» »

Windows - kršitev licenčne pogodbe

Windows - kršitev licenčne pogodbe

Mercier ::

Se je zgodilo (ups):

- nabavljen je bil w2k - for distribution with a new PC only
- nalepka je bila nalepljena na User's Guide (ono belo knjigo).
- OS naložen na računalnik, ki ni bil nov in je imel prej naložen w98 (vsaj mislim, da je bil ta).

Sem naredil:

- zabil eno uro, da sem prišel do nepoškodovane nalepke
- jo s sekundnim lepilom nalepil na ohišje


Je vse po reglcih? Ne toliko zaradi nalepk - OS in računalnik nista bila kupljena skupaj.

Če ni vse OK, koliko sem tu v področju sivega? Kaj lahko pričakujem od inšpekcije? Kaj lahko ukrenem (razen kupim nove, seveda)?

andrej ::

sicer nisem odvetnik, ampak v praksni nebi smel met problemov.

Mercier ::

Če ti tako praviš, grem zdaj sanjat sanje pravičnega (če ne bo kaj interesantnega na forumu).

MadMax ::

Glede nalepke: si pac zamenjal ohisje, ker ti je bilo staro premajhno/preveliko8-)

Imas zadevo pisano na firmo ali privat?
Ce je na firmo, je malo vprasljivo, ker moras hranit racune...
A imas sploh racun od Win? Ce imas, je na racunu se kak kos hardwera (po moznosti plata, HDD ali kaj bolj vrednega)?

Ce imas vse skup privat, pa sploh ni panike - kje pa pise, da moras hranit racune....


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Mercier ::

Jup, jup, staro ohišje je bilo strašno grde barve. :D

Odkar se ubadam s temi rečmi panično iščem (kopije) računov. Kdo bi si mislil, da je to tak problem? :\ Gre pa za podjetje. Ko zberem vse, bom pa videl kako je bilo s konkretnim primerom. Najbolje bi verjetno bilo, ako bi menjal disk.


Ce imas vse skup privat, pa sploh ni panike - kje pa pise, da moras hranit racune....
S temle si mi pa dal mislit. Da ne piše slučajno na pogodbi z M$om, da moram. 8-O Nič ne bi bil začuden. Grem nemudoma brat, ker kolikor sem sam (privat) redoljuben na tem področju... :(

ToniT ::

Meni so težili, da hočejo ali račune ali licence. Veljalo je ali eno ali drugo (Ni bilo potrebno oboje hkrati) :D

Duhec ::

Če kupiš Windowse (with new PC only) jih moraš od letos (1.1.2002) kupiti bodisi skupaj z novim računalnikom ali pa z eno od notranjih komponent PC-ja. Pred tem je veljalo, da si jih lahko kupil z npr. paralelnim kablom ali skupaj z miško, sedaj pa z eno od notranjih komponent računalnika. Samostojnih ne smeš kupiti (ali pač) le na računu mora biti navedeno, da si jih kupil še z eno notranjo komponento npr. ram, flopi,disk,etc. ( po tej logiki tudi IDE kabel, ki je med najcenejšimi notranjimi komponentami, da ne omenjam jumperja - sam to je že očitna zajebancija). Nalepka pa mora biti nalepljena na ohišje ( da inšpektor že od daleč vidi, da si pošten:D ). Če firma odpiše PC, se s tem odpiše tudi OS, ker s tem avtomatično postane del PC-ja. Ne smeš iz odpisanega PC-ja vzeti npr. Windowsev in jih naložiti na novo mašino. Seveda, lahko jih vendar si v prekršku, ker spet nimaš na računu, da si jih kupil skupaj z PC-jem.
Uf, kombinacij je še veliko, toliko za zdaj ...8-)

root987 ::

pizda jim matrna kleti birokrati!!! samo, ce nebi bvo za podjetje bi ti proporoco kr pirat. sam mam legalno(!!! skupi z kompom sm dobo--- VSE LEGALNO!!!). je pa res da nimam kejga racuna. a je kej narobe???
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Mr.B ::

Ok gor je povedano vse ok.
Samo , koliko pa je še softwera gor. Sicer mislim ne MS$ ? KEr ti bo BSA za kaj od Adopa in podobno lahko več pokaserala oz. boš moral dati več , kot za karkoli od ne MS$
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mercier ::

Od tu

5. How do I prove I have legally licensed software?

Other than products acquired under a special licensing program, most legally licensed Microsoft products contain a hard copy End User License Agreement (EULA) which is your primary proof of legally acquired product. Microsoft strongly recommends that you retain a license card for every copy of each Microsoft product that comes with a hard copy EULA. For copies of software products which contain on-line EULAs, you should retain sales receipts demonstrating the license purchases. We also recommend keeping the original User's Manual (or at least the Manual cover and the first page), the product disks, and the Certificate of Authenticity (COA). See question #8 for further information regarding the COA.

If you have purchased licenses through Microsoft Open License program, you should retain your Open License Agreement and license confirmation(s).



Skratka, če imamo on-line EULA (lahko me dolgo mlatite pa ne bom vedel povedati kaj to je, je pa ziher nek na google-u, vem), nas lahko pobarajo za račun, če pa ne, pa jim pokažemo tale tekst, pa srednji prst. Eksplicitno sicer to ne piše, le "primary proof".

Ja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Chessman ::

1. če nimaš na računu skupaj računalnika in programske opreme si licenčno pokrit toliko kot da nisi kupil nič (tudi če imaš dva računa ki sta bila narejena en za drugim z 5 sekundnim zamikom)
2. Za nakup programske opreme ti ponovem več ne zadošča komponenta iz računalika, potrebne so vse naštete komponente (ohišje+osnovno ploščo + procesor+trdi disk)
3. Če se ti ohišje na katerem imaš nalepljeno nalepko ne dopade 'SMOLA' nimaš pravice menjati. Tudi če ti razpade ohišje v dve polovici, ti ne pomaga nič.
BERI :' LICENČNA NALEPKA in s tem LICENCA je vezana na OHIŠJE in NI PRENOSLJIVA !!!!!!!

Vem da ni pravično, vendar tako je če uporablja(te)mo microsoftovo programsko opremo. Žal je tako kot si oni zmislijo in ne tako kot bi bilo pametno.

Vedite pa tudi to, da z nakupom licenčnega programa niste njegov lastnik, kupili ste la pravico do uporabe.

Vse kar sem zgoraj napisal se nanaša na programsko opremo kupljeno z novim računalniko (DSP, OEM)

Mercier ::

Nisem še prebral. Bom jutri, ko pridem na šikt - prva stvar, ki jo bom naredil (al pa druga, tretja...)

V čem je fora? Kje je M$ na izgubi, če na star računalnik dam "for distribution with a new PC only" OS? Pri tem pa je to edini računalnik, na katerem je ta kopija OS-a in gre s tem računalnikom vred v pokoj.

Chessman ::

A neveš kje na izgubi.

Ker moraš imeti legalno kupljen SW, in DSP verzije ne smeš uporabljat na starem računalniku, lahko kupiš samo novo verzijo (polni paket) cena le tega pa je 50% višja. Vidiš teh 50% je njegova zguba.

Vem da obstaja tudi druga plat. V sloveniji je recimo prodanih 50000 verzij WIN. če vsak stane recimo 150 EUR je to 7.5M EUR. Torej če bi pa cena bila 50EUR bi pa zaslužli enako saj bi skoraj vsi računalnik imeli licenčni SW.

Še ena tajna M$ : upgrade verzije se bodo čito ukinele, ker je tudi to zguba za njih, če pa lahko prodajo polno verzijo.

Mercier ::

Chessman:

Ker moraš imeti legalno kupljen SW, in DSP verzije ne smeš uporabljat na starem računalniku, lahko kupiš samo novo verzijo (polni paket) cena le tega pa je 50% višja. Vidiš teh 50% je njegova zguba.


Ljukavo. Hm... ljigavo takisto. Kaj čmo, saj smo sami kupili. Mi je pa jasno kako jim škodujem.



V konkretnem primeru še velja, da se lahko kupi z nekim hardware-om. Stara eula, torej.

Iz eule (prvi kopi/pejst sem skonvertiral v male črke):

Nekakšen uvod. Kdo s kom in na kaj se nanaša.
...this end-user
license agreement ("eula") is a legal
agreement between you (either an individual
or a single entity) and the manufacturer
("manufacturer") of the computer system or
computer system component ("hardware") with
which you acquired the microsoft software
product(s) identified above ("software
product" or "software").
Tekst si razlagam, da lahko upravičeno uporabljam tako kupljeni OS (s katerokoli novo komponento računalnika).

Tole bo pa iz začetka SOFTWARE PRODUCT LICENSE
The term "COMPUTER" as used
herein shall mean the HARDWARE, if the HARDWARE is a single
computer system, or shall mean the computer system with
which the HARDWARE operates, if the HARDWARE is a computer
system component.
Glede prodaje hardware-a
* Software Product Transfer. You may permanently
transfer all of your rights under this EULA only as part of
a permanent sale or transfer of the HARDWARE, provided you
retain no copies, you transfer all of the SOFTWARE PRODUCT
(including all component parts, the media and printed
materials, any upgrades, this EULA and, if applicable, the
Certificate(s) of Authenticity), and the recipient agrees to
the terms of this EULA. If the SOFTWARE PRODUCT is an
upgrade, any transfer must also include all prior versions
of the SOFTWARE PRODUCT.
Tole si razlagam, da lahko prodam HARDWARE (računalnik ali komponento) s katero je bil kupljen OS.

Pozorni bodite na tisti del s Certificate(s) of Authenticity (COA). Sicer, kolikor razumem M$, je nalepka COA label ali COAL, ampak tole si razlagam, da, če ne morem spraskati tiste nalepke z ohišja, lahko prodam brez nje, le z npr. mrežno kartico, vzeto iz računalnika (plus dokumentacija in brisanje OS-a z računalnika.
Ali pač to pomeni, da če je to neka verzija brez COA, potem se pač ne more priložiti ob prodaji?



Mi je pa kapilo, čemu račun. Dokazuješ, da si stvar nabavil s komponento.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

kuglvinkl ::

Prav peče me, ker ti ne morem določneje pomagati, da bi ti na pol si pa dobesedno ne morem privoščiti. Namreč, to področje je nekoliko specifično glede na posebni del obligacij. Se ti pa zagotovo oglasim decembra, ko bom začel pisati diplomo (Licenčna pogodba v avtorskem pravu).

Sicer pa, pošlji mi to pogodbo.
Your focus determines your reallity

Mercier ::

Tnx za ponudbo. Pošljem kakorhitro se mi na firmi poštni server zbudi iz KOja.

Sicer pa, jaz pošljem, ti pa se odloči, ima tole smisel objaviti tu ali ne. Jaz si nisem upal celo, ker je predolgo.

guardy ::

Uglavnem, sm biu na seminarju microsofta o tem.

NALEPKA mora biti nepoškodovana, nalimana na ohišje in je za vekomaj dana na ta ohišje se pravi rač. In licenca ti velja do prodaje tega rač. Se pravi MORAŠ ko daš kišto od sebe zravn dat tudi winse, ker ti potem več ne koristijo ker niso več licenčni!

Potrebuješ pa OBVEZNO tudi račun, da si to kupil. Brez računa ni licence!

SLOWWWeb.net ::

Moj primer: ko sem kupil XP HE za doma [ja, sem pač eden redkih] mi pač ob nakupu ni so mogli na račun napisati, da je bilo kupljeno poleg strojne opreme, saj jim glavni Microsoft še ni dobavil CDjov. Vglavnem, ko sem zadevo registriral po pošti, sem pred tem še povprašal glede tega kako je in kaj naj posredujem še, ter jim razložil zadevo. Na Microsoftu so mi rekel, da ni bleme, važen je, da je licenčen in da je račun napisan name in da pa naj imam vseno še kopijo računa, kaj je bilo tisti mesec še kupljeno.

Povzetek: važno, da je licenca plačana in da jo uporabljaš samo na tistem PCju. ;)
__________________________________________________
WEBhosting / WEBdesign / WEBdomain / Security solutions
BREZPLAČNI marketinški nasveti za podjetja in www strani

Zgodovina sprememb…

SkIDiver ::

Kako je z vsem tem pri linuxu? To je full šit. Pol se mi od polken bol splača pri s.p.-ju uporabljat windows 95, ki so "kao" free. Kako je z njimi?

ToniT ::

M$ pa free... LOL!
Win 95 NISO free.

Mercier ::

kuglvinkl, moj mail naslov. Tvojega nimam. Svojega v profilu pa moram zamenjati čimprej. :8)

kuglvinkl ::

Če se pojavljajo ideje, da so win95 free, se najbrž tudi, da je MS-DOS zastonj. Absolutne ne. Zanj prav tako veljajo avtorske pravice.
Your focus determines your reallity

SkIDiver ::

No pa se je izkazalo, da sm slaba trcjalka. Zgleda da slabo vlečem na ušesa.:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Original windows 10 po smešni ceni (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8023512 (12410) scipascapa
»

Kje kupit Windows XP Pro in koliko stane?

Oddelek: Operacijski sistemi
384798 (3748) bond007
»

Pravila uporabe za ClarkConnect Home

Oddelek: Operacijski sistemi
51045 (928) Yohan del Sud
»

Kateri operacijski sistem?

Oddelek: Kaj kupiti
261268 (896) boom-bar
»

Microsoftova neumnost pri xp home edition

Oddelek: Operacijski sistemi
191967 (1572) jlpktnst

Več podobnih tem