» »

Novi Xbox že pod drobnogledom ter z oknom na stranici

Novi Xbox že pod drobnogledom ter z oknom na stranici

Združen CGPU v Xbox 360

vir: AnandTech

Matična plošča novega Xboxa

vir: AnandTech

Okno v svet

vir: AnandTech
AnandTech - Ker so srečneži, ki so se udeležili Microsoftove predstavitve Kinecta in novega Xboxa slednjega že dobili, naslednji dan pa so bili že naprodaj v trgovinah v ZDA, seveda ni trajalo dolgo, da so nekateri svoje Xboxe razstavili na prafaktorje. Eden izmed prvih, ki je to storil, je Anand Lal Shimpi, mož za AnandTechom. Tanki Xbox 360 je že njegov 6. Xbox 360, medtem ko so mu štirje od petih predhodnikov pobegnili v večna lovišča, trije od njih zaradi slavnega RRoD po izteku garancije.

Kot pravi tehnični navdušenec, ki skrbi za eno izmed najbolj znanih spletnih strani na tem področju, je najprej primerjal novi Xbox s starim, tako na področju glasnosti kot na področju porabe. Nato je sledilo prej omenjeno razdiranje, ki ga je opisal do potankosti in objavil na AnandTechu. S podiranjem je potrdil, da so se centralni procesor, grafični čip ter njegov pomnilnik združili v en čip (izdelan v 45 nm-proizvodnem procesu pri Chartered Semiconductors, zdaj del GlobalFoundries), medtem ko so bili prej ločeni (grafični čip in pomnilnik sicer na istem pakiranju). Posledično je uporabljen le en velik hladilnik z enim večjim in tišjim ventilatorjem.

Poraba je v brezdelju in pod obremenitvijo v primerjavi s prvotnimi Xboxi iz leta 2005 padla za 50%, medtem ko je zadnja generacija starih Xboxov, Jasper, od 20 do 30% bolj požrešna. Tanjši Xbox v stanju pripravljenosti porabi le 0,6 W v primerjavi z 2 in več W pri starih konzolah. S 45 dB je novi Xbox v brezdelju 5 dB tišji od starega, a razlika pade na le 3 dB (51 dB za novega ter 54 dB za starega), ko se vrti optični medij.

Samo odpiranje konzole je dokaj zahtevno ter bo najverjetneje pustilo posledice, zaradi katerih bo uveljavljanje garancije praktično nemogoče. Optični pogon je, zanimivo, podoben tistemu iz novejših modelov starega Xboxa, poznanega pod kodnim imenom Jasper. Gre za Lite-On DG16-D4S, medtem ko se v Jasperjih nahaja DG16-D2S.

Seveda se je morala že zgoditi prva predelava, ki vključuje okno na stranici. To in slikovno primerjavo novega Xboxa s starim, PS3 Slim in Wiijem si lahko ogledate na Engadgetu.

12 komentarjev

mrTwelveTrees ::

ok, razstavili so ka že... sam še vprašanje časa je kdaj ga bodo zmiksali... will it blend ?

pingo76 ::

45dB zdaj prej pa 51dB? Bo napaka? Kdo bi želel tako ropotuljo? Meni je tečno že vse nad 30 dB pri tehniki.

PrimozR ::

Odvisno s kje je merjeno. Čisto možno da je tole merjeno z 10 cm. Medtem ko je konzola od tebe 2-3 metre ali več, če jo imaš pri TVju.

Dr_M ::

Praviloma se glasnost meri z 1m.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Praviloma ja. Ni pa nujno. Pa 50 dB je velioko, sploh ker naj bi bil novi Xbox zelo tih.

Pa še mimogrede, decibeli so na logaritemski lestvici, kar pomeni, da 50 dB ni dvakrat glasnejše od 25.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Bor H ::

kar pa, če me spomin ne vara, pomeni tudi, da je novi xbox pri 3db razlike v resnici pol tišji

klinker ::

Bor H je izjavil:

kar pa, če me spomin ne vara, pomeni tudi, da je novi xbox pri 3db razlike v resnici pol tišji


Tocno tako ;)

mtosev ::

me zanima ce bo xbox kdaj dobil web browser
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

fireice ::

Bor H je izjavil:

kar pa, če me spomin ne vara, pomeni tudi, da je novi xbox pri 3db razlike v resnici pol tišji


Ubistvu se ti ne bo zdel pol tisji ker tudi tvoje uho uporablja "logaritemsko" skalo.

Bor H ::

Pa vendar to pomeni da so ga uspeli za pol stišat kar je kr dosežek.

GrimReaper ::

Če je opazno tišji bi ga jest zamenjal, zdajšnji Jasper je skoraj tako moteč kot vuvuzele. Pa vent v napajalniku je približno enako glasen.
Sam 45dB se mi še vedno zdi veliko, v računalniku mam 5 120mm ventov s 13dB, vsi skupaj recimo da majo okol 20dB, to je zame tiho, kar je glasneje pa ne.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

jRk0 ::

jasper je kar glasn, jasper 2 je pa precej tisji ze (vsaj dvd pogon, tudi ce je pokoncno) tudi mene moti jasper, ki ma res precej glasen pogon, kaj sele starejsi modeli
You fuck up once, you loose two teeth.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[XBOX 360] Nasveti (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Konzole
988199275 (76448) radovednik
»

PS3 Slim 120 GB za 220 €: dober nakup?

Oddelek: Konzole
273980 (2985) barocco
»

nov ali stari xbox

Oddelek: Konzole
121001 (828) matija14
»

Novi Xbox že pod drobnogledom ter z oknom na stranici

Oddelek: Novice / Konzole
125131 (3929) jRk0
»

Tanki Xbox je Xbox 360

Oddelek: Novice / Konzole
289853 (8662) c3p0

Več podobnih tem