» »

Prihaja Android 2.2 - Froyo

Prihaja Android 2.2 - Froyo

engadget - Pri Googlu so dobro izkoristili svojo konferenco Google I/O tudi za predavanja in predstavitve o Androidu, saj so kar uradno napovedali naslednjo večjo izdajo, 2.2, poznano pod kodnim imenom Froyo (frozen yoghurt - zmrznjen jogurt). Novosti in izboljšav bo, vsaj glede na predstavitev, lepo število, vse pa bodo seveda dobrodošle.

Daleč največji poudarek je, kot se zdi na prvi pogled, višja hitrost in odzivnost samega sistema. Froyo naj bi bil tako kar dva- do petkrat hitrejši od trenutno aktualnega Androida 2.1 (Eclairja) pri izvajanju ukazov v centralnem procesorju, čemur gre zahvala predvsem na račun novega prevajalnika Dalvik JIT. To so pri Googlu lepo pokazali z nekoliko predelano igro Replica Island, ki pod 30 sličicami na sekundo utripa rdeče - v primeru Android 2.1 na enaki napravi dobimo občutek, da smo na divji zabavi z elektronsko glasbo, medtem ko Froyo lepo teče pri 40 do 50 (ter seveda več) sličicah na sekundo.

Hitrejši je tudi brskalnik (najhitrejši na mobilnih napravah sploh!), saj naj bi bil zahvaljujoč vpeljavi pogona V8, ki ga poznamo že iz namiznega Chromea in skrbi za izris Javascripta, prav v slednjem opravilu dva do trikrat hitrejši od brskalnika v Android 2.1, ki je še brez izrisovalnega pogona V8. Poslovni uporabniki bodo veseli dodatne podpore Microsoftovemu Exchangeu (npr. sinhronizacija koledarja), medtem ko se Froyo ponaša še z lepim naborom novih API-jev.

Slednji zdaj omogočajo razvoj aplikacij, ki z daljave pobrišejo vsebino mobilnega telefona, aplikacije lahko ob namestitvi na nov mobilni telefon z enakim uporabniškim računom obnovijo stanje s prejšnje naprave, izboljšana je povezava z oblačnimi storitvami (z osebnega računalnika je npr. mogoče zbuditi aplikacijo na mobilnem telefonu), a uporabniki in razvijalci bodo verjetno najbolj veseli uradne podpore namestitve aplikacij na pomnilniške kartice. Razvijalci bodo lokacijo lahko določili sami oz. izbiro prepustili operacijskemu sistemu na napravi.

Android Market bo po novem omogočal tudi samodejne posodobitve aplikacij, brez posredovanja uporabnika. V primeru, da bo v delovanju aplikacije prišlo do napake in posledičnega sesutja le-te, bo uporabnik lahko poslal poročilo nazaj na Market, kjer si bo poročila lahko ogledal razvijalec in tako mnogo lažje popravil morebitne hrošče v kodi.

Potrebe po administratorskem računu (t.i. rootanje) bo poleg namestitve aplikacij na pomnilniško kartico (na rootanih telefonih je skoraj obvezen App 2 SD) zmanjšala še uradna podpora deljenju internetne povezave, tako prek kabla USB kot s pomočjo omrežja WiFi. V primeru slednje se bo mobilni telefon obnašal kot brezžična dostopna točka, na katero se bodo povezale druge naprave z WiFi povezljivostjo, tem pa bo mobilni telefon dostop do spleta omogočil z mobilno podatkovno povezavo.

Več si lahko preberete v uradni izjavi razvojne ekipe, od koder je že mogoče prenesti razvojni komplet, oglejte pa si še prvi ogled beta različice Froya, do katere so se dokopali pri Engadgetu. Naslednika, Ginger, lahko pričakujemo v zadnjem letošnjem četrtletju. Omenimo še, da je po novem Froyo ena izmed minimalnih zahtev za polnokrvni Adobeov Flash.

30 komentarjev

sgdjkdlsugi4 ::

Edina bedna stvar pri Androidu je odvisnost od nadgradenj operaterja/proizvajalca telefona. HTCjevi uporabniki bodo tako spet cakali na Sense, se 2.1 ni mogoc na vseh. A ne bi bla boljsa ideja, da pushnejo update (recimo da je opcijski) na 2.2, Sense pa potem ko bo pac koncan ? My 2¨cents ...

Zgodovina sprememb…

Jaka83 ::

Vsi govorijo o App2SD, ne povejo pa, da so priložene pomnilniške kartice počasnejše od internega pomnilnika. Če želite zares izkoristiti App2SD, si morate kupit Class6 kartico.

Jaz čisto lepo shajam z internim pomnilnikom. SD kartico pa uporabljam le za glasbo, video in slike (ter tiste drobnarije, ki jih telefon nameče gor).

sgdjkdlsugi4 ::

Ce bi pogledal celoten Day2 Keynote video, bi videl da zaganjanje s kartice ni ravno neki jaki zalogaj. Poleg tega se pa aplikacija itak izvaja v pomnilniku, ko je zagnana.

kmetek ::

kot da so class6 drage kartice 8-O

driver_x ::

Na SD lahko vržeš aplikacije, ki jih uporabljaš na vsake kvatre enkrat.

JanezekNovak ::

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

Edina bedna stvar pri Androidu je odvisnost od nadgradenj operaterja/proizvajalca telefona. HTCjevi uporabniki bodo tako spet cakali na Sense, se 2.1 ni mogoc na vseh. A ne bi bla boljsa ideja, da pushnejo update (recimo da je opcijski) na 2.2, Sense pa potem ko bo pac koncan ? My 2¨cents ...


Kolikor se govori o Applu, da je totalitarno podjetje, ker ne omogoča izbire (ein mensch - ein iPhone), se pa zna zgodit, da točno ta Androidov sistem, kjer imaš veliko različnih različic telefona in različic operacijskega sistma, pokoplje Android.
http://www.euroairsoft.com/

ozbolt ::

Ravno to slabost, ki naj bi jih pokopala...., bodo poskušali preseči z 3.0 - kjer se OS ne bi posodabljal, ampak le posamezne aplikacije - tudi googlove. Tudi naj bi bil veliko bolj modularen sistem, ki ga boš lahko oskubil do kosti.

Takrat pa tudi jaz nabavim kakega HTCja

Lonsarg ::

Ampak ta problem, da nimajo vsi telefoni hkrati posodobljeni nima čisto NIČ z tem, da je na različnih napravah. Gre se izključno za to, da nardi vsak proizvajalec svojo OEM verzijo, ki jo prilagodi. Google bi lahko naredil tako, da bi on posodabljal system na vseh telefonih hkrati, vendar hočejo OEM imeti besedo pri tem, kaj je v mobitelu.

Ampak sej zdej je Android že zadosti uspel, je čas da reče OEM prilagoditvam Google ne in izda naslednji android tako, da ga bo on sam posodabljal, noben proizvajalec zaradi tega ne bi bil pripravlen nehati podpirati platformo, ker bi si samo sam naredil škodo.

JayKay ::

sem gledal keynote preko streama. super so te nove funcionalnosti, me prav zanima kaj bodo developerji z njimi naredili (posebaj ta android intent). V8 js zakon, JIT končno, isto app2sd. Dajmo zdaj HTC! :)

PrimozR ::

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

Edina bedna stvar pri Androidu je odvisnost od nadgradenj operaterja/proizvajalca telefona. HTCjevi uporabniki bodo tako spet cakali na Sense, se 2.1 ni mogoc na vseh. A ne bi bla boljsa ideja, da pushnejo update (recimo da je opcijski) na 2.2, Sense pa potem ko bo pac koncan ? My 2¨cents ...

Tudi to naj bi se spremenilo z Android 2.2 - updejti ne bodo več 'globalni' temveč bolj 'lokalni', torej samo nova verzija browserja, google maps, itd., kar jih bo naredilo precej manj odvisne od operaterjev in custom skinov.

JanezekNovak je izjavil:

sgdjkdlsugi4 je izjavil:

Edina bedna stvar pri Androidu je odvisnost od nadgradenj operaterja/proizvajalca telefona. HTCjevi uporabniki bodo tako spet cakali na Sense, se 2.1 ni mogoc na vseh. A ne bi bla boljsa ideja, da pushnejo update (recimo da je opcijski) na 2.2, Sense pa potem ko bo pac koncan ? My 2¨cents ...


Kolikor se govori o Applu, da je totalitarno podjetje, ker ne omogoča izbire (ein mensch - ein iPhone), se pa zna zgodit, da točno ta Androidov sistem, kjer imaš veliko različnih različic telefona in različic operacijskega sistma, pokoplje Android.

Imaš prav, pravzaprav je to dobro znano dejstvo in šele zdaj se Google recimo počasi pobira, po tem ko so bili že na poti k totalnemu propadu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

sgdjkdlsugi4 ::

ozbolt je izjavil:

Ravno to slabost, ki naj bi jih pokopala...., bodo poskušali preseči z 3.0 - kjer se OS ne bi posodabljal, ampak le posamezne aplikacije - tudi googlove. Tudi naj bi bil veliko bolj modularen sistem, ki ga boš lahko oskubil do kosti.


Kako bos pa nadgradil kernel in gonilnike, brez da bi nalozil nov ROM ?

Lonsarg ::

maddog, isto kot naredi Linux, Windows,.. Prav noben problem ni. Pri androidih so updajti taki, da samo spremenijo določen del system particije, kak file zamenjajo, ni nobene ponovne naložitve ROMa. Fora je samo, da se za preverjanje nove različice ROMa, poveže recimo pri Milestone na Motorola strežnik, namesto na google strežnik, pač ne kontrolira Google updajtov. To pa se najbrž nikoli ne bo zgodilo, tako da kar se tiče novih API verzij, bo tako kot je bilo vedno, na nove verzije bo treba čakat na dotične proizvajalce.

Še kake 2 leti, da se API toliko razvije, da bodo nehali konstantne spremembe delati:) Do takrat pa mobitele menjavat na 1-1.5 let, če hočeš imeti vedno uraden najnovejši android hehe:)

sgdjkdlsugi4 ::

Hm ... Ce je pa to mozno dejansko na tak enostaven nacin, zakaj iz 1.6 na 2.1 nalozi kompletni ROM z neta in naredi celotni wipe sistema ? In nadgraditve trajajo tako dolgo (dobro tu puscam kot moznost nategovanje kupca da kupi novejsi telefon) ?

Dr_M ::

To mi je bilo vsec pri Symbianu. Sploh ne mores nadgradit in to je to. Nobenih dilem. :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Ja to je res dobra rešitev problema...

roli ::

Dr_M je izjavil:

To mi je bilo vsec pri Symbianu. Sploh ne mores nadgradit in to je to. Nobenih dilem. :))

Le zakaj sem jaz potem na moji 5800 že nevemkolikokrat updatal sistem? Seveda kot na iphoneu ostanejo podatki tam kot so bili.

Tale novi Android pa zgleda precej zanimiv. Sedaj je treba samo še pravi mobilnik po privlačni ceni.
http://www.r00li.com

Lonsarg ::

Na 5800 si updajtal, vendar gre za bugfixe itd.
Symbian verzija ostaja S60 5th edition, Nokia NE nadgrajuje verzij Symbiana za izdani telefon. Ampak itak izdaja nove verzije Symbiana na kake 3 leta, ne pa tako kot Android na pol leta, iPhone na 1 leto. Ampak ker je cikel tako dolg, tudi aplikacije niso vnaprej kompatibilne. Večina S60 2nd aplikacij ne dela na S60 3rd. In nobena S60 3rd ne dela na 5th.

Tudi Android bo enkrat prišel tako daleč in pa iPhone, da ne bo tako pogostih sprememb, ampak dokler so aplikacije vnaprej kompatibilne kratek cikel niti ni problem.

PrimozR ::

Lonsarg je izjavil:

Na 5800 si updajtal, vendar gre za bugfixe itd.
Symbian verzija ostaja S60 5th edition, Nokia NE nadgrajuje verzij Symbiana za izdani telefon. Ampak itak izdaja nove verzije Symbiana na kake 3 leta, ne pa tako kot Android na pol leta, iPhone na 1 leto. Ampak ker je cikel tako dolg, tudi aplikacije niso vnaprej kompatibilne. Večina S60 2nd aplikacij ne dela na S60 3rd.In nobena S60 3rd ne dela na 5th.

Tudi Android bo enkrat prišel tako daleč in pa iPhone, da ne bo tako pogostih sprememb, ampak dokler so aplikacije vnaprej kompatibilne kratek cikel niti ni problem.

A naj ne bi bile ravno 3rd aplikacije kompatibilne s 5th?

MrStein ::

Java je edini podprti jezik za aplikacije?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

c00L3r ::

Dele aplikacij je možno spisat tudi v C/C++ z Android NDK. Bolj ali manj pa se dela z Javo.

NeOman ::

Se port verzije 2.2 na N900 pa bom ultimativno srecen :)
http://xhtml.si - HTML, CSS in JavaScript po vaši meri.

Erkekjetter ::

android 2.2 je live za googlov nexus one...

Morem rečt da je zadeva dodobra pohitrena in tudi flash 10.1 beta je zelo hiter... wifi tethering-a še pa nisem uspel stestirat

PrimozR ::

Že? Hitri so :)

Uraden release al je pohekan?

Erkekjetter ::

@PIPI uraden release samo trenutno ga dobiva samo nexus one :)

Bor H ::

Jst sm se pa včer igral s Froyotom v emulatorju in morm rečt da mi zadeva zgleda vizualno totalno nekonsistentna in neprivlačna, a ma zadeva podporo za teme?

Erkekjetter ::

@Bor_H nazalost... ne

lurker ::

Do neke mere.

Stock Android je ogaben. Ko pa nakvačkajo tiste "teme" na njega, je pa stvar za bruhat.

SenseUI je spodoben, samo rabijo kako leto, da ga sportajo na novo verzijo...

Lonsarg ::

Home screen se da totalno spremenit, kaj drugega ne. Dobro, saj poleg home screena si itak v eni izmed aplikacij, ki je pač vsaka zase po izgledu logično. Razen vgrajenih, ki so po principu črno ozadje bel tekst, kar je čisto fajn meni.

--- ::

da dam še jaz 2 centa
Odločil sem se da poleg sedanjega razvoja na windows mobile aplikacijah probam ta opevani android in se vrnem nazaj v svet jave in eclipsa. Nočem flameat ampak prvi povzetek ki ga lahko dam, je takle da je tole ena taka packarija oziroma junk.
Andorid dela počasi (v primerjavi z win7) da ne morš verjet,sesuje se brez razloga, ne zna se povezat na "localhost". Eclipse mi parkrat ni hotel zbuildat projekta, ko pa sem označil errorje s seznama in jih izbrisal s tipko delete potem dela (vsakršna primerjava z visual studiem in blendom je tukaj brezsmiselna). Opazil sem tudi neke ok lastnosti vendar tudi če je nwm kaj ne grem programirat androida, pa tudi če po čudežu v Sloveniji podprejo marketplace.
Še par besed glede game-deva, bogi razvijalci ker na takem nivoju design in programming sem pa jaz delu bog ve kolk časa nazaj.

SLO_Matej ::

No tale Android mi je pa že bolj všeč. Zdejšnji so se mi zdel še nekako ne dokončno obdelani, saj je počasen zagon, pa tud na uporabniškem vmesniku bi se še dalo kaj narediti. Nove funkcije pa so sploh dobrodošle in ta verzija bo sigurno Android nardila še bolj konkurenčen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HTC je za Desire zanikal nadgradnjo na Gingerbread (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
7318687 (16006) roli
»

Googlova konferenca I/O bi bila lahko kar Android konferenca

Oddelek: Novice / Android
217072 (6103) matejdro
»

Android 2.3.3 prihaja na oba Nexusa, konec povezovanja imenika s Facebookom

Oddelek: Novice / Android
85358 (4493) PrimozR
»

Gingerbread bo spremenil uporabniški vmesnik

Oddelek: Novice / Android
215734 (4974) Jaka83
»

Android 2.1 za Droid, Hero, hekanje Droida

Oddelek: Novice / Android
196284 (5421) poweroff

Več podobnih tem