» »

kje sploh začeti s programiranjem

kje sploh začeti s programiranjem

Gandalfar ::

Galaxy ::

Še vedno me zanima, kje sploh začeti s programiranjem oz. razumevanjem sistema, programov ipd. Kar tak te vrjetno ne zaposijo v neki firmi, da gledas in se ucis zravem. Obstajajo kaksni tecaji? Kaj vse mora zacetnik znat?

Zgodovina sprememb…

waterdrop ::

Galaxy je izjavil:

Še vedno me zanima, kje sploh začeti s programiranjem oz. razumevanjem sistema, programov ipd. Kar tak te vrjetno ne zaposijo v neki firmi, da gledas in se ucis zravem. Obstajajo kaksni tecaji? Kaj vse mora zacetnik znat?


Moje izkušnje:
Ko sem bil majhen sem gledal risanke na tujih tv programih in se naučil tujega jezika ne, da bi se sploh trudil. Danes vem, da bi lahko ubral isto pot za kakšen nov jezik ampak problem je, ker me risanke ne zanimajo več in posledično rabim več energije, da se v to prisilim. Toliko o motivaciji.

Pri računalništvu je isto. Večina začne kot mulci, ki se malo igračkajo okoli teh stvari. Na začetku se sploh ne obremenjuješ ali je uporabno ali ni, pač uživaš v procesu in sanjah. Ko si starejši pa nimaš tega časa ali potrpljenja in začneš vsako stvar delat tako da kalkuliraš ali ti bo vložen trud poplačan v najkrajšem času.

Torej odgovor je povezan s tvojo starostjo in motivacijo. Če razumeš kar sem napisal, boš našel tudi način za učenje. Tečaji ti ne morejo dat nič takega, kar ne bi bilo v knjigi ali na internetu.

Galaxy ::

Saj jaz sem še mlad in motiviran, vendar nevem kje sploh začeti :O

Tody ::

Na začetku? :) Večina ljudi si zada en projekt, ki ga bodo naredili. Pri PHP je to recimor knjiga gostov ali preprost obrazec za vpisovanje v bazo. Nažalost je računalništvo malce zraslo, tko da se boš moral vprašati kaj te veseli? Programiranje za splet? Programiranje raznih programov, programiranje kakih mikro kontrolerjev itd. Vsaka zadeva uporablja svoj jezik oz celo več njih.

Lion29 ::

Najbolje je ce delas s kom ki obvlada...

Ce pa tega nimas, pa bi priporocil, da si izberes en izy projekt... In potem se ga konkretno lotis... Poisces podobne projekte na netu, poskusas dobiti izvorno kodo, si pogledat kak je reseno... Ogromno je tudi tutorialov, kako se katere stvari lotit...

Zdaj je zelo odvisno kaksnega programiranja ti zelis... Naprec programira se lahko tisoce stvari...

Bodisi so razlicni krmilniki za elektronske naprave...
Bodisi so to pogoni za graficne igre, ali druge graficne apliakcije
windows programi, java programi, linux, etc... Torej aplikacije namenjene za dolocene platforme
potem imas spletne aplikacije
pa se tisoce drugih.

Najprej se odloci kaj sploh zelis doseci in pol gres naprej

Stric google ti ob tem zna velik pomagat
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

waterdrop ::

Tody je izjavil:

Na začetku? :) Večina ljudi si zada en projekt, ki ga bodo naredili.


Naj pojasnim kaj sem mislil ampak ne z namenom, da se tu začneva prepirat :-)
Ko človek sprašuje kaj je programiranje običajno še ni na stopnji, da bi imel v glavi kak določen "projekt". Sploh če je pod 15 let. Ne vem kaj je projekt po slovarju ampak jaz po defaultu, če ni napisano drugače, razumem kot nekaj kar zahteva običajno kombinacijo več znanj, jezikov, produktov. Do takrat, ko še ni tako vešč, pač pogleda kakšno skripto, pogleda kako se programi obnašajo, in napiše kakšen hello world :-)

Sicer ni izdal ne startosti (omenjal je delo, mogoče želi delati prek študenta čez poletje - ugibam) in ne tega kaj točno želi, zato sem napisal bolj na splošno :-)

Galaxy ::

Takole je na stvari, kmalu bom star 17 let. Da povem - o programiranju nimam blage veze. PHP, MySQL, C++ sem malo pogooglal, ampak kako začeti, kaj narediti pa nimam pojma. Kje se pol zaposliti? Kaj vse rabiš vedeti? V katerem "oddelku" računalništva je plača visoka?

Kakšne skripte, projekti, izvorne kode? Npr, kaj bi želel biti je nekakšen administrator sistemov/serverjev (postavljati, programirati, iskati napake ipd) in nekaj v zvezi z oblikovanjem spletnih strani - na pro ravni. V glavnem, tudi pogoni za grafične igre mi zvenijo zanimivo - rad bi počel nekaj takšnega. Ker sem sam v zmedi, bi prosil za nasvete...

dolenc ::

Za začetek se loti biloker programski jezik, recimo Java. Utipkaš v google java tutorials, recimo TALE. Toliko da vidiš če ti to gre in te zanima.

Ko poznaš enkrat mal osnov pa tud ni problem v kaj drugega obrnit.

Če cilaš pa na to da bi zdej začel se s tem ukvarjat, da boš kasneje zaslužil, ti bo teško. Do tega spoznanja moraš pridet šele čez par let :D

Plača je bol odvisna od tvoje sposobnosti, kot od tega kaj delaš. Če si nepogrešljivi sistemc si lahko obetaš veliko, če obvladaš par programskih jezikov in ideje kar kopnijo iz tebe tudi, če si na pol umetnik dizajner prav tako. Samo moraš biti pa v tem kar delaš dober, z nekaj osnovnega znanja imaš tudi osnovno plačo.

Karlos ::

Galaxy je izjavil:

Takole je na stvari, kmalu bom star 17 let. Da povem - o programiranju nimam blage veze. PHP, MySQL, C++ sem malo pogooglal, ampak kako začeti, kaj narediti pa nimam pojma. Kje se pol zaposliti? Kaj vse rabiš vedeti? V katerem "oddelku" računalništva je plača visoka?


Brez zamere samo tako ne boš prišel daleč v programiranju / računalništvu.

Programiranje oz. računalništvo je enako reševanje nekega problema. Če ti ni skoraj 100% izziv rešit problem in šele na to koliko boš plačan potem bo vsaj na začetku trda predla.

Zakaj. Zato ker je krivulja učenja ZELO ZELO strma in če nisi pripravljen reševat kakšnega problema zato ker ti je izziv in te zanima pa četudi je ura že 3 ponoči boš prehitro obupal. Vsakemu se je že po mojem zgodil, da je prebil par ur pred kodo in debageru, potem pa opaziš da si pozabil kakšne narekovaje ali kaj podobnega. -> če meni ne bi bilo računalništvo nek izziv in bi gledal samo na plačo bi že zdavnaj zbrcal PC in vse skupi zabrisal čez okno.

V glavnem potem ko si enkrat "notri" pa če imaš vsaj malo ideje in pogleda "out of the box" hitro najdeš poslovne priložnosti. Ko se pogovarjam s kolegi po večini pravijo da so do vratu v delu, tako da dela ne bo zmanjkal, kdor pa je priden v IT je pa slej ko prej tudi dobro plačan.


Še na kratko glede začetka. Začni tam kjer nas je verjetno začel 80% -> postavi spletno stran stricu, teti, sosedu, ... :)

To ti je res najboljši začetek. Spoznal se boš z jeziki HTML, SQL, CSS, JS, pa "tehnologijami", FTP, LINUX, sledijo CMS-ji (WP, joomla), pa potem optimizacija spletnih strani, GA, oglaševanje ....

In tisto kar te bo najbolj pritegnilo pač posvetiš več pozornosti in tako nadaljuješ dokler nisi guru na tistem področju ki te res zanima ... guruji so pa itak dobr plačani.
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karlos ()

Galaxy ::

Postavljanjem spletnih strani torej. S katerim programom je najbolje začeti?

KaRkY ::

Mislim da tukaj ni nekih pametnih vodičev kako začeti. Jaz osebno sem začel programirati tako da sem imel MSDN Library od microsofta pa Visual Studio 6 takrat in sem pač testiral kaj dela kako(namreč takrat nisem imel interneta). Sev večkrat presedel celo noč pred računalnikom in se zajebaval z določenimi stvarmi.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Gandalfar ::

Seveda so vodici, npr: http://www.htmldog.com/guides/

dolenc ::

Meni osebno so tele najbolši.

kitaj ::

KaRkY ::

@Gandalfar seveda so vodiči ampak ne pametni. Večina teh vodičev zaključi tam ko postane zanimivo in uporabno. Večino vodičev na netu za različne stvari ponavadi preskočim prvih par poglavij, ker je samo bluženje potem se začne počasi uporabna stvar in je konec vodiča. To kar je dejansko uporabno se moraš ponavadi naučiti sam ali pa poiskati na kakih blogih in forumih.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

DuleKrtola ::

Lahko probaš c#. Microsoftov visual studio je fajn, intelisense je luštna zadevca :)

Če se boš lotil PHPja ti priporočam, da si instaliraš xampp in začneš s temi tutoriali, če vsaj malo poznaš HTML:
http://www.youtube.com/user/phpacademy
http://sourceforge.net/projects/xampp/

Tudi za druge jezike se veliko najde na youtube, recimo c#. IMO je fajn za začetnike, ker dejansko prepisuješ kodo in ne samo kopiraš, sploh pa tale tip na PHPacademy tudi dobro pokomentira kodo.

Gandalfar ::

KaRkY je izjavil:

@Gandalfar seveda so vodiči ampak ne pametni. Večina teh vodičev zaključi tam ko postane zanimivo in uporabno. Večino vodičev na netu za različne stvari ponavadi preskočim prvih par poglavij, ker je samo bluženje potem se začne počasi uporabna stvar in je konec vodiča. To kar je dejansko uporabno se moraš ponavadi naučiti sam ali pa poiskati na kakih blogih in forumih.


Kupi knjigo!

KaRkY ::

Nevem no sem par knjig vido vsebino pa se vse zaključijo tam ko bi jaz v bistvu začel z knjigo.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Gandalfar ::

Ce ze imas toliko znanja, kje ti je problem brati bolj advanced tutoriale online?

KaRkY ::

Problem je za te stvari ko bi jih rad jaz znal jih ponavadi ni ali pa so skriti v katakombah interneta.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Lion29 ::

zdaj... razen tutorialsov kako sprogramirat novi trkalnik v podzemlju na luni, bos nasy vecino na internetu... sam len ne smes bit in prosit druge da ti poiscejo...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

KaRkY ::

Nisem len da nebi sikal. to kaj jaz v večini delam je katastrofa glede tutorial vse si moraš prebrat iz zelo kriptične dokumentacije kjer ni primerov po možnosti pa še za napačno verzijo bereš pa poskušaš in delaš nekaj kar bi moralo biti napisano pa ni. Po večini se gre to za Programsko opremo od IBM-a ki ima katastrofalno dokumentacijo. O tem govorim da bi moralo več tutorialov biti o Enterprise softwareu.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Gandalfar ::

Tezi vendorju ane :)

KaRkY ::

Ja po parih mesecih mogoče dobiš kaj je čisto odvisno od njihovega razpoloženja pa koliko plačaš:)
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Gandalfar ::

Kaj si pa mislil, da bos dobil, če delaš z zaprtimi lastniškimi sistemi? :)

Mavrik ::

Gandalfar je izjavil:

Ce ze imas toliko znanja, kje ti je problem brati bolj advanced tutoriale online?


Kje točno pa so tile "advanced tutoriali online"? Namreč vso napredno znanje programiranja sem videl predvsem v resnejši literaturi (s tem da je še med knjigami grozljivo dosti šodra), nalinijski tutoriali so pa osnovni (in velikokrat tudi kar napačni) da boli.
The truth is rarely pure and never simple.

Gandalfar ::

Predvsem placljive online verzije knjig :)

KaRkY ::

Preveč je držanja znanja za sebe še znotraj podjetij ljudje nočejo deliti znanja, kar je seveda napačno.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Gandalfar ::

Njihov poslovni model temelji na tem, da ti to znanje drago prodajajo v obliki svetovanj. Predlagaj uporabo odprtih resitev.

kitaj ::

KaRkY je izjavil:

Preveč je držanja znanja za sebe še znotraj podjetij ljudje nočejo deliti znanja, kar je seveda napačno.

Priključi se kakemu večjemu odprto-kodnemu projektu in se boš naučil marsikaj. Znanja ti sicer ne bodo dali, imel pa boš vso podporo pri pridobivanju le tega.

KaRkY ::

Bi bil zelo vesel če bi se prešlo na odprto kodo ampak je to nerealna možnost v naslednjih 10-15letih ker smo na začetku prenove sistema in je bilo vloženiga ogromno denarja za licence(zOS, zLinux, Websphere Aplication Server, Websphere Portal Server, DB2, Websphere Process Server, in še kaj ko se nespomnim) in če se to skupaj sešteje je to ogromni denar in noben noče slišati da bi se sedaj to zavrglo in prešlo na drugi sistem.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Gandalfar ::

Ja potem pa naj placujejo davek eko-sistema :)

kopernik ::

Če smo pošteni, je tudi dokumentacija open source projektov v 95% nedodelana, pomanjkljiva, zamolčanih kup podrobnosti, nemalokrat je vmes tudi laganje (piše eno, implementacija pa dela drugo). Imajo pa to ogromno prednost, da si pogledaš kodo in tako razjasniš ali vplivaš na delovanje.

brodul ::

true

BTT:
Jst se hočem naučiti jezika, ki služi kot orodje pri sistemski administraciji, ter je uporaben tudi na ostalih področjih.
Glede na to da sem na linux, se mi je zdela edina racionalna izbira Python.
Pri kakšnih stvareh, kar precej pomaga moje okrjeno znanje C.

Delam pa po teh docsih:
http://diveintopython.org/toc/index.html
http://docs.python.org/tutorial/index.h...

Pomaga, da si vklopljen tudi v družbo programerjev. Če ti kaj res ni jasno vprašaš na IRCu.

Prve korake v programiranje sem pa naredil z JavaScriptom. Rabiš browser pa text editor pa se že lahko učiš if stavkov.
http://fides.fe.uni-lj.si/~lrnv/racunal... (Tam pri točki 8)
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Isotropic ::

shell scripting?

brodul ::

Definitivno. A spoznal sem, da se BASHa ne splača zlorabljat. Parsat XML niti nebi poskusil v BASHu. Če se stvari zakomplicirajo raje posežeš po python. Ne vidim razloga da bi se mučil.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Galaxy ::

Zanimajo pa me tudi vaše lastne izkušnje, kje in kako ste začeli delat? Ste delali tudi preko študentskega? Kakšna je bila plača? :)

xsenon ::

Kakor sem opazil ko sem na hitro preletel poste je tvoj največji "problem" plača. Če imaš v glavi samo številke ob koncu meseca ti bo v tem poslu zelo težko. Jaz osebno sem začel programirat pred cca. 5 leti in sicer čist osnovni html (brez php-a, sql-a, css-a). Na začetku je pomembno, da spoznaš za kaj se sploh katera stvar uporablja. Če boš začel vse naenkrat boš vse pomešal in nič ti ne bo jasno. Programiranja se ne naučiš čez noč in ne v 1 mesecu. Stvar je podobna kot pri učenju pogovornih jezikov(najprej začeš z besedo mama čez kakšno leto bereš kratke povedi itd. in kar je najbl pomembno v prvih letih ko se učiš si plačan 0EUR, ker je to naložba v tvojo prihodnost in boš potem ko boš imel neko oprijemljivo znanje zanj dejansko plačan. tudi v šolo hodiš zastnj zato da boš kasneje plačan). Jaz sem začel programirat v firmi, ko se imel že kar nekaj znajnja html+css+php+js, java in .net in je bilo moje prvo plačilo 4EUR (kasneje, ko sem znaje ki sem ga opisal v cv tudi prikazal je plača zrasla in meni se zdi to zelo pošteno.)

Če želiš biti dober plavalec moreš veliko trenirat, če želiš biti dober programer moraš veliko programirat.
etpot - Exploit The Power Of Technology

Galaxy ::

Recimo da mi je plačilo pomembno - kmalu bom šel študirat v Ljubljano in ne vem kako bom kril stroške. Delal pa sem že vse (od kelnarjenja do dela v težki železni industriji) in me še vedno računalništvo od vsega najbolj veseli. Lahko bi šel delat na teren (montaža), kjer so povprečne plače 8EUR/h minimum, vendar sem raje ta računalnikom. Motivacija pri meni ni problem, ko se enkrat zagrizem v nek projekt ga tudi dokončam.

Zato me zanimajo vaše začetne izkušnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Galaxy ()

xsenon ::

delo + reden študij(predvidevam da boš študiral FRI) ti bo zelo težko zneslo, predvsem zato ker so na fri-ju z letošnjim letom začeli z bolonjskim programom kjer je udeležba na predavanjih in vajah obvezna (nimaš časa biti 8 ur v službi). Pri delodajalcih pa je tako, da od tebe pričakujejo resnost in točnost predvsem glede datumov. Vsekakor je moj predlog da se učiš programira mogoče si za začetek poiščeš nek projekt (idelava spletne strani za kakšnega znanca ki jo potrebuje ali za kakšno manjše podjetje kjer ne bodo od tebe zahteval da jim narediš neko full advance spletno stran, jim temu primero tudi simbolično računaš in tako pridobiš občutek kaj vse potrebuješ da neka spletna stran sploh zaživi. Lahko pa se lotiš tudi kakšnega uporabnega programa če ti spletno programiranje ne diši, naprimer v javi ali c# si naredi program "remainder", v katerega lahko vpisuješ vse obveznosti in dogodke, program pa se sproti obvešča o vsem skupaj, možnosti je n+1.

LP Peter
etpot - Exploit The Power Of Technology

Tody ::

Mogoče se ti splača tudi izven okvirjev pogledat, ni nujno da si programer da se boš z informatiko ukvarjal. Je še kar nekaj poklicev... Odvisno kaj te zanima. Seveda to ne pomeni da ti nikoli ne bo treba kake vrstice ali dveh napisat.

Spura ::

KaRkY je izjavil:

Bi bil zelo vesel če bi se prešlo na odprto kodo ampak je to nerealna možnost v naslednjih 10-15letih ker smo na začetku prenove sistema in je bilo vloženiga ogromno denarja za licence(zOS, zLinux, Websphere Aplication Server, Websphere Portal Server, DB2, Websphere Process Server, in še kaj ko se nespomnim) in če se to skupaj sešteje je to ogromni denar in noben noče slišati da bi se sedaj to zavrglo in prešlo na drugi sistem.

Zanimivo, jst delam z istimi stvarmi.
Galaxy, ti pa kar sprejmi montazo, 8 eur/h je tocno tok, kot zasluzi programer s 7. stopnjo na zacetku. Tko da se ti ne splaca jebat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FRI

Oddelek: Šola
193932 (2946)          
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21655892 (40568) DaMachk
»

Tečaj, pridobitev znanja, programiranje

Oddelek: Programiranje
3713842 (12369) kr?en
»

postal bi programer (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
509652 (7981) videc
»

V katerem jeziku se lahko naredijo najzahtevnejše spletne strani (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7011046 (8558) gamemen

Več podobnih tem