» »

Projekt črna pritlikavka ali 12 TB v škatli za čevlje

Projekt črna pritlikavka ali 12 TB v škatli za čevlje

Slo-Tech - Will Urbina je na svoji spletni strani objavil članek s slikami, ki opisuje njegov najnovejši projekt. Imenuje se Black Dwarf ali črna pritlikavka. Ime ni naključno, saj je na čim manjši prostor skušal stlačiti čim več podatkov. V škatlo, nič kaj več od škatel za čevlje, je spravil osem dvoterabajtnih trdih diskov, ki so povezani v RAID5, Intel Atom, 2 GB pomnilnika in ostale pritikline, ki sodijo k računalniku. Tako pripravljen podatkovni strežnik zasede zelo malo prostora, porabi do 90 W energije in nudi dobrih 12 TB prostora s hitrostjo pisanja 88 MB/s in branja 266 MB/s.

55 komentarjev

«
1
2

dbevfat ::

hudo. Jaz bi tud rad mel čas za tako zadevo narest. :)
nvr2fat

Dragi ::

Pa dober, sej rečem da folk rad modificira ohišja in podobne fore, sam tale projekt je pa sfaljen v 3pm, IMO.

Tiste diske bi komot zmetal v navadno ohišje, vrgu zraven pc in imel v tistem.

Dosti manj dela pa še vsesplošno bolj uporabno bi blo.

Lion29 ::

pismo, sej na koncu se zgleda spodobno :) sem si skozi ves filmcek govoril, da ne more bit na koncu tolk grdo :)

zgleda pa kot stare skatlice za diskete :)... 12TB in 90w .. I can live with that... kmalu bom rabu eno tako zadevsno :) mojih 5TB je ze zasedenih
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Tilen ::

Mojster si je naredil zelo dobro reklamo. Pustimo to, kar je v škatli.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Brane2 ::

Precej bedna zadeva. Moral bi dobiti veliko višje hitrosti, sploh pisanja.
Ker pa je pri pisanju treba preračunavati pariteto ( enostaven XOR ), ta ubogi Atom poklekne in rezultat je beda.

Če bi tip sestavil RAID-6 polje, bi dobil mogoče bednih par MB/s...
On the journey of life, I chose the psycho path.

MajorM ::

You're missing the point. (razen dbevfat)

Vprašajte se raje kdo ima več zadovoljstva. Tole je tip sestavil sam s svojim znanjem. Lasten izdelek. 100x večja vrednost (za izdelovalca) kot da bi isto naredil s pripravljenimi elementi. 200x večja vrednost kot da podobno stvar kupiš v trgovini.

In ne mislim na denarno vrednost.

Brane2 ::

Pa saj jaz sem sesatavil podobno zadevo.

Evo ti cifre za linear read za samo 4 relativno stare in počasne 1TB diske v RAID-5: 317 MB/s.
Hitrosti linearnega pisanja na root ti realistično ne morem dati, ker je RAID skorajda do fulla zaseden, je pa bil inteznivno pisan in brisan ( in je torej poln lukenj- fragmentiran).
Ampak recimo linear write na swap, ki je čisto na koncu RAID-a ( in je torej na najpočasnejšem delu diskov) laufa z 100MB/s...

BTW: To najbrž veš, da za diske ni dobro, da med delom stojijo postrani ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

sentinel7 ::

" V škatlo, nič kaj več od škatel za čevlje, je spravil osem dvoterabajtnih trdih diskov"

8 x 2 = 16 = 12 ??
Play with the best, die like the rest

nUUb ::

A ni to vse skp 16TB? Jz vidm 8 diskov po 2TB?

Edit: Ja moja pol napaka glede RAID-a
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nUUb ()

zee ::

Zaradi RAID-5 je celotna kapaciteta manjša od 16 TB.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Brane2 ::

sentinel7 je izjavil:

" V škatlo, nič kaj več od škatel za čevlje, je spravil osem dvoterabajtnih trdih diskov"

8 x 2 = 16 = 12 ??



6 x 2TB za podatke, 1 disk je za pariteto in verjetno še eden za hot-swap...

In BTW2: Hlajenje je vsaj na prvi pogled videt butasto. Zadaj en velik vent vleče zrak- kam točno ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Jaz bi to naredu drugače. Vzel bi elcheapo in majhno plato normalnega formata mini-ATX, en majhen normalen napajalnik, diske bi dal nad plato v dve vrsti, čisto zgoraj bi dal recimo kak DVD pekač, v plato pa bi zapikal kak poceni x2 CPU ali kaj novejšega šparovnega x4, po možnosti undervoltanega, škatlo bi pa narisal in dal delat MALIju.

In ne bi se zaj* z ekstra diskom za mašino, ampak bi se zbootal kar z RAID-a ali pa ( če bi mi ta ideja res smrdela) z olupljenega USB ključka, ki bi ga zapikal direkt v plato.
On the journey of life, I chose the psycho path.

--- ::

Brane2 zakaj si sestavil tisto prej omenjejo zadevo, mislim če ima kakšen konkreten namen?
btw - tale tip ma drugač kar smisel za režirat :]

Brane2 ::

Server pač.
On the journey of life, I chose the psycho path.

energetik ::

Mislim, da je tuki bolj poanta ohišje kot kaj drugega. Tip ma očitno celo orodjarno doma, no tudi posnetki so specialni...

Brane2 ::

Ohišje ti naredi MALI za pest žebljev.
On the journey of life, I chose the psycho path.

--- ::

Hehe Brane2 taprav dolenc, pol greš pa še h kumru (upam da se prav spomenm priimka) po elektorniko :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: --- ()

Brane2 ::

--- je izjavil:

Hehe Brane2 taprav dolenc, pol greš pa še h kumru (upam da se prav spomenm priimka) po elektorniko :)


Na koga misliš ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

dzinks63 ::

Posnek je res skoncentriran in kratek. Vendar s temle ohišjem je bilo kar veliko potrpežljivega in dobro načtovanega dela in vse skupaj še zdaleč ni tako enostavno kot zgleda in si nekateri predstavljajo. Za tole si zasluži veliko pohvalo, pa še filmček je posnet dokaj profesionalno in ne kot kar nekaj.

BaToCarx ::

Video spominja, na tistega ko je en v xbox neki modal. V bistu je samo prikrita reklama.

edit: ja isti tip je...

noraguta ce ti je vau video si poglej tudi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

noraguta ::

sam video je "vau". tudi izdelava ni švoh , ampak sama ideja je pa po moje fail(povdarjam po moje). nekako premal hlajenja za tako količino diskovja po mojem občutku.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Blisk ::

WD greenline diski so precej počasni, zato tale zadeva ne bo ravno blestela v hitrosti.
Sicer za arhiv je čist ok. Me je pa zmotilo to, da je naredil vse precej lepo estetsko.
Sam tiste noge so pa katastrofa. Bi bilo bolje, če bi nalimal gumijaste na dno.

Bistri007 ::

Jaz sem namesto
"12 TB v škatli za čevlje: Will Urbina" prebral

"12 TB v škatli za čevlje: Wind Turbina"
:)

Logično je, da če diski niso hlajeni s kakim ventilatorjem, se pregrevajo, kar negativno vpliva na magnetni zapis in se jim tako močno zmanjša zanesljivost.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bistri007 ()

Brane2 ::

V bistvu afaik bolj trpijo ležaji, katerim pašejo temperature čimbližje sobni...
On the journey of life, I chose the psycho path.

BaToCarx ::

Kdo ve kak avto je na ~5:00 ? Se mi zdi da je hrosc?

Dobra reklama za WD 2TB eARS diske.. prodaja slaba ne? hehe

Invictus Hiperkocka = zakon :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

Invictus ::

Video je dober, ideja ni slaba, izvedba v redu ...

Ko že tako pljuvate po njem, pa naj naredi kdo tukaj eno tako zadevo.

On si je preprosto prilagodil zadevo svojim željam. Tehnično nič posebnega, kar se tiče računalniškega dela, je pa toliko bolj zanimivo kako se je lotil problema.

Meni je bilo všeč. Pa še en link za podoben projekt:

http://www.bit-tech.net/modding/2004/12...

LP I.

--- ::

Brane2 je izjavil:


Na koga misliš ?


Na tistga strička k živi v prečni.

black ice ::

BaToCarx je izjavil:

Kdo ve kak avto je na ~5:00 ? Se mi zdi da je hrosc?

Ja, hrošč je.

Blisk ::

Gretje diskov tukaj bo vsekakor problem, razen, če nima res oreng ventilatorja na full, pa še to dvomim, ker so preveč skupaj.
Pa včasih je bil priporočen položaj diska leže ali postrani. Tko kot jih je nadeval tale, ni bilo prporočljivo.

Lion29 ::

maja, po mojem pa gretje diskov tukaj ni problem... razen ce to polje uporablja non-stop... njaz recimo bi za svoje potrebe taksno zadveo uporabil 5x na dan za 10 min, da se skopirajo fajli gor...

ce pa se uporablja redno,potem pa zna biti problem
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Kron ::

Torej ima sedaj 14TB uporabnega prostora.

A mogoče kdo ve kako, bi pri Soft RAIDU priklopil ledice za status diskov.


EDIT:

Drugače se pa vidi, da ima talent za snemanje takšnih zadev. Za enakomerno obračanje kamere je uporabil kar "Autostar" stojalo :D
=**=C64=**=

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kron ()

driver_x ::

@Brane: kateri OS uporabljaš na zgoraj omenjenem strežniku? Predvsem me zanima zaradi povezave s hardverskim RAID-om.

PaX_MaN ::

Gretje diskov tukaj bo vsekakor problem, razen, če nima res oreng ventilatorja na full, pa še to dvomim, ker so preveč skupaj.

Da bi se hladili so privijačeni na spodnji, aluminijast, del ohišja.
Kako dobro to hladi je pa druga štorija.

r0ker ::

grdo, neuporabno, nesmiselno. bolše kupit elegantnejšo (z nogicami) server kišto z logičnim hlajenjem.

stegy ::

Matične plošče za Atom sem videl v glavnem z 2 SATA priključkoma. Ali obstaja matična plošča, ki jih ima več? Ali pa je kakšna razširitvena kartica za več SATA priključkov (priporočilo?)

Bistri007 ::

Jaz sem štiri 3.5" diske dal v 5.25" prostore. Pred vsakima dvema diskoma pa 8cm ventilator.

V bistvu je v ohišju prostor za dvakrat po tri 5.25" enote. Tako bi bil lahko dal pred vsake tri diske po 12cm ventilator. Če imate radi svoje podatke...

PS: Saj RAID je RAID ampak vseeno je bolje, če se stvari ne kvarijo. Še posebej po kakem dobrem letu, ko ne moreš več dobiti istega modela diska za zamenjavo v polju.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Lion29 ::

jaz bi pa rad nabacvu eno zelo preprosto zadevsno...
eno tako enoto, v katero lahko preprosto vstavim 3,5 disk... placa bi naj bilo za 10 takih enot... celotna naprava naj bi bila prek usb3 priklopljena na PC in naj bi imela le eno napajanje... nobenih LCD-jckov in cimbolj kompaktna (po moznosti kvadrastih pravilnih oblik)... sistem pa bi moral zaznati vsakega od diskov posebej (kot da bi imel normalno zunanji disk prikloplkjen)...nobenega rajda ni potrebno... in mora normalno delovati, ce vzames katerega koli pol ven... je to mozno samo z enim usb prikljuckom?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Brane2 ::

driver_x je izjavil:

@Brane: kateri OS uporabljaš na zgoraj omenjenem strežniku? Predvsem me zanima zaradi povezave s hardverskim RAID-om.

Gentoo Linux. Tam imam SW RAID ampak tudi za HW izvedenko ne bi bil problem. Sem že imel recimo ARECA kartico na podobni, pa je delalo super.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Bor H ::

Lion29: najbližje temu je Drobo

Lion29 ::

Bor H je izjavil:

Lion29: najbližje temu je Drobo


maja, ponuja cel kup prikljuckov, ki jih ne rabim... zgleda da lahko samo dodajas diske in ne vem, ce lahko vzames po potrebi poljubno ven... nima usb3 in stane min 500+ €?? nah

drugace pa simpaticna zadevsna
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

bluefish ::

Pri tovrstnih zahtevah si ne obetaj preveč, da bi zadeva stala 200EUR.

Lion29 ::

ta tle je kul, ampak vsaj polovico cenejsi bi moral biti... pismo saj nima nic posebnega.. neka navadna skatla s par ledicami in verjetno easy tiskano vezeje za priklopit diske gor...... vrednost same robe ni vec kot 40e...rabil bi nekaj podobnega, kot receno, za 10 diskov.. pa dobru,. tudi ce je sam usb2... pa sploh ne rabi biti fancy smensi... samo da je 1 napajanje... brez kakega hlajenja al pa tisto res osnovno...

mah.. bo treba kar pocakat na nove chiligreene v hoferju.. in priklapljat enega za drugim... bom rabu 500 tisoc vticnic za elektriko in super usb hub :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

vstrac ::

Brane2, kdo je ta MALI, kateremu lahko daš delat ohišje?

black ice ::

vstrac je izjavil:

Brane2, kdo je ta MALI, kateremu lahko daš delat ohišje?

Verjetno Mali elektronika.

gruntfürmich ::

kaki amater! kr z mig/mag vari...pfff:|

sj ne!:D:)) mojster je, ampak vseeno bi lahko imel tig.;)
lepo si je zastavil posel.
še malce večjo plato kupi pa rukne gor 4 mrežne in dobi router & nas server skupaj; za male pare in zelo zmogljiv.8-)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mihamedo ::

Brane2 je izjavil:

Jaz bi to naredu drugače. Vzel bi elcheapo in majhno plato normalnega formata mini-ATX, en majhen normalen napajalnik, diske bi dal nad plato v dve vrsti, čisto zgoraj bi dal recimo kak DVD pekač, v plato pa bi zapikal kak poceni x2 CPU ali kaj novejšega šparovnega x4, po možnosti undervoltanega, škatlo bi pa narisal in dal delat MALIju.

In ne bi se zaj* z ekstra diskom za mašino, ampak bi se zbootal kar z RAID-a ali pa ( če bi mi ta ideja res smrdela) z olupljenega USB ključka, ki bi ga zapikal direkt v plato.


joj kok si ti pameten pa naredi če hočeš poleg tega atom ne bo pokleknil ker če nisi opazil je človek zrihtau HW raid.

Lepo se je potrudil.. se tud sam lotim včasih kakšnih podobnih izdelav vendar primanjkuje časa :S
-AMD phenom 955be @4.0ghz--
- 4x4gb ocz vengeance 8.8.3.7@2000--
-revodrive x2 220gb-2x spinpoint f3 500gb

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihamedo ()

driver_x ::

Pred leti je Google objavil raziskavo, kjer so primerjali delovanje diskov, ki so bili hlajeni s tistimi, ki niso bili. Raziskava je obsegala zadostno število diskov, da je bila verodostojna. Ugotovili pa so, da se oboji diski kvarijo enako pogosto.

Pyr0Beast ::

Hlajenje diskov ali pa ostale elektronske opreme ni tako kritično kot nekateri mislijo.

Za diske je več kot dovolj že, da imajo pretok/dotok svežega, hladnega zraka.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

driver_x ::

Današnji SATA diski so daleč od tega, da bi se pregrevali. Spominjam se 10 let starega UW SCSI diska, ki ga med delovanjem skoraj nisi mogel prijeti, ker je bil tako vroč.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539482 (7718) XS!D3
»

SSD-ji za manj kot stotaka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6717689 (12148) nekikr
»

Domači file server

Oddelek: Kaj kupiti
443723 (2531) sandi9
»

[M-XXXX] Test Asus EEE 900

Oddelek: Strojna oprema
131979 (1619) Zero One
»

zunanji disk

Oddelek: Strojna oprema
131905 (1741) Pyr0Beast

Več podobnih tem