» »

Nov pokojninski zakon odpravlja odkup let...

Nov pokojninski zakon odpravlja odkup let...

GregiB ::

Torej, po predlogu novega pokojninskega zakona ne bo več možno odkupovati delovna leta za čas študija in služenje vojaškega roka. Medtem, ko varianto študija še nekako razumem, saj si s študijem v končni fazi pridobiš nekakšno konkurenčno prednost na trgu dela, pa ne razumem variante z vojaščino. Tisti malo starejši smo v vojski SLUŽILI domovini (magari takratni) 12+ mesecev. Opravljali smo enako delo, za katerega so zdaj fantje plačani in jim teče delovna doba. PMSM bi moral iti vojaški rok direktno v delovno dobo, brez dokupa...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

USS Liberty ::

jaz sem služil še JLA, in to bi nam FDV dekan in sadaj minister Svetlik moral prišteti v delovno dobo, ne pa da je izdal tekovine revolucije in delovno ljudstvo in se obnaša kot najhujši neoliberalec, ki je kadarkoli sedel v katerikoli od slovenski vlad....

Le kaj matthai poreče na to, kaj počne njegov bivši šef svetlik....
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Matako ::

V bistvu zakaj sploh ne bi smel odkupovati let na splošno? Ne marajo denarja?
/\/\.K.

lurker ::

Predvidevam, da zato ker z nakupom let zberejo manj denarja kot ga dajo potem preko pokojnin.

Sej si lahko kupiš to leto vojaščine tako, da daš na banko znesek, ki je enak neto sedanji vrednosti bodočih odbitkov zaradi prezgodnje upokojitve.

Okapi ::

V bistvu zakaj sploh ne bi smel odkupovati let na splošno? Ne marajo denarja?
Denar že marajo, ampak ne marajo pa izplačevati pokojnin;(( Z vsakim letom, ko se upokojiš prej, ti morajo eno leto več kot sicer izplačevati pokojnino. Pokojnine pa dobiš v enem letu precej več, kot stane dokup tega leta. Računica je preprosta, državi se to ne splača.

O.

GregiB ::

lurker je izjavil:

Sej si lahko kupiš to leto vojaščine tako, da daš na banko znesek, ki je enak neto sedanji vrednosti bodočih odbitkov zaradi prezgodnje upokojitve.

PMSM bi morala vojaščina po defaultu v delovno dobo. Gre vendar za SLUŽENJE, kot je to danes praksa z profi vojaki. Poleg tega, če me spomin ne moti, so imeli aktivni vojaki (uslužbenci) v yugi celo bonificiran staž...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

harvey ::

Matako je izjavil:

V bistvu zakaj sploh ne bi smel odkupovati let na splošno? Ne marajo denarja?


Točno to, osnova za leto pa taki ceni; je to tako težko izvesti.

WarpedGone ::

Pokojnine pa dobiš v enem letu precej več, kot stane dokup tega leta.

Ob takih cvetkah, a se kdo čudi da je sistem v riti? Če ga pa pesnijo pesniki, ki spesnijo take svetke ...

Kdor hoče dokupt leta, naj si raje nabavi kake državne obveznice kake države, kjer je bankrot manj verjeten kot kje drugje. Večje sigurnosti ni nikjer drugje.
Potem pa par let prej zaključi z delom in tiste maluse pošlje v 3 PM in živi od prihrankov.
Zbogom in hvala za vse ribe

zavajon ::

USS Liberty je izjavil:

jaz sem služil še JLA, in to bi nam FDV dekan in sadaj minister Svetlik moral prišteti v delovno dobo, ne pa da je izdal tekovine revolucije in delovno ljudstvo in se obnaša kot najhujši neoliberalec, ki je kadarkoli sedel v katerikoli od slovenski vlad....

Le kaj matthai poreče na to, kaj počne njegov bivši šef svetlik....

Zakaj naj bi ti služenje vojaščine šteli v delovno dobo? Si morda takrat plačeval prispevke ZPIZ?

GregiB ::

zavajon je izjavil:

Zakaj naj bi ti služenje vojaščine šteli v delovno dobo? Si morda takrat plačeval prispevke ZPIZ?


Odvisno od zornega kota... Vrednost mojega enoletnega dela je šla v celoti v proračun takratne države, saj sem mesečno dobil plačilo v vrednosti 2 škatel Malboro cigaret... torej okvirno današnjih 6€. "Aktiven" sem bil vsaj 12h na dan. Strošek, ki sem ga predstavljal državi pa so bili trije sorazmerno siromašni obroki na dan, strošek bivanja v kasarni in dve povratni karti Kosovo - Slovenija...

Zdaj pa zadevo primerjaj z današnjim vojakom, ki dela 176 ur na mesec in koliko stane državni proračun deli s tem, koliko prispeva za ZPIZ...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

zavajon ::

Nič ni odvisno od zornega kota! Penzije se izplačujejo iz blagajne ZPIZ, ki se polni s prispevki, ne pa iz proračuna. Po tvoji logiki bi imel vsak pravico do penzjie, kajti prav vsak tako ali drugače prispeva v proračun. Tudi klošar, ki gre kupit liter vina.
sam bi bil sicer zato, da se ZPIZ ukine in se da vsakemu penzijo 300€ iz proračuna, ampak sedanji sistem je pač tak kot je.

GregiB ::

zavajon je izjavil:

Nič ni odvisno od zornega kota! Penzije se izplačujejo iz blagajne ZPIZ,


Tudi prav... Verjetno se strinjaš, da se prispevki v ZPIZ plačujejo kot delež prihodkov, ki jih vsakdo prejme (in ne ustvari)... Glede na to, da nismo med služenjem vojaškega roka prejeli ničesar, ne vidim problema... 30% od nič je...nič...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Aljaz1980 ::

zavajon, tukaj je problem, da to je bila nuja, prisila, nobeden ni rad takrat tam služil vojaški rok

marsikateri bi rajši študiral ali pa delal in si služil denar, kot pa tam zabušaval

zakupovanje let sicer ni slaba stvar, ampak država si je prišla gor, da tudi če si šparal, boš denar zapravil kako drugače pred smrtjo, če ne boš moral zakupiti let

je pa bedarija ker pri 58+ si veliko podjetjem v breme

vasquez ::

zavajon je izjavil:

Penzije se izplačujejo iz blagajne ZPIZ, ki se polni s prispevki, ne pa iz proračuna.

Kar izdatno se polni iz proračuna. Spomnim se, da ke nekaj let nazaj ZPIZ dobil 30% denarja iz proračuna.

Matako ::

Okapi je izjavil:

V bistvu zakaj sploh ne bi smel odkupovati let na splošno? Ne marajo denarja?
Denar že marajo, ampak ne marajo pa izplačevati pokojnin;(( Z vsakim letom, ko se upokojiš prej, ti morajo eno leto več kot sicer izplačevati pokojnino. Pokojnine pa dobiš v enem letu precej več, kot stane dokup tega leta. Računica je preprosta, državi se to ne splača.

O.


Ne, ne.. saj ne da bi se prej upokojil, kotje minimum. Bolj sem mislil v stilu.. da si pač bil zaposlen bolj malo časa, svinjsko zaslužil in bi pač zdaj odkupil mankajoča leta po pošteni ceni.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

lurker ::

Še tretjič. Pošteno ceno (dobiš toliko kot vplačaš) ti priskrbi vsak solidnejši vrednostni papir ali bankir.

BlueRunner ::

Ne, ne.. saj ne da bi se prej upokojil, kotje minimum. Bolj sem mislil v stilu.. da si pač bil zaposlen bolj malo časa, svinjsko zaslužil in bi pač zdaj odkupil mankajoča leta po pošteni ceni.

Tega ne moreš storiti "znotraj sistema", ker ta bazira na enakomernih prilivih skozi čas. ZPIZ pač ne more te vreče denarja razporediti skozi prihodnja leta in jih počasi sproščati v blagajno. Tako, da je bilo to "benificiranje" študija in vojske vedno na škodo sistema. Včasih, ko je bilo več kot 1,5 zaposlenega za vsakega upokojenca, je to še šlo, danes pa je logično, da to preprosto več ne gre.

Imaš pa v svojem hipotetičnem scenariju vedno možnost, da ta svoj svinjsko dober zaslužek šutneš v takšno ali drugačno obliko finančnega varčevanja/investiranje in si iz tega izplačuješ mesečno rento. Potem pa se predčasno upokojiš, seštevek bedne pokojnine + rente, pa se ti sešteje v čisto normalen mesečen znesek... Samo z dohodnino ne vem kako si bo potem cesar obračunal svoj delež.

Če pa rečeš, da se ti lahko pri varčevanju/financiranju (še posebej v kakšnih skladih) vse skupaj sesuje in ostaneš brez vsega, pa je to pač tveganje, ki je pri državnem pokojninskem stebru mnogo manjše. Je pa zato tudi "donos" tega državnega stebra bistveno manjši.

GregiB ::

Še enkrat... Tako kot zdaj vojaki SV polnijo državni proračun in druge blagajne se je za časa služenja vojaškega roka polnil takrat skupni državni proračun. Če poenostavim... če je "vojaška ura" vredna npr. 5EUR je bilo mojih 12h na dan (vsak dan) vrednih 60EUR... x 365 = 21.900 EUR Pa če je npr. polovico šlo za stroške, sem državi pridelal cca. 11K EUR. Kje potlej logika, da ta čas ne gre v delovno dobo, tako, kot gre vojaku sedaj???
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

lurker ::

Ne ga srat. Kaj so vojaki pridelali državi?!

Bogu in ostalim so cajt in dnar kradli.

Kak mladoekonomist vam bo še položnice čez par let poslal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

BlueRunner ::

V času služenja vojaškega roka ne vem, da se bi plačevali kakršni koli socialni prispevki ali zdravstveno zavarovanje. Že to je bilo pomenljivo, da si bil še vedno zaposlen pri sitem delodajalcu, samo tvoj status je bil "zamrznjen". Torej tudi nobenega izpolnjevanja M1 ali česa podobnega.

Služba (redno delovno razmerje) v vojski (SV) pa je nekaj čisto drugega... Tako, da je kakršna koli primerjava med "zdaj" in "prej" popolna bedarija, ker se primerja neprimerljive stvari. Ali bomo sedaj še prostovoljnim gasilcem dali delovno dobo, ker imamo v državi tudi profesionalne?

Zgodovina sprememb…

klemenSLO ::

Država gleda ravno obratno:
država ti je nudila ko si bil v vojski zastonj zajest, zapit, zaspat in zasrat. :)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

GregiB ::

BlueRunner je izjavil:

V času služenja vojaškega roka ne vem, da se bi plačevali kakršni koli socialni prispevki ali zdravstveno zavarovanje. Že to je bilo pomenljivo, da si bil še vedno zaposlen pri sitem delodajalcu, samo tvoj status je bil "zamrznjen". Torej tudi nobenega izpolnjevanja M1 ali česa podobnega.

Gre seveda za specifično situacijo. Z "zaposlovanjem" vpoklicane vojske se je država otresla plačevanja profesionalnim obrambnim silam. Res je, da s tem ni dobivala prejemkov v pokojninsko blagajno, a je offset, da ni imela praktično nobenih odhodkov za plačilo dela vojakov.
Po isti logiki ne bi smeli plačila dobivati niti oficirji, niti npr. perice v kasarnah in ostali zaposleni. Njim je seveda tekel (bonificiran) delovni staž.


BlueRunner je izjavil:

Služba (redno delovno razmerje) v vojski (SV) pa je nekaj čisto drugega... Tako, da je kakršna koli primerjava med "zdaj" in "prej" popolna bedarija, ker se primerja neprimerljive stvari.


Res? Vojak opravlja zdaj popolnoma isto funkcijo, kot sem jo opravljal jaz pred 20 leti. In to zgolj 8 ur na dan, 5 dni v tednu. Nagrajen je s plačo in pokojninskim varstvom, ko se bo upokojil, poleg tega nabija delovno dobo... Tudi navaden vojak, ne zgolj oficirji... v čem je torej razlika?

BlueRunner je izjavil:

Ali bomo sedaj še prostovoljnim gasilcem dali delovno dobo, ker imamo v državi tudi profesionalne?

Prostovoljnim? Prostovoljnim????? Primerjaš prostovoljni hobi z obveznim služenjem vojaškega roka? Pa mi povej primerljivo prisilo v današnjem času, s katero se mladino prisili vržti stran leto življenja...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

USS Liberty ::

GregiB... se strinjam z napisanim....

nekateri tukaj ne razumejo, da so bili mi eno leto pod prisilo v službi države in da smo bili 24/7 365 dni v službi države in smo morali početi vse in še marsikaj drugega kar počnenejo profesionalni vojaki, katerim pa država da plačo in jim plača pokojninsko zavarovanje. Ne pričakujem, da mi bodo dali neko plačo za nazaj, bi nam pa lahko vojaški rok šteli v pokojninsko dobo in to brez da moraš sam plačati... Da pa sedaj celo ukinejo možnost, da si to sam odkupiš, je pa sramota, diskriminacija in kršenje človekovih pravic...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Zgodovina sprememb…

BlueRunner ::

Če kdo, potem bi ravno ti USS Nimitz moral razumeti, da to ni stvar nekih fiktivnih človekovih pravic ampak samo in izključno stvar hladnega in preračunljivega denarja.

Kako hitro nekateri pozabijo na svoja lastna nesocialna načela, ko v temu vidijo morda osebne koristi, morda pa samo priložnost za samopromocijo.

Če denar ni šel "notri" tudi ven ne more iti, ker to ni upravičeno. V časih, ko so za vsakega upokojenca delali 3 zaposleni je to šlo, sedaj, ko jih dela pol manj, to pač več ne gre. Kdor ima višek denarja, ga lahko vloži in si pokojnino obogati s temi prihranki. Kdor ga nima, se lahko joka.

Ali ni to šlo nekako tako? Zakaj bi ti in jaz USS Nimitz plačevala nekaterim, ki niso plačevali nikomur? Zakaj že?

Ali je bilo služenje vojaškega roka anomalija? Seveda je bilo. Ampak to ne spremeni dejstva, da ne-solidarnost takrat lahko upraviči tudi ne-solidarnost sedaj. Pa še posebej sedaj, ker je bilo služenje kot takšno ukinjeno, vojska pa je postala profesionalna - pač še ena skupina zaposlencev v javni upravi, pa čeprav specifična. Ampak saj so specifični tudi policija, zdravniki, sodniki, učitelji, ...

Res? Vojak opravlja zdaj popolnoma isto funkcijo, kot sem jo opravljal jaz pred 20 leti. In to zgolj 8 ur na dan, 5 dni v tednu.

Kaj si delal je nerelevantno. Relevantno je samo tvoje takratno nevplačevanje socialnih prispevkov... Pa nisi edini, da ne bo pomote. Tudi jaz se lahko obrišem za ta odkup. Po drugi strani pa ne vem zakaj država te socialne prispevke krije iz lastne blagajne za svečenike v dovolj velikih registriranih verskih skupnostih. Bivši vojaki so si pa morali to sami doplačevati.

Zgodovina sprememb…

USS Liberty ::

BlueRunner je izjavil:

Kako hitro nekateri pozabijo na svoja lastna nesocialna načela, ko v temu vidijo morda osebne koristi, morda pa samo priložnost za samopromocijo.


jaz nikoli nisem imel nesocialna načela...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

GregiB ::

BlueRunner je izjavil:

Kaj si delal je nerelevantno. Relevantno je samo tvoje takratno nevplačevanje socialnih prispevkov...

Mar res ne? Še stotič... če ni bilo cash-flow-a na pomeni, da nisem plačeval...
Kot primer ti dam, da ko sem v vojski zbolel, sem koristil zdravstvene storitve, ki so bil pokrite... od česa le?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

lurker ::

Iz prispevkov ostalih davkoplačevalcev, ki so te vzdrževali v tistem času, ko ste se skupinsko praskali po ritih.

Sej razumem, če nisi uhvatil krivine, si moral bit tam. To še vedno ne spremeni dejstva, da so bili vojaki strošek, kaj šele da bi kaj prispevali v pokojninsko "blagajno".

Je pa štetje vojaščine v pokojninsko dobo itak samo navidezni bonus. Tistega leta vojaščine, ki ga hočeš, ni vplačanega v nobeno blagajno, ne takratno ne zdajšno. Lahko rečemo, da vsem priznamo vojaščino samo tako, da znižamo pokojnine vsem, da se pokrije to enoletno hitrejše upokojevanje.

Bi človek pričakoval, da neFDVjevcem tega ni treba razlagat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

Lonsarg ::

Ko so uvedli pokojninsko blagojno so naenkrat začeli izplačevati čisto vsem upokojencem, čeprav le ti niso niti centa prispevali, ker takrat blagajne še bilo ni. Kako so tistim upokojncem izračunali delovno dobo? Ja mal so kompenzirali. Tak da tle za vojaški rok gre za isto stvar, nekak skompenzirat za nazaj. Ista zadeva.

Agrument da niso plačevali v blagajno nima nobene veze tukaj, popolnoma nobene.

Tle ni nobenega pravila, država se pač odloči nekak kompenzirat za nazaj, lahko je pravično lahko pa ni. V tem primeru, ko ne upoštevajo služenja je to po mojem mnenju nepravično.

Okapi ::

Ko so uvedli pokojninsko blagojno so naenkrat začeli izplačevati čisto vsem upokojencem, čeprav le ti niso niti centa prispevali, ker takrat blagajne še bilo ni.
Tole si si seveda ravnokar na suho izmislil.

Ali znaš odgovoriti na naslednja vprašanja?
- katerega leta so delavci začeli plačevati za pokojnino?
- katerega leta so izplačali prvo pokojnino?
- koliko pokojnin so izplačali prvo leto?

O.

Lonsarg ::

Slovenija ima pokojninski sistem, ko prispevki delavcev grejo direktno upokojencem. Če bi mi imeli sistem, da bi vsak delavec dejansko zase pokojnino plačeval, se nam pokojninski sistem ne bi podiral sploh. Saj bi država od vsakega delavca denar vseh 40 let hranila in vlagala in mu ga nato izplačala.

Ko so uvedli pokojninski sistem so vsi delavci začeli vanj plačevati. Torej, ker vem da država ni vlagala, so možnosti dve. Ali je ta denar direkt vsem upokojencem začela plačevati, ali pa je 40 let od nastanka blaganje denar požirala.

Če se jaz motim in niso vsem upokojemcem plačevali, to pomeni da se je zgodilo nekaj groznega, 40 let so denar požirali. čeprav vem da je država drek se mi zdi skoraj neverjetno, da bi država to počela brez revolucije ljudi, bom pa šel googlat.

kopernik ::

Ja, to sem že nekje bral. Takrat v osemdesetih in tudi začetku devetdesetih so redno delali transferje iz pokojninske blagajne v ... bogve kam. Nekaj v privat žepe, nekaj za pokrivanje raznoraznih proračunskih lukenj. Vsaj v teoriji bi morala biti pokojninska blagajna polna denarja, ker se je nekaj desetletij dosti več vplačevalo kot odvajalo (ok, pojavi se tudi vprašanje hiper inflacije v 80-ih). Potem so tu še množična upokojevanja v 90-ih, s čimer se je "skrivalo" brezposelnost in sedaj je stanje kakršno pač je.

Lonsarg ::

Ko smo se osamosvojili je bla za nas kakršnakoli jugoslovanska blagajna itak izgubljena, tudi če ni bila prazna. Torej slovenija je ustanovila svojo blagajno in direkt začela od vseh pobirat in vsem izplačevat, pač direktni transfer, tok da je sama blagajna skoz prazna. Takrat so za nazaj neki iz jugo arhivov neki pa na pamet določil delovno dobo za ljudi. No in očitno še določajo z raznimi reformami za nazaj, vsakič ko je treba kej prišparat.

GregiB ::

lurker je izjavil:

To še vedno ne spremeni dejstva, da so bili vojaki strošek, kaj šele da bi kaj prispevali v pokojninsko "blagajno".


Prosil bi, da se tale argument razloži na osnovi primerjave takratnega vojaka in sedanjega...

Torej primerjava, kolikšen strošek je bil takrat vojak in kolikšen je sedaj, ob tem pa sen naj pokaže, koliko sedaj prispeva vojak v ZPIZ, se to odšteje, pa da vidimo, kdo bolj bremeni državo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

USS Liberty ::

>>>>>>>Iz prispevkov ostalih davkoplačevalcev, ki so te vzdrževali v tistem času, ko ste se skupinsko praskali po ritih.

bilo je tudi praskanje po riti v JLA, ampak takrat je pa recimo vojska varovala mejo, danes pa mejo varuje policija in bivši vojak graničar za svoje delo ni dobil nič, niti pokojninske dobe, policist pa dobi plačo, pa še država mu plačuje pokojninsko dobo...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

neki4 ::

Mene bolj skrbi g. Svetlik, ki nenehno poudarja kako se pokojnine ne bodo znižale. Kdo mu sploh lahko verjame?
Odmera za pokojnino bo ostala 80%. Seveda, upoštevalo pa se bo namesto 18, 34 let. Automatično nižje povprečje in s tem odmera.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neki4 ()

zavajon ::

Naj se upošteva 18, 34 ali 60 let, pokojnine bodo v vsakem primeru nižje, ker se razmerje med prejemniki pokojnin in plačniki prispevkov spreminja k slednjim. Tako se lahko ohranja višino pokojnin le tako, da se bo država še naprej zadolževala za to, kot to počne sedaj. Ampak kredite je treba vračati in to vodi do stanja, ko čez 20 let ne bo več pokojnin, te kredite pa bodo plačevali tisti, ki bodo takrat delali in tudi tisti, ki ne bodo več delali, pa so prej plačevali prispevke.

ps: jaz sem kot otrok moral neprostovoljno vedno pojesti mineštro, zato zahtevam pokojnino za vsa tista leta :))

para! ::

Ali je tole plačevanje v pokojninsko blagajno obvezna zadeva, al se da odločit, da bom zase vedno poskrbel sam in ne plačujem prispevkov za druge?

lp
Death before dishonor!

opeter ::

para! je izjavil:

Ali je tole plačevanje v pokojninsko blagajno obvezna zadeva, al se da odločit, da bom zase vedno poskrbel sam in ne plačujem prispevkov za druge?

lp


Pri nas je obvezna. Nekje sem bral, da v Nemčiji ni, vendar se zahteva, da si potem sam plačuješ kakšno zavarovanje oz. varčuješ pri bankah/zavarovalnicah.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vojaški rok in delovna doba?!

Oddelek: Loža
263962 (3372) zavajon
»

Višina pokojnine vs. prispevek ZPIZ (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6914686 (13232) solatko
»

"Naša" pokojnina! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17333656 (30678) lexios

Več podobnih tem