» »

format slike???

format slike???

CleanPower ::

pozdravljeni,
imam problem da imam HD ready televizor in potem mi na dvb-t sprejemniku da možnost izbire ločljivost in sicer 1080i ali 720p. zanima me kaj je boljše?
in pa kako je sploh možno imeti ločljivost 1920x1080(i) na tv-ju z resolucijo 1366x768, in pa ali torej ni 1:1 pixel mapping pri 720p, namreč 1280 x 720 ne ustreza 1366x768.

Matev ::

z interpolacijo

CleanPower ::

nerazumem?!

St235 ::

HD ready televizor v načinu 1080p dejansko riše samo pol slike naenkrat. Podobno kot stare katodne televizije izriše vsako drugo vrstico, potem pa obratno. Dejansko s tem prepoloviš osveževalno frekvenco omogočiš pa kvalitetnejšo sliko pri enaki pasovni širini.

Več o tem:
Interlaced @ Wikipedia

Načeloma je to najbolj uporabno če gledaš z malce večje razdalje. Od blizu boš podobmo kot pri katodnikih zaznal utripanje. Imaš na zgornjem linku tudi optično primerjavoi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

technolog ::

Lakotnik, pomoje si mislil 1080i.

Izi ::

Lakotnik29, malo narobe si razumel.
Na modernih ekranih ni več nobene interpolacije tudi če je signal, ki prihaja v sprejemnik še vedno interpoliran.
Moderni televizorji imajo zadaj takorekoč cel računalnik s precej zmogljivim procesorjem, ki pripravlja sliko za prikaz. Tako pri interpoliranem signalu procesor v ozadju čaka, da dobi obe sliki, ju združi v eno celotno sliko. Edina razlika med 1080p in 1080i, ki je sploh lahko opazna na ekranu je, da pri zelo hitro premikajočih scenah je vsaka druga vrstica malo zamaknjena, ampak še to procesor popravi z deinterpolacijo, in na koncu na ekranu ne opaziš prav nobene razlike med 1080p in 1080i. Seveda je tudi odvisno kako zmogljiv je tisti računalnik, ki teče v televizorju. Zato pa imajo enako veliki televizorji včasih močno različne cene.
Še malo drugače povedano:
Nobenega utripanja ne more biti, ker se tudi pri 1080i ves čas na ekran pošilja celotna slika, samo zadaj dela procesor, ki ves čas vnaprej združuje interpolirane slike v eno celotno sliko, čez vsako sliko pa pred prikazom še izvede filter "deinterlace", ki poskuša zabrisati zamik, ki se pojavi med vsako drugo vrstico
V praksi torej razlike med 1080i in 1080p ni opaziti, razen če pritisneš pavzo na hitro premikajoče sliki in zadevo pogledaš čisto od blizu, zato tudi vsi HD televizijski programi oddajajo v 1080i, ker podatkov, ki jih je potrebno pošiljati pa je dejansko skoraj pol manj.

Pri 720p pa gre za resolucijo 1280 x 720
Nekateri HD Ready televizorji, ki podpirajo 1366 x 768 resolucijo bodo vedno skalirali signal na svojo nativno resolucijo.
Tako ni važno ali nastaviš 1080i ali 720p, v vsakem primeru bo procesor sliko skaliral na resolucijo 1366 x 768, razlike pa ne bo opaziti, v obeh primerih bo kvaliteta skalirane slike tako rekoč enaka.

CleanPower ::

aha, tam na animaciji sem videl da pri interlaced utripa, in so me kar začele bolet oči. kaj je boljše za oči, 1080i ali 720p?

Matev ::

kaj je boljše za oči, 1080i ali 720p?


ne mešat interlace z intepolated

za oči je 720 in 1080 enako, za možgane je pa 1080 več za preračunavati

CleanPower ::

kaj sem pa zamešal? saj na tisti animaciji je na sredini interlaced slika, ki utripa.
sej možgani so itak povezani z očmi. torej 1080i bolj utruja oči?

Matev ::

kaj sem pa zamešal?


interlaced je bilo aktualno pri katodnih zaslonih

in 1080 ne utruja oči... ni razloga da bi jih


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lcd tv, vprašanje v zvezi z ločjivostjo

Oddelek: Zvok in slika
91156 (901) dolenc
»

37" Full HD ali HD Ready (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6922288 (20193) Yoni

HD ready ali full HD? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6114311 (9687) Akssi
»

Plasma TV LG 42PC1RR

Oddelek: Kaj kupiti
256668 (4462) servo
»

XBOX 360

Oddelek: Zvok in slika
61319 (1144) kuky

Več podobnih tem