» »

Prve slike eksoplaneta v svoji orbiti okoli zvezde

Prve slike eksoplaneta v svoji orbiti okoli zvezde

Kompozitna slika

vir: Bad Astronomy Blog
Bad Astronomy Blog - Astronomom Evropskega južnega observatorija je uspelo z enim izmed teleskopov v skupini Zelo velikega teleskopa neposredno slikati eksoplanet v orbiti okoli svoje zvezde. Gre za zvezdo Beta Pictoris, relativno mlado in na južni polobli s prostim očesom vidno zvezdo.



Prikazana slika je sestavljena iz slik posnetih 2003, 2008 in 2009. Zvezda je zakrita z zaslonko in zato nevidna. Levo in desno od zvezde se vidi "luknja" v sliki. Leva "luknja" je bila posneta leta 2003, desna leta 2009. Na posnetkih 2008 luknje ni bilo, kar potrjuje, da gre res za lokalno zadevo, torej, planet in ne za kakšno "smet" na teleskopu ali za kakšen objekt med zvezdo in nami.

Prvič v zgodovini astronomskih opazovanj imamo tako na razpolago slike planeta, ki kroži okoli zvezde.

Kot zanimivost: okoli te zvezde so leta 1980 tudi prvič videli disk snovi iz katerega se v središču zbere in zgosti dovolj snovi, da pride do formiranja in "prižiga" zvezde. Slike diska so se s časom spreminjale, kar je nakazovalo na planet, ki z gravitacijo povzroči deformacijo diska. Ob začetnem odkritju pa instrumenti se niso bili dovolj občutljivi, da bi planet zaznali.

7 komentarjev

Mipe ::

Am, a niso že prej slikali neke plinske velikane?

SmeskoSnezak ::

Ne razumem, o čem se gre. Kaj sta ti dve luknji? Kje je planet? Kakšen disk oz. o čem pišete?
@ Pusti soncu v srce... @

JanK ::

V novici zal ni linka na Bad Astronomy Blog (mislil sem, da se link avtomaticno naredi, ce kot izvor novice izberes "Bad Astronomy Blog"), pozabil pa sem tudi vnesti link na vnos v blogu.

Formacija zvezde in osoncja izgleda nekako takole:



Trenutno stanje Beta Pictoris je nekje med "d" in "e" na ilustraciji, se pravi je disk nekje med "protoplanetary disc" in "planetary debris disc". Slikan pa je "v prerezu", se pravi od strani - na sliki se disk vidi kot dve svetli obmocji levo in desno.

Okoli "sence" pa sem tudi slabo izrazil, oziroma sem narobe interpretiral sliko. V resnici gre za svetli tocki. Gibanje planeta se vidi na videu, ki ga najdete na originalni strani z novico

In res, so slike planetov ze bile narejene. Prvic pa so posneli tudi gibanje - isti objekt na razlicnih mestih.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

nodrim ::

Hud video ... 2 sliki se izmenjujeta :D

Teserakt ::

Hud video ... 2 sliki se izmenjujeta :D

To so zelo velike razdalje in kaj boljšega zaenkrat ne moreš pričakovat.

BigWhale ::

Teserakt je izjavil:

Hud video ... 2 sliki se izmenjujeta :D

To so zelo velike razdalje in kaj boljšega zaenkrat ne moreš pričakovat.


Ja, bi rabu 422 milijard frame-ov... Pa pol jih prkazat zloooo hitr. :>

Lobo ::

Nekaj me moti. Če sem pravilno opazil, se ta protoplanet giblje skozi bipolar flow in ne skozi disc. Ali enostavneje rečeno, kroži okoli polov zvezde in ne okoli njenega ekvatorja. Precej čudno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nasin najnovejši lovec na planete začenja svoje poslanstvo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
124505 (3784) klinker
»

Kepler najdu planet podoben zemlji! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16529951 (23611) Jst
»

NASA odkrila prvi Zemlji podoben planet

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4515791 (11755) jest10
»

Gliese 581d podpira življenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
599532 (8144) innerspace
»

Teleskopi z velkimi zrcali- vprašanje

Oddelek: Znanost in tehnologija
192578 (2245) Thomas

Več podobnih tem