» »

kako namestiti ubuntu na disk z sesutimi XP

kako namestiti ubuntu na disk z sesutimi XP

robi ::

Pozdravljeni,
torej, že nekaj časa mi stoji računalnik na katerem so nedelujoči Xp-ji. Danes sem si naredil ISO Ubuntuja 10.04 LTS in ga zagnal. Lepo deluje in z njim lahko tudi pregledujem datoteke narejene v Win. Če hočem Ubuntu namestiti je verjetno dobro da Xp-je najprej spravim z diska? Ali pa lahko Ubuntu inštaliram in potem počistim disk? Je namreč kar precej poln. A mi lahko svetujete kako uredim zadevo? No, stare datoteke mi niti niso tako pomembne, da ne bi mogel brez njih, če to kaj pomaga. Vem da so začetniška vprašanja, a vseeno...
Pa hvala že vnaprej:)
huda reč!!

mtosev ::

med namestitvijo samo izbrises particijo kje so windowsi in gor namestis Ubuntuja
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

energetik ::

Ne vem točno, kaj sploh hočeš. Če ti stare datoteke niso pomembne, inštaliraj Ubuntu in klikni uporabi celoten disk. To je vse. Če so ti pa pomembne, jih pa prej skopiraj na kakšen zunanji disk. Razen če imaš več particij, potem lahko eno uporabiš za stare fajle, na drugo pa namestiš Ubuntu.

robi ::

energetik je izjavil:

Ne vem točno, kaj sploh hočeš. Če ti stare datoteke niso pomembne, inštaliraj Ubuntu in klikni uporabi celoten disk. To je vse. Če so ti pa pomembne, jih pa prej skopiraj na kakšen zunanji disk. Razen če imaš več particij, potem lahko eno uporabiš za stare fajle, na drugo pa namestiš Ubuntu.


Na disku sta dve particiji,C, na katerih so Win in D, na katerih so Datoteke. Se pravi, da poženem namestitev in pač izberem eno od obeh particij?

LP
huda reč!!

madog ::

jes jes
Phenom II X4 955 BlackEdition|M4A87TD EVO|OCZ 2x2GB @1333MHz|Sapphire HD5770 OC

robi ::

OK, poizkusim jutri...
Hvala za odgovore:D

LP
huda reč!!

technolog ::

Probaj raje Ubuntu 10.10, se mi zdi da je za odtenek boljša uporabniška izkušnja.

Icematxyz ::

Če bi slučajno rad "združil" razdelka ali pa spremenil velikost razdelkoma. Na LiveCD imaš pred-nameščen tudi gParted!

šernk ::

Icematxyz je izjavil:

Če bi slučajno rad "združil" razdelka ali pa spremenil velikost razdelkoma. Na LiveCD imaš pred-nameščen tudi gParted!


hej...daj mi povej kje se ta gparted skriva?
ker imam gparted na posebnem CDju in je res super, vendar tisto za razdelke ko inštaliraš umes, mi ni niti malce podobno gpartedu...al je tisto mišljeno kot gparted?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

technolog ::

hm se mi zdi da 10.04 LTS ne vsebuje gparteda po defaultu. Če imaš internet, potem vpiši tole v terminal:

sudo apt-get install gparted

šernk ::

no...sam ga nikoli nisem našel na live CDju, pa vem da je pisalo za gparted da je not (ne vem katera različica, mogoče še 8.10 ko sm to nazadnje slišal)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Icematxyz ::

Ko namestiš Ubuntu na trdi disk. Potem nimaš več GParted v izbirnikih. Nahaja se le na LiveCD. Namestiš pa ga, kot je rekel uporabnik technolog. Ali pa tudi lahko GUI way v Programskem središču Ubuntu ga poiščeš ali v Synaptics. Najdeš pa ga potem pod Sistem -> Skrbništvo -> GParted urejevalnik razdelkov. Se pravi na istem mestu, kot se nahaja na LiveCD.

Zgodovina sprememb…

Frenky ::

A ne bi bilo (menda se da) najbolj pametno, da najprej zaženeš Ubuntu LiveCD pa potem na zunanji disk/usb ključ skopiraš kar rabiš z Windows particije, potem pa na frišno posnameš Ubuntu, nato pa s tega zunanjega diska, pač rukneš gor pomembne fajle?

Icematxyz ::

Seveda se lahko z LiveCD pobrska po trdem disku. In prenese kakšne datoteke na varno lokacijo.

Če prav razumem, pa v tem primeru to ni pomembno. Se pravi podatki niso pomembni?

robi ::

Pozdravljeni,

Ubuntu sem namestil, seveda sem pustil da se je inštaliral kot je predlagal energetik. Vse lepo teče, edini problem je, da sta na tipkovnici zamenjani tipki z in y. Verjetno se to da poštimat kje v nastavitvah pisave. Se lepo zahvaljujem za vaše nasvete.

LP
huda reč!!

Zero0ne ::

robi je izjavil:

Pozdravljeni,

Ubuntu sem namestil, seveda sem pustil da se je inštaliral kot je predlagal energetik. Vse lepo teče, edini problem je, da sta na tipkovnici zamenjani tipki z in y. Verjetno se to da poštimat kje v nastavitvah pisave. Se lepo zahvaljujem za vaše nasvete.

LP


System->Preferences->Keyboard->Layout
uname -o


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Namestitev GRUB-a

Oddelek: Operacijski sistemi
161984 (1747) Icematxyz
»

Ubuntu Wubi suxage

Oddelek: Operacijski sistemi
211835 (1456) the_game
»

Tripple boot

Oddelek: Operacijski sistemi
61124 (961) Icematxyz
»

Kako naj namestim Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
202812 (2207) Icematxyz
»

Ubuntu netbook 10.4 in particioniranje

Oddelek: Operacijski sistemi
181868 (1580) Icematxyz

Več podobnih tem