» »

Izdelava spletnih strani v Photoshopu

Izdelava spletnih strani v Photoshopu

gamemen ::

Pozdravljeni!

Ravnokar sem se začel učiti izdelave spletnih strani v Photoshopu. Znam že jezike HTML, CSS in Javascript.
Predvsem bi se rad naučil v Photoshopu izdelati dober design za spletno stran.

Sedaj pa me zanima ali kdo pozna kakšno dobro knjigo ki ti pove kako izdelati dober design v Photoshopu?

Hvala za odgovore

LP

HardFu ::

Dober dizajn ni nekaj kar se naucis s knjigo. Moras bit kreativen po naravi, pomaga pa tudi ce imas kaksno tovrstno izobrazbo. Ce pa bi se rad naucil uporabljat Photoshop, pa si poglej recimo na lynda.com
http://codeable.io

gamemen ::

bom postavil še eno malo bolj drugačno vprašanje:

na kakšen način se da narediti tudi najbolj zapletene template za spletne strani?

in na kakšen način lahko narediš dizajn?

kajti znanje HTML-ja, CSS-ja in Javascript-ta že imam.

samo nevem kako bi naredil dober dizajn in posledično template.

LP

Hardstyle ::

rišeš, vstavlaš like, malo se igraš z barvami, filtri... spreminjaš,kopiraš,obračaš in potem ko vidiš nek "point" stvar samo izboljšuješ, potem pa se moraš naučit izrezati dizjan ter prilagodit css and stuff.

mihec87 ::

Dejstvo je da pri oblikovanju potrebuješ dosti smisla za estetiko ter imeti malo oblikovalske žilice..

gamemen ::

in v katerem programu je dizajn najbolše narediti?

sam zaenkrat uporabljam Photoshop.

bluefish ::

Photoshop v kombinaciji s Fireworksom. Ti pa še tako dober in funkcijsko poln program ne bo omogočil izdelave dobrega dizajna, če o stvari nimaš pojma.

Hair ::

bluefish je izjavil:

Photoshop v kombinaciji s Fireworksom. Ti pa še tako dober in funkcijsko poln program ne bo omogočil izdelave dobrega dizajna, če o stvari nimaš pojma.

Da pristavim lonček v temo - jaz uporabljam PS, zakaj hočem kombinirat s Fireworksom? tnx :)
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

gamemen ::

ali obstaja kakšna knjiga povezana z Photoshopom in dizajnom?

kajti nekaj malega že znam narediti v Photoshopu kakšne komplicirane zadeve pa ne.

tomaz_sres ::

Jaz osebno nimam nekega smisla za dizajn, zato sem prav navdušen nad programom Artisteer. V enem tednu sem svojo stran predelal v še kar in za html predloge je program tam nekje 50 usd. Je pa res, da rabiš vedeti vsaj nekaj html in css.
Lep pozdrav, Tomaž Sreš, http://www.sres.si

#000000 ::

Čez fotošop ga ni kar se tiče grafike, v starejših verzijah si poleg lahko dokupil ImageReady ki je bil namenjen precej stvarem, med drugim tudi spletnim stranem, kjer si z nekaj kliki naredil gumbe in razne roolover, swap ipd efekte, to je bilo fino če si delal z raznimi psd templejti, ker je bila stran že praktično narejena samo vsebino si zamenjal in moral znat pravilno izvozit zadevo in je bla stran fertig :) pol so ta imageReady odvzel in s prevzemom macromedie je večino tega dobil fireworks.

dmi ::

Počasi se obroča k temu da vedno manj ljudi oblikuje spletne strani s PSjem, jasno, zadeva se ureja v njem ampak sam potem oblikovanja pa je popolnoma drugačen.

Preberi si tole. http://designshack.co.uk/articles/css/1...

Sicer pa začetek namesto knjige preglej http://www.smashingmagazine.com/

gamemen ::

torej za izdelavo spletnih strani je bolši Fireworks kot pa Photoshop?

Gandalfar ::

Vseeno je. Odvisno od tvojega stila, na koncu ljudje tudi z illustratorjem risejo.

Itak potem vzames koncni png in ga zgradis ground up v text editorju in spises template za svoj framework.

gamemen ::

torej lahko v Photoshopu vse skupaj oblikujem (header, vsebina, meni, footer) nato pa razrežem in vstavim v CSS kodo?

Gandalfar ::

Ne. V Photoshopu narises tisto kar se potem naredi iz nic naredi v html/css. Npr: http://prevoz.org/ na celi strani je ena sama slika (ok pa table sorterji) in to je slika kamele. Kaj bos tu vstavljal iz photoshopa?

Zgodovina sprememb…

HardFu ::

Ni nujno da se karkoli razreze, lahko si pomaga s tem da oblikuje v PS in dobi neko koncno podobo, ki jo potem stilizira v CSSju. Ampak naceloma pa se strinjam, vcasih je svincnik in papir (ter potem brskalnik) boljsa alternativa.
http://codeable.io

gamemen ::

evo za primer en header:



nekaj v tem smislu narediš v photoshopu nato pa kot background-image vstaviš v CSS kodo.

Gandalfar ::

ce delas webpage iz leta 1998 potem res.

V nasprotnem primeru logo izrezes ven v alpha transparenten png. Ta swoosh pa das v drug layer kot del backgrounda.

gamemen ::

da bi naredil 2 sliki posebaj?

prvo logotip, ki bi ga vstavil kot sliko.

nato pa drugi del slike ki bi ga vstavil kot ozadje v header.

Gandalfar ::

Seveda. Kako pa mislis naredit logo clickable sicer in da se bo lepo degradalo na napravah z nizko sirino zaslona?

Zgodovina sprememb…

gamemen ::

imam še eno vprašanje:

sedaj ko znam HTML, CSS in Javascript naj se posvetim Photoshopu in dizajnu ter templatu ali se naj najprej naučim še PHP?

bluefish ::

Raje se posveti PHP-ju. Osebki, ki so resnično dobri na obeh področjih, so redki.

gamemen ::

samo če se želim s tem poklicno ukvarjat ko bom dokončal šolanje bom moral oboje znati.

Gandalfar ::

Predvsem moras delat resnicne projekte in se ne samo nekaj na pamet ucit. Pa zacni hodit na spletne urice, da bos v stiku z ljudmi, ki to delajo profesionalno.

gamemen ::

sej bom začel delat na projektih, samo nekaj predhodnega znanja pa vendarle morem imeti če sploh želim kaj narediti.

Mipe ::

Poberi kak CMS, recimo Wordpress, pa delaj teme. Pri tem se boš naučil CSS in PHP-ja, pa še web dizajna. Poleg tega lahko tudi zaslužiš z profi temami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

IceIceBaby ::

design -a [dizájn] m (a?) arhit. dajanje oblike predmetu z upoštevanjem skladnosti med funkcionalnostjo, estetiko in tehnološkim procesom, (industrijsko) oblikovanje: ukvarjal se je z designom / pohištvo ima dober design


Design ni odvisen od programa. Če boš na design gledal kot slikico v photoshopu ne boš prišel daleč.

Začni brati o funkcionalnosti in uporabnosti spletnih strani. Preberi si kaj o teoriji barv, o estetiki, različnih slogih itd.

Ni problem narisati nekaj lepega v photoshopu, ampak, če želiš delati dobre spletne strani se ti mora poklopiti vse.

Mipe ::

Zato sem predlagal delanje tem za CMS-je. Tam je osnoven design že zagotovljen, kot peskovnik za design je. Ni ti treba narediti cele nove strani. Tako sem se prek CMS-ja naučil izdelati čim bolj učinkovit dizajn HTML strani (headerji, footerji, sidebarji pa vse to). Pa CSS je mogočno orodje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

gamemen ::

kako lahko v photoshopu obrnem brush (čopič)?

HardFu ::

http://codeable.io

gamemen ::

HardPhuck:

hvala za odgovor.

Neumann ::

Pozdravljeni, sposodil si bom temo za vprašanje o photoshopu in css-u.

Zanima me vaše mnenje glede uporabe photoshopa ali css-a. V css-u (CSS3 je še več vizualizacije vključene), se da ubistvu narediti veliko stvari kot v photoshopu, zaobljen kvadrat, senčenje,... Določene stvari, katere lahko narediš v photoshopu, lahko narediš tudi v cssu. Zanima pa me kako je s hitrostjo strani, po neki logiki, se mi zdi da je nalaganje strani, ki uporablja za ozadje sliko iz photoshopa, traja dlje kot "pretvarjanje/branje" besedila iz css-a? Ali bi po tej logiki, probal čimveč narediti v css-u, tudi če si želiš sprememb kasneje, je to dosti lažje spremeniti, kot če imaš neko fiksno sliko, za recimo menu-bar?

Lp

RockyS ::

Če je stran pravilno spisana (torej da imaš dizajn in css) in se je pri razrezu vsaj malo razmišljajo vnaprej sploh ni problem nalaganje "slik", ker itak so ponavadi samo par px širine in višine, potem pa se samo ponavlja.

So pa časi Viste mimo in se dela na čim lažjih in enostavnejših dizajnih t.i. whitespace. Zato narediš nek boom logo, par gumbkov (ali pa še to ne) in je stvar zaključena. Kar pa se tiče postavitve strani in CSS pa se pri kakih kompleksnih zadevah začne zapletat.

HardFu ::

Neumann, slike za ozadja pocasi izumirajo, sploh s prihodom pametnih telefonov (in s tem 'responsive' layoutov), tko da se temu velja izognit. Niti se ne spomnim kdaj sem nazadnje uporabil PS za kaksen dizajn strani, verjetno leta nazaj :)
http://codeable.io

Neumann ::

Hvala za odgovore, ja mogoče smo se malo narobe razumel, nisem imel sploh namena dat slike za ozadje. "slike", sem imel bolj v mislih, recimo za menu bar.

Se splača potem narediti vrstico z meniji (O NAS, ARTIKLI, ...) v photoshopu?

bluefish ::

Jah, odvisno od oblike strani. Ni nekega univerzalnega odgovora oz. načina.
Če boš delal na ta način, potem si oglej "CSS sprites".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

RockyS ::

Če misliš čarat s kakimi gradienti in podobno potem itak PS, sploh če hočeš imet kake fancy šmency gumbke (to je out).

HardFu ::

Če misliš čarat z gradienti, ima CSS3 že dovolj dobro podporo, kdor pa nima brskalnika, ki bi podpiral sodobne tehnologije, pa mu je verjetno malo mar ali je tam gradient ali ne. Tako da se za stil poslužuj samo CSSja. Tudi CSS sprites se bolj uporabljajo za razne ikone. Vrstica z meniji pa v nobenem primeru ne sme bit grafična, v nasprotnem primeru si z SEO in uporabnostnega vidika pljuvaš v skledo.
http://codeable.io

JesusChrist ::

Zakaj pa nihče ne dela dizajna z InDesign? Meni se zdi dosti boljša - že sama izhodna kvaliteta se mi zdi precej boljša kot pa pri Photoshopu.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

bluefish ::

Kvečjemu Illustrator, ne pa Indesign. Jasno, da je kvaliteta boljša, če pa shraniš v vektorski format, ki je temu primerno tudi bolj požrešen.

Gandalfar ::

No, ce ze isces namensko orodje .. fireworks seveda :)

DiTi ::

če že delaš meni z grafičnimi elementi potem naredi na tak način kot sem jaz tukaj: http://www.fbshop.si/

Če princip ni jasen, razložim :)

Drugače pa čim več css čim manj slik, sem razrezal kar nekaj designov in nikjer še nisem porabil več kot 20 slik za celoten layout, velikost pa tudi redko preseže 2mb.

Še vedno pa me jezi da dobim design v psd in potem tu pa tam kaj ni enako kot v fireworksu :)

gnomee ::

Tako kot so ti že predhodniki predlagali, čim več css-ja in čim manj slik. V kolikor boš pa vseeno uporabil kakšne slike na strani ti pa priporočam, da jih "spustiš" skozi Smush.it, kateri ti še dodatno zmanjša velikost same slike.

Kurzweil ::

@DiTi, kolikor opažam imaš design oz. navigacijo narejeno s slikami, mogoče sem kaj spregledal, če sem bi bil vesel če pojasniš za kakšen princip gre - hvala

DiTi ::

torej gre za princip da tudi google ve prebrati oz. ve kaj se na povezavi nahaja, tako da če izklopiš css vidiš normalno navigacijo z besedilom, s cssjem pa potem to besedilo skrijem ter za vsako povezavo določim pocizijo slike (vse skupaj je ena slika-css sprites). torej volk sit in koza cela kaj se tiče želje naročnika in optimizacije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Uvod v izdelavo spletnih strani (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Izdelava spletišč
277264218 (527) Netrunner
»

Od dizajna do programiranja spletne strani

Oddelek: Programiranje
356772 (4196) Arey
»

Photoshop - web slicing

Oddelek: Pomoč in nasveti
5983 (909) opeter
»

Kako postaviti ozadje v CSS-ju

Oddelek: Izdelava spletišč
314492 (4223) gnomee
»

Še ena tema...oceni stran

Oddelek: Izdelava spletišč
171687 (1429) cahahopie

Več podobnih tem