» »

Intel pokazal prvi prenosnik z Light Peakom

Intel pokazal prvi prenosnik z Light Peakom

PC Pro - Intel je pokazal delovanje prvega prenosnika, ki ima vgrajeno tehnologijo Light Peak. Gre za nov način povezovanja prek optičnih vlaken, s katerim kani Intel nadomestiti SCSI, SATA, USB, Firewire, HDMI in druge podobne tehnologije. V Bruslju so demonstrirali dvosmerni prenos podatkov s hitrostjo 10 Gb/s.

Light Peak so stlačili v običajen USB kabel, tako da so optični vodniki tekli vzporedno z električnimi. Nato so na prenosnik priključili televizijo, kamor je pošiljal dvoje HD-video formatov brez zakasnitve. Intel trdi, da je 10 Gb/s šele začetna hitrost, domet tehnologije pa naj bi omogočal praktično neomejene hitrosti. Sčasoma naj bi se Light Peak prebil v vse domače in poslovne računalnike, kjer bo zamenjal kopico med seboj nezdružljivih priključkov.

37 komentarjev

opeter ::

Sčasoma? 10 let?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Pyr0Beast ::

Aja ? Zakaj zavraga bi zamenjal SATA ?
Eno brezvezno pretvorbo v svetlobo imaš vmes.
Pa poleg vsega še vedno furaš štrom.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Kowy ::

Sčasoma naj bi se Light Peak prebil v vse domače in poslovne računalnike, kjer bo zamenjal kopico med seboj nezdružljivih priključkov.


It was about time...

mrTwelveTrees ::

nej pokažejo da znajo to spravit v trgovin v roku treh mesecev, pa jim bom ploskal...

ne pa da bomo morali čakati na to leto, ali več ... jih sam pošljem nekam v tri p....

Zgodovina sprememb…

BALAST ::

Mučna bo ta pot, je vse preveč patentov vmes, da bi imeli samo en standardni priključek za vse.

roCkY ::

Prvo bo treba od folka za USB 3 , HDMI4 in podobno denar pobrat pol pa naprej, če se pri kakšnih patentih ne zatakne...

Jinto ::

Lepa stran Light Peaka je to, da bi lahko PC imel v drugem prostoru kot zaslon in periferijo.

GizmoX ::

Ob taki novici se človek vpraša, zakaj se niso tega že prej spomnili? Optiko v vsako vas in vsak dom!:D
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Hardstyle ::

Laufajo pa BS player =)

hojnikb ::

Hardstyle je izjavil:

Laufajo pa BS player =)

BorisSoftware player na optiki ;)
#brezpodpisa

xyxyxyxy ::

Hardstyle je izjavil:

Laufajo pa BS player =)


Pa res, šele sedaj opazil. :D

jakaspaka ::

Napredek bi bil, če ne bi rabu gledat kako je glava obrnjena ko rinem kabl v kompjuter a.k.a. mag-safe al pa chinch. Šalabajzerji!

mtosev ::

bravo intel.razvoj rabi iti naprej.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Testman42 ::

Tale množična kompatibilnost me je spomnila na tole:


Drugače a tole misli bit še bolj univerzano od samega Univerzalnega serijskega vodila... kul

terryww ::

naj že enkrat zamenjajo baker z optiko, pa bo optika comp-mobi, optika za lan itd.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Urajmal ::

Gospod obljublja še letos ;)

Klik.

Key Quest ::

jakaspaka je izjavil:

Napredek bi bil, če ne bi rabu gledat kako je glava obrnjena ko rinem kabl v kompjuter a.k.a. mag-safe al pa chinch. Šalabajzerji!



Dej mi prosim skiciraj 24 pinski konektor kjer orientacija ni pomembna.

Urajmal ::

Key Quest je izjavil:

jakaspaka je izjavil:

Napredek bi bil, če ne bi rabu gledat kako je glava obrnjena ko rinem kabl v kompjuter a.k.a. mag-safe al pa chinch. Šalabajzerji!



Dej mi prosim skiciraj 24 pinski konektor kjer orientacija ni pomembna.


V stilu 3.5 banance audio konektorja bi zagotovo šlo (malo daljši) :D

sonac ::

Glede na to, da Intel še vedno ni integriral USB 3.0 tehnologije v svoja čipovja, bi bilo možno, da bo na koncu šel kar na to. Če kdo zmore sam kaj takega narediti, je to ravno Intel.

m0LN4r ::

Pri takih stvareh se človek vpraša zakaj je miljon priključkov. In za vsak drk drug kabel.
Začeli smo z vga (ki se je dokaj dolgo obnesel), DVI, zdaj je popularen HDMI, aja zdaj bo še prišel miniHDMI potem moramo prit z usb 2.0 na 3.0
sata = kruh
e- sata = štruca
e-sata z elektriko = štruca z sezamom.

Vsake pol leta nek nov kabel nov priljuček pa še nevemkajvse. To mi gre tak na živce. Aja pa da ne omenim HDMI (1.0 1.1 1.2 1.3...)
AHhhh
Naj me pustijo pri miru.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Highlander ::

@m0LNAr: pozabu si vsaj se DisplayPort in Mini DisplayPort, pa BlueTooth, ...:D

sv-pt ::

kako pa nej ti drugače prodajo par kolutov kablov in te ožamejo še za več EUR

sej, ko bomo mel pa vsi usb 3/light peak/... se bodo pa neki novga zmislal kar bo melo spet nov konektor in ne bo združljivo z ničemer :P

CaqKa ::

Key Quest je izjavil:

jakaspaka je izjavil:

Napredek bi bil, če ne bi rabu gledat kako je glava obrnjena ko rinem kabl v kompjuter a.k.a. mag-safe al pa chinch. Šalabajzerji!



Dej mi prosim skiciraj 24 pinski konektor kjer orientacija ni pomembna.

glede na trenutne prenose čez optiko ne nucaš 24 pinov. sicer pa ti je en malo višje razložil kako lahko narediš :)

Dragi ::

Pyr0Beast je izjavil:

Aja ? Zakaj zavraga bi zamenjal SATA ?
Eno brezvezno pretvorbo v svetlobo imaš vmes.
Pa poleg vsega še vedno furaš štrom.


RAID storage.

Namesto sata -> 1gbps -> 1gps -> sata laufaš direktno tole.

Key Quest ::

CaqKa je izjavil:

Key Quest je izjavil:

jakaspaka je izjavil:

Napredek bi bil, če ne bi rabu gledat kako je glava obrnjena ko rinem kabl v kompjuter a.k.a. mag-safe al pa chinch. Šalabajzerji!



Dej mi prosim skiciraj 24 pinski konektor kjer orientacija ni pomembna.

glede na trenutne prenose čez optiko ne nucaš 24 pinov. sicer pa ti je en malo višje razložil kako lahko narediš :)



Se vedno ne mores imeti napajanja cez optiko, a ne. Pa 24 pinov je resda pretiravanje, vendar karkoli kar potrebuje vec kot tri ali sitiri linije, je fizicno ze precej tezavno spraviti v neorientiran konektor. Ce se folk neki pizdi cez tole, bi vsaj pricakoval, da ima neko pametno resitev, a ne.

Key Quest ::

m0LN4r je izjavil:

Pri takih stvareh se človek vpraša zakaj je miljon priključkov. In za vsak drk drug kabel.
Začeli smo z vga (ki se je dokaj dolgo obnesel), DVI, zdaj je popularen HDMI, aja zdaj bo še prišel miniHDMI potem moramo prit z usb 2.0 na 3.0
sata = kruh
e- sata = štruca
e-sata z elektriko = štruca z sezamom.

Vsake pol leta nek nov kabel nov priljuček pa še nevemkajvse. To mi gre tak na živce. Aja pa da ne omenim HDMI (1.0 1.1 1.2 1.3...)
AHhhh
Naj me pustijo pri miru.



Taki komentarji pa me resno zalostijo. A folk dejansko misli, da obstaja nek skrivni kartel kablarjev, ki skusa zavladati svetu? Pa je kar nek common knowledge, da se gre tle samo za ozemanje denarja, a ne. Da bi pa slucajno kdo pomislil, da je vsak tak tak kabel tipicno domisel drugega proizvajalca, ki, logicno, skusa vsiliti svoj 'standard' in v osnovi ima vsak tip povezave/konektorja svoje slabosti in svoje prednosti, pa niti slucajno, a ne. V audio tehniki, naprimer, imas iste konektorje ze zadnja tri desetletja. Zakaj? Ker se ni nic fakin spremenilo. Nihce ne zahteva od zvoka, da cez osemnajst mesecev zveni vsaj dvakrat bolje.

opeter ::

Največji uspeh zadnjega desetletja in pol je ziher USB standard, ter HDMI (kot zamenjava za scart). Displaysport (da o mini verziji sploh ne govorim) je spet en bedarija.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

HardFu ::

jakaspaka je izjavil:

Napredek bi bil, če ne bi rabu gledat kako je glava obrnjena ko rinem kabl v kompjuter a.k.a. mag-safe al pa chinch. Šalabajzerji!

Ja to pa je pri racnulanikih res nekaj najtezjega, da moras pogledat kako je konektor obrnjen.
http://codeable.io

Bor H ::

USB vedno narobe obrnem, sem začel zavestno v roki obračat priklop v kontra smer kot mi je intuicija pravla, je neki mescev delval pol se je pa Murphy prilagodil

zee ::

@opeter: DP vs. HDMI

Se pa strinjam, da je USB ena od boljših pogruntavščin zadnjih let. V kontekstu video izhodov na prenosnikih pa ne razumem, zakaj proizvajalci še vedno trmasto vztrajajo pri D-SUB/DVI izhodih.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Zheegec ::

kater prenosnik dandanes pa nima HDMI? Zeloo redki so takšni brez.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

zee ::

Nimajo pa izključno HDMI porta, kar je tisto, kar mene moti oz. ne razumem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Matako ::

Key Quest je izjavil:


Taki komentarji pa me resno zalostijo. A folk dejansko misli, da obstaja nek skrivni kartel kablarjev, ki skusa zavladati svetu?


Itak, to je jasno že od nekdaj! http://ftp.sunet.se/jargon/html/C/conne...
/\/\.K.

Pyr0Beast ::

Planned obsolescence.

Zarote ni, je pa zadaj namen iztisniti iz trga čim več para in vezati kupce na lastne produkte. Compaq in Dell sta to počela kar pogosto, podobno HP, apple je tudi med njimi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MrStein ::

zee je izjavil:

Nimajo pa izključno HDMI porta, kar je tisto, kar mene moti oz. ne razumem.

Da lahko analogne monitorje/TV-je priklopiš?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

AtaStrudl ::

A ni bila v prvi specifikaciji USB3 tudi optika, in to kar v navadnem USB stekerju? (baker+fiber, da bi bilo backward compatible z USB 1 in 2)
Meni bi bil taksen evolucijski pristop mnogo bolj vsec, kot pa revolucionarni rez...


Nimajo pa izključno HDMI porta, kar je tisto, kar mene moti oz. ne razumem.


In zakaj bi te motilo par dodatnih stekerckov? Jih pac ne uporabljas...

CaqKa ::

zee je izjavil:

Nimajo pa izključno HDMI porta, kar je tisto, kar mene moti oz. ne razumem.

zato da ne rabim projektorja bek fliknit, samo zato ker bi ti imel izključno hdmi port.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CES 2012: Lightning Bolt slab AMD-jev konkurent Thunderboltu

Oddelek: Novice / Matične plošče
255431 (3995) mihec87
»

Intel in Apple predstavila Thunderbolt

Oddelek: Novice / Matične plošče
2312420 (11295) Lion29
»

CES 2011: Intelov bakreni Light Peak nared

Oddelek: Novice / Matične plošče
167236 (5998) PinkBunny
»

USB 3.0 v Intelove prenosnike šele v 2012

Oddelek: Novice / Matične plošče
105456 (5028) Tarzan
»

Intelov Light Peak že prihodnje leto

Oddelek: Novice / Diski
164446 (3610) r0ker

Več podobnih tem