engadget - Da bodo tablični računalniki takšen hit, kot so bili pred časom netbooki, je zdaj že skorajda gotovo. Najpogosteje z njimi povezani operacijski sistemi so za zdaj Android, webOS, Windows ter seveda iOS v primeru iPada. A svojega tržnega deleža si želijo tudi pri Canonicalu, razvijalcih najbolj popularne in znane distribucije Linuxa za namizne računalnike, Ubuntuja. Posebno izdajo, osnovano na Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat in nadvse podobno Ubuntu Light, bodo predstavili zgodaj v letu 2011. Tablična različica se bo nato v prihodnosti tudi združila z Ubuntu Light. V primerjavi z drugimi različicami jo bo, vsaj ob izidu, razlikovala vgrajena zaslonka tipkovnica QWERTY, grafični uporabniški vmesnik, prilagojen rokovanju s prsti ter podpora zaznavanju več hkratnih dotikov zaslona. K sodelovanju so se že zavezali pri ARM-u, Freescaleu in Texas Instrumentsu, medtem ko se podporo pričakuje tudi pri Intelu in Pixel Qi (izdelovalci barvnega e-papirja).
Poleg vsega pa pixel qi ne potrebuje nobene podpore, saj je to le malce drugačno izdelan lcd, ki lahko deluje tudi z izklopljeno osvetlitvijo. Pixel qi niti niso izdelovalci saj nimajo svoje tovarne, je le firma, ki se ukvarja z razvojem tehnologije. Za uporabo bi bil potreben le kak hack biosa, ki bi omogočil popolno zatemnitev zaslona in ne tako kot je sedaj le delno(al pa kr preprosto stikalo).
Ubuntu na ARM teče že nekaj let tako, da ne vidim neke hude novice tukaj. Sam pa trenutno razvijam novo orodje za varčevanje energije v Linuxu, ki bo malce lažje od trenutnih aplikacij in bo posledično manj požrešen kar se tiče rama, diska in procesorskih ciklov... in najbrž nisem edini, ki dela na tem...
Če pa gledam mojega prenosnika in če se spomnim par let nazaj, ko sem še imel naložene windowse je na Linuxu baterija zdržala dalj časa tako da niti ni hude potrebe!
Naj se sam kaka firma spomni in izda poceni in odprto strojno opremo potem bomo uporabniki sami izdelali kar se nam zdi uporabno:)
Lepo je dan danes uporabljati GNU/Linux. In to od namiznega računalnika, strežnika, prenosnika, tabličnega računalnika vse do telefona.
Uporabniki imamo dokaj pestro možnost izbire. Podprto tudi s strani velikih globalnih podjetij. Nekje tri, štiri leta je ta trend izrazit. In narašča. In ni videti da bo se zadeva ustavila. Končno pa imamo kot posledica tega trenda uporabniki v tem segmentu (kjer so do nedavnega obstajali izraziti monopoli na posameznih področjih) konkretno možnost izbire. Se pravi že v trgovini.