» »

OS za Cyber café

OS za Cyber café

SaXsIm ::

Pozdravljeni,

v enem kafiču morem postaviti par javnih računalnikov, in sedaj iščem programsko opremo, ki bi mi to najbolj poenostavila.
Nagibam se k linuxu, če prav imam na voljo tudi windows licence, me pa zanima, če obstaja kakšen namenski linux distro.
Glede samega sistema, računalniki bodo namenjeni predvsem brskanju po internetu in urejanju dokumentov (Open Office). Prav tako je ideja, da se da na vsak računalnik priklopiti USB ključ. In sedaj trickiest part - hočem, da se sistem ob vsakem rebootu postavi povsem od začetka (se pravi, vse spremembe, ki so jih naredili uporabniki se izbrišejo, prav tako vse prenesene datoteke, zaznamki), ostanejo le naloženi programi.
Računalniki so starejši, ranga Celeron 1400 MHz, z 256MB rama.

Za pomoč se zahvaljujem.

LP
SaXsIm

techfreak :) ::

Računalniki so starejši, ranga Celeron 1400 MHz, z 256MB rama.

DOS?
Windows XP ali Ubuntuja zelo verjetno ne bosta delovala zadovoljivo za obiskovanje spletnih strani.

black ice ::

Windows XP bodo delovali zadovoljivo. Izklopiš večino vizualnih efektov, pa je to to.

BTW: Imel sem Celeron 1,3Ghz + 256MB RAM kar nekaj časa in za osnovno uporabo je čisto dovolj.

kanzyani ::

Ofris

^ potrebuješ takšno stvar... os je lahko tudi ubuntu z vsemi sklopljenimi efekti.

odloči se pa sam :)

System ::

Pred leti smo bili vsi na takih računalnikih na XP. Ste pozabili?
Drugače bi tudi Ubuntu brez vizualnih učinkov deloval...
V Windowsih se za zamrznitev uporablja nek Freeze PC.
Odločitev je tvoja...

Pyr0Beast ::

Pred leti sem imel A64.

Okoli leta 2000 pa res tak celeron.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

neo ::

Dodaj še nekaj rama v vsako mašino, poči gor Ubuntu, glede vzpostavitve mašin na novo ob vsakem zagonu pa Radix kartice.
Neo's

zee ::

Mislim, da Ubuntu že podpira ti. kiosk način, ko se vsakršna spremembra pobriše ob odjavi uporabnika. Se pravi je potrebno samo narediti eno skripto, ki vsak dan po izteku obratovalnega časa zresetira X server.

RADIX kartica so pa IMO kar draga rešitev in izven tega, kar si želi uporabnik, ki je začel temo.

Zagotovo pa bi bilo potrebno dodati RAM.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Pyr0Beast ::

Puppy linux (lavfa vse iz rama tak da je blazno hiter), nato pa samo reboot :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

xCore ::

Kaj pa google chrome os? To že obstaja? Nekaj časa je bilo dosti govora o tem...
.:R Š T:. [.: Trust is a weakness :.]

zee ::

Zaenkrat še ni uradno izšel.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

sgdjkdlsugi4 ::

Linux Mint z XFCE gdjem, al pa Fluxbox ;]

r0ker ::

problem ki se je meni pojavil je v tem, da ne moreš OSa primerno zaklenit, ker po eni strani hočeš, da uporabniki delajo kar želijo, po drugi strani pa pričakuješ od njih, da kvečjemu brskajo po wikipediji. in pol pridejo taki, ki bi se radi pogovarjali po skypu s starši iz rusije, eni bi igrali flash igre, eni bi pogledali novice, youtubali, fejsičali.... te stvari niso nič posebnega in nič nevarnega ampak, če dovoliš to, dovoliš tudi marsikaj drugega, nevarnega..

Timmah ::

karkoli boš že dal za OS, program, ki ti bo vrnil zadevo v prvotno stanje se imenuje Deep Freeze ( http://www.faronics.com/en/Products/Dee... ) Na naši firmi ga uporabljamo sicer na infomatih ki imajo windows sisteme a je navoljo tudi za mac in linux. Cena za eno licenco pride 29EUR, mislim da to drzi do 100 komadou potem se cena spusti.
donde esta francesca

amigo_no1 ::

Kišta, brez diska, ki se zboota ali preko lana ali preko ploščka-ja v ram (tu bi priporočal nadgradnjo na 512 mb).

Nerdor ::

Ma sej lahko poganja bilokateri linux s cd/dvd ali usb key-a, sploh ne rabi hard diska evn. Ziher zafreezano! ;)
... for lifetime!

_Dormage_ ::

Najceneje live boot prek USBja (Opticni čitalci so slow motion)
Mi smo v firmi to reševali z RADIX karticami (waste of money)
Deep freze pa je dobra stvar ceprav sem se že parkrat pošteno zajeb**!

techfreak :) ::

black ice je izjavil:

BTW: Imel sem Celeron 1,3Ghz + 256MB RAM kar nekaj časa in za osnovno uporabo je čisto dovolj.

Imam izkušnje z malo boljšim Celeronom, 256MB RAMa in Windows XP ... za internet NI dovolj. Dandanes je toliko JSja in Flasha povsod, da s takšnim računalnikom enostavno ne moreš normalno obiskovati strani.

Mogoče lahko uspe s kakšno starejšo različico Puppy Linuxa ali pa Lubuntuja.

opeter ::

Res je. Žal je 256 MB RAMa za moderne spletne strani (in brskalnike) odločno premalo. Isto velja za zgoraj omenjen CPU.

Na sestrinem prenosniku (1,7 GHz Pentium M, 1,5 GB RAMa, lic. Windows XP) se večkrat zgodi, da zaradi Flash in JS vsebine procesor večkrat deluje na 100%, isto velja za ventilator, ki se vrti z maksimalno močjo.

Kar nekajkrat se tudi zgodi, da zadeva skorajda zablokira do meje uporabnosti (niti kurzor ne moreš premikat).
Uporablja pa se Firefox, v zadnjem času pa Chrome (ki je manj potraten). Seveda pa je nameščen add-block ... drugače bi bilo še hujše.

A zakaj bi zamenjali prenosnik, če pa je za vse, kar se dela gor (pisanje besedil, ogled in osnovna obdelava slik) čisto dovolj. Samo zaradi interneta?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

black ice ::

techfreak :) je izjavil:


Imam izkušnje z malo boljšim Celeronom, 256MB RAMa in Windows XP ... za internet NI dovolj. Dandanes je toliko JSja in Flasha povsod, da s takšnim računalnikom enostavno ne moreš normalno obiskovati strani.

Potem moram popraviti svojo izjavo: "...je bil dovolj..."

Kaj pa če postaviš server in ostale računalnike uporabiš samo kot cliente?
Ne vem, če sem zasledil - o kakšnem številu uporabnikov govorimo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

Tarzan ::

Kot že povedano, procesor bo pokleknil pri straneh, ki vsebujejo veliko JS in ostalih procesorsko zahtevnih vsebin. Kak youtube v minimalni resoluciji bo še deloval, že 720p bo pa prevelik zalogaj za ta procesor.

S kakim Ubuntujem bo brskanje po spletu na nivoju kakega rahitičnega netbooka. Te niso ne vem kako zmogljivi, ampak za osnovno potrebo bi moralo zadostovati. Vprašanje pa je, ali bi sama storitev brkanja po spletu potem bila dovolj za stranke, da se bi v lokal vračale. Osebno bi se zadeve raje lotil nekoliko drugače. Z višjimi stroški ampak hkrati tudi višjo kakovostjo storitve. :)

Mimogrede... Nujno mora biti na voljo še wifi priklop za stranke, kjer se lahko povezuje folk s svojimi laptopi. Skoraj vsak ga že ima in večina ljudi ima laptope z dvakrat večjo zmogljivostjo od kišt, ki bi jih uporabili v lokalu. Ljudje tudi precej raje klofamo po lastnem računalniku, tako da, wifi nujno.

techfreak :) ::

Kak youtube v minimalni resoluciji bo še deloval, že 720p bo pa prevelik zalogaj za ta procesor.

Youtube 360p na tem procesorju na Linuxu vsekakor ne bo deloval.

Tarzan ::

techfreak, na windowsih bo deloval? Na 1,6 GHz atomu dela, Celeroni niso dosti slabši, tako da po mojem mnenju, bi delovalo. Lahko pa se seveda motim, v tem primeru ne bo delalo ne na Windows XP in ne na Linuxu. Zadnji računalnik s procesorjem s tako frekvenco sem pustil pred hišo ciganom v trajanju kosovnega materijala kakih 5 let nazaj.

Sem pa omenil prej, da taki računalniki niso za uporabo, še posebej ne gre računati na to, da se bi lahko za uporabo take starine še kaj zaračunavalo. Za jurja EUR se dobi 5 solidnih računalnikov, za dodaten drobiž potem napraskaš še elegantne majhne LCD monitorčke, ki se bi ujemali z ambientom, miške in tipkovnice enotne barve za par EUR in to je to... Dejansko uporabni računalniki, ki bi se na povprečno dobri lokaciji lokala obrnili precej hitro. Staro kišto bi pa kvečjemu dal na kako mizo kot primer starine, ali pa bi ven strgan hardver spremenil v okraske ambienta. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kateri OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
291646 (1006) Damiani
»

Kateri Windows naložiti?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
514140 (2876) reto88
»

Kater OS dati na star računalnik? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
625038 (3918) Hexx
»

kateri OS za stareji računalnik?

Oddelek: Operacijski sistemi
151489 (1103) neres
»

Koliko minimalno ram-a za Windows XP?

Oddelek: Operacijski sistemi
454630 (3726) Jan987

Več podobnih tem